Η Παλιά Αθήνα

Στο 3980: Η Οδός των φροντιστηρίων και ένα λεωφορείο Γκύζη - Άνω Ιλίσια. Και τα δυο μου θυμίζουν τα πολύ νιάτα μου
 
  • Like
Reactions: PT8
Στο 3980: Η Οδός των φροντιστηρίων και ένα λεωφορείο Γκύζη - Άνω Ιλίσια. Και τα δυο μου θυμίζουν τα πολύ νιάτα μου
Αν και πιο παλιά η φωτό, ωστόσο κι εμένα μου θυμίζει τα πρώτα μου χρόνια στην Αθήνα. Η Σόλωνος εκτός από οδός φροντιστηρίων ήταν και η οδός των πιάνων (ήδη φαίνεται και μια ταμπέλα στο βάθος). Περπατώντας από την διασταύρωση με την Ιπποκράτους μέχρι την Εμμανουήλ Μπενάκη προλάβαινα να χαζέψω τις βιτρίνες τουλάχιστον τεσσάρων οίκων. Άλλωστε και το δικό μου σε έναν από αυτούς το είχα πάρει (υπάρχει ακόμη ο οίκος και πλέον είναι πολύ πιο φημισμένος από τότε).
 
Πρέπει να χτίζανε την Πινακοθήκη εκείνη την εποχή.
 
  • Like
Reactions: PT8
Ο νεαρός δεξιά πάει κάπου αποφασισμένος για καυγά :)
 
Από την ταινία " Το πιο γρήγορο μπουζούκι" (1973) στο τραγούδι " Όλοι με κατακρίνουν" που ερμηνεύει η Φωτεινή Μαυράκη προβάλλονται νυχτερινά πλάνα από την Πλάκα μεταξύ των οποίων, στο 1:54 του παρακάτω αποσπάσματος, από την οδό Μνησικλέους και Κυρρήστου όπου βρισκόταν το παλιό κέντρο "Μοστρού" του οποίου φαίνεται μισή η πινακίδα. Απέναντι τα κέντρα Διόνυσος και POLL.

1680026948995.png

βλ. σχετική ανάρτηση στο παρόν θέμα #2.518 απ' όπου και η παρακάτω λήψη Αυγ-2014
1645513831544-png.237495


Υπάρχουν επίσης οι αναρτήσεις #2.522 και #3.056 σχετικές με την οδό Μνησικλέους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πλατεία Συντάγματος. Διακρίνεται το υπό κατεδάφιση κτήριο στην γωνία με την οδό Μητροπόλεως και όπισθεν αυτού ο χαρακτηριστικός τρούλος του κτηρίου στην γωνία των οδών Μητροπόλεως και Νίκης το οποίο διασώζεται εώς σήμερα.
Δυστυχώς το κτήριο στα αριστερά έχει κατεδαφιστεί και αυτό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα