Ιδανικος ρετρο υπολογιστης

Σωστά εμίλησες δόκτωρα. Τα μόνα πραγματικά ρετρό (αξιωματική θέση) PC είναι τα πρώτα IBM XT και AT, τα πρώτα Compaq, κάποια Ergodata, Gigatronics, Olivetti...

Σίγουρα τίποτα μεγαλύτερο από 286 με το ζόρι.
 
Παιδιά το retro το ορίζει ο καθένας με τα δικά του όρια. Εγώ που είμαι γεννηθής 1994 είναι απολύτως λογικό ότι έχει να κάνει με 90's να μου φαίνεται απλά απίστευτο και μαγικό! Πρώτο PC που είχα ποτέ ήταν ένας Pentium 133 με 16mb ram. Όπως σε καμμιά μερικά χρόνια θα δείτε μερικούς 20άρηδες να λένε "Πω ρε το θυμάσαι το Crysis;"

Ο καθένας βάζει τα δικά του κριτήρια.
 
f2bnp είπε:
Παιδιά το retro το ορίζει ο καθένας με τα δικά του όρια. Εγώ που είμαι γεννηθής 1994 είναι απολύτως λογικό ότι έχει να κάνει με 90's να μου φαίνεται απλά απίστευτο και μαγικό! Πρώτο PC που είχα ποτέ ήταν ένας Pentium 133 με 16mb ram. Όπως σε καμμιά μερικά χρόνια θα δείτε μερικούς 20άρηδες να λένε "Πω ρε το θυμάσαι το Crysis;"Ο καθένας βάζει τα δικά του κριτήρια.
Ορθότατα τα είπες! :thumbup:
 
f2bnp είπε:
Παιδιά το retro το ορίζει ο καθένας με τα δικά του όρια.
Εννοείται! Μη τα παίρνεις τοις μετρητοίς.

Άσε να γίνουμε λίγο γραφικοί οχτάμπιτοι γέροι σαν του Muppet Show :)
 
Δρ.Χού είπε:
Αν ψάχνετε για υπερπολογιστή, κυκλοφόρησε στα μέσα του 80 και λεγόταν Amiga.
Με πρόλαβες ρε γαμώτο...έπρεπε να το γράψω εγώ αυτό! :p ;)
 
Ωραίο ξέθαμα Μάνο...

Να πω και εγώ που δεν είχα δει το thread και διαβάζοντας το αρχικό post ήταν σαν να βλέπω τον εαυτό μου κάπου στο ~2002 αν θυμάμαι καλά που πήρα την απόφαση να φτιάξω σαν ένα από τα "Project" μου ένα τέτοιο σύστημα που να μείνει ως μουσειακός υπολογιστής επίδειξης παλιότερων games/προγραμμάτων όπως αληθινά έτρεχαν στο παλιό αυτό pc και όχι ως emulation , και που όλο τυχαίως είχα βάλει το ίδιο όριο στα παιχνίδια και στα προγράμματα που θα έχει - να είναι ως το 2000 χοντρικά! Το ονόμασα "Retro Computer" και ακόμα το εν λόγω "Project" βρίσκεται σε εξέλιξη μιας και για να το τελειώσω πρέπει ακόμα να εγκαταστήσω γύρω στα 100 παιχνίδια που έχω σε cd και κάπου εκεί θα το σταματήσω, αφού του βάλω και αντίστοιχα αυτοκόλλητα στο tower με screenshots retro παιχνιδιών - προγραμμάτων που ήδη έχω τυπώσει σε απλό Α4 και έχω κόψει με ψαλίδι. ( κάπου το είχα ξανα-αναφέρει το θέμα αυτό νομίζω). Μέχρι στιγμής ο Retro Computer έχει μέσα περίπου 3.500 παιχνίδια και καμιά 200αριά προγράμματα.

Για το συγκεκριμένο thread τώρα και για τέτοιου είδους μηχάνημα πρέπει να έχει έστω τα Windows 95 ή 98 ως λειτουργικό και γνώμη μου να είναι Dual Boot με τα Windows XP και με συνδυασμό όσο πιο παλιό hardware έχουμε.

Το hardware του Retro Computer αποτελείται από :

Επεξεργαστής: Intel Pentium 3 στα 600 Mhz.

Μνήμη: 384 MB Ram.

Κάρτα γραφικών: Nvidia Riva TNT2 Ultra 32MB AGP.

Κάρτα ήχου: Soundblaster Live!

Σκληρός δίσκος: 2 σκληρούς δίσκους 20GB και 80GB αντίστοιχα. Ο 20άρης δίσκος είναι ως έχει και ο 80άρης είναι χωρισμένος σε 3 partitions των 29,2GB, 13,2GB, και 31,9GB, 1 εξωτερικό σκληρό δίσκο 120GB. Όλοι οι δίσκοι είναι σε FAT32 file system λόγω MS-Dos και Windows 98.

