Η Παλιά Αθήνα

elephadas είπε:
Βρίσκω ενδιαφέρον ότι η τιμητική φρουρά στον Άγνωστο Στρατιώτη το 1930 ήταν κανονικοί στρατιώτες κι όχι εύζωνοι. Ξέρει κανείς πότε άρχισαν να βάζουν τους τσολιάδες με την περίπλοκη χορογραφία του βαδίσματός τους?
Λογικά μετά το '40 -΄50, όταν έπαψαν οι Εύζωνοι να είναι μάχιμο τμήμα και αντικαστάθηκαν από τα ΛΟΚ.
 
Ξενοδοχείο Ακταίον (Φάληρο) αποπερατώθηκε και εγκαινιάστηκε το 1903.


Faliro Aktaion -.jpg

Ανεγέρθηκε βάσει σχεδίων των Ε. Τσίλερ και Καραθανασόπουλου. Ένα ξενοδοχείο πολυτελείας-κόσμημα που δυστυχώς μετά το πόλεμο απαξιώθηκε και τελικά κατεδαφίστηκε (!).
 
Athens Syntagma Sqr..jpg

Πλατεία Συντάγματος λήψη προς οδό Ερμού. Στη θέση του κτιρίου αριστερά (μέγαρο Κορομηλά) βρίσκεται σήμερα το ΥΠ.ΟΙΚ.

 


Athens Panepistimiou 30s.JPG

Πανεπιστημίου δεκαετία '30. Αμέσως μετά την απελευθέρωση (το 1945) θα μετονομαστεί σε Ελ. Βενιζέλου.

 


Athens Zappeion 40s.JPG

Ζάππειο και πέριξ, δεκαετία '40.


Athens Syntagma Eikones Mag. 15 Jan. 1965.jpg

Η Αθήνα σε εξώφυλλο. Σύνταγμα, Βασ. Αμαλίας. Περιοδικό ΕΙΚΟΝΕΣ Ιανουάριος 1965.

 


(αρχείο prisma)
 
Πανεπιστημίου δεκαετία '30. Αμέσως μετά την απελευθέρωση (το 1945) θα μετονομαστεί σε Ελ. Βενιζέλου.
Έχω χάρτη της Αθήνας της δεκαετίας του '50 όπου οι Πανεπιστημίου και Σταδίου (ή Ακαδημίας) ονομάζονται Τσώρτσιλ και Ρούζβελτ ... για πόσο κράτησε αυτό όμως δε γνωρίζω.

Όσο για τις φυλακές Αβέρωφ, η απόφαση να κατεδαφιστούν μου κάνει μεγάλη εντύπωση, ειδικά επειδή σκέφτομαι την αδιάφορη κατασκευή που πήρε τη θέση τους.
 
Clemence είπε:
Έχω χάρτη της Αθήνας της δεκαετίας του '50 όπου οι Πανεπιστημίου και Σταδίου (ή Ακαδημίας) ονομάζονται Τσώρτσιλ και Ρούζβελτ ... για πόσο κράτησε αυτό όμως δε γνωρίζω.
Όσο για τις φυλακές Αβέρωφ, η απόφαση να κατεδαφιστούν μου κάνει μεγάλη εντύπωση, ειδικά επειδή σκέφτομαι την αδιάφορη κατασκευή που πήρε τη θέση τους.
Nαι και η Πανεπιστημίου και η Σταδίου μετονομάστηκαν το 1945. Καμία από 2 νέες ονομασίες δεν επικράτησε. Το παράδειγμα με τις Αβέρωφ δεν είναι το μοναδικό. Πολλά αξιόλογα κτίσματα έδωσαν τη θέση τους σε αδιάφορα κτίσματα, πολλές φορές και χειρότερα το Δικαστικού Μεγάρου, το οποίο δε θεωρώ και κακό.
 
Clemence είπε:
Όσο για τις φυλακές Αβέρωφ, η απόφαση να κατεδαφιστούν μου κάνει μεγάλη εντύπωση, ειδικά επειδή σκέφτομαι την αδιάφορη κατασκευή που πήρε τη θέση τους.
Αυτό χρήζει ιδιαίτερης μελέτης. Επειδή μου αρέσει να χαζεύω παλιά κτήρια έχω βρει ένα φόρουμ με μηχανικούς οι οποίοι εκθιάζουν τις νέες κατασκευές, τα ψηλά κτήρια και τους ουρανοξύστες.

Δυστηχώς υπάρχει χάσμα απόψεων επί του θέματος. Αυτό που προσωπικά θεωρώ οικτρό για κάποιον άλλον είναι μια όμορφη δημιουργία. :(
 
PT8 είπε:
Αυτό χρήζει ιδιαίτερης μελέτης. Επειδή μου αρέσει να χαζεύω παλιά κτήρια έχω βρει ένα φόρουμ με μηχανικούς οι οποίοι εκθιάζουν τις νέες κατασκευές, τα ψηλά κτήρια και τους ουρανοξύστες.
Δυστηχώς υπάρχει χάσμα απόψεων επί του θέματος. Αυτό που προσωπικά θεωρώ οικτρό για κάποιον άλλον είναι μια όμορφη δημιουργία. :(
Αν εννοείς το skyscrapercity, επειδή είμαι μέλος του φόρουμ, δεν αποτελείται από μηχανικούς (μόνο) ή επαγγελματίες του χώρου. Και δεν αφορά μόνο τις σύγχρονες κατασκευές, αλλά υπάρχει μεγάλη αγάπη για τη κληρονομιά της πόλης, τα νεοκλασικά, τους χώρους πρασίνου κλπ. Και βέβαια τα ανάλογα θέματα για τη παλιά Αθήνα/Θεσσαλονίκη κλπ. Κανείς δε διαφωνεί πως στην Αθήνα έγιναν φοβερά λάθη και χάθηκαν διαμάντια.
 
Ναι, αυτό εννοώ! Bill ασφαλώς δεν το γενικεύω αλλά αναφέρομαι σε συγκεκριμένα σημεία όπου υπάρχει αυτή η άποψη και μου είχε κάνει εντύπωση. Σε κάθε περίπτωση το τι είναι όμορφο είναι, επί τω πλείστω, υποκειμενικό. Πάντα όμως θα έχω την απορία ως προς το τι συνετέλεσε στο να χαθούν αρχιτεκτονικά διαμάντια της Ελλάδος.

Μάλλον η ανέχεια και η πλεονεξία.
 
PT8 είπε:
Ναι, αυτό εννοώ! Bill ασφαλώς δεν το γενικεύω αλλά αναφέρομαι σε συγκεκριμένα σημεία όπου υπάρχει αυτή η άποψη και μου είχε κάνει εντύπωση. Σε κάθε περίπτωση το τι είναι όμορφο είναι, επί τω πλείστω, υποκειμενικό. Πάντα όμως θα έχω την απορία ως προς το τι συνετέλεσε στο να χαθούν αρχιτεκτονικά διαμάντια της Ελλάδος.
Μάλλον η ανέχεια και η πλεονεξία.
Aνοίγεις μεγάλη κουβέντα. Σίγουρα υπάρχουν πολλοί λόγοι και δεν αφορούν μόνο την αντιπαροχή γενικά και αόριστα.

Dimotiko Theatro_1937.jpg

Στη φωτογραφία το Δημοτικό Θέατρο Αθηνών στη πλατεία Κοτζιά. Αποφασίστηκε η κατεδάφισή του από το δημοτικό συμβούλιο το 1939, επειδή δεν υπήρχαν πόροι για τη πλήρη αποκατάσταση του. Μετά τον ερχομό προσφύγων από τη Μικρασιατική καταστροφή, αρκετοί φιλοξενήθηκαν μέσα σε αυτό. Με την αποχώρησή τους το θέατρο ήταν σε άθλια κατάσταση. Είχαν ξεκινήσει εργασίες για την επαναλειτουργία του, όμως έμειναν στη μέση. Προτιμήθηκε η εύκολη οδός. Σήμερα στη θέση του υπάρχει πλατεία.
 
Είμαι και εγώ στο skyscrapercity αλλά πρέπει να πω ότι ποτέ δε μου πέρασε απ΄το νου πως η λατρεία για νέα κτίρια με μοντέρνα γραμμή και (γιατί όχι) μεγάλο ύψος πάει αναγκαστικά χέρι-χέρι με την έλλειψη σεβασμού προς το παλιό! Αντίθετα πιστεύω ότι τα ίδια άτομα είναι που είναι σε θέση να εκτιμήσουν την ομορφιά (ναι, υποκειμενική πάντα) ενός ουρανοξύστη θα ήταν στην πρώτη γραμμή υπέρ της διάσωσης πχ των κτιρίων που κινδύνεψαν άδικα επειδή έκοβαν τη θέα του καφέ του Μουσείου της Ακρόπολης! Δεν υπάρχει αντίθεση μεταξύ αγάπης προς το νέο και σεβασμού προς το παλαιό, αυτό πιστεύω! Και δεν καταλαβαίνω γιατί αφήσαμε τις προσφυγικές πολυκατοικίες επί της Λεωφόρου Αλεξάνδρας να ρημάξουν αλλά έπρεπε να κατεδαφίσουμε τις Φυλακές Αβέρωφ και στη θέση τους να φτιάξουμε κάτι άλλο, τη στιγμή που όλο εκείνο το χάος πίσω τους παραμένει προς οικοδόμηση. Δεν μπαίνω στη λογική του αν το νέο κτίριο είναι όμορφο, πολύ όμορφο ή αηδία, απλά δεν καταλαβαίνω τη χαρά του να γκρεμίζουμε αντί να συμπληρώνουμε. Για μένα αυτό είναι κόμπλεξ και μίσος για ένα παρελθόν που ποτέ μας δε σταματάμε να μελετήσουμε και νεοπλουτίστικη διαχείριση κοινών αγαθών από ανθρώπους χωρίς περιεχόμενο και χωρίς αγάπη για τις πόλεις μας.
 
Clemence είπε:
δεν καταλαβαίνω τη χαρά του να γκρεμίζουμε αντί να συμπληρώνουμε. Για μένα αυτό είναι κόμπλεξ και μίσος για ένα παρελθόν που ποτέ μας δε σταματάμε να μελετήσουμε και νεοπλουτίστικη διαχείριση κοινών αγαθών από ανθρώπους χωρίς περιεχόμενο και χωρίς αγάπη για τις πόλεις μας.
Πολύ σωστές κουβέντες και ίσως είναι η μισή αιτία της καταστροφής και η άλλη μισή τι άλλο από το οικονομικό.

Δεν χωράει ο νούς μου πως η Αθήνα (το κέντρο) είναι η μοναδική ίσως απαξιωμένη πρωτεύουσα της Ευρώπης.

Στο Λονδίνο, πχ στο city συνυπάρχει το κομψό σύγχρονο με το παραδοσιακό (του 1700 και πίσω), στο Παρίσι το ίδιο. Εδώ, ένας αχταρμάς από κιτς αισθητικής κτίρια, σπίτια, κλπ.
 
Athens May 1959 by Nick DeWolf.jpg

Αθήνα Μάιος 1959. (photo Nick Dewolf)

Panepistimiou c.1908.jpg

H Πανεπιστημίου γύρω στο 1908.

 


Syntagma Sqr Coffee Shops Vintage.jpg

Καφενεία στο Σύνταγμα. Το εικονιζόμενο κτίσμα ήταν το μέγαρο Βούρου στο οποίο λειτουργούσε από το 1879 το καφενείο "Ζαχαράτου". Βρισκόταν στη γωνία Βασ. Γεωργίου & Σταδίου. Κατεδαφίστηκε γύρω στα μέσα της δεκαετίας του '60.

 


Athens Syntagma Kiosk c.1958.jpg

Περίπτερο στη πλατεία Συντάγματος γύρω στο 1958.

 


Pireus Old Town Hall early 20th Century.jpg

Το παλιό δημαρχείο του Πειραιά με το ρολόι. Η κατεδάφισή του ξεκίνησε το 1968 έναν αιώνα περίπου από τότε που θεμελιώθηκε (1869).

 


(αρχείο prisma)
 
Τσώρτσιλ και Ρούζβελτ ήταν η Ακαδημίας και η Σταδίου (ή αντίστροφα), η Πανεπιστημίου δεν ωομίζω να άλλαξε ποτέ από Ελ. Βενιζέλου.
 
Aθήνα δεκαετία '50.

 


Patision_Aigiptou Sqr_1955.jpg

Πατησίων στο ύψος της πλατείας Αιγύπτου, στη συμβολή με τη Λ. Αλεξάνδρας. 1955.

 


Stadiou 1958.jpg

Σταδίου 1958 στο ύψος της παλιάς Βουλής. Το άγαλμα του Κολοκοτρώνη είχε τοποθετηθεί εκεί από το 1954, έχοντας μεταφερθεί από την αρχική του θέση, μετά από εργασίες ανάπλασης της πλατείας μπροστά από το κτίριο.

Athens Vas. Sofias+Lycabettus 1957.jpg

Λεωφόρος Βασ. Κωνσταντίνου το 1957 (λήψη από το Καλλιμάρμαρο).

Αno Patisia_Station_1956.jpg

Ο σταθμός του Ηλεκτρικού στα Άνω Πατήσια το 1956, χρονιά που εγκαινιάστηκε.

 


Marousi Train Station_1958.jpg

Και ο σταθμός Αμαρουσίου το 1958 στην αρχική του μορφή. Οι εργασίες είχαν ξεκινήσει γύρω στο 1954 και εγκαινιάστηκε τον Σεπτέμβριο του 1957.

 

 


(αρχείο prisma)

Tram 2.jpg
 
Η έγχρωμη Αθήνα της δεκαετίας του '60.

 


Athens Syntagma 1963-2.jpg

Tα ανθοπωλεία στο Σύνταγμα το 1963.

 


Athens Syntagma 1962.jpg

Γενική άποψη πλατείας Συντάγματος.

 


Athens Amalias 60s color.jpg

Συμβολή της λεωφ. Συγγρού με τη Βασ. Αμαλίας, στη Πύλη του Αδριανού.

 


Monastiraki 60s Scene.jpg

Μοναστηράκι.

 


Syntagma +Hotels 1967.jpg

Πλατεία Συντάγματος 1967.

 


Kolonaki 1965.jpg

Κολωνάκι 1965.

 


(αρχείο prisma)
 
Πότε φύγανε τα ανθοπωλεία από το Σύνταγμα? Τα θυμάμαι πολύ καθαρά, όπως επίσης και τα υπαίθρια βιβλιοπωλεία στα πεζοδρόμια της οδού Μασσαλίας (τότε ανοιχτής στην κυκλοφορία) πάνω από την Ακαδημίας
 
elephadas είπε:
Πότε φύγανε τα ανθοπωλεία από το Σύνταγμα? Τα θυμάμαι πολύ καθαρά, όπως επίσης και τα υπαίθρια βιβλιοπωλεία στα πεζοδρόμια της οδού Μασσαλίας (τότε ανοιχτής στην κυκλοφορία) πάνω από την Ακαδημίας
Nαι και εγώ τα θυμάμαι μέχρι τουλάχιστον τα τέλη της δεκαετία του '90. Πάντως και πριν μερικά χρόνια που είχα περάσει βιαστικά με το αυτοκίνητο νομίζω υπήρχε ένα.
 
Omonoia 1990 & Dromeas.jpg

Για να θυμηθούμε μια πιο πρόσφατη όψη της παλιάς Ομόνοιας, με τον Δρομέα του Βαρώτσου. 1990.
 
H οδός Ερμού πριν γίνει πεζόδρομος.

Athens Ermou+Nikis 1971.jpg

1971. Ερμού & Νίκης

 


(αρχείο prisma)
 
Πίσω
Μπλουζα