Η Παλιά Αθήνα

Καλλιθέα, πλατεία Δαβάκη δεκαετία '50. Kallithea Davaki Sqr-Early 50s.jpg

Ο Ελευθερουδάκης στο Σύνταγμα, το 1965.

Syntagma 1965 Eleytheroudakis.jpg
 
Δεν είναι μόνο το συγκεκριμένο βίντεο ! Όλο το site αυτό ("H Aθήνα πίσω από τη βιτρίνα") είναι γεμάτο από εκπληκτικές ιστορίες για μέρη της παλιάς Αθήνας ! Διάβασα, π.χ. για τον κήπο του γιατρού Προμπονά στη Ριζούπολη, που κληροδοτήθηκε στο Δήμο Αθηναίων το 1950 με αποτέλεσμα το γνωστό τοπωνύμιο.
 
Σύνταγμα 19ος αι. Μέγαρο Κορομηλά. Στη θέση του σήμερα βρίσκεται το Υπ. Εθν. Οικονομίας.

Syntagma Megaro Koromila 1860s.jpg

Φυλακές Αβέρωφ, 1971. Στη θέση τους σήμερα βρίσκεται ο Άρειος Πάγος, επί της Λ. Αλεξάνδρας.

Fylakes Averof 1971.jpg

Έκθεση αυτοκινήτων Ford το 1936 στη Λ. Συγγρού. Έργο Γ. Κοντολέοντα. Σήμερα στη θέση του βρίσκεται η Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών του Ιδύματος Ωνάσση. Syggrou_Ford Showroom_1936.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
prisma είπε:
Σύνταγμα 19ος αι. Μέγαρο Κορομηλά. Στη θέση του σήμερα βρίσκεται το Υπ. Εθν. Οικονομίας.Προβολή συνημμένου 61525

Φυλακές Αβέρωφ, 1971. Στη θέση τους σήμερα βρίσκεται ο Άρειος Πάγος, επί της Λ. Αλεξάνδρας.

Προβολή συνημμένου 61526

Έκθεση αυτοκινήτων Ford το 1936 στη Λ. Συγγρού. Έργο Γ. Κοντολέοντα. Σήμερα στη θέση του βρίσκεται η Στέγη Γραμμάτων & Τεχνών του Ιδύματος Ωνάσση. Προβολή συνημμένου 61527
Κριμα παντως που τετοια νεοκλασσικα κτιρια δεν υπαρχουν πια..ακομα και οι Φυλακες Αβερωφ μια χαρα κτιριο ηταν για οποιαδηποτε χρηση..Καλυτερα να μην εκφερω την γνωμη μου για το μεγαρο μουσικης και το νεο μουσειο της Ακροπολης...
 
angel_grig είπε:
Κριμα παντως που τετοια νεοκλασσικα κτιρια δεν υπαρχουν πια..ακομα και οι Φυλακες Αβερωφ μια χαρα κτιριο ηταν για οποιαδηποτε χρηση..Καλυτερα να μην εκφερω την γνωμη μου για το μεγαρο μουσικης και το νεο μουσειο της Ακροπολης...
Για το μέγαρο μουσικής θα συμφωνήσω πως αρχιτεκτονικά είναι κατώτερο των περιστάσεων. Η γνώμη μου για το μουσείο της Ακρόπολης είναι θετική. Άλλωστε θεωρώ ότι και πρακτικά εκπληρώνει με επιτυχία το σκοπό του. Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Τώρα το θέμα είναι πως χάθηκαν αρκετά κτίρια τα οποία θα μπορούσαν να κοσμούν και σήμερα, τουλάχιστον το κέντρο. Δε νομίζω να υπάρχει σήμερα άνθρωπος που θα κατεδάφιζε το μέγαρο Κορομηλά για να φτιάξει το υπάρχον κτίριο του Υπ. Οικονομικών. Θα μπορούσε κάλλιστα να έχει γίνει αλλού και χωρίς απώλειες. Αλλά έχω ξαναπεί... πραγματοποιήσαμε μεταπολεμικά το σωστό αίτημα εκσυγχρονισμού της πόλης, με λάθος τρόπο (σε μεγάλο βαθμό). Τουλάχιστον τα παθήματα να γίνονται μαθήματα.
 
prisma είπε:
Αλλά έχω ξαναπεί... πραγματοποιήσαμε μεταπολεμικά το σωστό αίτημα εκσυγχρονισμού της πόλης, με λάθος τρόπο (σε μεγάλο βαθμό). Τουλάχιστον τα παθήματα να γίνονται μαθήματα.
'Ενα καλό "μάθημα", π.χ. έγινε στο κτήριο της (συγχωρεμένης) Αγροτικής Τράπεζας στην Πανεπιστημίου. Κρατήθηκε η νεοκλασική όψη και από πίσω έγινε ένα πολυόροφο σύγχρονο κτήριο, που ωστόσο "το μάτι σου δεν πέφτει εκεί", δεν προσβάλλε το χώρο του. Να και η φωτογραφία, για το κτήριο δεξιά : Προβολή συνημμένου 61528

Off-topic : 95 εκατομμύρια πουλήθηκε ΟΛΗ η Αγροτική Τράπεζα στην Πειραιώς, όσο αξίζουν δηλαδή κανα-δυο τέτοια κτήριά της...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
prisma είπε:
Για το μέγαρο μουσικής θα συμφωνήσω πως αρχιτεκτονικά είναι κατώτερο των περιστάσεων. Η γνώμη μου για το μουσείο της Ακρόπολης είναι θετική. Άλλωστε θεωρώ ότι και πρακτικά εκπληρώνει με επιτυχία το σκοπό του. Μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Τώρα το θέμα είναι πως χάθηκαν αρκετά κτίρια τα οποία θα μπορούσαν να κοσμούν και σήμερα, τουλάχιστον το κέντρο. Δε νομίζω να υπάρχει σήμερα άνθρωπος που θα κατεδάφιζε το μέγαρο Κορομηλά για να φτιάξει το υπάρχον κτίριο του Υπ. Οικονομικών. Θα μπορούσε κάλλιστα να έχει γίνει αλλού και χωρίς απώλειες. Αλλά έχω ξαναπεί... πραγματοποιήσαμε μεταπολεμικά το σωστό αίτημα εκσυγχρονισμού της πόλης, με λάθος τρόπο (σε μεγάλο βαθμό). Τουλάχιστον τα παθήματα να γίνονται μαθήματα.
Το μουσειο της Ακροπολης λειτουργικα μια χαρα εξυπηρετει τον σκοπο του..αισθητικα εγω θα ηθελα κατι διαφορετικο..
 
To Μουσείο Ακρόπολης είχε να αντιμετωπίσει πάρα πολλά ειδικά θέματα, όπως σεισμική μόνωση λόγω στέγασης κορυφαίων καλλιτεχνικών δημιουργημάτων, πρόβλεψη μεγάλου βάρους εκθεμάτων (κάτι τόννους ανά m2, όταν ένα σπίτι υπολογίζεται με 200 κιλά/m2), μεγάλα ανοίγματα για οπτική επαφή με τον Ιερό Βράχο, ειδικές συνθήκες θερμοκρασίας/υγρασίας για τη διατήρηση των εκθεμάτων κλπ. Όλα αυτά είναι πολύ δεσμευτικά ως προς τη μορφή ενός κτηρίου, και ειδικότερα ενός "κελύφους" που θα τα εξυπηρετεί... Κι επειδή σε τέτοια κτήρια δεν γίνονται μπακαλίστικοι διάλογοι μεταξύ αρχιτέκτονα-στατικού στο στυλ "δώσε μου μια κολώνα εδώ", αλλά πρέπει να εξαντληθεί κάθε μια, ακόμα και κοστοβόρα, δυνατότητα, νομίζω ότι το τελικό αποτέλεσμα της συνολικής δουλειάς είναι πολύ καλό, με βάση πάντα τα υλικά και τη γνώση που διατίθενται τη σημερινή εποχή.Μόνο το θέμα της σεισμικής μόνωσης, π.χ., κάνει το κτήριο εντελώς διαφορετικό από οποιοδήποτε άλλο.

Αν σε 100 χρόνια μπορούμε να φτιάχνουμε και κτήρια χωρίς κολώνες, μακάρι...

P.S. : Βέβαια όλα αυτά είναι off-topic, καθώς αφορούν τη "νέα" Αθήνα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε panp μπορεί αφορούν τη "νέα" Αθήνα, αλλά ήταν ενδιαφέροντα τα σχόλια σου.

Και για να επανέλθω, μια πολύ όμορφη φωτογραφία από τη πλατεία Συντάγματος από το 1938. Αριστερά το μέγαρο Κορομηλά που έβαλα πιο πάνω. Έτσι θα μπορούσε να είναι και σήμερα. Γνώμη μου ότι έτσι θα έπρεπε να είναι και σήμερα.

Syntagma Sqr 1938.jpg
 
'Αποψη από πλατεία Κοτζιά και η Εθνική Τράπεζα 1952.

Athens_Kotzia Sqr_1952.jpg

Νοέμβριος 1973, Κυψέλη. Ο δρόμος ήταν στενός και το άρμα της χούντας "αναγκάστηκε" να περάσει πάνω απ'το αμάξι!

November 1973_Car Crashed by Tank.jpg

Πλατεία Βάθης δεκαετία '50.

Vathys Sqr_1950s.jpg
 
[video=youtube;HHA-JLRfAXA]

Η Αθήνα του '44
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Υπεροχες φωτο παιδες ! αραγε αυτοι που ζήσαν ετσι την παλια Αθηνα ως παιδια και την ζουνε και τωρα .... τι συναισθηματα να έχουν περα απο την νοσταλγία ?
 
Το Πεδίον του Άρεως από ψηλά, 1960.

Pedion Areos 1960.jpg

Πειραιάς, Δημοτικό Θέατρο τέλη '60/αρχές '70.

Pireus Dimotiko Theatro.jpg

Μοναστηράκι 1958.

Monastiraki 1958.jpg

Πατησίων γύρω στο 1928.

Patision ca. 1928.jpg
 
Και μία φωτογραφία από την χειμωνιάτικη (Δεκέμβριος) Αθήνα του 1960. Νομίζω ότι είναι η οδός Μητροπόλεως. Σύμφωνα με την πηγή, η φωτογραφία είναι του Κώστα Μπαλάφα και βρίσκεται στα Φωτογραφικά Αρχεία Μουσείου Μπενάκη.

athens1960.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα