Η νέα μας καμπίνα Visual Pinball (WIP)

Ημερα με τη νυχτα κυριολεκτικα :)

Επαθα πλακα με το brighter mode

Κατι Black Knight 2000, κατι F-14 και τοσα αλλα, ειναι φαντασμαγορικα σε σημειο επιληψιας χαχα
 
Εγώ είμαι πιο πολύ του λίγο σκοτεινού δρακουλιάρικου
 
Στο The Machine Bride of the Pinbot (το οποιο λατρευω αισθητικα και τεχνικα) τρωω το εξης error σε τυχαιες φασεις.

Γκαντεμια να μου λειτουργουν σχεδον ολα τα τραπεζια μια χαρα και να εχω θεμα σε ενα απο τα αγαπημενα μου.

Clipboard02.jpg
 
Κατέβασε άλλη version. Αυτό που έχω εγώ έχει άσπρα φωτάκια, όχι μωβ. Δεν μου έχει βγάλει τέτοιο θέμα.
 
Το "στεμμα" αλλαζει χρωματα. Τρεχω την εκδοση 2.1 (ουσιαστικα δεν υπαρχει αλλη μιας και οι εκδοσεις 1.x και 2.0 εχουν καταργηθει) και λογικα την ιδια τρεχεις και εσυ.
 
χμμμ δεν θυμάμαι ποτέ να άλλαξαν χρώμα σε αυτό που τρέχω.

Αλλά θυμάμαι που είχα κατεβάσει και μία άλλη έκδοση να την συγκρίνω που τα φωτάκια ήταν πάντα μωβ από την αρχή.
 
Λοιποοοον...που σωζει τα preferences των tables το VPX?

Εχτες εδωσα στον Μαριο το Black Knight 2000 (που το εχω TATE και incline 0) και οταν το εβαλε του ηρθε landscape και με incline!

Νομιζω οτι το μονο που κρατησε ειναι η φωτεινοτητα!

Το προβλημα μεγαλωνει διοτι θα δωσω 160 ετοιμα τραπεζια στον αδερφο μου και φοβαμαι οτι ενω τα περιμενει στημενα TATΕ και αλφαδιασμενα, θα του σκασουν landscape και θα πρεπει να ξαναμπουμε να τα φτιαξουμε ενα-ενα!!!

Επισης, μηπως υπαρχει Batch editor για τα tables? Θελω να ξετικαρω απο ολα τα tables μου το καρφωτο brightness και να το βαλω να οριζεται απο το πραγματικο day-night 
 
Το The machine - Bride of Pinbot που κατέβασα χτες μου παίζει άψογα.

Η καμπίνα πως πάει, προχωράει;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η καμπίνα πως πάει, προχωράει;
Ακόμα προσπαθούμε να "γυαλίσουμε" το software part. Εχουμε στήσει 800+ τραπέζια και θέλουμε όλα να λειτουργούν σωστά, καθώς και να μην λείπουν media files για το menu. O φίλος έχει αναλάβει την αγγαρεία των media κι εγώ τελειώνω τα τελευταία 30-40 τραπέζια που έχουν διάφορα θεματάκια. Απλά σε κάποια φάση μου έτυχαν και άλλα projects και έδωσα λιγότερο χρόνο σε αυτό. Επρεπε να τερματίσω και το Sekiro, που το βάζεις αυτό? :p

Πιστεύω πως μέσα στην άλλη εβδομάδα θα έχουμε τελειώσει με το software part οπότε θα επικεντρωθούμε με την καμπίνα.

Λοιποοοον...που σωζει τα preferences των tables το VPX?

Εχτες εδωσα στον Μαριο το Black Knight 2000 (που το εχω TATE και incline 0) και οταν το εβαλε του ηρθε landscape και με incline!

Νομιζω οτι το μονο που κρατησε ειναι η φωτεινοτητα!

Το προβλημα μεγαλωνει διοτι θα δωσω 160 ετοιμα τραπεζια στον αδερφο μου και φοβαμαι οτι ενω τα περιμενει στημενα TATΕ και αλφαδιασμενα, θα του σκασουν landscape και θα πρεπει να ξαναμπουμε να τα φτιαξουμε ενα-ενα!!!

