Θάντερκατς - Thundercats (1985)

Και για τον λόγο λοιπόν ότι το συγκεκριμένο το πρόβαλε η ΕΡΤ2 στις 22:00 και ήταν "κινούμενα σχέδια για μεγάλους" δεν μπόρεσα να δω ποτέ ένα επεισόδιο ολόκληρο. Το μόνο που θυμάμαι είναι η εισαγωγή και η μουσική.
 
stayros είπε:
Τα δικά μου DVD της 1η season είναι κάπως διαφορετικά - τα είχα φωτογραφήσει πριν 5-6 χρόνια που τα είχα αγοράσει, με κοκκινο-μπλε εξώφυλλο. Αλλά η 2η season είναι ίδια με την δική σου (κίτρινο-μωβ εξώφυλλο).
 
Άνετα μέσα στις 5 καλύτερες παιδικές σειρές. Πολύ μπροστά από την εποχή της.
 
Άνετα από τα 5 αγαπημένα μου Cartoon επίσης όλων των εποχών...Θυμάμαι μία φορά στο χωριό μου στο Βελεστίνο όταν ήμουν πολύ μικρός είχα ανοίξει το κεφάλι μου σε μία ψησταριά.Όταν πήγα στο γιατρό και μου έραβε το κεφάλι χωρίς αναισθησίες κτλ της λέω το επικό "άντε τελείωνε,αρχίζουν οι Thundercats" !
 
Εδώ 48 λεπτά από το soundtrack της σειράς, ένα από τα καλύτερα που έχουν γραφτεί για animation σειρά!

Δυστυχώς δεν κυκλοφορεί officially αν και υπάρχει η μουσική.

[edit by D@re] η ανάρτηση yt link σε full album θεωρείται copyrighted υλικό :( ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως καταπληκτικο! Δεν του ειχα δωσει βαση περα του εισαγωγικου κομματιου και του action theme αλλα ακογοντας το ολοκληρο με εξεπληξε
 
Τελειο!!!!!!!! :bow: :bow:
 
Πολυ καλο!!

Μπραβο και ευχαριστουμε πολυ Κωνσταντινε!! :)
 
Πολυ καλο!!

Μπραβο και ευχαριστουμε πολυ Κωνσταντινε!! :)
 
Παιδιά, επειδή βλέπω ότι το βίντεο αφαιρέθηκε, να επισημάνω το εξής:

- Το "full album" δεν είναι "full album". Δεν έχει κυκλοφορήσει δηλ. κανένα άλμπουμ.

- Τα 48 λεπτά αποτελούν μόνο ένα μικρός μέρος ολόκληρου του soundtrack που δημιουργήθηκε για τη σειρά, οπότε δεν αποτελεί ένα "όλον", μια ολόκληρη ταινία πχ. που θα ποστάρει κάποιος και είναι ενάντια στους κανονισμούς.

Είναι σα να βάλουμε ένα απόσπασμα από την ταινία.

Η μουσική της ταινίας είναι 141 κομμάτια για τα επεισόδια 1-65 (τη μισή σειρά - ολόκληρη είναι 130 επεισόδια), από τα οποία τα 28 ήταν στο βίντεο. (το 1/5 δηλαδή).

Άρα, αυτά τα 28 κομμάτια ίσως είναι και το 1/10 της συνολικής μουσικής!!

πηγή:

4ο ποστ από εδώ:

http://www.filmscoremonthly.com/board/posts.cfm?threadID=49297&
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Γεια σας και από μένα.

Μία ερώτηση ρε παιδιά..

Που μπορώ να βρω τη σειρά thundercats την παλιά?

[edit] Εκτός κανονισμών [edit] κάποιο video club...?

Αναφέρομαι πάντα σε μεταγλωτισμένο στα Ελληνικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταρχήν καλώς όρισες.

Κατά δεύτερον σου έκανα edit κάποια σημεία του ποστ σου και επεξηγώ πως είναι εκτός κανονισμών. Επομένως δεν υπάρχει λόγος να το αλλάξεις και να γράψεις πάλι τα ίδια!
 
cheertara.jpg

Ο καλλιτέχνης Νίκος Δεληγκάρης (Nick Deligaris) δημιούργησε φανταστικά πορτραίτα των Thundercats!

Ορίστε το προσωπικό του προφίλ στο FB, όπου μπορείτε να δείτε δείγματα του έργου του:




https://www.facebook.com/nickdeligaris/?fref=photo

Liono-small.jpg
 
imperium είπε:
Όπως αναφέρεται στο άρθρο απο τον σύνδεσμο της Μηχανής του Χρόνου :

" Για το λόγο αυτό, στην προώθηση της σειράς ανέφεραν ότι τα παιδιά θα λάμβαναν μηνύματα σεβασμού, αλήθειας, ειλικρίνειας, και δικαιοσύνης. Μάλιστα οι παραγωγοί είχαν προσλάβει έναν ειδικό ψυχολόγο, που ήλεγχε το σενάριο κάθε επεισοδίου για να είναι βέβαιοι ότι περνούσε τα σωστά μηνύματα στο κοινό...."

:wait2:

Η φάση είναι ότι σε κάθε επεισόδιο ο Μαμ-Ρα καλούσε τα αρχαία καταραμένα και κακά πνεύματα απο την... άλλη πλευρά (κόλαση) διαβεβαιώνοντας μας ότι όσο ζει το κακό θα ζει και το πιο κακό πνεύμα (ο όξω απο δω) που στο καρτούν ήταν ο Μαμ-Ρα (η μεγίστη προσωποποίηση του κακού).


Ήθελα να ήξερα τι Ψυχολόγος ήταν αυτός.. και ποια ήταν τα σωστά μηνύματα που θέλανε να μεταβιβάσουν στα μικρά παιδιά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμμ δεν καταλαβαινω τι σε παραξενευει φιλε. Το κακο παντα υπαρχει στις ιστοριες και εξ ορισμου στηλιτευεται. Για παραδειγμα, σε ενα κλασσικο επεισοδιο οπου ο Χ κακος κανει τιποτα μαγια και στρεφει τους ηρωες εναντιον μεταξυ τους, σημασια δεν εχει αν επικαλεστηκε τα αρχαια πνευματα του κακου, αλλα το οτι στο πως οι ηρωες αντιμετωπιζουν το κακο και οτι στο τελος υπεριχυει το θαρρος, η αλληλεγγυη κλπ. Εκει βασιζονται τα οποια μηνυματα θενε να περασουν στα παιδια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rakeesh είπε:
Χμμ δεν καταλαβαινω τι σε παραξενευει φιλε. Το κακο παντα υπαρχει στις ιστοριες και εξ ορισμου στηλιτευεται. Για παραδειγμα, σε ενα κλασσικο επεισοδιο οπου ο Χ κακος κανει τιποτα μαγια και στρεφει τους ηρωες εναντιον μεταξυ τους, σημασια δεν εχει αν επικαλεστηκε τα αρχαια πνευματα του κακου, αλλα το οτι στο πως οι ηρωες αντιμετωπιζουν το κακο και οτι στο τελος υπεριχυει το θαρρος, η αλληλεγγυη κλπ. Εκει βασιζονται τα οποια μηνυματα θενε να περασουν στα παιδια.

Ίσως και να έχεις δίκιο και να το έχω κρίνει κάπως λανθασμένα.

Όπως και να έχει ήταν φοβερό καρτούν και πολύ μπροστά απο την εποχή του!

Σε ευχαριστώ για το σχόλιο σου φιλε Rakeesh. :)
 
Μπορει κάποιος να ανεβάσει τα κομμάτια απο το ost πριν τα κατέβασουν;

Τα είχα σώσει αλλα δεν τα βρίσκω πια στο pc μου,.,.
 
mib είπε:
Μπορει κάποιος να ανεβάσει τα κομμάτια απο το ost πριν τα κατέβασουν;Τα είχα σώσει αλλα δεν τα βρίσκω πια στο pc μου,.,.
Τελικά βρήκα το επίσημο OST του Thundercats! Ευτυχώς το είχα στο κινητό μου και το είχα ξεχάσει.

[edit] Copyrights [edit]

Ωραία μαζί με του Jumaru απο τα αγαπιμένα μου OST
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα