Η Παλιά Αθήνα

Μάλλον όχι. Η πολυκατοικία της οποίας βλέπουμε την είσοδο έχει χτιστά κάγκελα ενώ στο street view δεν φαίνεται κάτι τέτοιο. Έπειτα είναι και η μεσοπολεμική πιο πίσω και ένα νεοκλασικό. Δύσκολο να έχουν κατεδαφιστεί και τα δύο τώρα πια. Πιο πολύ θα μου ταίριαζε για κάποια από τις κάθετες της Σόλωνος (Βουκουρεστίου, Πινδάρου, Λυκαβηττού, ακόμη και Ασκληπιού) παρά για την ίδια τη Σόλωνος. Από την άλλη, όλη εκείνη η περιοχή έχει στεγασμένα πεζοδρόμια οπότε ίσως και να κάνω λάθος για τις καθέτους.
Εν τω μεταξύ το κατάστημα Brigitte που βλέπουμε να στεγάζεται στην μεσοπολεμική πρέπει να είναι το πρώτο κατάστημα του σχεδιαστή Παρθένη. Σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει κατά καιρούς, το κατάστημα αυτό ήταν στην περιοχή του Συντάγματος αλλά ποτέ δεν κατάφερα να μάθω την οδό.
Πάντως μέρες τώρα σπάω το κεφάλι μου να θυμηθώ ποια είναι αυτή η είσοδος γιατί κάτι μου λέει πως έχω περάσει από εκεί κάμποσες φορές. Η όλη ατμόσφαιρα πάντως θυμίζει την περιοχή χαμηλά της Ακαδημίας προς Εξάρχεια.
 
Επίσης δεν μου ταιριάζει η αρχή του δρόμου στο βάθος. Η Σόλωνος στρίβει λίγο δεξιά πριν διασταυρωθεί με την Κανάρη αριστερά διαγώνια, πράγμα που λείπει εδώ. Ο δρόμος μοιάζει ίσιος μέχρι το σημείο της αριστερής στροφής. Ούτε μπορώ να ταιριάξω τα κτήρια της αρχής με τα τωρινά αν και είναι ανακαινισμένα παλιά άρα υπήρχαν και τότε.
 
Μητροπόλεως λίγο πριν την Νίκης? Έχει κτήρια με τετράγωνες κολώνες, αλλά με μπερδεύει που το πεζοδρόμιο μοιάζει να συνεχίζει αριστερά. Μα δεν υπάρχει άλλος δρόμος από τον οποίο να φαίνεται έτσι μια γωνία της Βουλής. Η Παν/μίου στρίβει.
 
Μητροπόλεως λίγο πριν την Νίκης? Έχει κτήρια με τετράγωνες κολώνες, αλλά με μπερδεύει που το πεζοδρόμιο μοιάζει να συνεχίζει αριστερά. Μα δεν υπάρχει άλλος δρόμος από τον οποίο να φαίνεται έτσι μια γωνία της Βουλής. Η Παν/μίου στρίβει.
Δεν νομίζω ότι είναι η Μητροπόλεως γιατί ποτέ δεν ήταν τόσο φαρδιά. Αυτή που βλέπουμε έχει και κατήφορο, οπότε μάλλον είναι η Όθωνος. Τα κτήρια με τις τετράγωνες κολώνες υπάρχουν ακόμη σήμερα και στεγάζουν τράπεζες.
Επίσης το κτήριο με τις σκαλωσιές στο βάθος πρέπει να είναι το ίδιο που βλέπουμε στη φωτό της Bambinella όπου έχουν κρεμαστεί όλα τα ...τεξ.
 
Όθωνος πήγα πρώτα, διότι μου ταίριαζε στη φωτό να μην υπάρχουν κτήρια αριστερά, αλλά με μπέρδεψε που τώρα είναι μονόδρομος προς την αντίθετη κατεύθυνση και έχει νησίδα στη μέση. Και δεν είδα κανένα κτήριο με τετράγωνες κολώνες ελεύθερες, αλλά σε μεγάλο κομμάτι του δρόμου υπάρχει ένα τεράστιο αρθρωτό λεωφορείο που κρύβει τα ισόγεια. Όσο μπορώ να δω, από πριν και από μετά το λεωφορείο, είναι εντοιχισμένοι πεσσοί, όχι ελεύθερες κολώνες.

Πάντως η βασική απορία μου παραμένει, τι είναι αριστερά από τα σφουγγάρια?
1627928475777.png

Μοιάζει σαν συνέχεια του πεζοδρομίου.

