Η συλλογή μου για Game Boy

Αυτήν την εικόνα για τα early 90's την έχω και με τα κουτιά του snes (και ειδικά με τα mario όπου θυμάμαι ένας φίλος μου τότε να μου λέει να πάω να πάρω μια snes κονσόλα με την...μαριο-μανια!!!)Αλλά τι να πέις τότε τα παιχνιδάδικα ήτανε γεμάτα με game boy snes sega
 
Imgema είπε:
Από όλες τις κουτάτες συλλογές, αυτές του original Game Boy είναι οι αγαπημένες μου. Μου αρέσει το μικρό μέγεθος των κουτιών και το τετράγωνο σχήμα, μαζί με το λογότυπο Game Boy στην ασημί λωρίδα. Και όπως είπε και ο Johnny, η εικόνα τους είναι από τις πιο χαρακτηριστικές που θυμίζουν πολύ έντονα τα ράφια των καταστημάτων στις αρχές του 90.
Και μετά από αυτά, θα έλεγα ότι πολύ κοντά ακολουθούν τα κουτιά του Mega Drive με το πολύ πιο όμορφο λογότυπο από αυτό του Genesis στην Αμερική.
Και το οποίο λογότυπο του GAMEBOY έκανε μπαμ από μακριά, ενώ ας πούμε του NES,SNES όχι τόσο. Από την άλλη το λογότυπο των Αμερικάνικων παιχνιδιών του Game Gear στα αριστερά δεν μου αρέσει καθόλου. Προτιμώ τα Ευρωπαϊκά κομμάτια. Θα συμφωνήσω και με το βολικό τετράγωνο σχήμα των κουτιών του GB.
 
johnny19818 είπε:
Από την άλλη το λογότυπο των Αμερικάνικων παιχνιδιών του Game Gear στα αριστερά δεν μου αρέσει καθόλου. Προτιμώ τα Ευρωπαϊκά κομμάτια. Θα συμφωνήσω και με το βολικό τετράγωνο σχήμα των κουτιών του GB.
Θα συμφωνήσω. Και τα κουτιά του Mega Drive αλλά και του Game Gear ήταν πολύ πιο όμορφα στην Ευρώπη. Προσωπικά ούτε τα Ιαπωνικά κουτιά του MD μου άρεσαν. Μπορεί στην Ευρώπη να είχαμε τα λιγότερα παιχνίδια, να βγαίνανε μήνες μετά και να τρέχανε στα 50hz (στις κονσόλες) αλλά τουλάχιστον από αισθητικής άποψης είμασταν πρώτοι.
 
Είπα μέρες που είναι να εφοδιαστώ με μερικά δυνατά κομμάτια. Έτσι ξηλώθηκα κανονικά (αυτό το Megaman ήταν φωτιά!) και απέκτησα τα παρακάτω.

IMG_20141208_200341.jpg

Μια ερώτηση στον Imgema. Το Metroid σου γράφει ελληνικά στο κουτί όπως στη φώτο παρακάτω; Έχω την εντύπωση ότι το κουτί μου είναι μεταγενέστερη έκδοση.

IMG_20141208_200437.jpg

Υ.Γ. Αποφάσισα να ασχοληθώ για 1η φορά σοβαρά με ένα Megaman...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραια κομματια φιλαρακι και οσο για τα megaman αξιζει να ασχοληθεις με ολα κυριως αυτα στης κονσολες της NINTENDO που ειναι τα κορυφαια ειδικα τα megaman του NES.
 
Johny, στο δικό μου κουτί του Metroid δεν έχει καν αυτό το άσπρο πλαίσιο με τα γράμματα. Στο κάτω μέρος του κουτιού διπλώνει κάπως το χαρτόνι, όπως και σε άλλα κουτιά που έχω. Kαι γενικά δεν γράφει πουθενά Ελληνικά κάπου αλλού. Αν και το βιβλιαράκι μέσα είναι κανονικά τυπωμένο στα Ελληνικά.

