Θάντερκατς - Thundercats (1985)

metalcandyman είπε:
Εγω ειμαι απολυτος και δεν θα του δωσω καμια ευκαιρια.Δεν αλαζω η συγκρινω το κλασικο Thundercats με κανενα αλλο.

Και εγώ το ίδιο! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου...
 
καλα ρε παιδια εχει κυκλοφορησει απο τον ιουλιο κ ακομα συζητατε γιαυτο!!! τουλαχιστον αν το κραζετε δειτε το πρωτα κ μετα κραξτε το οσο θελετε!!!
 
Λοιπον, εχοντας δει ολα τα παλια επεισοδια, και ολα οσα καινουργια εχουν βγει, μπορω να πω οτι το καινουργιο ειναι ανωτερο του παλιου, εαν και σιγουρα εχει τα προβληματα του.

Αρνητικα

Το σχεδιο ειναι ηλιθιο. Φαινεται πως επενδυσανε πανω στην "ανιμου" γραμμη οπου ειναι πολυ της μοδας εδω και χρονια, προκειμενου να τραβηξουνε κοσμο απο παντου. Σε καμια περιπτωση δεν θα ελεγα ουτε τα σχεδια των χαρακτηρων, ουτε του υποβαθρου καλυτερα του παλιου, με ελαχιστες εξαιρεσεις εδω και εκει, οπως πχ το ξιφος των οιωνων και το thundertank.

Το animation ειναι απαραδεκτο. 30 χρονια μετα, και δεν ειναι ανταξιο ολων αυτων των ετων! Ειδικα στα πρωτα επεισοδια, ηταν κακιστο. Βεβαια τωρα εχει βελτιωθει, οπως και βελτιωνεται συνεχως.

Η μουσικη ειναι ανυπαρκτη! Ενω στα αντιστοιχα δεκαπεντε πρωτα επεισοδια της πρωτης σειρας ειχαμε ακουσει απιστευτη και αξιομνημονευτη μουσικη, το καινουργιο αναλωνεται πανω σε μια επανεκτελεση της πρωτης εισαγωγης, και συνηθισμενα ειδικα ηχητικα εφε. Μονο η μελωδια των πιτσιρικιων σωζει καπως το θεμα..

Θετικα

Η σειρα λεγεται αλλα και διαδραματιζεται γυρω απο τα thundercats. Δεν ειναι "Ο λιον-ο και η παρεα του", ουτε "Οι περιπετειες του λοιον-ο". Ολοι εχουν καποιο ρολο, υποβαθρο, προσωπικοτητα, πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα. Αν και ο λαιον-ο ειναι ο μεγαλος πρωταγωνιστης, ολοι εχουν ενα μεγαλο ρολο.

Υπαρχει υποθεση! Παλια, το 9 στα 10 επεισοδια τα βαζανε με τους μεταλλαγμενους, ειχανε καποιες μικρες εσωτερικες αψιμαχιες, και στο τελος του επεισοδιου πολεμουσαν και νικουσαν τον μαμρα. Πλεον ομως, το καθε επεισοδιο ειναι μοναδικο! Μπορει να μην ειναι ολα τα επεισοδια μεχρι στιγμης πολυ καλα, ωστοσο υπαρχει μεγαλη ποικοιλια στο τι γινεται μεσα στη σειρα. Ακομα, μεχρι και οι χαρακτηρες οπου δεν εμφανιζοντε συχνα, εχουν το δικο τους μεριδιο, σε αντιθεση με το παλιο οπου δεν ειχε τεραστια σημασια με ποια σειρα θα δεις ολα τα επεισοδια..

Αγαπημενο μου σημειο μεχρι στιγμης, ειναι το πως συνεδεσαν

τα silverhawks και τα tigersharks
μεσα στη σειρα, ελπιζω να δουμε γρηγορα κατι περισσοτερο πανω σε αυτο. Η ολη συλληψη ειναι απιστευτη.

