Η Παλιά Αθήνα

Μου κάνει εντύπωση αυτό, διότι στον καιρό μου δεν υπήρχε καμιά αμφιβολία (στον κόσμο) ότι Λιμήν Ζέας = Πασαλιμάνι. Οι καθαρευουσιάνικες πινακίδες της περιοχής άλλωστε γράφανε Ζέα. Το Μουνυχία δεν αναφερόταν πουθενα, για προφανείς λόγους (μόνο στην ιστορία, εκεί με τους 30 τυράννους, διότι τι να μας λέγανε, ότι ο Θρασύβουλος κατέλαβε το Τουρκολίμανο?)
 
Γενικά υπήρξε θέμα με όλα αυτά τα λιμάνια (άλλοι τοποθετούσαν τη Μουνιχία στο Φάληρο), και δεδομένων και των επεμβάσεων στην ακτογραμμή αυτή είναι εν μέρει δικαιολογημένες. Πάντως το "Μουνιχία" το κατήργησε το 1967 ο γνωστός δήμαρχος Σκυλίτσης, βαφτίζοντας την περιοχή Μικρολίμανο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ενταξει....Κατ' εμε, δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης οσον αφορα την Αθηνα του '70 -'90 με την Αθηνα του '50 -'60.

Αν και η μορφη της νεωτερης Αθηνας λοιπον, δεν ειναι καθολου αγαπημενη για μενα, δεν μπορω να μη συγκινηθω βλεποντας τις φωτογραφιες του '70 και του '80. Αρκει μια ματια για να πλημμυρισει ο νους μου απο δεκαδες ομορφες αναμνησεις, μια που αυτες τις εποχες εζησα τα παιδικα μου χρονια.

Περισσοτερο ομως, συγκινηθηκα με το Λυκαβηττο του 1980 γιατι τοτε ακριβως τον επισκεφτηκα για πρωτη φορα. Ενα καλοκαιρινο Κυριακατικο απομεσημερο εκεινης της χρονιας!

Πολυ μου αρεσε επισης, το γεγονος οτι σε πολλες φωτογραφιες αναφερεται οχι μονο ετος, αλλα και μηνας!

Ομορφο και το σημερινο ταξιδι και πιο αληθινο απο ποτε, αφου αυτη τη φορα γυρισα πισω σε κατι τοσο γνωριμο!
 
bambinella 100 είπε:
Ενταξει....Κατ' εμε, δεν τιθεται καν θεμα συγκρισης οσον αφορα την Αθηνα του '70 -'90 με την Αθηνα του '50 -'60.Αν και η μορφη της νεωτερης Αθηνας λοιπον, δεν ειναι καθολου αγαπημενη για μενα, δεν μπορω να μη συγκινηθω βλεποντας τις φωτογραφιες του '70 και του '80. Αρκει μια ματια για να πλημμυρισει ο νους μου απο δεκαδες ομορφες αναμνησεις, μια που αυτες τις εποχες εζησα τα παιδικα μου χρονια.

Περισσοτερο ομως, συγκινηθηκα με το Λυκαβηττο του 1980 γιατι τοτε ακριβως τον επισκεφτηκα για πρωτη φορα. Ενα καλοκαιρινο Κυριακατικο απομεσημερο εκεινης της χρονιας!

Πολυ μου αρεσε επισης, το γεγονος οτι σε πολλες φωτογραφιες αναφερεται οχι μονο ετος, αλλα και μηνας!

Ομορφο και το σημερινο ταξιδι και πιο αληθινο απο ποτε, αφου αυτη τη φορα γυρισα πισω σε κατι τοσο γνωριμο!
Έχεις απόλυτο δίκιο. Αυτή είναι η Αθήνα στην οποία μεγαλώσαμε κατά κύριο λόγο οι 35-40+ και σίγουρα οι εικόνες αυτές ζωντανεύουν αναμνήσεις αυτόματα.
 
Πολύ όμορφο το ταξίδι στο παρελθόν, πολύ νοσταλγικό... :thanx2:

Και τι δε θα 'δινα να έτρωγα ένα "υποβρύχιο" στην Πλατεία Συντάγματος του τότε...
 
Athens Ermou Str. 1963-64.jpg

Ερμού γύρω στο 1963-64.

Panepistimiou & Omonoia c.1963-64.jpg

Πανεπιστημίου προς Ομόνοια γύρω στο 1963-64 (φωτό: Nicholas Econopouly)

 




Acropolis late 50s+Surroundings at Night.jpg

H Ακρόπολη και η γύρω περιοχή σε νυχτερινή λήψη, στα τέλη της δεκαετίας του '50.

 


(αρχείο prisma)


 
Athens Monastiraki 1982.jpg

Mοναστηράκι 1982.

 


Athens Syntagma 70s.jpg

Πλατεία Συντάγματος, δεκαετία '70.

 


Athens Trolley Bus Syntagma 1981 by Aled Betts.jpg

Παλιό τρόλλεϋ στο Σύνταγμα, το 1981. (photo by Aled Betts)

Pireus to Port 60s.jpg

Πανοραμική άποψη του Πειραιά τη δεκαετία του '60.

 

 


​(αρχείο prisma)
 
Ταβέρνα η Σπηλιά στην Πλάκα. Η είσοδος όπως ήταν το 1979.

PlakaSpilia1979W.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπάρχει μια τάση τελευταία από ανθρώπους που έχουν μεγαλώσει κυρίως στη δεκαετία του '80, να ζητάνε φωτογραφίες της Αθήνας από εκείνη τη περίοδο. Ξεφεύγοντας από τα "ρομαντικά" χρόνια της δεκαετίας του '50 & '60 (ή και πιο πριν) έχω κάνει εδώ και αρκετούς μήνες, φωτογραφικά αφιερώματα στο blog σε σχέση με την Αθήνα του '70 και του '80, με ιδιαίτερη επιτυχία. Τέτοιες φωτογραφίες έχον ανάλογη θετική υποδοχή και στην ομάδα του facebook "Παλιές φωτογραφίες της Αθήνας".

Πριν από περίπου ένα μήνα ανάρτησα στο blog το "Στους δρόμους της Αθήνας. Από τα 70s στα 90s" το οποίο πήγε (και πάει) εξαιρετικά καλά. Έτσι αποφάσισα να κάνω και ένα 2ο αφιέρωμα "Στους δρόμους της Αθήνας. Από τα 70s στα 90s (μέρος 2ο)" http://bill-files.blogspot.gr/2013/09/70s-90s-2.html

 


Επειδή η συγκεκριμένη περίοδος αφορά και τα περισσότερα από τα μέλη εδώ, ακολουθούν μερικές φωτογραφίες οι οποίες δεν έχουν αναρτηθεί στο blog.

Athens Monastiraki June 1979 by Chrissy Hunt.jpg

Mοναστηράκι καλοκαίρι 1979 (photo by Chrissy Hunt)

 


Pireus Ferries 1989 by Eric S..jpg

Πειραιάς 1989. (photo by Eric S.)

 


Athens from Lycabettus July 1980.jpg

H Αθήνα από το Λυκαβηττό, τον Ιούλιο του 1980.

 


Athens Leyland Bus May 1986.jpg

Διπλό λεωφορείο British Leyland στη Πανεπιστημίου, το Μάιο του 1986.

 


Athens Partial 1981-e.jpg

Πλάκα 1981.

 


(αρχείο prisma)
 
Athens 1928 Ilyssos srom Stadium.jpg

Aθήνα 1928. Φωτογραφία από το Παναθηναϊκό Στάδιο.




Athens Acropolis Area 1890..jpg

Αθήνα, Ακρόπολη 1890.




Athens Kifisias 1930s -now Vas. Sofias.JPG

Βασ. Σοφίας δεκαετία '30 (τότε Κηφισίας)

(αρχείο prisma)
 
Athens Night View 1967 by Piet van Dam.jpg

Η εικόνα της φωτογραφίας είναι βέβαια γνώριμη, όμως αυτή η νυχτερινή λήψη είναι από το 1967. Σε πρώτο πλάνο το Σύνταγμα και δεξιότερα η Πλάκα. (photo by Piet van Dam)

 

 


 
prisma είπε:
Σύνταγμα by night- δεκαετία '60. 


Προβολή συνημμένου 87050

(αρχείο prisma)

prisma είπε:
Προβολή συνημμένου 88681Η εικόνα της φωτογραφίας είναι βέβαια γνώριμη, όμως αυτή η νυχτερινή λήψη είναι από το 1967. Σε πρώτο πλάνο το Σύνταγμα και δεξιότερα η Πλάκα. (photo by Piet van Dam)

 

 


Αυτες οι δυο δειχνουν τα ιδια κτηρια...το προσεξες? Απο αλλο υψος...

Και με τις ιδιες περιπου ταμπελες...
 
pardalotzatziki είπε:
Αυτες οι δυο δειχνουν τα ιδια κτηρια...το προσεξες? Απο αλλο υψος...Και με τις ιδιες περιπου ταμπελες...
Ναι, ο φακός είναι προς την ίδια κατεύθυνση. Η δεύτερη είναι από πολύ ψηλότερο σημείο, η πρώτη πρέπει να είναι από τη Μ. Βρετανία ή το King George. Χρονολογικά δεν απέχουν πολύ πάντως, πρέπει να έχουν 2 ή 3 χρόνια διαφορά (χονδρικά).
 
Πίσω
Μπλουζα