Θυμάμαι ότι το αγόρασα κάπου μέσα στο 92, καινούριο από μαγαζί.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Ωραια κομματια φιλαρακι και οσο για τα megaman αξιζει να ασχοληθεις με ολα κυριως αυτα στης κονσολες της NINTENDO που ειναι τα κορυφαια ειδικα τα megaman του NES.
Ευχαριστώ Μπιλ, να'σαι καλά. Λίγο που έχω παίξει αυτό του NES είναι πολύ καλό.

Imgema είπε:
Johny, στο δικό μου κουτί του Metroid δεν έχει καν αυτό το άσπρο πλαίσιο με τα γράμματα. Στο κάτω μέρος του κουτιού διπλώνει κάπως το χαρτόνι, όπως και σε άλλα κουτιά που έχω. Kαι γενικά δεν γράφει πουθενά Ελληνικά κάπου αλλού. Αν και το βιβλιαράκι μέσα είναι κανονικά τυπωμένο στα Ελληνικά.
Θυμάμαι ότι το αγόρασα κάπου μέσα στο 92, καινούριο από μαγαζί.
Χμμ...ενδιαφέρον. Επομένως είναι μεταγενέστερη έκδοση και μάλλον ξεκίνησε κάπου στο 1995-1996 πιστεύω καθότι και το Lucky Luke ίσως και το Street Fighter (θα το τσεκάρω το απόγευμα) έχουν το κείμενο αυτό που περιλαμβάνει και τα ελληνικά. Είναι το ίδιο που βλέπουμε και στα παιχνίδια του Ν64 και GB Color.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λοιπον....

1) Καλοριζικα! :thumbup:

2) Καλοπαιχτα!
smiley-computer008.gif
"]
smiley-computer008.gif
[/url]

3) Ο λαος απαιτει γενικη φωτο τις συλλογης!!!!!
attachment.php
attachment.php


4) Ελπιζω μα μην περασουν την διαδιακασια της καθαρσης και αυτα....
smiley-chores011.gif
"]
smiley-chores011.gif
[/url] ... :D
 
stayros είπε:
Λοιπον....
1) Καλοριζικα! :thumbup:

2) Καλοπαιχτα!
smiley-computer008.gif
"]
smiley-computer008.gif
[/url]

3) Ο λαος απαιτει γενικη φωτο τις συλλογης!!!!!
attachment.php
attachment.php


4) Ελπιζω μα μην περασουν την διαδιακασια της καθαρσης και αυτα....
smiley-chores011.gif
"]
smiley-chores011.gif
[/url] ... :D

1), 2) Ευχαριστώ πολύ φίλε Σταύρο!

3) Περιμένω κάποια κομμάτια ακόμη και θα ποστάρω το "όλον" (θέλω να ελπίζω μέσα στις γιορτές)

4) Εννοείται ότι πέρασαν πρώτα από υγειονομικό έλεγχο... :)
 
:eek: o_Oo_O

Πολυ ωραια τα καινουργια αποκτηματα.

Kαλοπαιχτα johnny!!

johnny19818 είπε:
Υ.Γ. Αποφάσισα να ασχοληθώ για 1η φορά σοβαρά με ένα Megaman...
Ελπιζω η δυσκολια του να μην σε κανει να το μετανιωσεις!! :diablotin: :diablotin:

Εγω τα megaman τα εχω παρατησει απο καιρο τα νευρα μου δεν αντεχουν :) .
 
Ajax87 είπε:
Εγω τα megaman τα εχω παρατησει απο καιρο τα νευρα μου δεν αντεχουν :) .
Ελα ρε, πλακα εχουν.... :)

Δεν εχω παιξει πολλα - δυο που εχω στο ps1 και οτι εχει ο emu μεσα - αλλα ειναι χαβαλετζιδικα! :D
 
Ajax87 είπε:
:eek: o_Oo_O Πολυ ωραια τα καινουργια αποκτηματα.

Kαλοπαιχτα johnny!!

.
Να'σαι καλά φίλε μου.

