Η νέα μας καμπίνα Visual Pinball (WIP)

Εβαλα το d3d9.dll μεσα στο φακελο του Visual Pinball και του Pin και επαιξε το Diner (το Centaur επαιζε χωρις αυτο)

Καλη φαση.

Εβαλα το Cyclone αλλα για καποιο λογο μου παιζει landscape (τα υπολοιπα tables που εχω ειναι TATE)
 
Κατι λείπει απο το PC σου για να θέλει d3d9 μέσα στον φάκελο. Το Directx 9c (June) το εχεις κάνει ποτέ install? Tα visual++ όλα? Drivers κομπλέ?

Για full screen στο VPX πήγαινε στα video options και κάτω από τις αναλύσεις έχει ένα κουτάκι που λέει "Use Always FS backdrop Settings" τσέκαρέ το.

Αν πάλι δεν είναι full screen άνοιξε το τραπέζι που έχει θέμα και τσέκαρε στο backdrop settings να είναι αυτά που κυκλώνω όπως στην φωτογραφία.

2.png


Μπορεί να χρειαστεί να φτιάξεις και τα άλλα scale και offsets manually με το μάτι μετά, εκεί το κάθε τραπέζι θέλει τα δικά του ή όπως σου αρέσει.

Οταν έρθει εκεί που θες το θα πρέπει να κάνεις και save πριν κλείσεις το τραπέζι (ενώ τεστάρεις και είναι ανοιχτό δεν χρειάζεται).

Να σε ρωτήσω και κάτι, το "TATE" τι σημαίνει? Καταλαβαίνω ότι είναι fullscreen αλλά πως το μεταφράζεις? :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεχρι να το σεταρει ο Πανος εμεις κανουμε κανα ρεκορ σε ΤΑΤΕ.

Gorgar ρε. :p

Capture.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα το δοκιμασω. TATE λεω το Portrait (90 rotate)
 
Τελικα την ζημια μου την εκανε το MSI Afterburner.

Κατεβαζω αβερτα VPX τραπεζια.

Δυστυχως τα Gorgar, Harlem Globetrotters,Flash Gordon δεν υπαρχουν ακομα σε VPX
 
Τελικα την ζημια μου την εκανε το MSI Afterburner.
:wait2:

Kι εγώ έχω πάντα ανοιχτό το Afterburner μαζί με το RTSS και μάλιστα το χρησιμοποιώ για να κλειδώνω το frame rate στο VPX. Δεν ξέρω τι ζημιά σου έκανε...

Για ρίξε μια ματιά εδώ, έχει τα πάντα από VPX (και VP9 αν θες) με links για τα πάντα που χρειάζεται, από όλα τα γνωστά sources. θέλει λίγη ώρα να φορτώσει αλλά είναι πολύ καλό.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1mneCSviXWAZtmQyMBWCFge-FLfZDapdqttQ-8l8oX_k/edit#gid=952993907

Το έχω βάλει να δείχνει μόνο VPX τραπέζια, κάτω μπορείς να το αλλάξεις. Βρήκα και κάποια Links:

Flash Gordon: https://vpinball.com/VPBdownloads/fss-mod-flash-gordon-bally-1981/

Gorgar: https://www.vpforums.org/index.php?app=downloads&showfile=11822

Harlem Globetrotter: https://www.vpforums.org/index.php?app=downloads&showfile=13569
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παλι εχω προβλημα στο να βρει τις ROMS!!! Τις εχω κανονικα, τρεχουν μεσα απο το VinPinMAME αλλα το VisualPinballX δεν τις βρισκει (στο ξεκαρφωτο)

Κατι παιζει με το VinPinMAME...
 
Στο excel που πόσταρα έχει τα πάντα, και roms και όλα.

