Η πιο γοητευτική στη ντουζιέρα / μπανιέρα

Γιατί η Βαλσάμη, σνόμπαρε έτσι τις μπανιέρες..... :(
 
RIO είπε:
Γιατί η Βαλσάμη, σνόμπαρε έτσι τις μπανιέρες..... :(
Μηπως επειδη δεν ηταν και η πρωτη κορμαρα;

Στο Κατι κουρασμενα παλικαρια, που εμφανιζεται με μαγιο, δε βλεπω κανενα σπουδαιο σωμα.

Συγνωμη, RIO! Ξερω ποσο σου αρεσει η Νορα!
 
bambinella 100 είπε:
Μηπως επειδη δεν ηταν και η πρωτη κορμαρα;Στο Κατι κουρασμενα παλικαρια, που εμφανιζεται με μαγιο, δε βλεπω κανενα σπουδαιο σωμα.

Συγνωμη, RIO! Ξερω ποσο σου αρεσει η Νορα!
Ναι εδώ που τα λέμε, λιγάκι "πλάταινε" προς τα κάτω. :D Αλλά με τέτοιο πρόσωπο ... :)
 
Πάντως η Κοντού, είχε κορμάρα! ::)
 
Ναθαναήλ, "Αναζήτησις..." και τέρμα.

Κι από νεότερο σινεμά, Βάνα Μπάρμπα, "Μ' αγαπάς;".
 
Λίλιαν Μηνιάτη, το απόλυτο θυληκό. Δεν θυμάμαι να έχει κάνει σκηνή σε ντουζιέρα - μπανιέρα, αλλά τι πειράζει; #)
 
miki-mik7 είπε:
Λίλιαν Μηνιάτη, το απόλυτο θυληκό. Δεν θυμάμαι να έχει κάνει σκηνή σε ντουζιέρα - μπανιέρα, αλλά τι πειράζει; #)
συμφωνα με τη retrodb η Λιλιαν Μηνιατη συμμετειχε στις ταινιες , δεν ξερω ουτε κι εγω αν υπηρχε σε καποια απ αυτες σκηνη στη ντουζιερα/μπανιερα

Μια ιδιαιτερη σκηνη βλεπουμε με την Αλικη Γεωργουλη στην ταινια "συνοικια το ονειρο" ,κανει μπανιο με το κατσαρολακι (λογω φτωχειας) αντι για το τηλεφωνο της ντουζιερας/μπανιερας που συναντησαμε στις αλλες ηθοποιους :

attachment.php
attachment.php


1.JPG

sinoikiaoneiro,alikigeorgouli.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Nemo είπε:
Τωρα αν επελεγα αλλη ,ως ποιο αξιομημονευτη θα επελεγα την αντιστοιχη της Ρια Δελουτση στην "Βαβυλωνια" αν εξαιρεσεις το μουσικο playback
screenshots με τη Ρια Δελουτση στην ταινια "Βαβυλωνια" :

attachment.php
attachment.php


attachment.php


σε παρομοια ξυλινη μπανιερα βλεπουμε και τη Ζετα Αποστολου στην ταινια "το χωμα βαφτηκε κοκκινο" :

attachment.php


ria1.JPG

BABYLWNIA.JPG

riadel.JPG

zeta.JPG
 
Μερικα ακομη screenshots με τις πρωταγωνιστριες :

Αλικη Βουγιουκλακη στην ταινια "ερωτικες ιστοριες"

attachment.php


Ελενα Ναθαναηλ στην ταινια "νταμα σπαθι"

attachment.php


Επισης βλεπουμε και την Ελενη Ανουσακη σε μια ξυλινη μπανιερα στην ταινια "η Ευα δεν αμαρτησε"

attachment.php
attachment.php


erotikesistories,aliki.JPG

dam1.JPG

eva1.JPG

eva3.JPG
 
Αν και σ'αυτο το θέμα πρέπει να ψηφίσουν οι άντρες του φόρουμ, εγώ ψήφισα Ζωή Λάσκαρη. Την είχα δει πριν 6-7 χρόνια στο θέατρο και με είχε εντυπωσιάσει...έλαμπε! Δεν μπορώ να φανταστώ πώς ήταν στα νιάτα της...Οι άντρες θα λιποθυμούσαν με το που θα εμφανιζόταν ;)
 
Στις Τρωάδες του Κακογιάννη η Ειρήνη Παππά (Ωραία Ελένη) ζητάει νερό από τους φρουρούς για να πλυθεί ενώ οι γυναίκες της Τροίας διψάνε.Θ-Ε-Α-Ρ-Α.

http://www.youtube.com/watch?v=GYJ0pbBUEx0
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
''Αλίκη και δόλωμα'', στυλ και πόζα ακόμα και στο μπάνιο! μετά την Ελένη Προκοπίου :)
 
Έλενα Ναθαναήλ στην "Αναζήτηση".
 
Nemo είπε:
.

Επιτελους 2 ακομα εκτος ,απο τον V.Smirnoff σε αλλο τοπικ απ οτι θυμαμαι ,που δεν γραφουν υμνους για την ευρωπαικη ομορφια της e.t.c. , δεν λεω εχει τυπο ,ιδιαιτερη αισθησιακη φωνη αλλα αντικιμενικα ομορφη ,θα ελεγα -αν θυμαμαι καλα τα προτυπα ομορφιας της εποχης- θα μπορουσε να πει κανεις ,μια μεσογειακη μελαχροινη τουιγκι ???? .Τιποτα ιδιαιτερα εξαιρετικο δηλαδη.
να προστεθώ και εγω σε εκείνους που ποτέ δεν τους μάγεψε η ομορφιά της Ελενας! Τυπο ναι είχε και δεν το συζητάμε, μάλιστα κοσμοπολίτικο τύπο και αερα! Η ομορφια τελικά ειναι υποκειμενικό θεμα- να πω την αλήθεια για την Ναθαναήλ εχω ακούσει υμνους και εκτος ιντερνετ από πολλούς που θεωρουν πως εχει μεσογειακή ομορφια- εγω πάντως ως πρότυπο μεσογειακής ελληνικης ομορφιας θα εδινα την Λιβανού..πανέμορφη κοπέλα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αριαδνη είπε:
Επιτελους 2 ακομα εκτος ,απο τον V.Smirnoff σε αλλο τοπικ απ οτι θυμαμαι ,που δεν γραφουν υμνους για την ευρωπαικη ομορφια της e.t.c. , δεν λεω εχει τυπο ,ιδιαιτερη αισθησιακη φωνη αλλα αντικιμενικα ομορφη ,θα ελεγα -αν θυμαμαι καλα τα προτυπα ομορφιας της εποχης- θα μπορουσε να πει κανεις ,μια μεσογειακη μελαχροινη τουιγκι ???? .Τιποτα ιδιαιτερα εξαιρετικο δηλαδη.

Να προστεθώ και εγω σε εκείνους που ποτέ δεν τους μάγεψε η ομορφιά της Ελενας! Τυπο ναι είχε και δεν το συζητάμε, μάλιστα κοσμοπολίτικο τύπο και αερα! Η ομορφια τελικά ειναι υποκειμενικό θεμα- να πω την αλήθεια για την Ναθαναήλ εχω ακούσει υμνους και εκτος ιντερνετ από πολλούς που θεωρουν πως εχει μεσογειακή ομορφια- εγω πάντως ως πρότυπο μεσογειακής ελληνικης ομορφιας θα εδινα την Λιβανού..πανέμορφη κοπέλα!

Δεδομένου ότι έγινε αναφορά σε μένα, ας πω τα εξής.

Συμπαθώ πολύ την Ε. Ναθαναήλ σε ότι αφορά τον τύπο της (αυτό που αποπνέει ως χαρακτήρας στις ταινίες, στην πραγματική ζωή δεν έχω γνώμη).

Γενικά σεμνή και εσωστρεφής, δίχως να μιλά πολύ, χωρίς "εξυπνακίστικη" συμπεριφορά, δυνατά ξεσπάσματα, ανόητα καπρίτσια και εγωκεντρική προβολή.

Τα χαρακτηριστικά αυτά καθιστούν την παρουσία της πιο αδύναμη συγκριτικά με τις υπόλοιπες, ενίοτε και σε ταινίες όπου πρωταγωνιστεί.

Ωστόσο, αυτό δεν τη μειώνει ως πόλο έλξης.

Ως εμφάνιση με αφήνει αδιάφορο, όπως σωστά επισημαίνει για μένα ο Nemo.

Αντιθέτως, η Α. Βουγιουκλάκη και η Ζ. Λάσκαρη μου είναι πολύ αντιπαθείς ως χαρακτήρες.

