Η Μάχη των Πλανητών / Ομάδα Τζι (Battle of the Planets)

Ααααχχχχχχ...

 


Είμαι σε μιά αλλόφρωνα κατάσταση...


 


Δεν ξέρω αν πρέπει να ενθουσιαστώ που ξαναβλέπω τη Μάχη



ή να ταπηρωκρανιαστώ με τους Αμερικάνους...


 


Στο επεισόδιο "Μυστήριο στο Μουσείο", εκεί που η Πριγκήπισσα



χάνει το παπούτσι της, έχει κοπεί η αιτία και ανταυτού έχουν βάλει τον Ζαρκ



να παρλαπιπιάζει.


 


Κατά τη διάρκεια της επίθεσης του μαμούθ, προκειμένου



να σώσει η Πριγκήπισσα την τελευταία στιγμή ένα μικρό κοριτσάκι



πιάνεται το παπούτσι της στα νύχια του μαμούθ.


 


Επίσης, στο επεισόδιο αυτό μπορεί κανείς να τη δει να βρίσκεται έξω



από ένα χώρο που υπάρχει ένα τεράστιο "J" (πως λέμε: Juanita;;; ).



Είναι έξω από το μπαρ που κρατάει, ενώ μέσα η υπόλοιπη ομάδα



προσπαθεί να την ηρεμήσει χωρίς αποτέλεσμα...


img0103nl9.jpg
 
Παρουσίαση: G1 Ken the Eagle (Gatchaman), Mark (BoTP)


memberkensalutehe4.jpg


Το μήλο κάτω απ΄τη μηλιά... λένε στη χώρα μας. Έτσι και στην αγαπημένη μας σειρά, ο Μαρκ μπορεί να μη γνωρίζει πως ο πατέρας του είναι ο αρχηγός των Red Impulse, έχει όμως το ίδιο πάθος με τα αεροπλάνα και τις ίδιες διοικητικές ικανότητες παρά το μικρό της ηλικίας του (κάποιοι κακοπροαίρετοι μπορεί να πουν πως ο Μαρκ ανέλαβε αρχηγός της Ομάδας χάρη στη φιλία Κρόνου - Αντερσον).


Η μόνη εικόνα που έχει από τον πατέρα του είναι όταν στην τρυφερή ηλικία των 4, τον άφησε στα χέρια της μάνας του για να πολεμήσει τους εξωγήινους εισβολείς. Έκτοτε, τον θεωρεί νεκρό και μετά το θάνατο της μητέρας του τον αναλαμβάνει ο Κάπταιν Άντερσον και μεγαλώνει μαζί με την Princess και τον Jason. Η στενή μεταξύ τους σχέση φαίνεται σε κάθε επεισόδιο.
jk14un7.jpg
Με τον Jason τσακώνεται όπως όλα τα αδέρφια ενώ την Princess την αντιμετωπίζει σαν τη μικρή αδερφή που έχει καθήκον να προστατεύσει. Ευτυχώς, τη θεωρεί και άξια πολεμίστρια στο πλάι του και σε αρκετές αποστολές την επιλέγει αντί του Jason (αλλά και για να μη μένει ο Φοίνικας χωρίς αρχηγό...)


Ο έρωτας για τον Μαρκ περνάει στα ψιλά γράμματα.
kenfem1nt0.jpg
Αρκετές κοπελίτσες, γοητευμένες από αυτά τα τεράστια γαλάζια μάτια, έχουν πέσει στον έρωτά του. Δυστυχώς γι' αυτές χωρίς ανταπόκριση. Ο ιερός του σκοπός -η διάσωση του πλανήτη Γη- είναι πάνω απ΄όλα... Αλλωστε, είναι μόλις 18 ετών. Εχει χρόνια μπροστά του. Αρχίζει να αντιλαμβάνεται τη γυναικεία παρουσία δίπλα του κατόπιν προτροπής του Jason αλλά στο δεύτερο κύκλο του Gatchaman που -βεβαίως βεβαίως- δεν είδαμε στην Ελλάδα... (εδώ και τον πρώτο... μισό τον είδαμε...)


