Η Παλιά Αθήνα

Που να ναι άραγε η παραπάνω φωτό; Μήπως Σταδίου και Κοραή; Μου μοιάζει με το κτήριο της Εθνικής Τράπεζας και νομίζω ότι στο βάθος είναι οι... τρούλοι του Αρσακείου.
 
Που να ναι άραγε η παραπάνω φωτό; Μήπως Σταδίου και Κοραή; Μου μοιάζει με το κτήριο της Εθνικής Τράπεζας και νομίζω ότι στο βάθος είναι οι... τρούλοι του Αρσακείου.
Σωστά μάντεψες. Να το κτήριο της Εθνικής με το χαρακτηριστικό υπερώο και αέτωμα. Το αστείο είναι ότι ποτέ δεν το είχα προσέξει ως τώρα. Κι άλλη φορά έχω ομολογήσει ότι περπατούσα στην Αθήνα χωρίς να "βλέπω" τα κτήρια, ιδιαίτερα τους επάνω ορόφους. Η επίσημη δικαιολογία μου είναι ότι κοιτούσα τα πεζοδρόμια με τα σπασμένα, βρώμικα, γλυστερά πλακάκια μην σκοντάψω. Αλλά η αλήθεια είναι ότι αρνιόμουνα να κοιτάξω κεχηνώς τα κτήρια και άλλα αξιοθέατα. Αυτά είναι για τουρίστες. Οι κάτοικοι της πόλης απλώς πηγαίνουν από το σημείο Α στο σημείο Β, έλεγα ο ανόητος.

1622558756894.png
 
Να πω τη γνώμη μου, νομίζω είναι αρκετά καλύτερη η εικόνα αυτής της πλατείας από τη όψη που είχε παλαιότερα πριν της διαμόρφωσης της όπως έγινε τώρα. Τέλεια δεν είναι ( ταμπού το έχουν οι Έλληνες πολεοδόμοι να βάλουν ένα δεντράκι η ένα παγκάκι σε μια πλατεία ; :p ) - αλλά από όπως ήταν παλιότερα είναι σίγουρα καλύτερη.
 
Τα δέντρα θέλουν πότισμα και τα παγκάκια επισκευές. Ενώ μ' ένα τσιμέντο ξενοιάζεις.
 
¿¿¿Συγγνώμη, το 1944 η Αλίκη ήταν ήδη τόσο φτασμένη και είχε και δικό της θέατρο???
Ή είναι καμμιά άλλη Αλίκη;
 
¿¿¿Συγγνώμη, το 1944 η Αλίκη ήταν ήδη τόσο φτασμένη και είχε και δικό της θέατρο???
Ή είναι καμμιά άλλη Αλίκη;
Αλλη Αλικη ειναι αυτη, αν και καποιοι κακεντρεχεις θα ελεγαν πως ηλικιακα θα μπορουσε να ειναι και η ιδια. :D

 
Να 'τος πάλι ο Τσιβιλίκας! :fafoutis:
Ακριβώς αυτό σκέφτηκα κι εγώ! Γιατί όμως? Η μόνη ταινία που τον θυμάμαι είναι στο "Η θεία μου η χίπισσα". Πού ήταν ντυμένος σαν γιος του Ιμπν Σαούντ?
 
Πίσω
Μπλουζα