Ειδικά για την πρώτη, η αντιπάθειά μου αυτή επεκτείνεται και στην πραγματικότητα δεδομένου ότι

αρκετά "χαρακτηρολογικά" στοιχεία που επιδεικνύει στις ταινίες της είναι πραγματικά.

Δεν μπορώ να δω κανένα έργο τους, ειδικά της Βουγιουκλάκη.

Όσο κι αν έχουν καλή εμφάνιση, ο χαρακτήρας τους με εκνευρίζει και μετά βεβαιότητας θα απέστρεφα το

βλέμμα μου από πάνω τους είτε ντυμένες, είτε γυμνές. Μου είναι λοιπόν αδύνατον να τις θεωρήσω γοητευτικές.

Για τις άλλες δεν έχω εμπεριστατωμένη άποψη αλλά είμαι ευμενώς διακείμενος.

Η γοητεία δεν είναι μόνον εμφάνιση αλλά κυρίως ένας συγκερασμός χαρακτηριστικών όπως

η χροιά της φωνής, οι κινήσεις και ο τρόπος που εκφράζουν συναισθήματα,

η προσωπική καλλιέργεια/ενδιαφέροντα και ο τρόπος που εκδηλώνονται κ.α.,

και το πώς επιδρούν όλα αυτά σε κάθε άνθρωπο ανάλογα με την ιδιοσυγκρασία και τα βιώματά του.

Αν πρόκειται μόνον για την εμφάνιση, οι Λάσκαρη και Βουγιουκλάκη κερδίζουν,

με την Ε. Προκοπίου να ακολουθεί πολύ κοντά.

Μεταξύ των Ναθαναήλ και Λιβανού, δικαιώνω την αριαδνη, η Λιβανού υπερτερεί σαφώς.

Το ενδιαφέρον θα ήταν αν υπήρχε ερμηνεία των παραπάνω ηθοποιών στην IΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΚΗΝΗ ώστε να συγκριθούν άμεσα.

Επ' αυτού, είναι άσχετο με το θέμα αλλά πολύ ενδιαφέρον να παραθέσω τώρα που το θυμήθηκα ένα τέτοιο παράδειγμα που είχα

δει πριν καιρό για κάποιες σημαντικές ξένες ηθοποιούς : για την ταινία "Rebecca", στα παρακάτω αποσπάσματα "δίνουν εξετάσεις"

στoν ίδιο μονόλογο οι Loretta Young, Margaret Sullavan και Joan Fontain.

Δύσκολη επιλογή που κρίθηκε στις ανεπαίσθητες λεπτομέρειες. Ο τρόπος που μιλούν, όλες οι κινήσεις, κάθε συνιστώσα του βλέμματος,

έχουν τη σημασία τους και αποδεικνύουν μεγάλο υποκριτικό ταλέντο το οποίο ξεπερνά κατά πολύ την κενή σοβαροφάνεια που επιδείκνυαν

οι δικές μας πρωταγωνίστριες (οι παραπάνω και όχι μόνον) σε δύσκολους κινηματογραφικούς ρόλους.

Και παρεμπιπτόντως, δεν θυμάμαι να έχω δει σε ταινία από τις ελληνίδες ηθοποιούς παίξιμο τόσο πλήρες και εκφραστικό όπως των κυριών παρακάτω.

http://www.youtube.com/watch?v=UJeb4szhC0s

http://www.youtube.com/watch?v=dMlYw2Hgegk

http://www.youtube.com/watch?v=rsUJB34C-Pw

(Το offtopic μπορεί να διαγραφεί...)

 


-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συμφωνω κι εγω οτι η Μπετυ Λιβανου ειναι πολυ ομορφη αλλά επειδη το θεμα της δημοσκοπησης ειναι "η πιο γοητευτικη στη ντουζιερα/μπανιερα" δε νομιζω να εχουμε δει σε ταινια τη Μπετυ Λιβανου σε καποια αντιστοιχη σκηνη, οποτε στη συγκεκριμενη περιπτωση δεν ταιριαζει ουτε στην κατηγορια "αλλη"
 
Δεν εχω ιδεα απο που ειναι η ταινία, απλά την βρηκα στις φωτο της Μπέτυ!! κριμα που τετοιο κορμί , δεν το απολαυσαμε σε ντους :) σιγουρα θα ηταν τωρα μεσα στις υποψήφιες!
 
Πίσω
Μπλουζα