Μπορεί το παρουσιαστικό του να σε ξεγελάει, όμως πρόκειται για διαόλου κάλτσα. Παρά το γεγονός ότι πρέπει να λειτουργούν σαν ομάδα, αρκετές φορές αψηφά ακόμα και τις εντολές του Κάπταιν Άντερσον προκειμένου να πάρει εκδίκηση για το θάνατο του πατέρα του. Εννοείται πως αν κάποιος παραβλέψει τις δικές του εντολές... μαύρο φίδι που τον έφαγε... Μόνος του έχει φτάσει αρκετές φορές στην ανακάλυψη της ταυτότητας του Zoltar ο οποίος χάρη στη διαβολική του τύχη ξεφεύγει το τελευταίο δευτερόλεπτο...



Στον ελεύθερό του χρόνο, αναλαμβάνει να μοιράζει την αλληλογραφία σε ανθρώπους που εργάζονται σε απομακρυσμένες περιοχές με το ιδιωτικό του αεροπλάνο.
kenonflightdecksmallzt9.jpg
Τα βράδια όλη η παρέα μαζεύεται για ένα ποτό στο snack bar της Princess. Είναι γνωστός για τα φέσια που βάζει στο μαγαζί... Στη Μάχη τον δείχνει να παίζει πινγκ πονγκ με τον Jason σε μιά μεγάλη αίθουσα. Το ότι αυτή είναι χαζή προσθήκη των Αμερικάνων φαίνεται και από το σχεδιασμό των ηρώων....
recum7.jpg
 
Υπέροχα Juanita! :) Ο Μαρκ ήταν ο αγαπημένος μου ήρωας! Θυμάμαι ότι ήταν και εξαιρετικά ευκίνητος! Μιλάμε για τρομερά ακροβατικά κατά την ώρα της μάχης!
 
Στην αρχή νόμιζα ότι οφείλονταν στα φτερά τους...Μου πήρε χρόνια πολλά να συνειδητοποιήσω πως τα ακροβατικά τους ήταν βασισμένα στις κινεζικές - ιαπωνικές πολεμικές τέχνες. Μέχρι που τα ξαναείδα στις ταινίες: Τίγρης και Δράκος, Ο Ήρωας κλπ.

[edit] Dead imageshack pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ρε παιδιά κάνα info για τον ΦΟΙΝΙΚΑ έχουμε?

πρέπει να υπήρξε το αγαπημένο θέμα ζωγραφικής των παιδικών μου χρόνων!

ότι τετράδιο και να'νοίξω , τον βρίσκω ζωγραφισμένο μέσα, μαζί φυσικά με Voltron και το κουρδιστήρι του Sport Billy!!!!!!!!!!

[edit] Dead pic [edit]

και σε origami

[edit] Dead pic [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
asikamin είπε:
ρε παιδιά κάνα info για τον ΦΟΙΝΙΚΑ έχουμε?
πρέπει να υπήρξε το αγαπημένο θέμα ζωγραφικής των παιδικών μου χρόνων!

ότι τετράδιο και να'νοίξω , τον βρίσκω ζωγραφισμένο μέσα, μαζί φυσικά με Voltron και το κουρδιστήρι του Sport Billy!!!!!!!!!!
Asikamin Δεν πιστεύω να πήγαινες σχολείο στη ΓΚΡΑΒΑ;;;;;;;;

Είχε γίνει ένας διαγωνισμός ζωγραφικής και είχε βραβευτεί παιδί που είχε ζωγραφίσει το Φοίνικα!!!!!


Εσύ ήσουν;;;;;;;


 


(Οι δικές μου προσπάθεις με την Ομάδα Τζί, ήταν πολύ sci fi για την εποχή μας :biglaugh: Ο Φοίνικας όμως... είχε γράψει!!!:rolleyes:
:) )
 
Παρουσίαση: 7 Ζαρκ 7. Ο χαμένος ξάδερφος του R2D2...

zark01bo0.jpg


Πόσοι από εμάς δεν εκστασιάστηκαν παρακολουθώντας τον Πόλεμο των Άστρων;;;; (Ρητορική ερώτηση)


Μέσα στο γενικό παροξυσμό της εποχής, οι φίλτατοι Αμερικάνοι της Sandy Frank σκέφτηκαν να δώσουν ένα τόνο (δύο... μάλλον) προχωρημένης επιστημονικής φαντασίας στο ιαπωνικό anime. Έτσι, ο 7 - Ζαρκ - 7 και το συνάφι του μπήκε σφήνα με σκοπό να βοηθά την ομάδα Τζι και το Διεθνές Ινστιτούτο Επιστημών να πολεμήσουν τους εξωγήινους εισβολείς.



Η αλήθεια βέβαια είναι άλλη (δεν την επαναλαμβάνω για να μη γίνομαι κουραστική). Δεν ξέρω τα γιαπωνεζάκια σε ποιές εικόνες ήταν συνηθισμένα στις αρχές του '70, όμως στα τέλη η επιστήμη της παιδικής ψυχολογίας όριζε πως θα έπρεπε τα παιδιά να προστατευθούν από την αλόγιστη προβολή βίας μέσω της Τ.V. Στο ιαπωνικό anime υπήρχε μια ιστορία με συνοχή: αρχή, αλληλένδετα γεγονότα, σκηνές βίας και καταστροφής και ένα πολύ άσχημο τέλος. Θα μπορούσε κάλλιστα να απευθύνεται σε μεγαλύτερης ηλικίας άτομα.



(Θα επαναληφθώ... δεν αντέχω) Οι Αμερικάνοι με τη συνδρομή του Ζαρκ περιόρισαν στο ελάχιστο τις άσχημες εικόνες. Σε κάθε επεισόδιο - προάγγελο μιας μελλοντικής οικολογικής καταστροφής - τα άσχημα μαντάτα παρουσιάζονταν με τον πλέον γλαφυρό τρόπο: μπορεί οι άνθρωποι να έχαναν τη ζωή τους, κτήρια να γκρεμίζονταν, η μόλυνση να είναι εκτενέστατη και οι μεταλλάξεις να δίνουν και να παίρνουν όμως για το Ζαρκ... πέρασε και δεν άγγιξε... Σαν τον κομήτη του Χάλεϋ ένα πράγμα...
 
Μετα απο 20-25 χρονια αξιωθηκα να δω παλι G-force. :icon_cry:

Bαθεια συγκινηση "princess-kiop-mark-jason" .

Αναμνησεις ξυπνανε και με χτυπανε αλυπητα.

Τhanks "Tiny" .
 
AARDVARK είπε:
Αναμνησεις ξυπνανε και με χτυπανε αλυπητα.
Καταλαβαίνω φίλε μου... Καταλαβαίνω....

Να ξέρεις πως δεν είσαι μόνος... :comfort:
 
Καλή Χρονιά

Καλησπέρα,

Μόλις ανακάλυψα το forum και είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη που ξαναθυμήθηκα την ομάδα Τζι. Είχα όλα τα κουκλάκια (λαστιχένια δεν ήταν ;) -πρέπει ακόμα να βρίσκονται κάπου στο πατάρι.....Νομίζω πως πήγαινα νήπιο τοτε- πάντως σε όλες μα όλες οι φωτογραφίες της χρονιάς εκείνης είμαι παρέα με τον Μαρκ:eek:. Τόσο ζούλιγμα που είχε φάει....

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω πουθενά τα επισόδια;

Ευχαριστώ
 
καλημερα

χαιρετω ολους μια και ειναι το πρωτο μου post

το φορουμ ειναι παρα πολυ ενδιαφερον!!

kidil αν θες για επεισοδια στειλε pm θα σου πω απο που θα τα βεις ολα και τα 105

επεισοδια που ειναι στην κανονικη βερσιον στα ιαπωνικα!

επισης Juanita

το ενδιαφερον σου για το gatchaman (g-force.botb) με εχει συναρπασει!!

και εγω ημουν τοσο φανατικος μαζι του!

πρωτα ειχε βγει στην ελληνικη τηλεοραση το battle of the planets

και μετα το g-force που κατα την γνωμη μου ηταν και το καλητερο!!

γιατι? επειδη ηταν με της σκηνες βιας μεσα οπως το αυθεντικο ιαπωνικο

και δεν υπηρχε ο zark( καταλαβαινεις)

παντως να σας πληροφορησω ολους οσους δεν ξερετε οτι ηταν 105επεισοδια

συνολικα.στην ευρωπη και αμερικη παιχθηκαν 85 επεισοδια

στο g-force παιχθηκαν τα 85 επεισοδια (επιλεγμενα βεβαια απο το αυθεντικο)

και το τελευταιο επεισοδιο το 85 δηλ.ηταν το 87 απο το αυθεντικο

και το battle of the planets το 85 επεισοδιο ηταν το 101 απο το αυθεντικο

τα τελευταια βεβαια 18 επεισοδια στο g-force δεν τα ειδαμε ποτε

και στο battle of the planets τα τελευταια 4 επεισοδια δεν προβληθηκαν επεισης ποτε (μαλλον λογω της υπερβολικης βιας των τελευταιων επεισοδιων και λογο ασχημου τελους!!)

Juanita αν θες να δεις και τα αυθεντικα επεισοδια απο το gatchaman και τα 105

αλλα στα αγγλικα βεβαια μεταγλωτισμενα πες μου εδω ειμαι

στα δηνω επειδη και εγω εψαχνα χρονιααααααα να τα βρω και τα εχω βρει ολα τωρα!επεισης μια ερωτηση μηπως εχεις καποιο επεισοδιο απο gatchaman 2?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
kidil είπε:
Καλησπέρα,Μόλις ανακάλυψα το forum και είμαι πραγματικά ενθουσιασμένη που ξαναθυμήθηκα την ομάδα Τζι. Είχα όλα τα κουκλάκια (λαστιχένια δεν ήταν ;) -πρέπει ακόμα να βρίσκονται κάπου στο πατάρι.....Νομίζω πως πήγαινα νήπιο τοτε- πάντως σε όλες μα όλες οι φωτογραφίες της χρονιάς εκείνης είμαι παρέα με τον Μαρκ:eek:. Τόσο ζούλιγμα που είχε φάει....

Ξέρει κανείς αν μπορώ να βρω πουθενά τα επισόδια;

Ευχαριστώ
πλζ, αν βρεις το κουκλακι της πριγκηπισσας, βαλε καμια φωτο εδω!

ηταν η μονη κουκλα που ειχα μικρη κ πεθαινω να την ξαναδω!
 
Ειναι στην πεμπτη σελιδα αλλα την ξαναβαζω.

2002877814542027747_fs.jpg
 
Death2Eliza είπε:
πλζ, αν βρεις το κουκλακι της πριγκηπισσας, βαλε καμια φωτο εδω!ηταν η μονη κουκλα που ειχα μικρη κ πεθαινω να την ξαναδω!
Mαλλον δεν διαβαζεις εντατικα GRM :rolleyes:
 
mdelon12 είπε:
επισης Juanitaτο ενδιαφερον σου για το gatchaman (g-force.botb) με εχει συναρπασει!!

και εγω ημουν τοσο φανατικος μαζι του!....

...Juanita αν θες να δεις και τα αυθεντικα επεισοδια απο το gatchaman και τα 105

αλλα στα αγγλικα βεβαια μεταγλωτισμενα πες μου εδω ειμαι

στα δηνω επειδη και εγω εψαχνα χρονιααααααα να τα βρω και τα εχω βρει ολα τωρα!επεισης μια ερωτηση μηπως εχεις καποιο επεισοδιο απο gatchaman 2?

Δυστυχώς mdelon, αν και τα έχω παραγγείλει από το Amazon...τζίφος.

Το μόνο που μπορώ να σου δώσω είναι ιστοσελίδες με παρουσιάσεις

των επεισοδίων του Gatchaman II και Fighter. Είναι πάρα πολύ καλή η περιγραφή των επεισοδίων και έτσι παίρνεις μιά ιδέα για το τι παίχτηκε μετά...

Οι πληροφορίες που γράφω είναι παρμένες οι περισσότερες από το G Force.

Είχα την ευτυχία να γράψω τα περισσότερα επεισόδια στο βίντεο αν και όχι

καλά γιατί εκείνη την ώρα εργαζόμουν.

Πάντως, οι διαφορές με τη BoTP είναι τεράστιες. Συνεπαρμένη από το Star Wars η μορφή του Ζαρκ δε με χαλούσε... Όταν όμως είδα πόσο ασυνάρτητα

ήταν τα επεισόδια της BoTP φρίκαρα.

΄

Αν έπαιρνες το περιοδικό που κυκλοφορούσε τότε, και σε είχαν παραξενέψει

οι μορφές των παιδιών (άλλα πολιτικά ρούχα και φάτσες) ήταν επειδή ήταν

παρμένες από το Gatchaman II.

gatchiihq0.jpg
 
καλησπερα Juanita

σε ευχαριστω για τις ιστοσελίδες με παρουσιάσεις

αλλα τις γνωριζω ολες επειδη ημουν φανατικος με το anime αυτο και εψαχνα για καθε πληροφορια απο γυρω του

ξερω τι συμβαινει στα Gatchaman II και Fighter. οπως και το τελος τους.

τα περιοδικα που κυκλοφορουσαν τοτε ειχα καποια στην κατοχη μου

(τα οποια αργοτερα πεταχτηκαν στα σκουπηδια απο μαμα) :(

ομως καταφερα υστερα απο χρονια και πολλυ ψαξιμο να κατεχω αρκετα απο

αυτα ξανα!!

το gatchaman κατα την γνωμη μου ειναι το κορυφαιο anime που εχω δει ποτε

μαζι με το επισης εκπληκτικο καντυ καντυ (αλλο φοβερο manga!!)
 
mdelon12 είπε:
καλησπερα Juanitaσε ευχαριστω για τις ιστοσελίδες με παρουσιάσεις

αλλα τις γνωριζω ολες επειδη ημουν φανατικος με το anime αυτο και εψαχνα για καθε πληροφορια απο γυρω του

ξερω τι συμβαινει στα Gatchaman II και Fighter. οπως και το τελος τους.

τα περιοδικα που κυκλοφορουσαν τοτε ειχα καποια στην κατοχη μου

(τα οποια αργοτερα πεταχτηκαν στα σκουπηδια απο μαμα) :(

ομως καταφερα υστερα απο χρονια και πολλυ ψαξιμο να κατεχω αρκετα απο

αυτα ξανα!!

το gatchaman κατα την γνωμη μου ειναι το κορυφαιο anime που εχω δει ποτε

μαζι με το επισης εκπληκτικο καντυ καντυ (αλλο φοβερο manga!!)
@mdelon είμαι πολύ φρέσκια στο χώρο του Internet (χρόνο δεν έκλεισα ακόμη:animrolleyes:) και ακόμη "ψάχνομαι" για βασικές λειτουργίες :tounge: :animparty:

Θα μπορούσες να ποστάρεις τις ιστοσελίδες που έχεις βρει στο forum μας;;;
 
παραθετω καποιες:

http://www.chronicsite.com/gatchaman/

http://www.gatchaman.com/

http://gatchonline.com//versions/versions.htm

http://www.gatchamangoods.com/

για scripts απο episodes αναλυτικα:

http://www.alara.net/gatchaman/gatchisyn.html'>http://www.alara.net/gatchaman/gatchisyn.html

εδω συνοπτικα τι εχει η κυρια alara απο scripts

http://www.alara.net/

αλλο

http://www.alara.net/ajergatch.html

αλλο

http://www.alara.net/gatch.html

http://www.alara.net/gatchaman/gatchman.html

λιγο απο berg katse!

http://www.gatchonline.com/characters/katse.htm

αλλο

αφιερωμενο σε berg katse unmasked

http://www.xs4all.nl/~calezane/tribute.htm
 
Μόλις ανακάλυψα κάτι ξεχασμένες σ΄ένα λεύκωμα

εικόνες από τη Ραδιοτηλεόραση της εποχής...

372lj9.jpg


Είναι λίγο χάλια λόγω της πολυκαιρίας αλλά βλέπεται

(με πολύ καλή διάθεση :diablotin: )
 
Πίσω
Μπλουζα