Η N64 συλλογή μου!

borellus

RetroActive
Joined
4 Νοέ 2011
Μηνύματα
423
Αντιδράσεις
33
Μιας και είχα διάφορες φωτό σκόρπιες σε άλλο θέμα, είπα να τις συγκεντρώσω σε ένα!

Ακολουθεί η συλλογή της αγαπημένης μου κονσόλας..του Ν64! :D

Εδώ είναι το κουτί της κονσόλας -με το φελιζόλ μέσα φυσικά- που αγόρασα το 1997..

Προβολή συνημμένου 115649

Και η πίσω όψη..

Προβολή συνημμένου 115650

Όπως θα είδατε στο κουτί, είχε RF σύνδεση μέσα.. Πήρα αργότερα ένα composite καλώδιο.. Αν και η Nintendo χωρίς RGB Scart και official S-Video καλώδιο δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς κατάφερε! :wait2:

Εδώ είναι οι Αγγλικές οδηγίες χρήσης που υπήρχαν στο κουτί καθώς και τα 2 απαραίτητα περιφερειακά.. Το controller pack και το expansion pack..

Προβολή συνημμένου 115651

Και πάμε στα κουτάτα παιχνίδια μου!

Όλα περιέχουν πέρα από το κουτί, το βιβλιαράκι και το εσωτερικό χαρτονάκι.

Όλα είναι EUR ή UK Versions καθώς δεν μαζεύω κουτάκια/βιβλιαράκια χωρίς Αγγλικά (ΝΟΕ, ΙΤΑ κτλ)..

FPS games.. το DOOM 64 είναι το πρώτο παιχνίδι και ο λόγος που αγόρασα το N64..

Προβολή συνημμένου 115653

Μερικά ακόμα shooters..

Προβολή συνημμένου 115654

Τα αγαπημένα μου Turok.. Το Turok 2 ήταν το δεύτερο παιχνίδι που αγόρασα..

Προβολή συνημμένου 115655

Μερικά sports games..

Προβολή συνημμένου 115656

Διάφορα άλλα..

Προβολή συνημμένου 115657

Κάποια τρομερά Action/Adventures..

Προβολή συνημμένου 115658

Ωραία τα κουτάτα αλλά για οικονομία αγοράζω και σκέτα cartridges..

Για να δούμε..

FPS και διάφορα shooters..

Προβολή συνημμένου 115659

Διάφορα games.. sports, fighting και 2 ακόμα ωραία παιχνιδάκια..

Προβολή συνημμένου 115660

Αριστερά κάποια πολύ καλά και ιδιαίτερα racing games και δεξιά κάποια cart..

Προβολή συνημμένου 115661

Αγαπημένα futuristic racers..

Προβολή συνημμένου 115662

Διάφορα car racing games και 2 combat games..

Προβολή συνημμένου 115663

Διάφορα Action/Adventures..

Προβολή συνημμένου 115664

Και μερικά ακόμα!

Προβολή συνημμένου 115665

attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php


attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραια συλλογη να την χαιρεσαι και ευχομαι να φτασεις και τα 242 οπως λεει και η υπογραφη σου! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
Πολυ ωραια συλλογη να την χαιρεσαι και ευχομαι να φτασεις και τα 242 οπως λεει και η υπογραφη σου! :D
Thank u! :D

Ο σκοπός είναι να έχω όλα όσα μου αρέσουν! Αλλιώς θα είχα πάρει πολλά ακόμα που βρίσκονται φτηνά και εύκολα :p
 
borellus είπε:
Thank u! :D Ο σκοπός είναι να έχω όλα όσα μου αρέσουν! Αλλιώς θα είχα πάρει πολλά ακόμα που βρίσκονται φτηνά και εύκολα :p
Μου φαινεται σου λειπουν τα Mace, fighter history και Smash bros :biglaugh:

Πολυ καλη η συλλογη σου, αλλα το καλυτερο ειναι οτι τα παιζεις κιολας, δεν μενουν στο ραφι.
 
Ωραία πράματα, εύγε! Το Mace είναι must και δεν πρέπει να το χάσεις. Αλήθεια πως πάει η αποστολή με τις ελληνικές κυκλοφορίες;
 
mike είπε:
Μου φαινεται σου λειπουν τα Mace, fighter history και Smash bros :biglaugh:
Πολυ καλη η συλλογη σου, αλλα το καλυτερο ειναι οτι τα παιζεις κιολας, δεν μενουν στο ραφι.
Χαχα ναι!

Αν δεν έπαιζα δεν θα τα αγόραζα! Δεν με ενδιαφέρει απλά να τα βλέπω..

Απο μικρός ήθελα αρκετά games αλλά κόστιζαν ακριβά τότε! Οπότε σκέφτηκα να αποκτήσω κάποια σιγά σιγά..

Πρώτα πήρα SNES αλλά δεν ξέρω.. δέθηκα με το N64 πιο εύκολα.. ίσως επειδή τα παιχνίδια ήταν πιο εντυπωσιακά, το χειριστήριο πρωτοποριακό κτλ.

Να επισημάνω ότι 10 παιχνίδια από τα παραπάνω τα έχω πάρει από τον Mike τον οποίο και ευχαριστώ! :clap:

@Johnny: Ο καθένας έχει αγαπημένα παιχνίδια.. ας πούμε στα fighting πολλοί λένε πάρε το Mace, κάποιοι έχουν πει δώσε μια ευκαιρία στο Flying Dragon, άλλοι λένε ότι το War Gods δεν είναι άσχημο.. οπότε χάνεται η μπάλα στο τέλος! :p

Για τις ελληνικές κυκλοφορίες θα γίνει update κάποια στιγμή!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία συλλογή Bollerus, να την επεκτείνεις όπως θέλεις! Πάμε στις απορίες μου όμως γιατί είμαι πολύ περίεργος άνθρωπος. :D

borellus είπε:
Εδώ είναι το κουτί της κονσόλας -με το φελιζόλ μέσα φυσικά- που αγόρασα το 1997..
Το αυτοκόλλητο της Itochu το έβγαλες? Ή δεν είναι από ελλάδα? Τα Γερμανικά που είναι??

borellus είπε:
Όπως θα είδατε στο κουτί, είχε RF σύνδεση μέσα.. Πήρα αργότερα ένα composite καλώδιο.. Αν και η Nintendo χωρίς RGB Scart και official S-Video καλώδιο δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς κατάφερε! :wait2:
Η έκδοση που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα είχε μέσα το scart καλώδιο και αναγκάστηκα να πάρω rf για να παίξω στην τηλεορασίτσα μου.

borellus είπε:
Εδώ είναι οι Αγγλικές οδηγίες χρήσης που υπήρχαν στο κουτί καθώς και τα 2 απαραίτητα περιφερειακά.. Το controller pack και το expansion pack..
Το expansion πως βρέθηκε σε κονσόλα του 97?
 
geo2004z είπε:
Ωραία συλλογή Bollerus, να την επεκτείνεις όπως θέλεις! Πάμε στις απορίες μου όμως γιατί είμαι πολύ περίεργος άνθρωπος. :D

Το αυτοκόλλητο της Itochu το έβγαλες? Ή δεν είναι από ελλάδα? Τα Γερμανικά που είναι??

Η έκδοση που κυκλοφόρησε στην Ελλάδα είχε μέσα το scart καλώδιο και αναγκάστηκα να πάρω rf για να παίξω στην τηλεορασίτσα μου.

Το expansion πως βρέθηκε σε κονσόλα του 97?
Thank u!

Δεν έχω σκοπό να πάρω πολλά ακόμα! Λογικά :p

Σχετικά με τις ερωτήσεις σου..

Δεν είναι από Itochu.. Είχα πει σε ένα θείο μου που ασχολιόταν με videogames εκείνη την περίοδο να μου το φέρει.. Λογικά το παρήγγειλε από Αγγλία.. Είναι UK Version το πακέτο..

Η έκδοση που κυκλοφόρησε εδώ είχε το RCA καλώδιο με το scart ανταπτοράκι εννοείς.. Οπότε πήρες RF επειδή έτυχε να μην βολεύει η τηλεόραση σου καταλαβαίνω..

Το expansion δεν βρέθηκε στην κονσόλα :p Απλά έβαλα στις οδηγίες χρήσης του Ν64 και τα περιφερειακά για να μην τα βγάζω μόνα τους pic :p
 
Θα συμφωνήσω με τον Mike ότι το Mace είναι απαραίτητο για μία N64 συλλογή, αφού είναι το καλύτερο exclusive παιχνίδι ξύλου που έχει. Επεισης θα σου πρότεινα τα Top Gear Rally και Top Gear Overdrive για να συμπληρώσεις την συλλογή σου από όλα τα καλά racing του N64.

Πάντως τα κουτατα Conker και Shadowman τα θεωρώ τα διαμάντια της συλλογής σου ;)
 
Imgema είπε:
Θα συμφωνήσω με τον Mike ότι το Mace είναι απαραίτητο για μία N64 συλλογή, αφού είναι το καλύτερο exclusive παιχνίδι ξύλου που έχει. Επίσης θα σου πρότεινα τα Top Gear Rally και Top Gear Overdrive για να συμπληρώσεις την συλλογή σου από όλα τα καλά racing του N64.
Πάντως τα κουτάτα Conker και Shadowman τα θεωρώ τα διαμάντια της συλλογής σου ;)
Με τα Top Gear έχω μπερδευτεί λιγάκι με τις κριτικές.. σκεφτόμουν να πάρω ένα αλλά δεν ξέρω ποιο πραγματικά αξίζει..

Υπάρχει και το Top Gear Rally 2..

Τα είχα πάρει από Ebay αυτά.. μάλιστα στο Shadowman μου είχε βάλει ο πωλητής μέσα δώρο έναν ολοκληρωμένο οδηγό στρατηγικής που έδινε δώρο το N64 Magazine..
 
borellus είπε:
Με τα Top Gear έχω μπερδευτεί λιγάκι με τις κριτικές.. σκεφτόμουν να πάρω ένα αλλά δεν ξέρω ποιο πραγματικά αξίζει..Υπάρχει και το Top Gear Rally 2..
Προσωπικά δεν μου άρεσε το 2. Αν θυμάμαι καλά δεν ήταν καν από τους ίδιους δημιουργούς. Το πρώτο είναι από τους δημιουργούς του World Driver Championship. Για μένα αξίζει αλλά θέλει λίγη υπομονή στην αρχή που έχεις μόνο τα αργά αυτοκίνητα.

Το Overdrive μου άρεσε και αυτό αρκετά όταν το είχα νοικιάσει. Είναι από τα εντυπωσιακά σε γραφικά N64 games και έχει αρκετά ευκολο arcade χειρισμό.
 
Από fighting games είχα στη συλλογή μου τα αγαπημένα Killer Instinct Gold, Mortal Kombat Trilogy και Mortal Kombat 4..

Οπότε όταν συνάντησα τον φίλο Mike, του "έκλεψα" τα παρακάτω :p

Fighting.jpg

Ένα ακόμα που θα πάρω είναι το Fighter's Destiny το οποίο φαίνεται καλό..

Λογικά θα είναι και το τελευταίο fighting καθώς δεν με συναρπάζει κάποιο άλλο..

Εκτός αν κάποιος έχει να πει έναν καλό λόγο για κάποιο από τα υπόλοιπα (τα γράφω παρακάτω) και μου αλλάξει γνώμη..

Bio Freaks

ClayFighter

Dark Rift

Dual Heroes

Flying Dragon

GASP

Rakuga Kids

Tom and Jerry

War Gods

Xena
 
borellus είπε:
Εκτός αν κάποιος έχει να πει έναν καλό λόγο για κάποιο από τα υπόλοιπα (τα γράφω παρακάτω) και μου αλλάξει γνώμη..Bio Freaks

ClayFighter

Dark Rift

Dual Heroes

Flying Dragon

GASP

Rakuga Kids

Tom and Jerry

War Gods

Xena
Χμμμ, από αυτά τα παιχνίδια μόνο το Rakuga Kids θα αγόραζα αφού έχει ένα μοναδικό στυλ στα γραφικά και art design αλλά σαν game δεν ξέρω αν είναι καλό, έχω παίξει ελάχιστα. Επίσης περιέργως, το Xena δεν είναι άσχημο, ίσως είναι καλύτερο από τα υπόλοιπα παιχνίδια της λίστας.
 
Εχω το War Gods. Αξιοπρεπες θα ελεγα. Εχω κανει και review αν θυμαμαι καλα.
 
@ borellus Eχω παιξει και λιωσει ολα τα παραπανω παιχνιδια οποτε για οποιο εχεις καμια απορια ρωτα γιατι βαριεμαι να γραφω για ολα.
 
@Imgema: Περίεργο παιχνιδάκι το Rakuga Kids.. δεν με τραβάει τόσο.. Έχει και ζήτηση από αμερικάνους γενικά καθώς δεν κυκλοφόρησε εκεί..

Επίσης το Xena έπαιρνε μεγάλα σκορ στα περιοδικά της εποχής.. ήταν παιχνίδι έκπληξη..

@Johnny: Είχα παίξει War Gods το 1997 και θυμάμαι ότι δεν μου άφηνε άσχημες εντυπώσεις.. Πάντως το παιχνίδι στα μέσα έφαγε τρελό θάψιμο :p

Ήταν κάτι σαν δοκιμή της Midway για το MK4..

@Metalcandyman: Ok, για ό,τι χρειαστώ ενημερώνω!
 
2 new games..

Το έκτο και μάλλον τελευταίο fighting + το δεύτερο Vigilante 8.. :acoustic:

Games.jpg
 
Μετά από κανά εξάμηνο πήρα πάλι κουτάτο παιχνίδι..

Καινούργιο και αχρησιμοποίητο βασικά..

Τα reviews λένε πως μόνο με παρέα είναι διασκεδαστικό.. αλλά εγώ και μόνος θα το λιώσω :p

Gauntlet.jpg
 
Φοβερο παιχνιδακι ,το παιζα πολυ στο Dreamcast.
 
Χωρίς να τρελαίνομαι, ξόδεψα κάποια ώρα μαζί του στο Dreamcast οπότε και σε single player δεν θα το έλεγα άχρηστο...
 
Πίσω
Μπλουζα