Η Παλιά Αθήνα

Δεν εχω λογια για την παραπανω φωτογραφια!!!

Υπαρχει κανενα κουμπακι στον Επεξεργαστη κειμενου που να γυρναει το χρονο προς τα πισω; :cool:
 
Σταδίου & Αιόλου

Χαυτεία. Αθήνα, Δεκέμβριος 1960

Φωτογραφία του Κώστα Μπαλάφα

Φωτογραφικά Αρχεία Μουσείου Μπενάκη

Stadiou & Eolou. Haftia

Athens. December, 1960.


Photo by Costas Balafas



Benaki Museum Photographic Archives
 
Αν προσέξετε στα δεξιά της φωτογραφίας υπάρχει ένα ξενοδοχείο που αρχίζει από Metropol... Χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω τον/την συνάδελφο Clemence γνωρίζουμε αν υπάρχει/υπήρχε τέτοιο ξενοδοχείο στην περιοχή;
 
Νομίζω ότι τόσο φαρδύς δρόμος (3 λωρίδες) δεν ήταν ποτέ η Μητροπόλεως. Το δε να περνάει και τρόλεϊ, μάλλον το αποδεικνύει ευθέως. Η επιγραφή στο περίπτερο "Πρακτορείον ΡΕΞ" που δείχνει ένα κατάστημα μπροστά του, παραπέμπει μάλλον προς Πανεπιστημίου, αλλά τότε ο δρόμος δεν είναι αρκετά...φαρδύς (5 λωρίδες νομίζω έχει).

Πάντως εμένα κάτι προς Αιόλου-Πατησίων μου φέρνει στο μυαλό. Το τρόλεϊ είναι το κλειδί της λύσης. Για να σκεφτούμε λίγο ακόμα...

Α ! Αυτή η "λοξοκοψιά" της διάβασης πεζών στο φανάρι μου θυμίζει αρχή Σταδίου, στο φανάρι με Αιόλου. Αν δεχτούμε ότι το κτήριο "Παπαποστόλου" είναι ο μετέπειτα Κατράντζος και ότι το τρόλεϊ που στρίβει έρχεται από Χαυτεία, τότε κάτι πάει να βγει. Βέβαια μόνο το νεοκλασικό του Ζάρα πρέπει να υπάρχει μέχρι σήμερα απ' όλα αυτά (που είναι το "Μετροπόλιταν").

Να, ναι, παίζει ! Ο δρόμος έχει βάθος, και για να είναι και τόσο καλά στολισμένος, είναι κάποιος σημαντικός κεντρικός δρόμος, η ανηφόρα της Σταδίου !

Τι λέτε;

Προβολή συνημμένου 66471

P.S. : αν δείτε τη φωτογραφία από το maps. το κτήριο Zara έχει στην όψη του ανοίγματα 1-3-1, γεγονός που μόοολις φαίνεται και στη φωτογραφία του '60 στο "Μετροπόλιταν". Αλήθεια, κοιτάζοντας τη στέγη από τη φωτογραφία του maps, τι γνώμη έχουν οι συνάδελφοι, από αντισεισμικής πλευράς, για την εμπλοκή αυτού του κτηρίου με το γωνιακό νεώτερο; Μπρρρ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
^

Ακριβώς. Πρόκειται -κατά την άποψή μου- για την συμβολή Σταδίου με Αιόλου.

Αδυνατώ να πιστέψω ότι είναι η Μητροπόλεως, η οποία έχει μικρότερο πλάτος δρόμου και μεγαλύτερη κατά μήκος κλίση.
 