Σε καθε περιπτωση, αξιζει να δειτε τη νεα σειρα. Συμφωνοι, δεν εχει καθολου καλο σχεδιο, ουτε η μουσικη πλησιαζει την παλια, αλλα η υποθεση και η αναπτυξη των χαρακτηρων ειναι απλα ανωτερη απο το παλιο. Δωστε της μια ευκαιρια!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Getta Robo είπε:
Λοιπον, εχοντας δει ολα τα παλια επεισοδια, και ολα οσα καινουργια εχουν βγει, μπορω να πω οτι το καινουργιο ειναι ανωτερο του παλιου, εαν και σιγουρα εχει τα προβληματα του.
Αρνητικα

Το σχεδιο ειναι ηλιθιο. Φαινεται πως επενδυσανε πανω στην "ανιμου" γραμμη οπου ειναι πολυ της μοδας εδω και χρονια, προκειμενου να τραβηξουνε κοσμο απο παντου. Σε καμια περιπτωση δεν θα ελεγα ουτε τα σχεδια των χαρακτηρων, ουτε του υποβαθρου καλυτερα του παλιου, με ελαχιστες εξαιρεσεις εδω και εκει, οπως πχ το ξιφος των οιωνων και το thundertank.

Το animation ειναι απαραδεκτο. 30 χρονια μετα, και δεν ειναι ανταξιο ολων αυτων των ετων! Ειδικα στα πρωτα επεισοδια, ηταν κακιστο. Βεβαια τωρα εχει βελτιωθει, οπως και βελτιωνεται συνεχως.

Η μουσικη ειναι ανυπαρκτη! Ενω στα αντιστοιχα δεκαπεντε πρωτα επεισοδια της πρωτης σειρας ειχαμε ακουσει απιστευτη και αξιομνημονευτη μουσικη, το καινουργιο αναλωνεται πανω σε μια επανεκτελεση της πρωτης εισαγωγης, και συνηθισμενα ειδικα ηχητικα εφε. Μονο η μελωδια των πιτσιρικιων σωζει καπως το θεμα..

Θετικα

Η σειρα λεγεται αλλα και διαδραματιζεται γυρω απο τα thundercats. Δεν ειναι "Ο λιον-ο και η παρεα του", ουτε "Οι περιπετειες του λοιον-ο". Ολοι εχουν καποιο ρολο, υποβαθρο, προσωπικοτητα, πλεονεκτηματα αλλα και μειονεκτηματα. Αν και ο λαιον-ο ειναι ο μεγαλος πρωταγωνιστης, ολοι εχουν ενα μεγαλο ρολο.

Υπαρχει υποθεση! Παλια, το 9 στα 10 επεισοδια τα βαζανε με τους μεταλλαγμενους, ειχανε καποιες μικρες εσωτερικες αψιμαχιες, και στο τελος του επεισοδιου πολεμουσαν και νικουσαν τον μαμρα. Πλεον ομως, το καθε επεισοδιο ειναι μοναδικο! Μπορει να μην ειναι ολα τα επεισοδια μεχρι στιγμης πολυ καλα, ωστοσο υπαρχει μεγαλη ποικοιλια στο τι γινεται μεσα στη σειρα. Ακομα, μεχρι και οι χαρακτηρες οπου δεν εμφανιζοντε συχνα, εχουν το δικο τους μεριδιο, σε αντιθεση με το παλιο οπου δεν ειχε τεραστια σημασια με ποια σειρα θα δεις ολα τα επεισοδια..

Αγαπημενο μου σημειο μεχρι στιγμης, ειναι το πως συνεδεσαν

τα silverhawks και τα tigersharks
μεσα στη σειρα, ελπιζω να δουμε γρηγορα κατι περισσοτερο πανω σε αυτο. Η ολη συλληψη ειναι απιστευτη.

Σε καθε περιπτωση, αξιζει να δειτε τη νεα σειρα. Συμφωνοι, δεν εχει καθολου καλο σχεδιο, ουτε η μουσικη πλησιαζει την παλια, αλλα η υποθεση και η αναπτυξη των χαρακτηρων ειναι απλα ανωτερη απο το παλιο. Δωστε της μια ευκαιρια!
Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο Getta Robo. Σίγουρα αξίζει προσοχής.Έχω δει τα 8 πρώτα επεισόδια, και σύντομα θα "τιμήσω" και τα υπόλοιπα 5 που νομίζω οτι έχουν βγεί.
 
Συμφωνώ και εγώ με τον Getta αλλά θα διαφωνήσω περί του animation καθώς είναι χάρμα οφθαλμών σε HDTV.
 
