Η γενιά του Τσέρνομπιλ

Παιχτηκε χτες το πρωτο επεισοδιο, αρκετα φρικιαστικη απο οτι διαβασα.

Συνολο 5 επεισοδια ,Mini series Με την εγγυηση του HBO.

 
On 7/5/2019 at 12:38 ΜΜ, Aardvark said:

Παιχτηκε χτες το πρωτο επεισοδιο, αρκετα φρικιαστικη απο οτι διαβασα.

Συνολο 5 επεισοδια ,Mini series Με την εγγυηση του HBO.

Συγκλονιστική σειρά... Χθες την τελείωσα. Για γερά στομάχια.

Προσεγμένη σε όλα τα επίπεδα. Φοβερές ερμηνείες.

Προτείνεται!

Ίσως λόγω του ρετρό θέματος που πραγματεύεται, να ανοιγόταν νήμα αποκλειστικά για τη σειρά.

(Στο IMDB έχει "φάει" κάτι Game of Thrones και Breaking Bad σε βαθμολογία...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω και εγω με τα παραπανω, αριστουργηματικη σειρα ιδιως αν εχεις ζησει καποιες απο τις παρενεργειες της λολ.

Ερμηνειες ,πιστοτητα σε ολα και χρονολογικα και τοπολογικα ,10 απο μενα.
 
Την σειρά δεν την είδα, μόνο το τρέιλερ παραπάνω. Δείχνει πολύ προσεγμένη σε όλα τα επίπεδα. Το ζήτημα με τέτοιου έιδους σειρές είναι κατα πόσο αναπαριστούν παραγματικά γεγονότα. Συνήθως μετά από λίγα χρόνια τα γεγονότα που παρουσίαζονται σε τέτοιου είδους σειρές, θεωρούνται από πολλούς ανθρώπους και ιστορική πραγματικότητα, ενώ δεν είναι.

Επίσης, η πυρηνική ενέργεια είναι ίσως η μοναδική σανίδα σωτηρίας για την ζωή του ανθρώπου πάνω στην γη. Όπως έχουν εξελιχθεί τα πράγματα είναι καλύτερο να κάψουμε μια περιοχή πάνω στη γη για τα απόβλητα των καύσεων, παρά ολόκληρη την γη...Η εξέλιξη της πυρηνικής τεχνολογίας μοιάζει πιο εύκολη από τον επικοισμό σε νέους, άγνωστους πλανήτες...

Όποιος έχει αντιρρήσεις, ας αναλογστεί οτι δεν μιλάμε για περιβαλλοντολογική καταστροφή, αλλά για την εξαφάνιση του ίδιου του ανθρώπινου γένους
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω για να ειμαι πιο κοντα στη φαση, το παρακολουθησα σε υψηλου bitrate Wide SD αναλυση, Ρωσσικο voice over και Ελληνικους υποτιτλους.

Εξαιρετικη σαν σειρα (κατι χαζαμαρες οτι τους ξεφυγαν συγχρονα παραθυροφυλλα στις πολυκατοικιες και αλλα τετοια, δεν με ενοιαξαν καθολου)

Απεικονισε με μεγαλη αληθοφανεια την τραγωδια. Παραγωγη επιπεδου, φοβερο καστινγκ.

Κατεδειξε το σαπιο κρατος και καποιους απο τους τελευταιους πραγματικους ηρωες.
 
Κάποια από τα περιστατικά και τις ιστορίες των απλών ανθρώπων, βασίστηκαν από το βιβλίο της Σβετλάνα Αλεξίεβιτς "Τσέρνομπιλ: Ένα χρονικό του μέλλοντος", όπως η ιστορία του πυροσβέστη και της γυναίκας του, Βασίλι και Λουντμίλα Ιγκνατένκο (είναι στάνταρ η επόμενη αγορά μου σε βιβλίο).
Η συγγραφέας πήγαινε στην απαγορευμένη ζώνη και έκανε έρευνα για πολύ καιρό.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την είδα τρεις φορές, μία μόνος μου και άλλες δύο με διαφορετικές παρέες. Θα την ξανάβλεπα άνετα.
 
Η σειρά είναι πολύ καλή αν και δεν εχω δει ακόμα τα δύο τελευταία επεισόδια! Αισιοδοξώ να το κάνω μέσα στο ΣΚ για να εχω πλήρη άποψη! Πραγματικά ως τώρα είναι ατμοσφαιρική, ιδιαίτερα προσεγμένη και αξίζει να την δει κανείς! Την κατηγόρησαν οι Ρώσσοι για προπαγάνδα όμως για όσους έχουν μελετήσει τον τρόπο λειτουργίας της ΕΣΣΔ δεν απέχει πολύ από την πραγματικότητα!   Για όσους πάντως θέλουν να το ψάξουν λίγο παραπάνω μπορούν να δουν τα σχετικά βίντεο που υπάρχουν εδώ και καιρό στο διαδίκτυο με εστίαση σε εκείνα που αφορούν την πορεία του ραδιενεργού νέφους πάνω στην Ευρώπη και κατ' επέκταση στην Ελλάδα!  Πολλοί θανάτοι από καρκίνο κυρίως σε Θεσσαλία, Μακεδονία και Ήπειρο οφείλονται σε αυτό και την εναπόθεση του ραδιενεργού νέφους σε βοσκοτόπια της επαρχίας! Οι κτηνοτρόφοι και οι αγρότες μας εκτέθηκαν πρώτοι σε αυτό...
 
Εχμ, που μπορούμε να την δούμε;
 
Ενα μπουκαλι Στολι αρκουσε. :p
:)  κατι πιο ρωσικο ομως γιατι αυτη δεν ειναι 

Οντως η σειρα καταπληκτικη , και με την ευκαιρια της σειρας εψαξα και ειδα αρκετα ντοκιμαντερ για το θεμα αυτο και πραγματικα υπηρχαν πολλα βιντεος καλογυρισμενα και με ωραια παρουσιασμενα τα γεγονοτα 
 
Πίσω
Μπλουζα