Βλέποντας αυτή την εκπληκτική φωτογραφία νομίζω οτι κάπου θα ακούσω και τη γνώριμη φωνή του αφηγητή που συχνά έμπαινε στην έναρξη των ταινιών περιγράφοντας "τη σημερινή σύγχρονη πόλη της Αθήνας με την έντονη νυχτερινή ζωή..." (και βέβαια με το απαραίτητο "νιιι" και "λιιι", όπως συνηθιζόταν τα χρόνια εκείνα...)
 
panp είπε:
P.S. : αν δείτε τη φωτογραφία από το maps. το κτήριο Zara έχει στην όψη του ανοίγματα 1-3-1, γεγονός που μόοολις φαίνεται και στη φωτογραφία του '60 στο "Μετροπόλιταν". Αλήθεια, κοιτάζοντας τη στέγη από τη φωτογραφία του maps, τι γνώμη έχουν οι συνάδελφοι, από αντισεισμικής πλευράς, για την εμπλοκή αυτού του κτηρίου με το γωνιακό νεώτερο; Μπρρρ...
Το εν λόγω διατηρητέο δεν έχει στέγη, έχει στέγαστρα (από σχετικώς "φθηνά" υλικά) στην ταράτσα που "προφυλάσσουν" τον μηχανολογικό εξοπλισμό (και που προφανώς επιβαρύνουν έστω και λίγο μία πλάκα που εξαρχής δεν είχε σχεδιαστεί να φέρει φορτία)

Τώρα, δεν είμαι στατικός αλλά από την επαγγελματική μου ενασχόληση αρκετά χρόνια με πολυκατοικίες κάθε ηλικίας, ας μου επιτραπεί να πω ότι το κτιριάκι στέκεται καλά... (παρόλες τις επεμβάσεις που έχουν γίνει μέσα... σε φέρουσα λιθόκτιστη τοιχοποιία.. :xm: )

Δεν γνωρίζω πως θα συμπεριφερθεί ως τμήμα του φορέα με τα όμορα εφαπτόμενά του κτίρια -εάν προβλεπόταν και εάν έχουν εφαρμόσει ή όχι αρμό- αλλά από τις δύο τελευταίες καταπονήσεις (σεισμοί '81 & '99) τα έχει καταφέρει καλά παρά τα σχεδόν 100 του χρόνια έως σήμερα.
 
ntsmrtz είπε:
Το εν λόγω διατηρητέο δεν έχει στέγη, έχει στέγαστρα (από σχετικώς "φθηνά" υλικά) στην ταράτσα που "προφυλάσσουν" τον μηχανολογικό εξοπλισμό (και που προφανώς επιβαρύνουν έστω και λίγο μία πλάκα που εξαρχής δεν είχε σχεδιαστεί να φέρει φορτία)Τώρα, δεν είμαι στατικός αλλά από την επαγγελματική μου ενασχόληση αρκετά χρόνια με πολυκατοικίες κάθε ηλικίας, ας μου επιτραπεί να πω ότι το κτιριάκι στέκεται καλά... (παρόλες τις επεμβάσεις που έχουν γίνει μέσα... σε φέρουσα λιθόκτιστη τοιχοποιία.. :xm: )

Δεν γνωρίζω πως θα συμπεριφερθεί ως τμήμα του φορέα με τα όμορα εφαπτόμενά του κτίρια -εάν προβλεπόταν και εάν έχουν εφαρμόσει ή όχι αρμό- αλλά από τις δύο τελευταίες καταπονήσεις (σεισμοί '81 & '99) τα έχει καταφέρει καλά παρά τα σχεδόν 100 του χρόνια έως σήμερα.
Σαφώς και τα έχει καταφέρει. Απλώς σε τρομάζει το ότι τυλίγει σαν "Γ" το νεώτερο γωνιακό. Βέβαια και το γωνιακό φαίνεται να έχει επαφή με ίδιου ύψους κτήριο κι από την άλλη πλευρά ("Λαμπρόπουλος"), γεγονός που βελτιώνει τα πράγματα.

Τέλος πάντων, δεν είναι δουλειά μας, άλλο θα πω : αφού σε ενδιαφέρουν (από αρχιτεκτονικής άποψης) τέτοια θέματα, τότε νομίζω ότι μπορείς να πας και να δεις ότι στο κτήριο του Zara έχουν απομείνει αυτές οι μεταλλικές διάτρητες κολώνες στην πρόσοψη, πράγμα που έχω δει μόνο σε ένα ακόμα κτήριο, κάπου στη Μητροπόλεως ή Ερμού, α, κι ένα στην Αθηνάς. Αυτή πρέπει να ήταν μια πρακτική που εφαρμοζόταν παλιά όταν ήθελες μεγάλα ανοίγματα και βιτρίνες σε κτήρια φέρουσας τοιχοποιίας, όπου γενικά είναι απαγορευτικό... Μάλιστα, αν φωτογραφήσεις τις κολώνες αυτές από κοντά, πιθανώς να έχουν και τη στάμπα του χυτηρίου που τις έφτιαξε !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ARETARA είπε:
Και μία φωτογραφία από την χειμωνιάτικη (Δεκέμβριος) Αθήνα του 1960. Νομίζω ότι είναι η οδός Μητροπόλεως. Σύμφωνα με την πηγή, η φωτογραφία είναι του Κώστα Μπαλάφα και βρίσκεται στα Φωτογραφικά Αρχεία Μουσείου Μπενάκη.
Προβολή συνημμένου 66446
Όντως πολυ ωραία η φωτογραφία, πραγματικά άλλες εποχές. Περασμένα μεγαλεία της Αθήνας και της Ελλάδας γενικότερα.
 
Ένα σημαντικό ντοκυμανταίρ-ντοκουμέντο γειτονιάς της Αθήνας το 1971. Είναι η πρώτη κινηματογραφική δουλειά του Θόδωρου Μαραγκού και παρουσιάζει μια αλάνα στα Κάτω Πετράλωνα (ο ίδιος αναφέρει ότι είναι το τετράγωνο Σκαμβωνιδών - Πανδώρου -Δαιδαλιδών - Περσέως). Συλλεκτικό πραγματικά...

[video=youtube;_D3y-YoOiQU]

 
Aretara μου είναι δύσκολο να κρύψω τη συγκίνησή μου από αυτό το εκπληκτικό ντοκουμέντο που παρουσίασες. Αν και η δική μου πρώτη παιδική ηλικία έλαβε χώρα περίπου 8-10 χρόνια μετά οι αλάνες υπήρχαν ακόμη, η ξενοιασιά, η φτώχεια (έστω και σαφώς λιγότερη), ο παγωτατζής, το υπαίθριο λούνα παρκ, η μπάλα στο δρόμο, τα λιγότερα αυτοκίνητα... Τι να πω, πρόκειται για πάρα πολύ σπουδαίο και ανθρώπινο ντοκιμαντέρ. Συγχαρητήρια!
 
καταπληκτικο video!

Θα εχει φαση καποιος που μενει προς τα εκει, να μας στειλει μια φωτογραφια του πως ειναι σημερα αυτο το οικοδομικο τετραγωνο
 
Ίδια συναισθήματα και για μένα Vagbith καθώς μεγάλωσα σε τέτοιο περιβάλλον με αλάνες και χωματένια γήπεδα στη Δυτική Θεσσαλονίκη...
 
Από ότι απαντάνε στα σχόλια στο Youtube πλεον υπάρχει σχολείο εκεί. Κάνει αίσθηση το σχόλιο ενός χρήστη που αναγνώρισε τον εαυτό του στο βίντεο...
 
Παντως παρα τη φτωχεια, τη χαρα που εχουν τα πιτσιρικια στο video δεν την συναντας πλεον σε κανενα πολυκαταστημα παιχνιδιων...
 
Panepistimiou 50s by Dim. Xarisiadis.jpg

Ο Άη Βασίλης έφτασε! Δεκαετία '50 (Φωτογραφία Δημήτρης Χαρισιάδης. Φωτογραφικά Αρχεία Μουσείου Μπενάκη.)

Syntagma 1948.jpg

Ο τροχονόμος με τα δώρα, Σύνταγμα 1948. (Φωτογραφία του Δημήτρη Χαρισιάδη. Φωτογραφικά Αρχεία Μουσείου Μπενάκη.)
 
Πίσω
Μπλουζα