Οπότε εγώ που για να δώ ένα κινούμενο σχέδιο θα πρέπει να μου αρέσει το... σχέδιο και η... κίνησή του, δεν έχω καποιο λόγο να δω αυτό το πράγμα :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Προσωπικα ειδικα οσων αφορα το καινουριο look της Τσιταρα δεν με χαλασε καθολου.Καθε αλλο ...
 
Nemo είπε:
Προσωπικα ειδικα οσων αφορα το καινουριο look της Τσιταρα δεν με χαλασε καθολου.Καθε αλλο ...
Εμένα γιατί μου μοιάζει λίγο με πρεζόνι;;; :p
 
Ας πω κι εγώ την άποψή μου! Τα Θάντερκατς μού άρεσαν πολύ, όπως και σε όλη την πιτσιρικαρία! Με γοήτευε το γεγονός ότι ηταν μόνοι τους σε έναν άγνωστο πλανήτη γεμάτο κινδύνους και μυστικούς κόσμους και ένοιωθα να εξερευνώ κι εγώ μαζί τους! Ωστόσο με τρόμαζαν και πολύ! Βρυκόλακας-μούμια ο Μαμ-ρα, τέρατα, μαγείες, μεταλλαγμένοι, γενικά κάτι δεν πήγαινε καλά μ' αυτό το σκοτεινό καρτούν! Θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι τα έδειχνε αργά και μετά δεν μπορούσα να κοιμηθώ!

Τα καλύτερα επεισόδια που λέτε ήταν εκείνα με την ενηλικίωση του Λάϊανο! Έπρεπε να παλέψει με έναν Θάντερκατ σε κάθε επεισόδιο και να τον νικήσει στον τομέα του! Πρώτη πάλη ήταν με τον πάνθρο, που παλέψανε! Μετά στο δεύτερο νομίζω νίκησε την Τσιτάρα στο τρέξιμο! Στο τέλος, έπρεπε να παλέψει με τον Μαμ-Ρα! Σ' όλα τα επεισόδια πάλευε χωρίς το σπαθί του, καθώς έπρεπε να στηριχθεί στις δικές του δυνάμεις! Το τελευταίο επεισόδιο δεν το είδα, αλλά μου λένε πως όταν έχανε από τον Μαμ-Ρα έβαλε μπροστά του έναν καθρέφτη κι αυτός το 'βαλε στα πόδια μόλις είδε τη φάτσα του!

Παθαίνω πλάκα που βλέπω πως είχε μόνο 2 κύκλους! Νόμιζα πως η σειρά δεν τελείωνε ποτέ! Στον δεύτερο κύκλο εισάγονται νέοι ήρωες που εμείς μάλλον δεν τους θυμόμαστε, και γενικά η ποιότητα και η έμπνευση είχε πέσει πολύ!

Για την ταινία με πρωταγωνιστή τον Μπραντ Πητ ξέρω από χρόνια! Το τρέϊλερ ήταν πολύ καλό παραδόξως για ρημέϊκ! Ανυπομονούσα να βγει!

Το νέο καρτούν με τις γκέϊ φιγούρες δεν το έχω δει! Προσβάλλει την νοημοσύνη μου αυτός ο βιασμός των πάντων για χάρη της διαφήμισης! Διότι αν έβγαινε με τις παλιές φιγούρες δεν θα γινόταν τέτοιος σάλος! Ενώ τώρα που τους βρίζουν σ' όλο τον πλανήτη κάνουν δωρεάν διαφήμιση!
 
νομίζω ότι αν μιλήσετε με πιτσιρικάδες του εξωτερικού θα σας πουν ότι η σειρά είναι καλή. Δεν είναι και ben 10 αλλά οκ! Γενικά έχοντας δει όλα τα επεισόδια νομίζω ότι το σχέδιο σε σχέση με την παλιά σειρά είναι αρκετές βαθμίδες ανώτερο. Υπάρχει backround , υπάρχουν κτίρια και όχι μόνο αυτό των thundercats ή του Mum-ra. Υπάρχει σενάριο, υπάρχει πλοκή. Ο νέος σχεδιασμός ήταν πλέον επιβεβλημένος. Όταν δοκίμασα στον βαφτισιμιό μου να τον μυήσω στην παλιά σειρά δεν καταδέχθηκε καν να δει την τηλεόραση. Έχουν άλλη αισθητική πλεον όσο και αν δεν μας αρέσει.