Για μένα κάνε re-install από εδώ:

https://www.vpforums.org/index.php?app=downloads&showfile=11573

Εχει όλα όσα χρειάζεται μαζί με vpinmame. Βάλε και τα roms από PD και είσαι κομπλέ 99%.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1@Imgema[/USER] σε ευχαριστω (ξανα) για τη βοηθεια.

Ματωσα αλλα φαινεται να το ισιωσα και τωρα το βαζω στο Launchbox.

Ξεκιναω να ψαχνω artwork (τo emumovies δεν τα βρισκει οποτε θα παω χειροκινητα)

 
Ματωσα αλλα φαινεται να το ισιωσα και τωρα το βαζω στο Launchbox.

Ξεκιναω να ψαχνω artwork (τo emumovies δεν τα βρισκει οποτε θα παω χειροκινητα)
Εγώ χρησιμοποιώ το PinballX σαν frontend, θέλω να το διαφοροποιήσω μιας και βάζω 2 οθόνες και πληκτρολόγιο για να παίξω (ειναι το frontend που δείχνω στο video που δείχνει table και backglass σε 2 οθόνες). Για media έχουμε λογαριασμό στο https://www.gameex.com/

οπότε κατεβάζω από εκει από FTP αλλά και πάλι βρήσκει τα μισά.

Εχω βρει κάτι άλλα links που μπορεί να κάνουν για Launchbox και Hyperspin μιας και αυτά παίζουν MP4

Wheels - https://mega.nz/?fbclid=IwAR33dvYf8C-oKW-9JuyQbH_C9kQ0Ma0EoCpKbjTJFLgPbLrdOKePbp9Ot_Y#F!IFsxBbCD!04cfuNEJi5hwuYxL6CvQIg

Tables/Audio - https://mega.nz/?fbclid=IwAR0lbhLy7C_KEmjjkad8SKvYXSNsztqLE-7M4Mhc-KuYXtvAz0txKw7meqo#F!YBNBBQDK!997kbx3f4Ls0LS4nKLB9yA

Backglass - https://mega.nz/?fbclid=IwAR2DX2Tws4rv9LDPJ-B5c_w_3G70zBqIJ40vl16Qmp6b85H6ohY4vSmHeGs#F!hUMVSIxZ!X7cO1UHJ4B86XOB6PJ0RXw
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την Κυριακη το απογευμα εστησα 70+ VPX τραπεζια. Μου βγηκε η πιστη. Εβαλα τελευταιες beta Visual Pinball και PinMAME.

Εχω καποια προβληματακια που τα παραθετω μηπως κανουμε κουβεντα:

Σε καποια tables δεν μου δινει μπαλα  (Algar) και σε καποια αλλα πρεπει να ζυμωνω το πληκτρολογιο για να ξεκινησει και να ακουσει το P1 Start και να δωσει μπαλα

Kαποια tables εμφανιζονται landscape και οχι portrait (Cyclone, Doctor Who,  Gemini, Bride of Pinbot,  Asteroid Annie)

Ενα error για Use Selenoids στο Flash Gordon

Σε καποια τραπεζια παιζουν μεν αλλα βγαζει ενα error για καποιο .dbs(ή καπως ετσι) αρχειο που δεν βρισκει

Ειχα μεινει στο VPX Centaur. Εχουν κανει παπαδες οι ανθρωποι.

Φυσικα εχω απειρες αποριες και τεχνικους ορους που δεν καταλαβαινω. 

Εγω παιζω στο PC monitor με rotate 90 και με το arcade stick μου που εχω προνοησει να βαλω πλαγια κουμπια.

Φανταζομαι τι συστημα θα φτιαχνει ο @imgema με διπλες οθονιες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγω παιζω στο PC monitor με rotate 90 και με το arcade stick μου που εχω προνοησει να βαλω πλαγια κουμπια.
Μπραβο ,extra ποντους για το setup σου.

Καλο παιχνιδι δωστου να καταλαβει απο οτι θυμαμαι την χρειαζεσαι την προπονηση ,lol.
 
Gorgar επαιζα χτες. Προπονουμαι εντατικα χαχαχαχα
 
Την Κυριακη το απογευμα εστησα 70+ VPX τραπεζια. Μου βγηκε η πιστη. Εβαλα τελευταιες beta Visual Pinball και PinMAME.

Εχω καποια προβληματακια που τα παραθετω μηπως κανουμε κουβεντα:

Σε καποια tables δεν μου δινει μπαλα  (Algar) και σε καποια αλλα πρεπει να ζυμωνω το πληκτρολογιο για να ξεκινησει και να ακουσει το P1 Start και να δωσει μπαλα

Kαποια tables εμφανιζονται landscape και οχι portrait (Cyclone, Doctor Who,  Gemini, Bride of Pinbot,  Asteroid Annie)

Ενα error για Use Selenoids στο Flash Gordon

Σε καποια τραπεζια παιζουν μεν αλλα βγαζει ενα error για καποιο .dbs(ή καπως ετσι) αρχειο που δεν βρισκει

Ειχα μεινει στο VPX Centaur. Εχουν κανει παπαδες οι ανθρωποι.

Φυσικα εχω απειρες αποριες και τεχνικους ορους που δεν καταλαβαινω. 

Εγω παιζω στο PC monitor με rotate 90 και με το arcade stick μου που εχω προνοησει να βαλω πλαγια κουμπια.

Φανταζομαι τι συστημα θα φτιαχνει ο @imgema με διπλες οθονιες...
Γενικά, αν κάποιο τραπέζι σου κάνει διάφορα προβλήματα και δεν μπορείς να βγάλεις άκρη δες αν υπάρχει δεύτερο από άλλους. Στο link με το excel που πόσταρα έχει όλα τα VPX τραπέζια και πολλά υπάρχουν 2 και 3 φορές από διάφορους authors.

Μερικά τραπέζια (σπάνια βέβαια) δεν δίνουν μπίλια με το start. Πρέπει να πατήσεις και ένα dedicated κουμπί μετά που είναι μόνο για αυτό. Εμένα με είχε ρωτήσει ένα τραπέζι και του έδωσα το "A" στο πληκτρολόγιο. Με το "ζύμωμα" που λες αυτό το κουμπί πατάς ουσιαστικά, απλά πρέπει να βρεις ποιο είναι.

Για τα portrait, landscape κλπ τα είπα στην προηγούμενη σελίδα με το screenshot. Τα δοκίμασες όλα αυτά και πάλι δεν μπορείς να φέρεις κάποιο τραπέζι με την κάμερα που θες?

Για τα selenoids του Flash Gordon δεν ξέρω (δεν μου έχει τύχει αυτό το error) αλλά λογικά θα υπάρχει κάποιο command στο script που θα το απενεργοποιεί.

Το "dbs" error είναι γιατί σου λείπει κάποιο script αρχείο που κάποια τραπέζια το ζητάνε. Μερικά το θέλουν αυτό μέσα στον φάκελο των τραπεζιών και όχι στον φάκελο scripts που υπάρχει ήδη. Αν σου λέει όμως για "b2s" error πάει να πει ότι δεν βρίσκει το αρχείο με το backglass (πχ Flash Gordon.directb2s). Εκεί η βρίσκεις το αρχείο και το βάζεις με τα τραπέζια (ίδιο όνομα με το τραπέζι να έχει) ή απενεργοποιείς το backglass από το script.

Ναι, βάζω και τις 2 οθόνες στο παιχνίδι. Και αλλάζω ανάλογα με την όρεξη. Αλλά η καλύτερη φάση είναι τραπέζι στο καινούριο 240hz PC monitor στα 120fps (η και τα 240fps αν ρίξω λίγο τα γραφικά). Εκεί η μπίλια έχει απόλυτα φυσική κίνηση και δεν την χάνεις ποτέ από τα μάτια σου όσο γρήγορα και να πάει. Η καμπίνα βέβαια είναι άλλη φάση αλλά εκεί με τις τηλεοράσεις περιοριζόμαστε στα 60fps/hz.

Α και είμαι τελείως άσχετος με το άθλημα. Αντε να αντέξω κανα 5λεπτο μέχρι να χάσω και τις 3 μπίλιες. Δεν το έχω με αυτά, εγώ μόνο για τα γραφικά και την όλη φάση που με έχει προσλάβει ο άλλος να του στήσω την καμπίνα ασχολούμαι :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το εστησα σε LaunchBox και LaunchBox BigBox. Διαλεξα 64 VPX τραπεζια με Clear Logos, Videos ,Instructions (σε png) [kudos στον 1@Imgema[/USER] ] και Screenshots (δικα μου).

Το προβλημα που εχω ειναι οτι εχω ενα monitor και δεν ξερω πως να εμφανισω το σκορ χωρις να μου κρυβει το τραπεζι (σχεδον αδυνατο μιας και το monitor ειναι σε περιστροφη και το τραπεζι το καλυπτει πληρως).

Επισης δεν ξερω πως να χωσω τα ipdb info στα details του παιχνιδιου

Clipboard05.jpg

Clipboard03.jpg

Clipboard02.jpg

Clipboard01.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα μπορούσες να κατεβάσεις εκδόσεις τραπεζιών "FSS" που έχουν το backglass μαζί με το τραπέζι στην ίδια οθόνη. Στο excel που πόσταρα αν δεις κάποιο τραπέζι που έχει παραπάνω από 1 έκδοση, συνήθως (όχι πάντα) η πιο νέα έκδοση είναι τέτοια, από τον ίδιο author μάλιστα. Μετά είναι θέμα να παίξεις με την κάμερα ώστε να στα δείχνει και τα δύο οπως θες, ανάλογα πως έχεις την οθόνη κλπ.

Η άλλη λύση είναι να κάνεις rotate το DMD και να το βάλεις σε καμιά γωνία κάτω χαμηλά που δεν ενοχλεί. Το είχα κάνει μία φορά, δεν θυμάμαι όμως, ψάξε "visual pinball rotate DMD" καιόλο και κάτι θα βρεις. Το πρόβλημα με αυτό είναι ότι δεν ισχύει για τα τραπέζια που δεν έχουν pinmame DMD (δηλαδή την ορθογώνια οθονούλα). Το Diner ας πούμε έχει το score "κολλημένο" στο backglass οπότε θα πρέπει να το βλέπεις από εκεί.
 



Αυτό είναι τα γραφικά του επερχόμενου Addams Family. Η κάμερα τραβάει οθόνη και όχι πραγματικό τραπέζι :eeek:
 
OK ειναι εντυπωσιακο.
 
Απιστεφταμπλ τι κανουν οι τυποι με το VPX

Ελπιζω το Σουκου να εχω χρονο ωστε να δω αν μπορω να εχω το DMD πισω απο το τραπεζι και με ενα Alt+Tab να βλεπω το σκορ.

Αν τα καταφερω ενα απο τα επομενα Game of the Week θα ειναι καποιο Pinball που να υπαρχει και σε Visual Pinball και σε Pinball Arcade και σε Future Pinball ωστε να μπορουν ολοι να το παιξουν χωρις να βασανιστουν.
 
Όσο το βλέπεις από μπροστά και ευθεία απόλυτα, ναι είναι εντυπωσιακή δουλειά δεν λέω. Όταν θα το βλέπεις από άλλη οπτική γωνία; Μην παρεξηγηθώ, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν να μην φτιάξει ένα εικονικό φλίπερ. Καταλαβαίνω πως είναι να τα έχεις όλα τα φλίπερ σε ένα,  απλά εγώ δεν μπορώ να ξεκολλήσω από το real thing. ?
 
Πίσω
Μπλουζα