Χμμμμ... η φωτό της Bambinella ίσως βοηθάει. Μπροστά από το κτήριο με τις σκαλωσιές ο δρόμος έχει 4 λωρίδες και βλέπω σταματημένα λεωφορεία (αεροδρόμιο πήγαιναν από τότε?). Τώρα που η Όθωνος ανεβαίνει οι πόρτες των λεωφορείων είναι στο πεζοδρόμιο, αλλά τότε που ήταν κάθοδος οι επιβάτες θα έπρεπε να μπαινόβγαιναν στα λεωφορεία από τη μέση του δρόμου. Οπότε ίσως η ακριανή λωρίδα να ήταν εσοχή για τα λεωφορεία και πίσω από τον σφουγγαρά η εσοχή να τελείωνε, το πεζοδρόμιο να φάρδαινε, κι ο δρόμος να στένευε.
 
Η Όθωνος είναι. Αφενός η κλίση του οδοστρώματος αφετέρου η πινακίδα BAR που διακρίνεται και στις 2 φωτό. Έχει ενδιαφέρον ότι σε δεύτερο χρόνο έκλεισαν όλοι οι χώροι καθώς τα κτίρια άλλαξαν χρήση σε χώρους γραφείων, ενώ αντίθετα οι χώροι της Μητροπόλεως παραμένουν ανοικτοί καθώς εξακολουθούν να στεγάζουν καταστήματα εστίασης.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπροστά από το κτήριο με τις σκαλωσιές ο δρόμος έχει 4 λωρίδες και βλέπω σταματημένα λεωφορεία (αεροδρόμιο πήγαιναν από τότε?).
Για τη δεκαετία του '60 δεν ξέρω αν τα λεωφορεία πήγαιναν από εκεί στο αεροδρόμιο του Ελληνικού. Για τη δεκαετία του 90 όμως μπορώ να σου πω ότι η γραμμή για το αεροδρόμιο ξεκινούσε από τα Χαυτεία, έξω από τον Λαμπρόπουλο. Υποθέτω ότι βόλευε καθώς φτάνοντας απο τη Σταδίου στο Σύνταγμα περνούσε από την κάτω πλευρά της πλατείας κι έτσι έβγαινε πιο εύκολα στην Αμαλίας μέσω Φιλελλήνων.
'Οσο για τις κολώνες, αύριο που θα περάσω από εκεί ούτως ή άλλως για να πάω γραφείο, θα κοιτάξω μήπως τραβήξω κανά δυο φωτό για να δεις τις διαφορές (ή τις ομοιότητες) με το τότε.
 
Ενδιαφέρον ότι τα τείχη της Ακρόπολης με τις πολεμίστρες υπήρχαν ακόμη. Αναρωτιέμαι πότε γκρεμίστηκαν και για ποιο λόγο.
 
Προεκλογική περίοδος, φαντάζομαι. Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί διαχρονικά οι διάφοροι Γκόρτσοι και Μαυρογιαλούροι όπως αυτός στο πρώτο πλάνο πίστυευαν ότι με το να γεμίζουν τον τόπο με τις άσχημες φάτσες τους τραβούσαν ψήφους.
 
Προεκλογική περίοδος, φαντάζομαι. Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί διαχρονικά οι διάφοροι Γκόρτσοι και Μαυρογιαλούροι όπως αυτός στο πρώτο πλάνο πίστυευαν ότι με το να γεμίζουν τον τόπο με τις άσχημες φάτσες τους τραβούσαν ψήφους.
Εδώ στην συγκεκριμένη φωτό μοιάζει να είναι υποψήφιος ο Τσάρλι Τσάπλιν.
 
Είναι η γωνία Νίκης και Απόλλωνος. Πριν, πολύ πριν, γίνει η μεταμόρφωση της γειτονιάς σε μούλτι έθνικ στέκια φαγητού. Νομίζω ότι έγινε απότομα η μεταμόρφωσή της λίγο πριν τους ολυμπιακούς του 2004. Τον δρόμο τον έχω περπατήσει πολύ την δεκαετία του ενενήντα. Ήταν το "πέρασμα" για την Πλάκα. Είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση με τη Bajar: ήξερα καλά τον δρόμο, είχα βιαστικά χαζέψει στο παλιομοδίτικο καλλυντικάδικο, θυμάμαι πολύ καλά την πινακίδα λαχεία Δορκάς...Αλλά δεν θυμόμουν που ήταν. Είχα και εγώ την αίσθηση ότι ήταν χαμηλά στην Σόλωνος. Υπήρχε μια συγχιση στο μυαλό μου με ένα παλιομοδίτικο καλλυντικάδικο στη γωνία Ακαδημίας και Μπενάκη. Έμοιαζε πάρα πολύ. Μέχρι που η Μπαχάρ μας ανέφερε τον Παρθένη και εκεί τα θυμήθηκα όλα! Εκτός από το μπαρ που μπορεί και να μην ήταν σε λειτουργία το 89-90 που άρχισα να δουλεύω. Άν και τώρα που το βλέπω σαν να μου θυμίζει κάτι. Το κτίριο που στεγαζόταν ο Παρθένης δεν ήταν πάντως μεσοπολεμικό. Ήταν ένα είδους μοντέρνου γραφειου-βιοτεχνίας του 70. Γκρίζο γκρίζο. Με τεραστια βιτρινα στο ισόγειο.
Το κτίριο με την μαρμάρινη κορνϊζα στην είσοδο εϊναι Νικης 16.
Και κάτι άσχετο. Πως βγάζετε φωτογραφία από το google maps; προσπαθώ προσπαθώ και τίποτα δε κάνω. Οπότε ψάξτε το μόνοι σας
 
