Η Ψηφοφορία του αιώνα….

Χε χε έχετε δίκιο...

telamonas,billy...... :thumbup: :thumbup:
 
Και πριν αρχισω να λεω οτι ο speccy ειχε καλυτερη CPU και ο Shock να μου πιπιλαει το κεφαλι για το SID...

Speccy vs C64 :D
 
Μπορώ να ξαναψηφίσω τον 6128; Μουχαχαχαχχα!
 
16 Reasons Why The Spectrum Is Best And Anyone Who Says Different Fancies Their Mum…

Που πας και τα βρίσκεις ρε Wally, μιλάμε έχω λυθεί νυχτιάτικα! :thumbup:
 
Ελεος Wally. Λύθηκα. Που πας και τα βρίσκεις ρε μπαγάσα κάτι τέτοια?

Έχω μια απάντηση πάντως που θα στην πω σε Sinclair Basic

BEEP

:D

Είχε εντολή beep!!!! Tι πιο ρεαλιστικό για τον ήχο του Spectrum!!!
 
BEEP BEEP αλλά με κάτι ΒΕΕP NA!
 
Οσο ΝΑ μπορεί να κάνει ένα Yamaha AY-3-8912

Ότι μπορεί κάνει κανείς! :diablotin:

Welcome to the SID world:cool:
 
Mόνο και μόνο για τα παιχνιδάκια της Ultimate play the game, ο Spectrum είναι μπροστά.

Shock μου θυμίζεις τα παιδάκια του σήμερα. Αν δεν έχει graphics δεν είναι παιχνίδι. Ναι ρε συ, ο Spectrum και Beep είχε και καλύτερα παιχνίδια διέθετε. Να μιλήσουμε για αναλύσεις;;;;;

SINCLAIR ZX-SPECTRUM FTW!!!!!!
 
Σημασία δεν έχει ποιος επεξεργαστής είναι πιο γρήγορος, άλλωστε είναι γνωστό ότι στο spectrum ένας καλός προγραμματιστής μπορούσε να κάνει θαύματα για τις δυνατότητες του μηχανήματος και να βγάλει γραφικά απίστευτα καλά για τα δεδομένα.

Μην ξεχνάμε ότι ΠΑΡΑ πολλές εκδόσεις παιχνιδιών ήταν ανώτερες στον spectrum σε σύγκριση με τις αντίστοιχες σε commodore και amstrad που θεωρούνταν και πιο "δυνατά" μηχανήματα.

Το ΝΑ πάει στο ότι το μηχάνημα έχει ψυχή και είναι μεγαλύτερος "μύθος" από κάθε Commodore 64 (φρατζόλα ή μη).

Και το ότι είναι το μηχάνημα στο οποίο ακόμα και σήμερα γίνονται modifications και προσθήκες σκληρών δίσκων, cd drives, memory cards και τόσα άλλα, νομίζω ότι λέει πολλά...

Κοινώς το spectrum έχει μια "μαγεία" που μόνο με τη "μαγεία" της amiga μπορεί να συγκριθεί κατά τη γνώμη μου (και δεν εννοώ συγκριτικώς σε απεικόνηση γραφικών και ήχου).
 
@pooky.

Shock μου θυμίζεις τα παιδάκια του σήμερα. Αν δεν έχει graphics δεν είναι παιχνίδι. Ναι ρε συ, ο Spectrum και Beep είχε και καλύτερα παιχνίδια διέθετε. Να μιλήσουμε για αναλύσεις;;;;;
Πιάνω εσένα πρώτα γιατί η απάντηση είναι προφανής. Αφού είσαι κατά των γραφικών και του ήχου τι ασχολείσαι με το SLI και τις NVIDIA και τις ATI? Κάτσε στην Hercules τρέξε και τον CGA emulator να δεις γραφικά στην text ανάλυση και είσαι εντάξει. Πέρα από την πλάκα θες να πεις ότι 1. ο spectrum είχε κάποιες αποκλειστικότητες που δεν είχαν οι άλλοι; Αν ναι αυτό κάνει όλη τη διαφορά;