Ajax87 είπε:
Ελπιζω η δυσκολια του να μην σε κανει να το μετανιωσεις!! :diablotin: :diablotin:

Εγω τα megaman τα εχω παρατησει απο καιρο τα νευρα μου δεν αντεχουν :) .
Κι εγώ για τον ίδιο λόγο δεν ασχολήθηκα ποτέ για πολύ. Τώρα όμως έχω τη λύση...

Action Replay.

GameBoy-Action-Replay-Pro-1-b.jpg
 
stayros είπε:
Ελα ρε, πλακα εχουν.... :)
Δεν εχω παιξει πολλα - δυο που εχω στο ps1 και οτι εχει ο emu μεσα - αλλα ειναι χαβαλετζιδικα! :D
Μωρε καλα ειναι, αρκετα δυσκολα. Το τελευταιο που ειχα παιξει ηταν το megaman X streetfighter (http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?24807-Street-Fighter-X-Mega-Man-%E3%E9%E1-%F4%E1-25%F7%F1%EF%ED%E1-%F4%F9%ED-2-gt-PC-gt-17%C4%E5%EA(Free)) . Το οποιο μου εσπασε τα νευρα παραλιγο να φαει σουτ το pc... ε αποφασισα να μην ασχοληθω συντομα για την ψυχικη μου υγεια :)

johnny19818 είπε:
Να'σαι καλά φίλε μου.



Κι εγώ για τον ίδιο λόγο δεν ασχολήθηκα ποτέ για πολύ. Τώρα όμως έχω τη λύση...

Action Replay.

Προβολή συνημμένου 120229


CHEATERRRRRRRRRRRRRR!!!!! :p :p :p
 
Θανατος σε οσους χρησιμοποιουν cheats και save σε παιχνιδια οπως ghosts n goblins,megaman κ.α :p
 
Έεεετσι! Μα κι εγώ για την ψυχική μου υγεία φροντίζω :)

metalcandyman είπε:
Θανατος σε οσους χρησιμοποιουν cheats και save σε παιχνιδια οπως ghosts n goblins,megaman κ.α :p
Αργά ή γρήγορα θα συνέβαινε και αυτό. Προτιμώ το cheat από το τρελάδικο :p .
 
johnny19818 είπε:
Ωραιο Gadgetακι.... ;)

metalcandyman είπε:
Θανατος σε οσους χρησιμοποιουν cheats και save σε παιχνιδια οπως ghosts n goblins,megaman κ.α :p

:tease: :tease: :tease: :tease:.........:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

ΑΜΑΝ Λουκα 666

[video=youtube;CSZ0dG-GjQM]

 
johnny19818 είπε:
Χμμ...ενδιαφέρον. Επομένως είναι μεταγενέστερη έκδοση και μάλλον ξεκίνησε κάπου στο 1995-1996 πιστεύω καθότι και το Lucky Luke ίσως και το Street Fighter (θα το τσεκάρω το απόγευμα) έχουν το κείμενο αυτό που περιλαμβάνει και τα ελληνικά. Είναι το ίδιο που βλέπουμε και στα παιχνίδια του Ν64 και GB Color.
Mάλλον έτσι θα είναι αν και έχω και το Donkey Kong Land το οποίο κάπου εκεί βγήκε και αυτό (1995?) και πάλι δεν έχει το πλαίσιο αυτό, είναι δηλαδή ίδιο με το κουτί που έχω του Metroid, δηλαδή διπλώνει εκεί το χαρτόνι.
 
johnny19818 είπε:
Αν πω ότι δεν έχω καταλάβει τι εννοείς με αυτό θα ακουστώ κάπως;
Δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφία τώρα αλλά θα σου δείξω μία που βρήκα στο ebay

$_57.jpg

Ετσι ακριβώς είναι το κουτί που έχω κι εγώ από κάτω. Αν κατάλαβα καλά εκεί είναι το άσπρο πλαίσιο με τα κειμενάκια στο δικό σου, σωστά?

Στα πλάγια και στο πάνω μέρος έχει απλά το λογότυπο Metroid 2. Ετσι ακριβώς είναι και το Donkey Kong Land που έχω, δίπλωμα στο κάτω μέρος και γύρω γύρω το λογότυπο και στις τρεις μεριές.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα