Η Παλιά Αθήνα

Από εκεί ψώνιζε η Φρειδερίκη? (εννοώ τον Βασιλόπουλο, όχι το "Αρκαδικόν¨)
 
3ης Σεπτεμβρίου & Αγ. Μελετίου.
Η μεσοπολεμική πολυκατοικία της γωνίας υπάρχει ακόμα και την έχω φώτο σε ένα παλιό μου νήμα για τις μεσοπολεμικές της Αθήνας.
 
Από εκεί ψώνιζε η Φρειδερίκη? (εννοώ τον Βασιλόπουλο, όχι το "Αρκαδικόν¨)
Το γνωστό κατάστημα "Αφοί Βασιλόπουλοι" του κέντρου της Αθήνας ήταν προμηθευτές του παλατιού, αλλά όχι κατα αποκλειστικότητα. Μετεξελίχθηκε σε άριστο ντελικατέσεν και πολλές φορές θυμάμαι να ψωνίζουμε με τον πατέρα μου 5-6 πραγματάκια για το τραπέζι της πρωτοχρονιάς. 5-6 πραγματάκια κάτι λιγότερο από 5-6 χιλιάρικα...(όταν το ποσό αυτό ήταν τα ψώνια 2 βδομάδων τέλη του 80)...Πλέον πρέπει να έχει κλείσει οριστικά
 
Το γνωστό κατάστημα "Αφοί Βασιλόπουλοι" του κέντρου της Αθήνας ήταν προμηθευτές του παλατιού, αλλά όχι κατα αποκλειστικότητα. Μετεξελίχθηκε σε άριστο ντελικατέσεν και πολλές φορές θυμάμαι να ψωνίζουμε με τον πατέρα μου 5-6 πραγματάκια για το τραπέζι της πρωτοχρονιάς. 5-6 πραγματάκια κάτι λιγότερο από 5-6 χιλιάρικα...(όταν το ποσό αυτό ήταν τα ψώνια 2 βδομάδων τέλη του 80)...Πλέον πρέπει να έχει κλείσει οριστικά
Πριν αρκετά χρόνια, αμέσως μετά την γνωστή πυρκαγιά, το κατάστημα μεταφέρθηκε στην παρακείμενη οδό Παπαρρηγοπούλου όπου και συνέχισε να λειτουργεί ως delicatessen. Αργότερα συνεργάστηκε με την Spar και εδώ και δυο χρόνια έχει γίνει ένα ακόμη κατάστημα γνωστής μικρής αλυσίδας ελληνικών σουπερμάρκετ στο οποίο όμως μπορείς ακόμη να βρεις κάποια προϊόντα delicatessen.
 
Πριν αρκετά χρόνια, αμέσως μετά την γνωστή πυρκαγιά, το κατάστημα μεταφέρθηκε στην παρακείμενη οδό Παπαρρηγοπούλου όπου και συνέχισε να λειτουργεί ως delicatessen. Αργότερα συνεργάστηκε με την Spar και εδώ και δυο χρόνια έχει γίνει ένα ακόμη κατάστημα γνωστής μικρής αλυσίδας ελληνικών σουπερμάρκετ στο οποίο όμως μπορείς ακόμη να βρεις κάποια προϊόντα delicatessen.
Αυτό ακριβώς σκεφτόμουν και εγώ. Το κατάστημα σαν παντοπωλείο, υπάρχει στο σημείο της Παπαρρηγοπούλου. Όμως δεν είναι πλέον Αφοί Bασιλοπούλοι. [Διορθώστε με αν κάνων λάθος]
 
Τελευταία επεξεργασία:
ΠΟΛΥ μαύρα σύννεφα πάνω από τον Θόδωρα! Μιλάμε σκιάχτηκα!
 
Λεπτομέρεια: η μαντηλοφορούσα τραβολογάει τον μπάρμπα που μάλλον πήγαινε γραμμή να τον χτυπήσει το αυτοκίνητο/προϊστορικό βαν.
 
στο ΕλΒελ γράφει "Athina" από πάνω ή αφήνουν τους πιλότους να αναρωτιούνται αν προσγειώθηκαν στο σωστό αεροδρόμιο?
 
Το Οφθαλμιατρείο σήμερα ως τι χρησιμοποιείται;
 
λόγω του μεγάλου χρόνου έκθεσης των φωτοευαίσθητων υλικών της εποχής (δεν λέω φιλμ γιατί το φιλμ δεν είχε εφευρεθεί ακόμα) οι κινούμενοι άνθρωποι φαίνονται σαν φαντάσματα. αυτό το εφέ μπορεί κανείς να το πετύχει σήμερα πχ μπορεί να τραβήξει έναν σταθμό να φαίνεται άδειος με πολύ μεγάλους χρόνους φωτοφράκτη, και φίλτρα ND που δεν κάνουν τίποτα απλώς μειώνουν κατά πολύ το φως, για να πετύχει αυτό το εφέ.
 
Πίσω
Μπλουζα