Η Παλιά Αθήνα

bambinella 100 είπε:
Σοβαρα; Σαν αυτα στο σωφερακι ειναι; Πανεμορφα!Τι μαρκα ειναι;
Το πρώτο μόνο μπορώ να ξεχωρίσω, το οποίο είναι Chevrolet των αρχών δεκαετίας '50. Το δεύτερο πάντως είναι σίγουρα παλιότερο τέλη '40ς.

Πάντως μια και πήραμε τους δρόμους ας συνεχίσουμε....

1) Πλατεία Κυψέλης αρχές δεκ. '50

2) Ακαδημίας χρονολογία άγνωστη

3) Ακαδημίας δεκ. 50 (το ΙΧ προφανώς παρκαρισμένο παράνομα!)

4) Πανεπιστημίου 1957, τραμ, τρόλλεϊ και ΙΧ

5) Βασ. Σοφίας 1974, λίγο πριν το Χίλτον.

Akadimias 50s.jpg

Akadimias_Old.jpg

Kypselis Sqr early 50s.jpg

Panepistimiou_Ofthalmiatreio_57.jpg

Research Building_1974.jpg
 
Στην 5η φωτογραφία, φάτσα στο φανάρι για αριστερά, μια ακόμα Alfa Romeo Giulia...
 
Επίσης στη παρακάτω φωτό θαυμάστε το καταπληκτικό στυλ του τροχονόμου. Αυτή η εικόνα θα ήταν αδιανόητη σήμερα.

Η φωτό είναι πριν το 1956.

Athens Vintage.jpgQUIZ:ποιό σημείο απεικονίζει η φωτό αριστερά και τι βρίσκεται σήμερα στη θέση του κτιρίου με την επιγραφή της ΦΙΞ?

VasslisisSofias_Troxonomos_Old.jpg
 
Chevrolet, λοιπον! Σ' ευχαριστω.

Ο τροχονομος μοναδικος! Σημα κατατεθεν της εποχης εκεινης. Και κατι αυτοκινητα διπλα του, χαρμα οφθαλμων!
 
Προσπάθεια για το κουιζ : την πινακίδα "ΕΘΝΟΣ" (και μετά από λίγο "ΣΙΓΑΡΕΤΤΑ") εγώ τη θυμάμαι στην Πλατεία Συντάγματος. Μήπως είναι η γωνία Πλατείας Συνταγματος με Ερμού, εκεί που είναι η μια γωνία του Υπ.Οικ.;
 
panp είπε:
Προσπάθεια για το κουιζ : την πινακίδα "ΕΘΝΟΣ" (και μετά από λίγο "ΣΙΓΑΡΕΤΤΑ") εγώ τη θυμάμαι στην Πλατεία Συντάγματος. Μήπως είναι η γωνία Πλατείας Συνταγματος με Ερμού, εκεί που είναι η μια γωνία του Υπ.Οικ.;
Σωστός φίλε panp! Αυτή είναι μια από τις φωτογραφίες που δείχνει τι θα μπορούσαμε να ΜΗΝ έχουμε κάνει στο κέντρο της Αθήνας.
 
prisma είπε:
Προβολή συνημμένου 51369

Λεωφ. Συγγρού, δεκαετία '50. Στο βάθος η Ακρόπολη και ο Λυκαβηττός.
πολύ ωραίες οι φωτογραφίες !

στη συγκεκριμένη έχω να σχολιάσω ότι στο φράχτη που φαίνεται στα αριστερά,αναγράφεται η λέξη ΤΡΕΛΛΕΜΠΟΡΓΚ,τα οποία είναι προφαβώς μάρκα ελαστικών για αυτοκίνητα

δεν ξέρω αν ασχολείσαι με ποδόσφαιρο αλλά Τρέλλεμποργκ είναι μία ομάδα που παίζει στο σουηδικό πρωτάθλημα και πολύ προφανώς να είναι και το όνομα της πόλης στην οποία εδρεύει
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή συχνά δημιουργούνται προβλήματα με το upload φωτογραφιών από το σχετικό "κουμπάκι", εγώ τελευταία, κατ' ευθείαν από εκεί που τις βρίσκω, κάνω Ctrl-C και Ctrl-V στο κείμενο που γράφω, κι έχει δουλέψει.
 
α οκ,αυτό που είπες ήταν χρήσιμο φίλε panp

ευχαριστώ για την πληροφορία :cool:
 
bambinella 100 είπε:
Μα δε μιλαω για φαναρια, κινηση στους δρομους και αυτοκινητα που τοτε ηταν ελαχιστα. Εννοειται οτι η ελλειψη τους εδινε στο τραμ (και σε καθε οχημα, αλλωστε) τη δυνατοτητα να κινηθει ευκολα και γρηγορα.Εχω δει σε παλιες ταινιες το τραμ να πιανει φοβερες ταχυτητες και το σημερινο ακομα και σε ευθεια, ακομα και χωρις φαναρια και ιδιαιτερη κινηση, να ειναι εξαιρετικα αργο.

Τοσο αργο που δυο φορες ακουσα το σχολιο "Δεν κατεβαινω καλυτερα, να παω με τα ποδια;"

Πραγματικα, μου φαινεται λες και το ιδιο το οχημα εχει προβλημα και δεν μπορει να τρεξει. Σαν να ειναι αργο απο κατασκευης.
Επειδή όταν δούλευα στο Ασκληπιείο χρησιμοποιούσα αρκετά συχνά το τραμ προς την δουλειά, μπορώ να πω ότι στην παραλιακή που οι συνθήκες είναι πιό "ακίνδυνες" καθώς το τραμ δεν κινείται μαζί με τα αυτοκίνητα και οι πεζοί που διασχίζουν τις γραμμές σε τυχαία σημεία είναι λιγότεροι, έπιανε ταχύτητα απόλυτα ανταγωνιστική με τα λεωφορεία (που επίσης δεν σέρνονται τις καθημερινές που η παραλιακή δεν έχει κίνηση).

Αντίθετα μέσα στην Γλυφάδα "έκοβε" αισθητά. Οπότε υποθέτω ότι το όλο θέμα της αργής κίνησης έχει σχέση με λόγους ασφαλείας, καθώς οι αποστάσεις φρεναρίσματος ενός μέσου σταθερής τροχιάς αρκετών τόνων όπως το τραμ δεν είναι και τόσο μικρές. Κάτι που σε συνδυασμό με Νεοέλληνες οδηγούς και πεζούς δημιουργεί ένα επικίνδυνο κοκτέηλ. Θυμάστε ίσως ότι ειδικά τον πρώτο καιρό που κυκλοφόρησαν τα νέα τραμ, υπήρχαν αρκετά ατυχήματα με ΙΧ, αν θυμάμαι καλά ακόμα και 1-2 θανατηφόρα. Υποθέτω η εταιρία βαρέθηκε τις "απώλειες" και προτίμησε να δώσει οδηγίες αργότερης κίνησης στις κατοικημένες περιοχές.

Αν θέλεις να το πάμε ακόμα μακρύτερα, ήταν έτσι και αλλιώς λάθος η ιδέα του να "χώσεις" ένα τέτοιο μέσο που απαιτεί αρκετό "δικό" του χώρο, σε περιοχές ήδη κορεσμένες από κίνηση και κόσμο. Δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να αποδώσει καλύτερα από τα λεωφορεία και τα τρόλει και ίσως η επένδυση να απέδιδε καλύτερα αν τα χρήματα δινόντουσαν στην ενίσχυση αυτών των μέσων.
 
Maddog είπε:
Επειδή όταν δούλευα στο Ασκληπιείο χρησιμοποιούσα αρκετά συχνά το τραμ προς την δουλειά, μπορώ να πω ότι στην παραλιακή που οι συνθήκες είναι πιό "ακίνδυνες" καθώς το τραμ δεν κινείται μαζί με τα αυτοκίνητα και οι πεζοί που διασχίζουν τις γραμμές σε τυχαία σημεία είναι λιγότεροι, έπιανε ταχύτητα απόλυτα ανταγωνιστική με τα λεωφορεία (που επίσης δεν σέρνονται τις καθημερινές που η παραλιακή δεν έχει κίνηση).Αντίθετα μέσα στην Γλυφάδα "έκοβε" αισθητά. Οπότε υποθέτω ότι το όλο θέμα της αργής κίνησης έχει σχέση με λόγους ασφαλείας, καθώς οι αποστάσεις φρεναρίσματος ενός μέσου σταθερής τροχιάς αρκετών τόνων όπως το τραμ δεν είναι και τόσο μικρές. Κάτι που σε συνδυασμό με Νεοέλληνες οδηγούς και πεζούς δημιουργεί ένα επικίνδυνο κοκτέηλ. Θυμάστε ίσως ότι ειδικά τον πρώτο καιρό που κυκλοφόρησαν τα νέα τραμ, υπήρχαν αρκετά ατυχήματα με ΙΧ, αν θυμάμαι καλά ακόμα και 1-2 θανατηφόρα. Υποθέτω η εταιρία βαρέθηκε τις "απώλειες" και προτίμησε να δώσει οδηγίες αργότερης κίνησης στις κατοικημένες περιοχές.

Αν θέλεις να το πάμε ακόμα μακρύτερα, ήταν έτσι και αλλιώς λάθος η ιδέα του να "χώσεις" ένα τέτοιο μέσο που απαιτεί αρκετό "δικό" του χώρο, σε περιοχές ήδη κορεσμένες από κίνηση και κόσμο. Δεν υπήρχε ποτέ περίπτωση να αποδώσει καλύτερα από τα λεωφορεία και τα τρόλει και ίσως η επένδυση να απέδιδε καλύτερα αν τα χρήματα δινόντουσαν στην ενίσχυση αυτών των μέσων.
Μάλλον αυτό που λες είναι και το πιο σωστό. Συμφωνώ επίσης πως η τοποθέτηση "με το ζόρι" ενός μέσου που θέλει το χώρο του, σε μια Αθήνα που καμία σχέση δεν είχε με το 1950, δεν ήταν και η καλύτερη ιδέα. Το παλιό τραμ είχε αναπτυχθεί παράλληλα με την ανάπτυξη της Αθήνας. Με το ξήλωμα του τραμ και τη μεσολάβηση σχεδόν 50 χρόνων μέχρι την επαναλειτουργία του, υπό άλλες συνθήκες, το παιχνίδι ήταν χαμένο. Καλύτερα να είχαν δωθεί τα χρήματα για το Μετρό.

Άλλες 2 φωτό από το χτές

Maroussi Train Station 1960..jpgΣταθμός τραίνου στο Μαρούσι, 1960 (εγκαινιάστηκε το 1957).

Hilton Area Ethniki Pinakothiki Plot.jpgΤο Hilton υπό κατασκευή και, σε πρώτο πλάνο, ο χώρος που αργότερα θα γινόταν η Εθνική Πινακοθήκη. Γενικά η περιοχή ήταν σχεδόν αδιαμόρφωτη την εποχή της ανέγερσης του πολυτελούς ξενοδοχείου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
maktrab είπε:
δεν μπορώ να καταλάβω όμως για ποιον λόγο δεν εμφανίστηκε η φωτογραφία στην παράθεσή μου
μάλλον δεν έκανα σωστά το quote
Η εικόνα σου εμφανίζεται σωστά!

panp είπε:
Επειδή συχνά δημιουργούνται προβλήματα με το upload φωτογραφιών από το σχετικό "κουμπάκι", εγώ τελευταία, κατ' ευθείαν από εκεί που τις βρίσκω, κάνω Ctrl-C και Ctrl-V στο κείμενο που γράφω, κι έχει δουλέψει.
Πράγμα που πολλές φορές στα ποστ σου δεν εμφανίζει τις εικόνες!

Σε ποστ αν είναι να βάλετε εικόνα από κάποιο άλλο site πατάτε το εικονίδιο με τον πινακα (είναι το 3ο από δεξιά όπως τα βλέπεις). Σας εμφανίζει έναν νέο πινακα που λέει From compurter & From url. Παμε στο From url. Εκεί έχει μια γραμμή όπου βάζουμε με αντιγραφή την τοποθεσία της εικόνας (δεξί κλικ πάνω στην εικόνα και πατάμε την αντιγραφή τοποθεσίας της εικόνας) και από κάτω έχει ένα κουτάκι. Αυτό το αφήνουμε τικαρισμένο για να βάλουμε την εικόνα σαν συνημμένη.
 
Για να ρωτήσω κάτι (γιατί φαίνεται δεν έχουμε όλοι το ίδιο retromaniax) : Στο "quote" του post 60, εσείς βλέπετε εικόνα ή τη λέξη "Συνημμένο αρχείο ....";
 
Κανονικότατα φαίνεται η φωτογραφία στο ποστ 60
 
Kambia είπε:
Κανονικότατα φαίνεται η φωτογραφία στο ποστ 60
Η αλήθεια είναι ότι εγώ βλέπω "Συνημμένο αρχείο". Βέβαια αν κάνω κλικ απάνω εμφανίζεται εικόνα σε άλλο παράθυρο.
 
συννημένο αρχείο και με κλικ εικόνα
 
Kambia είπε:
Κανονικότατα φαίνεται η φωτογραφία στο ποστ 60
Είδες που δεν έχουμε όλοι το ίδιο retromaniax ? Εγώ βλέπω τις κόκκινες λέξεις "Συνημμένο αρχείο...", και με κλικ βλέπω τη φωτογραφία...

505.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, έτσι ακριβώς είναι.
 
allo retromaniax.jpg Καθαρίζοντας τα πάντα από History, cookies κλπ.

Εφαρμόστε τον τρόπο που σας λέω πιο πάνω για την εισαγωγή εικόνων από άλλα site (γράφτε και την πηγή των εικόνων σας) και όλα θα είναι οκ.
 
Πίσω
Μπλουζα