Κάρτα δικτύου: 10/100.

Floppy Disk Drive: 1.44 MB.

CD-ROM: TEAC

Στην κάρτα ήχου για το συγκεκριμένο project ψιλοθεωρείται πολύ μοντέρνα - απλά δεν είχα παλιότερη τότε να του βάλω - καλύτερα πιστεύω θα του ταίριαζε μια Sound Blaster AWE32 ή μια AWE64.

Εννοείται πως είναι Dual Boot με Win98 / Win XP.
 
παίδες αυτή ποια voodoo είναι; ή πρώτη banshee agp που παίζει 2d/3d μόνη της; θυμάστε αν έχει τίποτα θέματα;
 
Αυτή της φωτό είναι η 3000.

Η Banshee ήταν ημίμετρο, ζεσταινόταν σε βαθμό αηδίας και σε gaming καταστάσεις δεν σε έβγαζε και πολύ καρό. Λόγω υπερβολικών θερμοκρασιών τα κακάρωνε γρήγορα.

http://www.3dfxzone.it

και θα βρεις πολλές πληροφορίες για όλα.
 
έχω ακόμα voodoo 2 ...diamond κιόλας !...αλλά με 8mb ! όταν την πήρα δεν είχε βγει ακόμα η 12άρα !
 
ο ίδιος πουλάει αυτή και αυτή

η τιμούλα είναι πολύ καλή αν όντως παίζει καλά η κάρτα ως stand alone απλά ενώ έχουν τον ίδιο κωδικό και είναι σχεδόν ίδιες κάτω αριστερά φαίνεται η 2η να έχει μια διαφορετική έξοδο... μήπως είναι tv out?

edit. tv-out είναι το λέει κιολας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μήπως μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει γιατί...

...εμένα, αυτό που μου συμβαίνει, είναι πολύ ωραίο για να είναι αληθινό.

Σε Windows 98SE setup, έχετε δει ποτέ να λειτουργεί στην εντέλεια μια Kingston 512Mb SDRAM και ένας σκληρός 250 GB; Ειδικά για τον σκληρό, διάβασα ότι τα 98άρια δεν βλέπουν πάνω από 137 GB δίσκο και χρειάζονται drivers για 48bit LBA.

Το μηχάνημά μου περιλαμβάνει τα εξής:

  • Pentium III 1000
  • QDI Advance 10F (Via Apollo Pro 133A chipset)
  • GeForce 3
  • Voodoo Graphics Chipset
  • Soundblaster Live! 5.1
  • 512Mb SDRAM
  • HDD Western Digital 40GB
  • HDD Hitachi 250GB
  • Κάρτα δικτύου Ethernet 10/100
  • Κάρτα USB 2.0 (Nec Chipset, με 4+1 εξόδους)
  • Κάρτα ραδιοφώνου PCI
  • Windows 98SE Ελληνικά


Τον 250άρη δίσκο τον έχω χωρισμένο σε δύο διαμερίσματα, ένα των 50GB και ένα των 200GB, τα οποία δημιούργησα με το FDISK για το οποίο παντού γράφεται ότι δεν λειτουργεί με δίσκους άνω των 137GB.

Όσον αφορά στο λογισμικό έχω εγκαταστήσει όλες τις ενημερώσεις της Microsoft μέσω Windows Update, αλλά και τους 4in1 4.35 drivers της VIA για τη mainboard, που κάτι μου λέει ότι αυτοί είναι που κάνουν τη δουλειά όσον αφορά την υποστήριξη του σκληρού, αν και στο history.txt, δεν αναγράφεται κάτι τέτοιο παρά μόνο για 2K/XP λειτουργικά.

Τώρα να ανάψω καμία λαμπάδα ίσα με το μπόι του Gates ή μόλις ξεπεράσω τα 137GB σε κάλυψη δεδομένων, θα τιναχτεί στο αέρα το tower;
 
Getta Robo είπε:
με bios update / πειραγμα στα windows, ειναι ικανα να διαβασουν απροβληματιστα εως και 2gb ram, και 120gb σκληρους.
Σε μηχάνημα P3 , που δεν βλέπει πάνω από 120GB σκληρό ,

είχα βάλει ένα IDE RAID Controller σε PCI και έβλεπε τα πάντα από IDE

(το δούλευα κυριλέ με έναν 100GB).

Bios update δύσκολο να βρεθεί , γιατί δεν υπάρχουν πλέον οι κατασκευαστές των mobo , πχ soyo , qdi κτλ κτλ
 
Δεν γνωριζω αν αλλαξε κατι, λιγο παλαιοτερα που το κοιτουσα, δεν μπορουσες να δεις περισσοτερο απο 120gb απο ενα σκληρο. Οχι ως συνολο, αλλα μεμονομενα. Μπορεις ομως να τον χωρισεις σε κομματια τα οποια βλεπουν τα windows κανονικα.

Για τις αναβαθμισεις τωρα, υπαρχουν τα παντα σε backups, καθως και σε καποια, καλα μοντελα, βγαινουν αναβαθμισεις εως και σημερα!
 
Getta Robo είπε:
Δεν γνωριζω αν αλλαξε κατι, λιγο παλαιοτερα που το κοιτουσα, δεν μπορουσες να δεις περισσοτερο απο 120gb απο ενα σκληρο. Οχι ως συνολο, αλλα μεμονομενα. Μπορεις ομως να τον χωρισεις σε κομματια τα οποια βλεπουν τα windows κανονικα.
Μηχανήματα κλάσεως Ρ3 τρέχουν ΧΡ.

Με τα ΧΡ είναι δυνατόν να δεις σκληρούς δίσκους > 200gb.

Σε τέτοια κατάσταση αναφερόμουν.

Είχα βάλει 200άρη δίσκο σε IDE Raid Controller σε pci ,

σε μηχάνημα Ρ3 εποχής 2001, του είχα φορτώσει ΧΡ SP2 και τον έβλεπε κανονικά.
 
Δεν διαφωνω με τα xp, για windows 95 plus / 98 ομως απο οσο γνωριζω κατι τετοιο δυστηχως δεν ειναι εφικτο. Με τις μνημες τωρα, καποιοι λενε πως γινεται να εχεις 2gb σε windows 98, o manos426f ομως ειχε προβλημα.

Τι motherboard εχεις και δεν μπορεις να βρεις update;
 
Παίδες πάνω από 512 mega σε 98άρια, ακόμα και αν ξεκινήσει το μηχάνημα και φαινομενικά όλα πάνε καλά, η λειτουργία του θα είναι 100% απρόβλεπτη και ασταθής.

Σε τέτοιο μηχάνημα δεν χρειάζεται παραπάνω μνήμη.
 
Getta Robo είπε:
Δεν διαφωνω με τα xp, για windows 95 plus / 98 ομως απο οσο γνωριζω κατι τετοιο δυστηχως δεν ειναι εφικτο. Με τις μνημες τωρα, καποιοι λενε πως γινεται να εχεις 2gb σε windows 98, o manos426f ομως ειχε προβλημα.Τι motherboard εχεις και δεν μπορεις να βρεις update;
pooky(1) είπε:
Παίδες πάνω από 512 mega σε 98άρια, ακόμα και αν ξεκινήσει το μηχάνημα και φαινομενικά όλα πάνε καλά, η λειτουργία του θα είναι 100% απρόβλεπτη και ασταθής.
Σε τέτοιο μηχάνημα δεν χρειάζεται παραπάνω μνήμη.

Features of 2.1a:
120+ updates and hotfixes (Detailed list will be prepared soon).

Solves 512 MB of RAM problem.

256-color tray icons.

Better Notepad: MetaPad 3.5 (Optional).

Optimized swap file usage (Optional).

Better WDM and USB support.

Adaptec ASPI 4.60.1021 drivers (Optional).

Windows Scripting Host 5.6.

DCOM98 1.3.

OLE Automation Libraries 2.40.4522.

Dial-Up Networking 1.4.

Microsoft Installer 2.0.

HTML Help 5.0.

TweakUI (Optional).

Command Prompt Here (Optional).

New Animated Boot and Shutdown Logo (Optional).

Microsoft Layer for Unicode.

Visual Basic 5.0 SP2 runtime library.

Visual Basic 6.0 SP6 runtime library.

Visual C++ 6.0 SP6 runtime libraries.

Updates JET 3.5 files to JET 3.5 SP3.

Supports 98lite 4.7.

Windows 2000/ME desktop icons.

Windows 2000 color scheme (Optional).

Supports custom "Program Files" directory.

Shows attributes column in details view on the Windows Explorer.

Semi-slipstreaming support.

Some tweaks (Optional).
http://exuberant.ms11.net/98sesp.html
 
pooky(1) είπε:
Παίδες πάνω από 512 mega σε 98άρια, ακόμα και αν ξεκινήσει το μηχάνημα και φαινομενικά όλα πάνε καλά, η λειτουργία του θα είναι 100% απρόβλεπτη και ασταθής.
Σε τέτοιο μηχάνημα δεν χρειάζεται παραπάνω μνήμη.


UNOFFICIAL Windows98 Second Edition Service Pack 2.1a (Freeware)Features of 2.1a:

120+ updates and hotfixes (Detailed list will be prepared soon).

Solves 512 MB of RAM problem.
http://exuberant.ms11.net/98sesp.html
 
Πίσω
Μπλουζα