Όσο για την μουσική της νέας σειράς εννοείται ότι δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με το επικό κομμάτι του παρελθόντος. Ίσως αν το είχε η νέα σειρά όλοι να ήμασταν πιο θετικοί απέναντί της γιατί όπως και να το κάνουμε είμαστε συναισθηματικοί τύποι για να γράφουμε στο retromaniax ;)
 
Τα έχω δει και εγώ όλα τα επεισόδεια της καινούριας σειράς πλέον και παράλληλα έχω ξεκινήσει και ξαναβλέπω και την πρώτη σεζόν της σειράς του '80 σε DVD και μπορώ άφοβα να πω οτι η καινούρια σειρά είναι εξίσου καλή, ίσως και καλύτερη της αρχικής!

Συγκρίνωντας δε την καινούρια σειρά με τα άλλα κινούμενα σχέδια που βλέπουν τα παιδιά σήμερα (Μπεν 10, Ποκεμον κλπ) είναι ΣΚΑΛΕΣ ανώτερη! Μπορεί οι χαρακτήρες να έχουν επανασχεδιαστεί αλλά αυτή η μαγεία, το κάτι ξεχωριστό που είχε η αρχική σειρά υπάρχει ακόμη! Ακόμη και τον επανασχεδιασμό των χαρακτήρων έχω αρχίσει και τον βλέπω με πιο θετικό μάτι, ειδικά την Τσιτάρα και τα Θάντερκίτενς τους προτιμάω σίγουρα στην τωρινή τους έκδοση.

Hrysaor είπε:
Το τελευταίο επεισόδιο δεν το είδα, αλλά μου λένε πως όταν έχανε από τον Μαμ-Ρα έβαλε μπροστά του έναν καθρέφτη κι αυτός το 'βαλε στα πόδια μόλις είδε τη φάτσα του!
Αυτό είχε γίνει στο δεύτερο επεισόδιο του πρώτου κύκλου που ο Μαμ-Ρα επιτίθεται στον Λάιον-Ο για πρώτη φορά, το σπαθί του δεν ανταποκρίνεται και πρέπει να παλέψει χωρίς αυτό. Καθρεφτίζεται ο Μαμ-Ρα στο γάντι/ασπίδα του Λάιον-Ο από τύχη, βλέπει στην αντανάκλαση την αδύναμη μορφή του (ως μούμια) και πετάει μακρία επιστρέφοντας στην πυραμίδα του ;)

Hrysaor είπε:
Παθαίνω πλάκα που βλέπω πως είχε μόνο 2 κύκλους! Νόμιζα πως η σειρά δεν τελείωνε ποτέ! Στον δεύτερο κύκλο εισάγονται νέοι ήρωες που εμείς μάλλον δεν τους θυμόμαστε, και γενικά η ποιότητα και η έμπνευση είχε πέσει πολύ!
Ο κάθε κύκλος είχε 65 επεισόδια, 130 στο σύνολο δηλαδή, δεν είναι λίγα!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hrysaor είπε:
Τα Θάντερκατς μού άρεσαν πολύ, όπως και σε όλη την πιτσιρικαρία! Με γοήτευε το γεγονός ότι ηταν μόνοι τους σε έναν άγνωστο πλανήτη γεμάτο κινδύνους και μυστικούς κόσμους και ένοιωθα να εξερευνώ κι εγώ μαζί τους! Ωστόσο με τρόμαζαν και πολύ! Βρυκόλακας-μούμια ο Μαμ-ρα, τέρατα, μαγείες, μεταλλαγμένοι, γενικά κάτι δεν πήγαινε καλά μ' αυτό το σκοτεινό καρτούν! Θεωρώ απαράδεκτο το γεγονός ότι τα έδειχνε αργά και μετά δεν μπορούσα να κοιμηθώ!
Μπορεί να τα έβλεπε κυρίως η πιτσιρικαρία, αλλά εγώ θυμάμαι ότι η τηλεόραση έλεγε "κινούμενα σχέδια για ενήλικους". Μου είχε κάνει κιόλας εντύπωση τότε, γιατί δεν είχα ακούσει να το λέει αυτό σε κανένα άλλο καρτούν. Και αυτός είναι και ο λόγος που τα έδειχνε αργά, *υποτίθεται* ότι δεν θα τα έβλεπαν παιδάκια. Οπότε τα παράπονα για τις αυπνίες πρέπει να τα απευθύνεις στους γονείς σου που σε άφηναν να το δείς. ;)
 
εμένα προσωπικά ήταν η σειρά που στιγμάτισε την παιδική ηλικία μου! δύστυχος το μέσο της εποχής ήταν αποκλειστικά η τηλεόραση! αααχ!

