Η νέα μας καμπίνα Visual Pinball (WIP)

Τελικά κάνει δουλειά το προγραμματάκι. Το δοκίμασα στο προσωπικό μου setup που είναι μόνο 100 τραπέζια και αντικατέστησα όλες τις εικόνες που είχα από το Game Ex.

Βέβαια δεν είναι και το τέλειο. Θέλει να τα ελέγξεις λίγο τα αρχεία. Σε μερικά τραπέζια (3 από τα 100) είχε βγάλει και το taskbar των Windows. Ενώ μερικά Backglass δεν είχε προλάβει να τα βγάλει φωτογραφία και έβγαλε το Wallpaper. Πρέπει να παίξεις λίγο με τους χρόνους που σου δίνει να βάλεις. Και είναι μία διαδικασία που πρέπει να αφήσεις μόνο του το PC να την κάνει χωρίς να το πειράζεις, δεν μπορείς να το έχεις στο background και να σερφάρεις στο internet πχ.

Τώρα θα πρέπει να το δοκιμάσω και στο μεγάλο setup της καμπίνας που είναι πάνω από 700 τραπέζια. Λέω να τα αντικαταστήσω όλα αφού πολλά previews δεν βλέπονται. Αλλά θα το πάω σιγά σιγά ανα 50 ή 100 για να το ελέγχω λίγο.
 
Θα δοκιμασω τo PinballY σημερα. Ειναι open source και ρουφαει τις ρυθμισεις απο το PinballX (το οποιο θεωρω ελαφρως ασταθες)
 
Λοιπον, ειναι ελαφρυτερο, σταθεροτερο, δεν εχει υποχρεωτικα Installer και οντως ρουφαει τις ρυθμισεις απο το PinballX.

Απλα βαζει τα ιδια path σε ολα τα Visual Pinball (9,9.2,X) και πρεπει να επεμβεις χερατα στo Table path
 
Πάντως το μηχάνημα είναι πλέον έτοιμο.

64484635_380592489228356_3523458562523136000_n.jpg

65177381_385799948713531_3850981172104396800_n.jpg

64516482_444375319443328_8146878354293784576_n.jpg

Κάποια στιγμή λέμε να βάλουμε κερματοδέκτη και ίσως αναλογικό Plunger.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολύ ωραίο μπράβο  imgema το κοντινότερο που μπορεί να έχει κανείς την σημερινή εποχή σε ένα αληθινό φλίπερ χωρίς να πληρώσει ένα νεφρό και να μπλέξει με επισκευές σωληνοειδή ηλεκτρομηχανικά συστήματα κλπ.
 
το κοντινότερο που μπορεί να έχει κανείς την σημερινή εποχή σε ένα αληθινό φλίπερ χωρίς να πληρώσει ένα νεφρό και να μπλέξει με επισκευές σωληνοειδή ηλεκτρομηχανικά συστήματα κλπ.
Nα πούμε του στραβού το δίκιο, αυτή η καμπίνα κόστισε στον φίλο μου περίπου 2 χιλιάρικα, βάζοντας μέσα και κάποια λάθη που έπρεπε να αντικαταστήσουμε. Οπότε πες 1700-1800 και αν βάζαμε και καλύτερης ποιότητας τηλεόραση (λάθος μας κατά την γνώμη μου) και μία δυνατότερη κάρτα γραφικών για 4K (απαραίτητο αν θες ρεαλισμό) θα πήγαινε ακόμα παραπάνω. Υπάρχουν παλιότερα πραγματικά pinball machines που κοστίζουν λιγότερο από αυτό. Αλλά βέβαια αν πας σε πιο σύγχρονα, με περίπλοκους μηχανισμούς κλπ, ξεφεύγεις στα 5-6 χιλιάρικα και πάνω.

Συμφωνώ στο ότι δεν μπλέκεις με περίπλοκα μηχανικά μέρη κλπ. Η μόνη συντήρηση ουσιαστικά είναι να διορθώνεις ότι τυχών κολλήματα στο software ή αμα καεί καμιά κάρτα γραφικών ξέρω γω.
 
καλησπέρα και από έμενα, είμαι στην διαδικασία κατασκευής καμπίνας pinball.

Για τα τραπέζια pinball arcade αγοράσατε κλειδί από arcooda ή βρήκατε κάποια άλλη λύση ??
 
Εγώ να πω την αλήθεια μου το κατέβασα από torrent. Οχι ότι το χρησιμοποιώ κιόλας...
 