Είναι η γωνία Νίκης και Απόλλωνος. Πριν, πολύ πριν, γίνει η μεταμόρφωση της γειτονιάς σε μούλτι έθνικ στέκια φαγητού. Νομίζω ότι έγινε απότομα η μεταμόρφωσή της λίγο πριν τους ολυμπιακούς του 2004. Τον δρόμο τον έχω περπατήσει πολύ την δεκαετία του ενενήντα. Ήταν το "πέρασμα" για την Πλάκα. Είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση με τη Bajar: ήξερα καλά τον δρόμο, είχα βιαστικά χαζέψει στο παλιομοδίτικο καλλυντικάδικο, θυμάμαι πολύ καλά την πινακίδα λαχεία Δορκάς...Αλλά δεν θυμόμουν που ήταν. Είχα και εγώ την αίσθηση ότι ήταν χαμηλά στην Σόλωνος. Υπήρχε μια συγχιση στο μυαλό μου με ένα παλιομοδίτικο καλλυντικάδικο στη γωνία Ακαδημίας και Μπενάκη. Έμοιαζε πάρα πολύ. Μέχρι που η Μπαχάρ μας ανέφερε τον Παρθένη και εκεί τα θυμήθηκα όλα! Εκτός από το μπαρ που μπορεί και να μην ήταν σε λειτουργία το 89-90 που άρχισα να δουλεύω. Άν και τώρα που το βλέπω σαν να μου θυμίζει κάτι. Το κτίριο που στεγαζόταν ο Παρθένης δεν ήταν πάντως μεσοπολεμικό. Ήταν ένα είδους μοντέρνου γραφειου-βιοτεχνίας του 70. Γκρίζο γκρίζο. Με τεραστια βιτρινα στο ισόγειο.
Το κτίριο με την μαρμάρινη κορνϊζα στην είσοδο εϊναι Νικης 16.

Εδώ και κάμποση ώρα κάθομαι και διαβάζω και ξαναδιαβάζω με γουρλωμένα μάτια κι ανοικτό το στόμα το σχόλιο σου. Όχι απλώς έχω περάσει από εκεί κάμποσες φορές, όπως έλεγα σ' εκείνο το ποστ, αλλά περνάω από εκεί κάθε πρωί και κάθε απόγευμα τα τελευταία 17 χρόνια! Απίστευτο πόσο μπορεί να αλλάξει μια γειτονιά αλλά πόσο ίδια μπορεί να μείνει η αίσθησή της! Δεν θυμάμαι πώς ήταν ακριβώς η Νίκης το 2003 που πρωτοπήγαμε στη γειτονιά, το καλλυντικάδικο όμως σίγουρα δεν υπήρχε (θα το θυμόμουν γιατί θα το είχα ρημάξει :D ) , ούτε το μπαρ και βέβαια ούτε ο Παρθένης. Αλλά μέχρι και τώρα η πολυκατοικία με τη μαρμάρινη είσοδο στο 16 στέκει ακόμη εκεί αγέρωχη και με τα μάρμαρα ακόμη πιο λευκά (τα φροντίζουν πια τα κτήρια λόγω air b'n'b) και η πολυκατοικία της γωνίας (που τελικά δεν φιλοξενούσε το μαγαζί του Παρθένη, γιατί εκείνο είναι το κτήριο δίπλα του) είναι ακριβώς ίδια αλλά πιο ανοικτόχρωμη.
Χαίρομαι ιδιαίτερα που στη φωτό του '79 μπορώ να δω πόσο όμορφο ήταν το νεοκλασικό δίπλα στον Παρθένη μια που τώρα πια είναι εγκαταλελημμένο και απλώς φιλοξενεί κάμποσες γάτες της γειτονιάς.

Παραθέτω δύο φωτό του 2019 (40 χρόνια μετά!) από το street view για να γίνει η σύγκριση με το τότε

Νίκης 16
Νίκης16 2019.jpg


Νίκης 20 ("του Παρθένη" και το νεοκλασικό)

Νικης 20.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα