Η Παλιά Αθήνα

[h=3]Βόλτα στην Αθήνα της δεκαετίας του '50[/h] Έγχρωμες φωτογραφίες της Αθήνας των αρχών της δεκαετίας του '50 από μέλη του πληρώματος του αμερικάνικου πολεμικού πλοίου, USS Allen M. Summer (DD 692).



http://bill-files.blogspot.co.uk/2016/02/50.html

Athens Panepistimiou 1951- 53.jpg
 
Ακρόπολη, Σούνιο, Δελφοί, Ηρώδειο 60s.

Δυστυχώς ο αμερικάνος ταξιδευτής-οπερατέρ (τρομάρα του) τα έκανε χάλια.

(Κρίμα και για τα άλλα φιλμ από τον ίδιο με πολλά ενδιαφέροντα στην Αφρική κτλ)

Realtime μεταφορά από τα 8mm στη φωτογραφική με ...flicker

[video=youtube;ppPaZtq7j-E]

 
Αυτά είναι κατσίκια! Τα πρόβατα έβοσκαν παραπέρα! Δίπλα στο Ηρώδειο και στους Αμπελόκηπους! :)

sheep.jpg

Φωτογραφίες: Fred. Boissonnas και Νικ. Οικονομόπουλου
 
Ιππήλατο Τραμ στο Σύνταγμα,στην οδό Μητροπόλεως. Μέσα στην δεκαετία του 1880. Τα "Τραμ" ξεκίνησαν να κυκλοφορούν το 1882.

(Φωτογραφικό Αρχείο Εθνικού Ιστορικού Μουσείου Εκδόσεις ΜΕΝΑΝΔΡΟΣ)

trmsyntgm1882.jpg
 
Αν καποιος απο εσας εμενε στο Παλαιο Φαληρο την δεκαετια του 80 και πιο συγκερκριμενα κοντα στο Εδεμ θα ηθελα να ρωτησω κατι για την παραλια που τωρα πια δεν υπαρχει...
 

moatsos είπε:
Αν καποιος απο εσας εμενε στο Παλαιο Φαληρο την δεκαετια του 80 και πιο συγκερκριμενα κοντα στο Εδεμ θα ηθελα να ρωτησω κατι για την παραλια που τωρα πια δεν υπαρχει...
1@moatsos[/USER]

Μια φωτο απο την παραλια του Φαληρου, υπαρχει στο post #307..... :)

 
moatsos είπε:
Αν καποιος απο εσας εμενε στο Παλαιο Φαληρο την δεκαετια του 80 και πιο συγκερκριμενα κοντα στο Εδεμ θα ηθελα να ρωτησω κατι για την παραλια που τωρα πια δεν υπαρχει...
Για ρώτα! Κάτι ξέρω από Φάληρο...
 
Αθηνα 1980 απο το φακο Γερμανου οπερατερ


Ας το παρακολουθησουμε με προσοχη για να συγκρινουμε τοπωνυμια
 
Πω πω... δεδομένου ότι έφυγα από την Ελλάδα Αύγουστο του 1980, αυτή είναι η Αθήνα στην οποία κυκλοφορούσα συνέχεια και που έχω στη μνήμη μου, με αυτά τα κτήρια, αυτά τα λεωφορεία, αυτούς τους ανθρώπους... θα μπορούσα να είμαι ένας απ' όλους τους μουστακαλήδες νεαρούς που είδα να κυκλοφορούν (με το ανοιχτό πουκάμισο να φαίνεται η τρίχα, όπως απαιτούσε η μόδα). Και μη μου πει κανέις ότι κανένας από αυτούς τους νεαρούς δεν έφερνε προς ελέφαντα, διότι στα 23 μου ήμουν κι εγώ αδύνατος :-(
 
θα ηθελα να ξερω αν καποιος θυμαται εναν τουριστα που εμενε για χρονια στην παραλια του Εδεμ στο Παλαιο Φαληρο σε ενα μικρο δωματιακι σχεδον κατω απο την παιδικη χαρα που υπηρχε εκει. Δεν ξερω που αλλου να ρωτησω. Ο τουριστας αυτος δεν ξερω απο που ηταν αλλα ειχε μακρια μαλλια και μουσι και ηταν τρομερα ηλιοκαμενος. Φορουσε σχεδον παντα ενα σορτσακι τζην κατασκισμενο και καπνιζε στην παραλια. μεσα στο δωματιακι του ειχα προλαβει μια φορα και ειδα μια κιθαρα κρεμασμενη στον τοιχο. Με φοβιζε πολυ οταν ημουν πιτσιρικος. Τον θυμαται καποιος η αν υπαρχει καποια πληροφορια σχετικη θα ημουν ευγνωμων.
 

1@moatsos[/USER]

Αν καποιο απο τα παιδια που ασχολουνται με τα ρετρο τοπογραφικα του παροντος thread, γνωριζει κατι Ή εχει καποια πληροφορια, να εισαι σιγουρος οτι θα σου απαντησει!

Απλα θελει - οπως σε ολες τις αναζητησεις που εχουν υπαρξει κατα καιρους στο φορουμ - λιγο υπομονη!!! :)

Δεν χρειαζεται ουτε να επαναλαμβανεσαι, ουτε να ανοιγεις καινουργιο θεμα με την ιδια ερωτηση!!! :)

 
Σχετικό με το θέμα, μια πρόσφατη επίσκεψη που πραγματοποίησα στον παλιό σταθμό του ηλεκτρικού στην Ομόνοια. Κατασκευασμένος το 1925 και τερματικός σταθμός εκείνη την εποχή εγκαταλείφθηκε το 1930. Για να κατασκευαστεί στη σημερινή του θέση ο σημερινός ηλεκτρικός σταθμός Ομονοίας (μην πάει το μυαλό σας σε τίποτα μυστήρια, απλά δεν βόλευε η θέση του για επέκταση). Δεν βρίσκεται στην Ομόνοια αλλά κάπου αλλού εκεί κοντά. Όχι πως είναι τίποτα αξιοθέατο βέβαια και κακώς δεν είναι επισκέψιμο από πολίτες. Η Αθήνα έχει άλλους διαφορετικούς αξιόλογους χώρους που πρέπει να αναδειχθούν. Στον συγκεκριμένο χώρο το μόνο που θυμίζει παλαιές εποχές είναι ένα τεράστιο επίσημο σκάλισμα 1925 σε ένα σημείο στο τσιμέντο.
 
Πίσω
Μπλουζα