Σε torrent βρήκα το pinball arcade για desktop, όπως και αγόρασα και μερικά tables από το steam, αλλά αναφέρομαι συγκεκριμένα για το arcooda το οποίο μετατρεπει  το view του pinball arcade συγκεκριμένα για cabinet.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βρω το pinball arcde  με ενσωματωμένο το arcooda για να δουλέψει άψογα με την καμπίνα μου.

Σε torrent βρήκες το pinball arcade με ενσωματωμένο το arcooda ή και με το key της arcooda ?

Αν  σου είναι  εύκολο μπορείς να μου πεις ποιο torrent βρήκες ?
 
Δεν το κατέβασα με το arcooda γιατί δεν σκοπεύαμε να χρησιμοποιήσουμε το Pinball Arcade για την καμπίνα μας.
 
Ετοιμάζεται και το δεύτερο:

106289081_563052197908476_797167413125912220_n.jpg

Δεν συμφωνώ βέβαια με τις επιλογές όσον αφορά το backglass (πολύ λεπτό, το κενό ανάμεσα στις δύο οθόνες) αλλά έτσι το ήθελε ο φίλος.

Υπάρχουν και τα πόδια και τα τζάμια και όλα. Μόνο τα κουμπιά μένει να συνδεθούν και να σεταριστεί το software.
 
Και το τρίτο, έτοιμο. Απλά θα προσθέσει ο ιδιοκτήτης δικά του αυτοκόλλητα πάνω στο μαύρο.

116595644_2613041345622141_833035588793722847_n.jpg
 
Καλα είναι τα virtual pinball αλλα δεν έχουν την μαγεία και την ομορφιά ενός κανονικού Φλιπερ

Παιδιά μπράβο για την δουλειά σας αλλα με τα κανονικά Φλιπερ δεν μπορεί να συγκριθεί
 
Δεν προορίζονται για αντικατάσταση κανονικών φλιπερ αλλα σαν υποκατάστατο για οσους δεν μπορουν να δωσουν μια περιουσια για το Αddams Family (για παράδειγμα) η σαν κατι εξτρα. Ο φίλος που πηρε το τελευταιο virtual pinball που φτιαξαμε ειχε ηδη 3 κανονικα φλιπερ.
 
Nα προσθέσω πως τα κανονικά φλίπερ, μετά από τόσα χρόνια είναι θέμα χρόνου να χαλάσει ένα από αυτά. Με τόσους αυτοματισμούς που διαθέτουν και ανταλλακτικά που είναι τρομερά δύσκολο να βρεθούν και γενικά είναι δύσκολα στην συντήρηση (χρειάζεται να γνωρίζει κάποιος πολύ καλά τι κάνει) ίσως δεν είναι και τόσο άσχημη η ιδέα ενός ψηφιακού.
 
Ναι καλα τα λετε απο θεμα κόστους και χωρου και προβληματων αλλα δεν συγκρίνεται ουτε η ομορφιά ουτε η αίσθηση της μπιλιας στο gameplay τα visual pinball είναι σαν arcade δεν εχουν την μαγεία ενος κανονικού Φλιπερ.και πιστέψτε με εχω δικα μου 45 Φλιπερ και εχω φτιάξει ακομα αλλα τοσα και φτιαχνω ακομα.αλλα οτι και να σου βγάλουν χαλάλι γιατί είναι τα γνήσια και ας βγάζουν προβλήματα.
 
Μαλλον εχει ληξει η εγγραφη μου στo GameEx και το PinballX σταματησε να μου κατεβαζει artwork (δεν βρισκω αλλο λογο). Mαλιστα διαβαζω οτι μεσα στο καλοκαιρι, ανεβασαν νεα υψηλοτερης αναλυσης images.

Υπαρχει καποιο αλλο internet resource για pinball artwork διοτι αν ειδα καλα ο χρονος παει 24 δολαρια πλεον? Βασικα μονο Wheel Images θελω για το PinballY. Video φτιαχνω μονος μου.
 
Στο emumovies δεν έχει για Pinball? Δεν θυμάμαι
 
Ψαχνω καποιο με αυτοματισμο...εχω καμια 250αρια VPX tables. Δεν την παλευω να παω χερατα.
 
Φτιάξαμε και ένα λίγο πιο μικρό, με 43 ιντσες τραπέζι και 32 backglass (αντί για 49 και 40). Τελικά μου φαίνεται αυτό είναι το καλύτερο μέγεθος. Ισως ελάχιστα μικρότερο από ένα κανονικό pinball αλλά πιο μαζεμένο και βλέπεις καλύτερα όλη την οθόνη οταν εισαι από πανω.

120289520_276677366726478_2188372766105132524_n.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα