Η ιστορία των πρώτων USER

gkouseras

RetroN00b
Joined
12 Ιαν 2008
Μηνύματα
23
Αντιδράσεις
4
Σήμερα μόλις ανακάλυψα με συγκίνηση το φορουμ αυτό και δεν πίστευα στα ματια μου. Αν και το περιοδικό έχει κλείσει εδώ και χρόνια, βλέπω οτι ακόμα ασχολούνται κάποιοι μαζί του!

Μια και τυχαίνει να είχα την τιμή να ειμαι ο πρώτος αρχισυντάκτης του USER, είπα να γράψω μια συντομη ιστορία για τους νοσταλγούς και μερικά πράγματα που ισως ειναι αγνωστα αλλά είχα την πολυτέλεια να τα ξέρω εκ των έσω.

Το περιοδικό ξεκίνησε αρχές του 1990, Φεβρουάριο αν θυμάμαι καλά. Στεγαζόμασταν σε ένα μικρό χώρο κάπου πίσω από το μουσείο, στο κέντρο. Εγώ μόλις είχα τελειώσει τις σπουδές μου πάνω σε υπολογιστες και ο εκδότης που ηταν φίλος μου ζητησε να αναλάβω. Φυσικά ήξερα πολλά από υπολογιστες αλλά τίποτα από εκδόσεις!

Με τα χίλια ζόρια βγηκε το πρώτο τευχος (εξ'ού και το ΗΡΩΙΚΟ στη ράχη!) το οποίο χωρίς καμιά διαφήμιση, πούλησε 1.706 τεύχη! Να θυμισω οτι το PIXEL τότε ηταν στα καλύτερά του με πωλήσεις περίπου 20.000 το μήνα (θυμάται κανείς οτι διοργάνωσαν συναυλία στη Λεωφόρο με τον Κηλαηδόνη; ;)

Ήταν Ο Γολιάθ κι εμεις ο Δαυιδ. Δυστυχως το αποτελεσμα αυτό ήταν καταστροφικό οικονομικά για τον εκδότη ο οποίος έφτασε με το ζόρι να βγαλει το τρίτο τευχος. Να σημειώσω εδώ οτι το τριτο τεύχος είναι εξαιρετικά σπάνιο γιατι τυπώθηκε σε πολύ λίγα αντιτυπα (τρεις χιλιάδες ή κάτι τέτοιο).

Ενοείται οτι το έχω!

Εκεί είχε δύο επιλογές: να το κλείσει ή να το πουλήσει. Σαν από θαύμα βρίσκει έναν αγοραστή ο οποίος και συνέχισε το περιοδικό μέχρι τέλους.

Όσο για μένα συνέχισα μέχρι το Σεπτέμβριο του 1990 όπου διέκοψα για να κάνω το στρατιωτικό μου. Έγραφα προσωπικά αρκετά άρθρα, reviews και κάποια με ψευδώνυμα για να φαινεται οτι εχουμε πολλούς συντάκτες, ενώ ήμασταν 2-3 άτομα συν κάποιους εξωτερικούς που πληρώνονταν με τη σελίδα.

Τελιώνοντας το στρατό Μάρτιο του 1992 επανέρχομαι σαν αρχισυντάκτης με εντολή να ανανεώσω το περιοδικό που φυτοζωούσε, διαφορετικά το κλείναμε. Τότε έρχεται η τρομερή πατέντα της δισκέτας με το τριπλό φορμάτ PC-Amiga-ST και νομίζω ήμασταν το πρώτο περιοδικό στην Ευρώπη(!) που το έκανε αυτό.

Είχα βάλει στοιχημα με τον εκδότη οτι με αυτό θα πιάναμε 5.000 φύλλα. Θυμαμαι οτι ειχαμε μαζευτει στο γραφειο και περιμεναμε το νούμερο από το πρακτορείο: 5.073 ήταν και εγινε χαμός αγκαλιές, φιλιά, γελια και κλάματα...

"Αποστολή εξετελέσθη" όπως λέμε κι εγώ έπρεπε να φύγω το φθινόπωρο του 1992 για να ασχοληθώ με άλλα πιο "σοβαρά" πράγματα, αφήνοντας πίσω μου τη χομπίστικη, παρείστικη, φιλική, αυθόρμητη και ρομαντική αυτή εποχή για να πιάσω δουλειά με γραβάτα και κουστούμι, όπως ήθελε η μάνα μου κι όπως απαιτούσαν οι σπουδες μου και οι καιροί.

Πάντως κράτησα τη στήλη BIG TROUBLE για όσους τη θυμούνται, αυτη με τους γρίφους και υπέγραφα σαν "32-μπιτος". Μέχρι που η δουλειά μου με έστειλε στο εξωτερικό και δεν μπορούσα πια να διαβαζω τα άπειρα γράμματα και καρτες που εστελναν οι αναγνωστες. Κάπου έχω μια στοιβα με εκατονταδες καρτ-ποσταλ....

Ξεκίνησα για κατι συντομο και βγηκε σεντόνι. Μπορώ να γράψω αναρίθμητες ιστορίες για τα κυκλώματα των περιπτέρων και της διανομής, για τη σχεση μας με το PIXEL, για τα συμφέροντα με τις εταιρίες παιχνιδιών, τον πόλεμο με τις κόπιες (Θυμάστε τον Τόμας, Σολωμού και Μπόταση γωνία ;) και άλλα πολλά, αν υπάρχει ενδιαφέρον και ακροάτήριο!

Είδα οτι σκαναρονται εξώφυλλα, πολύ ενδιαφέρον αυτό και μπράβο σας για την προσπάθεια. Έχω τα πρώτα 30 τευχη νομίζω σε ένα πατάρι κάπου, αλλά δυστυχώς δεν εχω πρόσβαση αυτη τη στιγμή γιατι ζω εκτός ελλάδας. ελπίζω κάποτε να μπορέσω...
 
gkouseras είπε:
Να σημειώσω εδώ οτι το τριτο τεύχος είναι εξαιρετικά σπάνιο γιατι τυπώθηκε σε πολύ λίγα αντιτυπα (τρεις χιλιάδες ή κάτι τέτοιο).

Ενοείται οτι το έχω!
Χαίρομαι που το ακούω οτι είναι σπάνιο, γιατί το έχω κι εγώ! :)

gkouseras είπε:
Έγραφα προσωπικά αρκετά άρθρα, reviews και κάποια με ψευδώνυμα για να φαινεται οτι εχουμε πολλούς συντάκτες, ενώ ήμασταν 2-3 άτομα συν κάποιους εξωτερικούς που πληρώνονταν με τη σελίδα.
Κορυφαίο!!!!! :biglaugh:

gkouseras είπε:
Τότε έρχεται η τρομερή πατέντα της δισκέτας με το τριπλό φορμάτ PC-Amiga-ST και νομίζω ήμασταν το πρώτο περιοδικό στην Ευρώπη(!) που το έκανε αυτό.
Νομίζω ήδη το έκανε αυτό το ZERO, παρ'όλα αυτά, ήταν κάτι πρωτοποριακό για την Ελλάδα, και μπράβο σας!!! :thumbup:

Εξαιρετικά ενδιαφέροντα όλα αυτά φίλε Γιώργο και σίγουρα υπάρχει ακροατήριο εδώ μέσα να μοιραστεί μαζί σου τις αναμνήσεις!

Να είσαι καλά!
 
Φίλε μας καλωσήρθες, ΤΙΜΗ μας να σε έχουμε μαζί μας.

Περιμένουμε να ακούσουμε ΟΛΕΣ τις ιστορίες σου. Εδώ όπως κατάλαβες είμαστε ένα μάτσο παλαβοί που ποτέ δεν έπαψαν να είναι παιδιά. Οι αναμνήσεις μας είναι η ανεκτίμητη κληρονομιά μας, ο θυσαυρός μας και το λιμάνι μας όταν έχουμε φουρτούνες.

Περιμένουμε να σε γνωρίσουμε και από κοντά. Οι συναντήσεις μας είναι πολύ συχνές και η παρέα που συμμετέχει μεγάλη και απίστευτη.

8 bit will never die!
 
gkouseras είπε:
Ξεκίνησα για κατι συντομο και βγηκε σεντόνι. Μπορώ να γράψω αναρίθμητες ιστορίες για τα κυκλώματα των περιπτέρων και της διανομής, για τη σχεση μας με το PIXEL, για τα συμφέροντα με τις εταιρίες παιχνιδιών, τον πόλεμο με τις κόπιες (Θυμάστε τον Τόμας, Σολωμού και Μπόταση γωνία ;) και άλλα πολλά, αν υπάρχει ενδιαφέρον και ακροάτήριο!

Είδα οτι σκαναρονται εξώφυλλα, πολύ ενδιαφέρον αυτό και μπράβο σας για την προσπάθεια. Έχω τα πρώτα 30 τευχη νομίζω σε ένα πατάρι κάπου, αλλά δυστυχώς δεν εχω πρόσβαση αυτη τη στιγμή γιατι ζω εκτός ελλάδας. ελπίζω κάποτε να μπορέσω...
Καλωσηρθες και απο μενα στην ρετροπαρεα μας και καλη συνεχεια .

Καταπληκτικο ολο σου το ποστ και περιμενω και τις ιστοριες που μας εχεις ταξει με αναλογο ενδιαφερον. :thumbup:
 
Βλέπω με χαρά οτι υπήρξε ανταπόκριση και μάλιστα άμεση. Δεν το περίμενα.

Αν και ο ελεύθερος χρόνος ειναι ελάχιστος θα προσπαθήσω στις επόμενες μερες/εβδομαδες να αναψω λίγο την κουβεντα εδώ.

Αν υπάρχουν συντάκτες από την εποχή μου που διαβαζουν/γράφουν εδώ μπορούν να μου στειλουν και προσωπικό αν θέλουν.

Θυμαμαι τον Κροντηρά φυσικά, μεγάλη μορφή ο Νίκος, τον Σωτήρη Σεργιάννη (τρελλαμένος με RPG), πρόλαβα και τον Νταμουλάκη.

Δυστυχώς ειμαι 40 πια κι εχουν περάσει 15 χρόνια από τοτε... Σίτ!!!

Μόλις πάω ελλάδα πρεπει να ξεθάψω εκεινα τα τευχη...
 
DINO είπε:
Νομίζω ήδη το έκανε αυτό το ZERO, παρ'όλα αυτά, ήταν κάτι πρωτοποριακό για την Ελλάδα, και μπράβο σας!!! :thumbup:

Εξαιρετικά ενδιαφέροντα όλα αυτά φίλε Γιώργο και σίγουρα υπάρχει ακροατήριο εδώ μέσα να μοιραστεί μαζί σου τις αναμνήσεις!

Να είσαι καλά!
Πιθανότατα να έχεις δίκιο δεν παίρνω όρκο, έχουν περάσει και τόσα χρόνια άλλωστε.

ΘΥμαμαι οτι μας εστελναν 2 πρωτότυπες μήτρες από Αγγλία και είχαμε καμια 10αριά Αμίγκα με διπλά ντράιβ και αντιγράφαμε με τις ώρες!

Ερασιτεχνισμός αλλά και μεράκι...
 
Από Rob Northern, πρέπει να ήταν αυτά! (Αν θυμάμαι κι εγώ καλά)

Γνώρισα εδώ στην Πάτρα, γύρω στο '90-'91, ένα φίλο σου, το Βαγγέλη από Λάρισα, αν θυμάμαι σωστά...

Ήταν καθηγητής μου στην Ιδ. Σχολή που πήγαινα τότε... Είχε κι αυτός Atari ST και θυμάμαι, μου είχε μιλήσει για σένα...

Είσασταν μαζί στο Πανεπιστήμιο...

Αξέχαστα χρόνια...

[edited]
 
DINO είπε:
Γνώρισα εδώ στην Πάτρα, γύρω στο '90-'91, ένα φίλο σου, το Βαγγέλη από Λάρισα, αν θυμάμαι σωστά...

Ήταν καθηγητής μου στην Ιδ. Σχολή που πήγαινα τότε... Είχε κι αυτός Atari ST και θυμάμαι, μου είχε μιλήσει για σένα...

Είσασταν μαζί στο Πανεπιστήμιο...

Αξέχαστα χρόνια...
Καλά, πόσο μικρός είναι ο πλανήτης αυτός;;; Ο Βαγγέλης είναι αδελφικός φίλος, αταράς φανατικός, κάναμε μαζι διπλωματική, μιλάμε ακόμα.
 
Να του δώσεις πολλά χαιρετίσματα από τον Κώστα από την Πάτρα με τον Atari ST!

Είμασταν στην Computer Practica, το '90-'91...

Είχε έρθει και στο σπίτι μου για να βάλουμε επέκταση στον Atarako...

Απίστευτο! Όντως πολύ μικρός πλανήτης!!! :)
 
gkousera,καλώς ήρθες στο forum μας,δε μπορείς να καταλάβεις μάλλον πόσο πολύ χαιρόμαστε να έχουμε κοντά μας ανθρώπους που έζησαν τόσο πολύ έντονα κι από κοντά τη χρυσή εκείνη εποχή...!

Πραγματικά περιμένω κι εγώ να μας πεις όλες τις ιστορίες που θυμάσαι από τότε..!!
 
Δυστυχώς ειμαι 40 πια κι εχουν περάσει 15 χρόνια από τοτε... Σίτ!!!
E, και? Εμεις να είμαστε καλά. :biglaugh: Και καλώς μας ήρθες. Τόμας Σοφτ. Τί μου θύμησες.:biglaugh::biglaugh:
 
ΩΩΩΩΩ!!! Τιμή μας που είσαι εδώ!! :worship:
 
gkouseras είπε:
Πάντως κράτησα τη στήλη BIG TROUBLE για όσους τη θυμούνται, αυτη με τους γρίφους και υπέγραφα σαν "32-μπιτος". Μέχρι που η δουλειά μου με έστειλε στο εξωτερικό και δεν μπορούσα πια να διαβαζω τα άπειρα γράμματα και καρτες που εστελναν οι αναγνωστες. Κάπου έχω μια στοιβα με εκατονταδες καρτ-ποσταλ....
.... Τώρα που το καλοσκέφτομαι, πρέπει να υπάρχει και μια δική μου κάρτα εκεί μέσα! :D
 
Πωπω μπελάδες! (Big troubles!)

Κύριε Κουσερά/ Γιώργο / Φίλε / 32bitε(!) / Ηγέτη

Καλώς Ήρθες

Για να ζεσταθούμε λίγο:

gkousll7.jpg


:diablotin:

Η μορφή του USER που μας έχει μείνει χαραγμένη είναι αυτή που απέκτησε επί της δεύτερης αρχισυνταξίας σου. Από το τεύχος 22(που έχω στην αγκαλιά μου αυτή τη στιγμή) και μετά, όταν είχες επιστρέψει στο περιοδικό ένα μήνα πριν απολυθείς. (Είχες «βάλει» όλη την απολύσεως ε; χιχι)

Πρώτο ελληνικό περιοδικό πληροφορικής με δισκέτα, μεγαλύτερες διαστάσεις, περισσότερες σελίδες, περισσότερο χρώμα και πάνω από όλα η καθιερωμένη μορφή των reviews και φυσικά η ιδιότυπη USERάδικη τρέλα στο κόκκινο. (Βλέπε στήλη «Το πρόσωπο του μήνα» που φιλοξένησε από εσένα μέχρι τη …φουρνάρισσα της γειτονιάς λολ)

Διαβάζω και ξαναδιαβάζω τα όσα έγραψες, περί φυτοζωίας του περιοδικού κ.λπ. Μπορεί να το ξέρεις, μπορεί και όχι, το περιοδικό διατήρησε αυτή την ώθηση που απέκτησε τον Φεβρουάριο του 1992 για 3-4 χρόνια πριν την χάσει και αργότερα οδηγηθεί στο κλείσιμο.

Τελικά εσύ ήσουν ο 32bitος ε; Μόλις σταμάτησες αυτή τη στήλη στο επόμενο τεύχος το editorial έγραφε σε ένα υστερόγραφο: “O 32bitος χτυπήθηκε από κάποια σπάνια αφρικανική ασθένεια και αναγκάστηκε να διακόψει» ή κάτι τέτοιο χεχε…

Stick around, just stick around.

Υ.Γ.1. Πριν από 4 χρόνια, από μνήμης, άρχισα να φτιάχνω αυτό, προσπάθησα να είναι πιστό στην USERάδικη παράδοση. :cool:

Υ.Γ.2. Ελπίζω να μη σε πειράζει που σε εξέθεσα με τη φωτογραφία… :D

Υ.Γ.3. Είσαι όντως στο Ομάν;!

EDIT 12/02/08: Έλεος αυτό το imageshack, είχε πέσει η φώτο χεχε...
 
Ωχ άλλος ένας φανατικός Atarόβιος!!! :diablotin:

Γιώργο πολύ χάρηκα που βρήκες την παρέα μας!

Δυστυχώς έχουμε χάσει τα ίχνη των υπολοίπων πλην Νταμουλάκη με τον οποίο βρέθηκα τώρα τα Χριστούγεννα.
 
Omenforever,

σ'ευχαριστώ για τη φωτογραφία! Έχω χασει δυστυχως το πρωτοτυπο αλλά τωρα έχω κατι σκαναρισμένο έστω. Φυσικά η φωτο ειναι πολύ παλιότερη, καλοκαιρι του '87 αν θυμαμαι καλά με δυο διδυμες λιθουανεζες στην ευβοια (δε συνεχιζω γιατι μπορει να διαβαζουν και ανηλικοι...).

ΥΓ1.Το είχα δεί ήδη το σάιτ, πολύ καλή προσπάθεια και χαρά στο κουραγιο σου.

ΥΓ2.Τί να με εκθέσεις; αφού ειχε ηδη δημοσιευτεί. Άλλωστε δε θα τη δειξω στη γυναίκα μου!!!!

ΥΓ3.Ειμαι όντως στο Ομαν!
 
@ gkousera

Kαλώς όρισες !!

Another legend is among us ;-))
 
gkouseras είπε:
Φυσικά η φωτο ειναι πολύ παλιότερη, καλοκαιρι του '87 αν θυμαμαι καλά με δυο διδυμες λιθουανεζες στην ευβοια (δε συνεχιζω γιατι μπορει να διαβαζουν και ανηλικοι...).
Αυτά είναι!

Respect! Respect! :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα