Η γενιά του Τσέρνομπιλ

3d απεικονιση του λουνα παρκ στο Πρυπιατ.

Το θυμομαστε απο τις εφιαλτικες εικονες της κρατικης TV (και απο το εξαιρετικο σεκανς στο Call of Duty...)
 
Θυμάμαι κι εγώ τον πανικό τότε αν και μόλις 5 χρονών. Πάντως λέγεται ότι κάποιοι άνθρωποι που "έφαγαν" βροχή εκείνες τις μέρες, αρρώστησαν. Τώρα αλήθεια ψέμματα...
 
Να προσθέσω κι εγώ τα δύο λεπτά μου. Μια ανατριχιαστική λεπτομέρεια:η παραγωγή στις άλλες 3 μονάδες του σταθμού του Τσερνομπίλ (αυτή που εξερράγη ήταν η μονάδα 4) μετά την έκρηξη συνεχίστηκε κανονικά, μέχρι το 2000 νομίζω, που έκλεισε οριστικά και η τελευταία μονάδα. Μιας και κάθε μονάδα είχε ισχύ ακριβώς ένα γίγα, οι υπεύθυνοι δεν θα ήθελαν να στερήσουν το δίκτυο από μια τέτοια ισχύ, για "ασήμαντες λεπτομέρειες" όπως ραδιενέργεια. Μάλιστα οι μονάδες 3 και 4 είχαν κοινό κτίριο όπου στεγαζόταν οι στρόβιλοι και οι εναλλακτήρες, και "απλώς" εντοίχισαν τον στρόβιλοεναλλακτήρα της μονάδας 4 και η παραγωγή συνεχίστηκε κανονικά από την μονάδα 3, όπως και τις άλλες δυο. Οι αντιδραστήρες αυτοί ήταν ζέοντος ύδατος, με επιβραδυντή γραφίτη, χωρίς το γνωστό στρογγυλό κτίριο (containment) που ξέρουμε από τους δυτικούς αντιδραστήρες. Αυτό σημαίνει, ότι από την σχάση του πυρηνικού καυσίμου, δημιουργείται θερμότητα, η οποία μετατρέπει το νερό σε υπέρθερμο ατμό. Αυτός όμως ο ατμός είναι ραδιενεργός, αφού έρχεται άμεσα σε επαφή με το πυρηνικό καύσιμο. Μετά πάει στον στρόβιλο, και τον περιστρέφει, αυτός γυρίζει και την γεννήτρια, η οποία παράγει ρεύμα. Ο γραφίτης, ως γνωστόν, είναι μια μορφή άνθρακα, άρα καίγεται, άρα είναι επικίνδυνος. Τώρα, κάποιος ανέφερε την πιθανότητα ατομικής έκρηξης, αυτό είναι απίθανο, γιατί το ουράνιο στους αντιδραστήρες είναι οξείδιο του ουρανίου (UO2) και με εμπλουτισμό 3% (δηλ. 3% είναι σχάσιμο ουράνιο 235 και 97 % μη σχάσιμο ουράνιο 238. Ενώ στις ατομικές βόμβες είναι μεταλλικό ουράνιο με 97% εμπλουτισμό, αν δεν κάνω λάθος. Η αδυναμία (μάλλον μια από τις πολλές) στον σχεδιασμό του αντιδραστήρα του Τσερνομπίλ ήταν ότι αν κάναν SCRAM (δηλ. απότομη είσοδο των ράβδων ελέγχου στην καρδιά του αντιδραστήρα με σκοπό την άμεση διακοπή της αλυσιδωτής αντίδρασης) αντί να πέσει η ισχύς ας πούμε στο 5% πήγαινε απότομα στο 1000% με αποτέλεσμα την έκρηξη ατμού. Επειδή δεν υπήρχε κτίριο, πήρε φωτιά ο γραφίτης και η ραδιενέργεια ταξίδεψε σε όλην την Ευρώπη, με τα γνωστά αποτελέσματα.
 
28 χρονια απο το ατυχημα σημερα
 
κιλομπεκερέλ, φράουλες , νέφος , αγελαδινό γάλα, κέσιο κλπ κλπ ...:sad::precry2:
 
Νουνου με τις κουτες, αδεια ραφια, πληροφορηση της πλακας
 
1986 Πηγαινα νηπιαγωγειο τοτε, Θυμαμαι που δεν με αφηνε η μανα μου να βγω εξω απο το σπιτι για παιχνιδι, και οταν της ρωταγα το λογο, μου ελεγε οτι ειναι ενα συννεφακι εξω και σκοτωνει τους ανθρωπους. Οποτε εβλεπα και συνεφιαζε ή εβλεπα κανα συννεφο στουν ουρανο, τοτε με επιανε ενα φοβος λες θα γινοταν η συντελεια του κοσμου... Επισης θυμαμαι τις κουτες με τα γαλατα ΝΟΥΝΟΥ που εφερνε ο πατερας μου... Και μονο που ακουγες την λεξη Τσερνομπιλ σε επιανε τρομος...
 
Πάντως σαν λαός,τις περισσότερες φορές είμαστε άστα να πάνε....

Πόσοι,έστω μετά το ατύχημα ασχολήθηκαν λίγο παραπάνω να μάθουν βασικά πράγματα για πυρηνικές σχάσεις,ραδιενεργά υλικά,κλπ...

Στην εποχή της πληροφόρησης είμαστε τόσα χρόνια και οι περισσότεροι θεωρούν ότι η τηλεόραση εκπέμπει ραδιενέργεια!

Είμαστε λαός της μόδας...Ότι γίνει και μας πασάρουν τα κανάλια,και μετά από λίγο καιρό,ξαναμανά κάτι καινούργιο...
 
Τόσα χρόνια πέρασαν από τότε και η ανθρωπότητα δεν έμαθε κάτι. Πριν μερικά χρόνια είχαμε την Φουκουσίμα και θα ξαναέχουμε παρόμοια περιστατικά. Όσο η πυρηνική ενέργεια συνεχίζει να θεωρείται φτηνή, θα την πληρώνουν οι ανθρώπινες ζωές που χάνονται.
 
δεν θυμάμαι τίποτα από εκείνη την περίοδο, μου έχουν πει ότι στο σπίτι πίναμε γάλα σε μεταλλικό κουτί και όχι φρέσκο, φοβούμενοι τις επιπτώσεις της ραδιενέργειας στην πατρίδα μας...
 
Του Νουνου γινοταν. Περασαν 29 χρονακια απο τοτε

 
Δηλαδή σύμφωνα με το βίντεο , 2 Μαΐου μας έφτασε το νέφος... :(
 
Βασικα εμεις, η Βουλγαρια και η Τουρκια πρεπει να φαγαμε οτι μπεκερελ υπηρχε...στην Ελλαδα μαλιστα νομιζω οτι εβρεξε κιολας...
 
Που τα θυμήθηκες τα Μπεκερέλ Γουώλυ, από τότε έχω να ακούσω τη λέξη.Ο αθεόφοβος ο πατέρας μου, μας έπαιρνε φρέσκες φράουλες με το κιλό, μιας και ήταν πάμφθηνες (κανείς δεν έπαιρνε) αν και μέναμε Κρήτη. Ακόμη θυμάμαι τον πανικό, τότε και τα λογής άρθρα στον τύπο, περί ραδιενέργειας. Πάντως οι Γερμανοί ακόμα ψάχνουν τον τελικό τόπο απόθεσης (Endlager) των ραδιενεργών απόβλητων από τους δεκάδες πυρηνικούς σταθμούς που είχαν. Μπορεί και να κρατήσει 100 χρόνια, μιας και κανείς δεν το θέλει κοντά του (φυσικά) και πρέπει να μείνει σταθερό για εκατομμύρια χρόνια! Προς το παρόν χρησιμοποιούν ενδιάμεσο τόπο απόθεσης (Zwischenlager) αλλά πρέπει να είναι ασφαλής για τα επόμενα 100 χρόνια.
 