το nickname μού τα λέει όλα ! ακόμα κολλημένος!!!
 
jagga είπε:
εμένα προσωπικά ήταν η σειρά που στιγμάτισε την παιδική ηλικία μου! δύστυχος το μέσο της εποχής ήταν αποκλειστικά η τηλεόραση! αααχ!το nickname μού τα λέει όλα ! ακόμα κολλημένος!!!
Γεια σου φίλε jagga! Εγώ να δεις κόλλημα με τους Θάντερκατς!!!!! Ακόμα τα έχω τα επεισόδια σε βιντεοκασσέτες και δεν τα χορταίνω!!! Τώρα τα βλέπει κι ο γιος μου!!!!!
 
Διευρευσε επιτελους μετα απο τριαντα χρονια η μουσικη της σειρας. 28 υπεροχα κομματια που δεν γερασαν στο χρονο, και ντροπιαζουν τις περισσοτερες "συγχρονες" δημιουργιες.
 
Aσχετο αλλα θυμηθηκα το καλοκαιρι που παιζοταν Ελλαδα ειχε ερθει ενα πιτσιρικι απο Αμερικη και μου ειχε πει οταν το βλεπαμε μαζι οτι η δικια μας η εκδοση ηταν καλυτερη απο την δικια τους ,κατι σε πιο σπεσιαλ.


Ισως να εννοουσε την διαρκεια ,η σειρα μια δεν ηταν;;



Αnyway θυμαμαι μου ειχε κανει εντυπωση και ειχα χαρει που ειχαμε και κατι καλυτερο απο την καρτουνοαναθρεμενη Ουσα!
 
Getta Robo είπε:
Διευρευσε επιτελους μετα απο τριαντα χρονια η μουσικη της σειρας. 28 υπεροχα κομματια που δεν γερασαν στο χρονο, και ντροπιαζουν τις περισσοτερες "συγχρονες" δημιουργιες.
:animeek::animeek::animeek:

Περισσότερες λεπτομέριες please, κάποιο link ή source ίσως.... όχι για τα αρχεία αλλά για να μάθουμε τι παίζει, ευχαριστώ...

.....:animeek::augenrollen::augenrollen:

Edit: Είναι γεγονός!!!

https://www.youtube.com/watch?v=348zqysXylA

Το soundrack των Thundercats είναι γεγονός!!! Τώρα το μόνο που μένει είναι να βρούμε απάντηση στα μυστήρια του σύμπαντος και για το νόημα της ζωής και θα μπορώ να πεθάνω ευτυχής! (και το soundtrack των Silverhawks δεν θα με χάλαγε πάντως :p )

Edit 2:

Δεν ξέρω αν αυτός ο τύπος είναι η πηγή αλλά διαβάστε αυτό το απίθανο ποστ:

http://www.thundercatslair.org/forums/showthread.php?t=8224
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπημενη σειρα!!! :hurrah:

Ειχα βρει πριν απο 3-4 χρονια σε ενα μαγαζι στο κεντρο της Αθηνας

που εκανε εισαγωγη DVD's απο το εξωτερικο ολη τη σειρα και της 2 season's.

Για του λογου το αληθες...

THUNDERCATS DVD COMPLETE COLLECTION.jpg

Υ.Γ. Ο He-Man θα παρουσιαστει στο αναλογο θρεντ... :D
 
θυμαμαι οταν ειχε πρωτο βγει το thundercats σε dvd το 2005 που μου τα φεραν απο τον καναδα που ειχα τρελαθει οταν ταπιασα!! και λιγο μετα ολα τα χη-μαν την αψογη εκδοση της bci που αν βαλεις ολες τις σειρες κ τα volume διπλα διπλα σχηματιζουν μια απιστευτη εικονα απο ολα τα σταδια του χη-μαν.
 
Πίσω
Μπλουζα