2. Όσα παιχνίδια έχουν γραφτεί στον Spectrum και στον C64, στον πρώτο έδειχναν καλύτερα; Μα δε σε ενδιαφέρουν τα γραφικά και ο ήχος όπως λες

3. Κάποια από τα κοινά παιχνίδια είναι καλύτερα στον Spectrum. If so Goto 2

Όσο για τις αναλύσεις σύφωνα με τα λεγόμενα σου αν τις κοιτάξουμε....goto 2.

@wally. Δε θα πάρω το τυράκι γιατί έχω αρκετά κενά στον Z80 και μπορεί να ξεστωμίσω πατάτες. Αφού όμως κάθησες και μέτρησες κύκλους βρε απαράδεκτε πρέπει να έκανες και ένα μικρό benchmarks για να δεις ότι τα σύνηθη που χρειάζονται υλοποιούνται μια χαρά με τις λίγες εντολες του 6502 και η ταχύτητα είναι πανοιμοιότυπη.

Τι κι αν έχετε πρόσθεση με και χωρίς κρατούμενο για παράδειγμα. Ένα opcode είναι για τον 6502 που το βάζεις πριν την πρόσθεση και τελείωσες. Τι του λείπει δηλαδή του 6502 για πες μας και εμάς;

Όσο για το address space ναι είναι πραγματικότητα. Τρώει την περιοχή $D000-$DFFF αλλά αν δεις όλοι οι σωστοί© επεξεργαστές κάνουν το ίδιο. Δες τον 68000 στην Amiga και τις περιοχές $DFF000 και πέρα.

'Αλλωστε αυτή την φιλοσοφία του Z80 με τις ΙΝ/OUT εντολες τις έχει και ο 8080-8 (τυχαίο άραγε ε ;) που είναι εντελώς για τα πανιγύρια σχεδίαση.

@gtsamour

Σημασία δεν έχει ποιος επεξεργαστής είναι πιο γρήγορος, άλλωστε είναι γνωστό ότι στο spectrum ένας καλός προγραμματιστής μπορούσε να κάνει θαύματα για τις δυνατότητες του μηχανήματος και να βγάλει γραφικά απίστευτα καλά για τα δεδομένα.
Αυτό συμβαίνει μόνο στον Spectrum; Όλα τα μηχανήματα εκείνης της εποχής τα έχουν φτάσει στα άκρα τους.
Μην ξεχνάμε ότι ΠΑΡΑ πολλές εκδόσεις παιχνιδιών ήταν ανώτερες στον spectrum σε σύγκριση με τις αντίστοιχες σε commodore και amstrad που θεωρούνταν και πιο "δυνατά" μηχανήματα.
Και στον ST υπήρχαν παιχνίδια ΠΟΛΥ καλύτερα από τα αντίστοιχα στην Amiga. Αυτό δε λέει τίποτα. Εκείνη την εποχή το port δεν γίνοταν αποκλιστικά από τον ίδιο προγραμματιστή. Αλλά και από τον ίδιο να γίνονταν δεν λέει τίποτα.

Και το ότι είναι το μηχάνημα στο οποίο ακόμα και σήμερα γίνονται modifications και προσθήκες σκληρών δίσκων, cd drives, memory cards και τόσα άλλα, νομίζω ότι λέει πολλά...
Μεγαλύτερος μύθος από τον C64ι; Μη βλέπεις στην ψωροκώστενα τι συμβαίνει. Δες τι μύθος έχει δημιουργηθεί στην Αμερική και την Γερμανία για παράδειγμα. Δες τι γίνεται στα Assembly meetings, δες πόσα demos βγαίνουν σήμερα το 2007 για C64. Όπως είχε πει και πρόεδρος

<σλουρπ!!>

Δείτε όλη την εικόνα!

σλουρπ!!>
 
shock είπε:
Αυτό συμβαίνει μόνο στον Spectrum; Όλα τα μηχανήματα εκείνης της εποχής τα έχουν φτάσει στα άκρα τους.
Αυτό είναι το θέμα με τον spectrum, ότι εκεί που νόμιζες ότι το είχες φτάσει στα άκρα του, έβγαινε κάτι νέο που θεωρήτικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει στον spectrum για τις δυνατότητές του. Τα άκρα του δεν ήταν ποτέ πλήρως καθορισμένα. Γι'αυτό και λεγόταν τότε ότι με αυτό το μηχανάκι ένας προγραμματιστής μπορούσε να κάνει μαγικά.

shock είπε:
Και στον ST υπήρχαν παιχνίδια ΠΟΛΥ καλύτερα από τα αντίστοιχα στην Amiga. Αυτό δε λέει τίποτα. Εκείνη την εποχή το port δεν γίνοταν αποκλιστικά από τον ίδιο προγραμματιστή. Αλλά και από τον ίδιο να γίνονταν δεν λέει τίποτα.
Άκυρο το παράδειγμά σου, η Amiga με τον ST αν δεν ήταν ισοδύναμα μηχανήματα, ήταν σχεδόν ισοδύναμα.

Ο spectrum 48k και μόνο από θέμα μνήμης να το πάρεις, δεν είναι ισοδύναμος ούτε με τον Amstrad 6128, ούτε με τον commodore64 (το υποστηρίξες κιόλας αυτό).

To να έχει πολλά παιχνίδια με πολύ καλύτερα ports συγκριτικά με τα άλλα δύο, μάλλον αφύσικο και άξιο λόγου είναι. Δηλαδή τι, όλα τα αστέρια προγραμματιστές ο spectrum τα είχε?

shock είπε:
Μεγαλύτερος μύθος από τον C64ι; Μη βλέπεις στην ψωροκώστενα τι συμβαίνει. Δες τι μύθος έχει δημιουργηθεί στην Αμερική και την Γερμανία για παράδειγμα. Δες τι γίνεται στα Assembly meetings, δες πόσα demos βγαίνουν σήμερα το 2007 για C64. Όπως είχε πει και πρόεδρος

<σλουρπ!!>

Δείτε όλη την εικόνα!

σλουρπ!!>
ΦΥΣΙΚΑ και είναι μεγαλύτερος μύθος ο spectrum. Εδώ γράφτηκε το Doom σε spectrum http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0012817, για demo μου λές....

Και μήν ξεχνάμε την δημιουργία μεγάλου αριθμού κλόνων που προκάλεσε ο spectrum,(μια μικρή γεύση για το πόσοι ήταν http://www.nvg.ntnu.no/sinclair/computers/clones/russian.htm και http://www.nvg.ntnu.no/sinclair/computers/clones/e_european.htm) που μάλιστα απ'ότι διάβαζα πρόσφατα, ένας κατασκευάζεται ακόμα και σήμερα.

Even today, cheap variants of the Spectrum continue to be produced in Russia.

http://www.nvg.ntnu.no/sinclair/computers/zxspectrum/zxspectrum.htm

Ο Commodore64 δεν έχει να επιδείξει κάτι αντίστοιχο νομίζω και ούτε και κανείς άλλος. Ακόμα και στην αμερική κατασκευαζόταν o spectrum με την επωνημία timex.

Αν και αυτό (εκτός των τόσων άλλων) δεν κάνει τον spectrum TO ΜΥΘΟ τότε τι...

Όσο για τον Ζ80 που είπες πιο πάνω, είναι ο μόνος επεξεργαστής της εποχής που μπορείς ακόμα και σήμερα να βρείς και να αγοράσεις σε ένα κοινό μαγαζί με ηλεκτρονικά (αγόρασα δύο τις προάλλες) και αυτό γιατί χρησιμοποιείται ακόμα και σήμερα σε ηλεκτρονικές συσκευές. Είναι επίσης ο πρόγονος του pentium που χρησιμοποιείς σήμερα.

Και αυτό κάτι πρέπει να λέει...
 
FLAME WARS FTW!!!!!!!!

Shock γουστάρω να σε τσιγκλάω γιατί μασάς και τσιμπάς!!!!!!

ΔΕΝ ασολούμαι με SLI. ΔΕΝ με νοιάζουν τόσο τα γραφικά. Playability πάνω από όλα. Μην συγκρίνεις το τότε με το σήμερα πάντως, είναι διαφορετικοί κόσμοι.

Α. STALKER FTW!!!!!!!

Let the flame wars go on!!!!!!!

A, και ξέχασα. Εγώ πάιζω με μια ταπεινή 7600GS σε 15άρι TFT μόνιτορ. Μάλλον εσύ έχεις τις 7900 με 20άρια wide. Ή κάνω λάθος;;;;;; :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin: :diablotin:
 
Σκεφτήκατε πως ίσως η τιμή απόκτησης κάποιου υπολογιστή της τότε εποχής, ήταν ενδεικτική της αξίας του;
 
Διαφωνώ πλήρως. Και το Saturn κάποτε ήταν πιό φτηνό από το Playstation. Αυτό δεν λέει τίποτε. Αντίστοιχα και η Dreamcast ήταν πιό φτηνή από το Playstation 2, το 360 πιό φτηνό από το PS3 (φτου φτου!!! ) και πάει λέγοντας.

Η τιμή δεν σημαίνει τίποτε.
 
gtsamour είπε:
Αυτό είναι το θέμα με τον spectrum, ότι εκεί που νόμιζες ότι το είχες φτάσει στα άκρα του, έβγαινε κάτι νέο που θεωρήτικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει στον spectrum για τις δυνατότητές του. Τα άκρα του δεν ήταν ποτέ πλήρως καθορισμένα. Γι'αυτό και λεγόταν τότε ότι με αυτό το μηχανάκι ένας προγραμματιστής μπορούσε να κάνει μαγικά.
Δε μπορώ να καταλάβω τι εννοείς τα άκρα του δεν ήταν καθορισμένα. Ο σκοπός των demos σε όλα τα μηχανήματα ήταν και είναι να τραβήξουν το μηχάνημα στα άκρα του. Λογικό λοιπόν είναι να έρχονται καινούριες ιδέες για το πως θα γίνει κάτι που δε μπορούσε να γίνει στο παρελθόν. Είναι κλασσικό το παράδειγμα με τα fractals στον C64 που το 85 είχαν υπολογίσει ότι ο 6502 χρειάζεται μια μέρα για το ένα και το 90 είχαν φτάσει στο 1 λεπτό το ένα. Άλλωστε μπορεί να μη σου αρέσει αυτό που θα ακούσεις αλλά τεχνικά τι είχε πια ο spectrum και τον έκανε καλύτερο από τον C64 γιατί όλα εκεί καταλλήγουν.

gtsamour είπε:
Άκυρο το παράδειγμά σου, η Amiga με τον ST αν δεν ήταν ισοδύναμα μηχανήματα, ήταν σχεδόν ισοδύναμα.
Αυτό πάλι δε χρειάζεται καν σχολιασμό. Επειδή 2 υπολογιστές είχαν τον ίδιο επεξεργαστή είναι και ισοδύναμοι; Άλλο πάλι τούτο, τι κοινό είχε δηλαδή η Amiga με τον ST? Και ο Oric είχε 6502, τι κοινό δηλαδή είχε με τον C64?

gtsamour είπε:
Ο spectrum 48k και μόνο από θέμα μνήμης να το πάρεις, δεν είναι ισοδύναμος ούτε με τον Amstrad 6128, ούτε με τον commodore64 (το υποστηρίξες κιόλας αυτό).
Από ότι έχεις δει δεν έχω θίξει πουθενά το θέμα μνήμης. Δεν είναι η μνήμη αυτή που έκανε καλύτερο τον 64 και ας το διαφήμιζε η Commodore συνέχεια.

gtsamour είπε:
ΦΥΣΙΚΑ και είναι μεγαλύτερος μύθος ο spectrum. Εδώ γράφτηκε το Doom σε spectrum http://www.worldofspectrum.org/infoseekid.cgi?id=0012817, για demo μου λές....
Και επειδή κάποιος έγραψε το doom για spectrum έγινε ο μεγαλύτερος μύθος ο spectrum? Δηλαδή οι άλλοι οι τρελάρες στον CPC που έφτιαξαν το γραφικό περιβάλλον των windows? Αυτό κι αν είναι παλούκι. Το αν κάποιος έχει φτιάξει ένα πρόγραμμα σε κάποιον υπολοιστή που να φαίνεται σαν άθλος κάνει το συγκεκριμένο hardware μύθο. Υπάρχουν άλλα μέτρα και σταθμά. Δες πόσα demo groups υπάρχουν και ασχολούνται ενεργά σήμερα με τα 2 αυτά μηχανήματα. Δες τις πωλήσεις που έκαναν. Να σου θυμίσω ότι ο commodore 64 πούλαγε τρελά μεχρι και το 92-94 κάπου εκεί τέλος πάντων. Πες μου άλλον υπολογιστή με μεγαλύτερο lifespan και πωλήσεις. Αυτό σημαίνει ότι ο κόσμος το λάτρευε το μηχανηματάκι και το αγόραζε ακόμα και στην εποχή της 1200 και του Falcon σε χώρες που το εισόδημα τους τους επέτρεπε να αγοράσουν 16bit. ΑΥΤΟ σημαίνει μύθος και όχι αγορά κλώνου στο ανατολικό μπλοκ που δεν είχαν τη δυνατότητα να πάρουν κάτι άλλο. Να σου θυμίσω ότι η μεταφορά τεχνογνωσίας 16-32 bits τότε απαγορευόταν και φυσικά η Commodore δεν έδεινε έτσι απλά το SID και το VIC από το 8bitο της.

gtsamour είπε:
Even today, cheap variants of the Spectrum continue to be produced in Russia.

http://www.nvg.ntnu.no/sinclair/computers/zxspectrum/zxspectrum.htm

Αν αυτό δεν κάνει τον spectrum TO ΜΥΘΟ τότε τι
Είναι λίγο παλιό το κείμενο αυτό αλλά και σήμερα να ίσχυε να σου θυμίσω την έκδοση του C64 σε joystick. Πόσα εκατομμύρια λες να έχει πουλήσει;
 
Όσα πούλησε και η megadrive σε πρόσφατη έκδοση μπρελοκ, ελάχιστα.

Τώρα άν το γεγονός ότι το μηχάνημα κατασκευαζόταν στο μεγαλύτερο μέρος του πολιτισμένου κόσμου εκείνης της εποχής δε σου λέει τίποτα, τότε όταν βγάλεις τις παρωπίδες τα ξαναλέμε
 
Έλα δε χρειάζεται να νευριάζεις, κουβέντα κάνουμε. Εδώ είμαι για να με πείσεις με επιχειρήματα και για να περάσουμε καλά μέσα από μια ευχάριστη κουβέντα.
 
το βασικο συστατικο της επιτυχιας ειναι flame χωρις νευρα και εντασεις...

αμα δεν τηρειτο αυτο,εγω με τον Αντωνη θα ειχαμε γινει πρωτοσελιδα :D :D :D

enjoy pleasant flaming plz!! ;)
 
Δε νευρίασα καθόλου, honestly! Αλλά δε μπορούμε να καταπίνουμε την κάμηλο και να διηλίζουμε τον κόνωπα.
 
Πίσω
Μπλουζα