Εγώ ήμουν 6 χρονών, αλλά θυμάμαι που γιατρός είχε συμβουλέψει τους γονείς μου να με αφλύφουν με ιώδιο (ειμαι 90% σίγουρος ότι ήταν βάμμα ιωδίου) στην πλάτη και στο στήθος, σχηματίζοντας οριζόντιες και κάθετες γραμμές σαν σκάκι.

Δεν το έψαξα ουτε ρώτησα σημερινούς γιατρούς γιατί και τι προστασία θα παρείχε αυτή η διαδικασία απο την ραδιενεργια.
 
Γιατί το ιώδιο έχει την ιδιότητα να απορροφά ραδιενέργεια και να την εγκλωβίζει.
 
τοτε ημουν 4 ετων κι ακομα θυμαμαι στην τηλεοραση μας εκεινο το απόγευμα που εδειχνε την καταστροφή,ατιμο μυαλο,μπορει να μην θυμαμαι τι εφαγα χθες,θυμαμαι όμως οτιδήποτε αφορα το παρελθον με μαθηματικη ακριβεια.
 
mib είπε:
Εγώ ήμουν 6 χρονών, αλλά θυμάμαι που γιατρός είχε συμβουλέψει τους γονείς μου να με αφλύφουν με ιώδιο (ειμαι 90% σίγουρος ότι ήταν βάμμα ιωδίου) στην πλάτη και στο στήθος, σχηματίζοντας οριζόντιες και κάθετες γραμμές σαν σκάκι.Δεν το έψαξα ουτε ρώτησα σημερινούς γιατρούς γιατί και τι προστασία θα παρείχε αυτή η διαδικασία απο την ραδιενεργια.

Kambia είπε:
Γιατί το ιώδιο έχει την ιδιότητα να απορροφά ραδιενέργεια και να την εγκλωβίζει.
Δεν είναι αυτό. Η ιδέα πίσω από την χρήση μη ραδιενεργού ιωδίου είναι ότι ο θυρεοειδής έτσι και αλλιώς απορροφά ιώδιο που θα βρει στον οργανισμό. Αν λοιπόν δώσεις στον οργανισμό μεγάλη ποσότητα από κανονικό ιώδιο, ο θυρεοειδής θα απορροφήσει αυτό, θα "γεμίσει" και έτσι θα εμποδιστεί η απορρόφηση του ραδιενεργού ιωδίου από το περιβάλλον, προστατεύοντας τον. Η συσσώρευση ραδιενεργού ιωδίου στον θυρεοειδή αυξάνει την πιθανότητα εμφάνισης καρκίνου του θυρεοειδούς. Το καλό με το ραδιενεργό ιώδιο-131 είναι ότι έχει σχετικά μικρό χρόνο ημιζωής, άρα σχετικά γρήγορα οι ποσότητες ραδιενεργού ιωδίου που υπάρχουν στο περιβάλλον εξαφανίζονται (μετατρέπεται σε σταθερό, μη ραδιενεργό). Γι'αυτό χρειάζεται η προστασία για τον πρώτο καιρό μόνο.

Φίλε mib, ο τρόπος που προτείνανε τότε στους γονείς σου δεν είναι ο ιδανικός. Το ιώδιο απορροφάται από το δέρμα, αλλά όχι τόσο καλά όσο αν το καταπιείς. Κανονικά θα έπρεπε να σου δώσουν να πιείς το κατάλληλο σκεύασμα (ιωδιούχο κάλιο) από το στόμα, καθώς αυτό εξασφαλίζει την μέγιστη δυνατή απορρόφηση και προστασία. Φυσικά μάλλον κανένας τότε δεν ήξερε αρκετά, το συμβάν ήταν πρωτόγνωρο...

Αν κάποιος ενδιαφέρεται, η σελίδα του Αμερικάνικου Centers for Disease Control (CDC) έχει έναν αναλυτικό οδηγό/FAQ για το θέμα.
 
Aha! Thanks Maddog για τις πληροφορίες. Εγώ το έπιασα πιο φυσικοχημικά το θέμα :D
 
Πίσω
Μπλουζα