Επισης, μηπως υπαρχει Batch editor για τα tables? Θελω να ξετικαρω απο ολα τα tables μου το καρφωτο brightness και να το βαλω να οριζεται απο το πραγματικο day-night 
Στα VPX files σώζονται. Ομως για να ισχύουν πρέπει στα video options του VPX να τσεκάρεις και μια επιλογή. "Use always FS backdrop settings"

Aν δεν είναι τικαρισμένο μπορεί να αγνοεί τα settings που έχεις κάνει για κάθε τραπέζι.

Για την φωτεινότητα θα πρέπει σε ένα ένα τα τραπέζια να δώσεις το default value και μετά να το φτιάξεις όπως θες στα video options του VPX. Δεν ξέρω για batch editors κάτι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αουτς. καλα θα το δουμε το βραδυ
 
Δεν είναι τίποτα. Απλά πας στο video menu και το τσεκάρεις. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ξεχωριστά για κάθε τραπέζι. Ειναι στο video options του προγράμματος.

Λογικά αν το τσεκάρεις όλα τα τραπέζια θα διορθωθούν.
 
Και μια μπίλια από πραγματικό Pinball που μου δώσανε στο Pinball Museum. Δωράκι που βοήθησα σε κάτι δουλίτσες :D

1234143.jpg

Κρίμα που δεν μπορώ να την χρησιμοποιήσω στο Visual :p

Πάντως είναι πιο βαριά από ότι περίμενα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα ξύλα έτοιμα (εκτός από τρύπες για ανεμιστήρες, κουμπιά, κερματοδέκτη, κλπ)

60411636_608804832957280_8049775242584784896_n.jpg

60273609_410630069866878_8347085042161287168_n.jpg

Αυτοκόλλητο Getaway II, σχεδιασμένο από την αρχή σε υψηλή ανάλυση 8Κ περίπου (WIP, μόνο κάτι λεπτομέρειες μείνανε να κάνω)

Untitled.png
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επόμενο upgrade που καναμε. Καταργήσαμε τα ηχεια της τηλεόραης και βαλαμε ενα μικρο σύστημα 5.1 σε κάρτα ήχου. Ετσι με το woofer έχουμε και αρκετα ικανοποιητικο κραδασμικό ?
 
Εχω δυο θεματα με το PinballX launcher

1)Απο τα περιπου 150 VPX tables, μου βρισκει table videos μονο για τα 50 περιπου ,μεσα απο το update toll του. Εχω τον free λογαριασμο στο GameEX. 

2)Ειναι ψιλοτυχαιο το να δειξει ή οχι table video μεσα στο launcher. Ενιοιτε μενει σε ενα που το δειχνει για καμποσο, μετα απο 10 αλλαγες μπορει να αλλαξει, οταν πας πισω παιζει να δεις table videos που δεν ειχε δειξει κτλ...
 
1) Δυστηχώς κι εμείς που έχουμε lifetime membership πληρωμένο πάλι δεν βρήσκει όλα τα assets. Κι έτσι καταλήγουμε στο να παίρνουμε screenshots και να τα φτιάχνουμε εμείς.

2) Μάλλον είναι πολύ αργός ο δίσκος σου? Δοκίμασε να αλλάξεις τα videos που κολλάνε με απλό screenshot. Δεν ξέρω, δεν μου έχει τύχει για να σου πω κάτι σίγουρο.

Κάνε και update το PinballX, από ότι είδα βγάζουν συχνά νέες εκδόσεις.
 
Τα πηρα κρανιο και ευτυχως βρηκα το προγραμμα PBXRecorder

Σου ανοιγει ολα τα τραπεζια σου με βασει τις ρυθμισεις του PinballX και σου φτιαχνει artwork (screenshot, video κτλ) 

Αφαιρεσα τα Videos απο το PinballX και τα μετακομισα το BigBox
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα πηρα κρανιο και ευτυχως βρηκα το προγραμμα PBXRecorder

Σου ανοιγει ολα τα τραπεζια σου με βασει τις ρυθμισεις του PinballX και σου φτιαχνει artwork (screenshot, video κτλ)
Thanks, θα το δοκιμάσω. Ελπίζω να μας λύσει τα χέρια γιατί έχουμε ακόμα καμιά 200αρια τραπέζια που δεν έχουν assets και σκυλοβαριέμαι να τα κάνω ένα ένα.
 
Πίσω
Μπλουζα