Ιδανικος ρετρο υπολογιστης

Επιτέλους βρέθηκε λίγος χρόνος και μπήκε πάνω στο SSocket μηχάνημα ο K6 3 στα 450. Συνοδευόμενος από 128MB μνήμης.

Από το πρώτο ξεκίνημα των Windows 98 φάνηκε η διαφορά στην ταχύτητα. Πολύ καλός επεξεργαστής, ένας ολοκληρωμένος K6-2 με ένα επίπεδο cache ακόμα. Καλή απόκριση ακόμα και σε Sites με flash εκεί που K6-2 ή PII τα βρίσκουν σκούρα. Δοκιμάστηκε λίγο με Death Rally και Quake. :)

Δυστυχώς δεν έχω κατάλληλη ψήκτρα και αυτή που χρησιμοποίησα ήταν από 133Pentium, πάντως δούλεψε μια χαρά. (Ο pentium 100 και 133 το χειμώνα δουλευαν και χωρίς ψήκτρα ! )

Μετά τις δοκιμές ξαναέβαλα πίσω τoν Cyrix166+ στο SSocket μηχάνημα.

ΥΓ. Το LX chipset γνωριζω ότι παίρνει PII μέχρι 333ΜΗz, επειδή έχω πολλούς PIII - PII 450 έως 866 να κάθονται αν τους βάλω θα δουλέψουν ? Έστω και αν τους αναγνωρίζει ως PII τους PIII. To έχει δοκιμάσει κανείς ?

Τι έλεγε για την εποχή της η Diamond Stealth ΙΙΙ 32MB?

Περισσότερα σε λίγο καιρό πάλι.....
 
που να ξέραμε τότε που τα είχαμε αυτά τα παλιά μηχανήματα, ότι κάποια στιγμή θα τα ξαναζητούσαμε. Πόσες και πόσες μητρικές, μαζί με όλα τα συναφή είχαν πεταχτεί στο παρελθόν μόλις ερχόταν η ώρα της αναβάθμισης!!!
 
Και για όσους ψάχνουν για σημαντικά utilities για τα windows 98 προτείνω:

-Web Browsero_Opera

-Imgburn ή nero και daemon tools 3.47(για cds/dvds)

-klite codec pack v610(για media player)

-Openoffice 2.4.3(για επεξεργασία κειμένου)

-Foxit reader 2.0(για pdf)

-AVG Antivirus 7.5 build524(για antivirus)

-Zonealarm 61.744.001 (για software firewall)

-Υahoo messenger 8.10

-Winrar και utorrent οι τελευταίες εκδόσεις δουλεύουν και στα 98
 
divined είπε:
που να ξέραμε τότε που τα είχαμε αυτά τα παλιά μηχανήματα, ότι κάποια στιγμή θα τα ξαναζητούσαμε. Πόσες και πόσες μητρικές, μαζί με όλα τα συναφή είχαν πεταχτεί στο παρελθόν μόλις ερχόταν η ώρα της αναβάθμισης!!!
Έλα ντε που να ξέραμε.... Αλλιώς όλοι μας θα κρατούσαμε 1-2 μηχανήματα στην άκρη και θα τα βάζαμε στην πρίζα να ξυπνήσουμε αναμνήσεις....

Άτιμα σαραβαλάκια έχουν την γοητία τους.....
 
Εγώ τι να πω που πήγα το 286 μου τότε για αναβάθμιση σε 386/40 και όταν τον πήρα δε σκέφτηκα να ζητήσω τα παλιά πράγματα... Και μου τα άλλαξε όλα. Θυμάμαι καλά πως το παλιό είχε μία κάρτα vga, και 2 ακόμη. Ξεχωριστή κάρτα multi i/o και έναν controller που έπαιρνε και δίσκο winchester... Μετά όταν το πήρα είχε μια απλή svga με 256kb και μία κάρτα controller-i/o.
 
nikdev είπε:
ΥΓ. Το LX chipset γνωριζω ότι παίρνει PII μέχρι 333ΜΗz, επειδή έχω πολλούς PIII - PII 450 έως 866 να κάθονται αν τους βάλω θα δουλέψουν ? Έστω και αν τους αναγνωρίζει ως PII τους PIII. To έχει δοκιμάσει κανείς ?

Τι έλεγε για την εποχή της η Diamond Stealth ΙΙΙ 32MB?

Περισσότερα σε λίγο καιρό πάλι.....
Απο μνημης και μονο το LX δεν υποστηριζε 100αη διαυλο και οι 100αρηδες PII δουλευαν underclocked (αντε να το πηγαινες απο 66 στα 75 το διαυλο)

Για τους PIII αν εισαι καλυμμενος στο θεμα Voltage απο την μητρικη σου ή τον Adaptop Fcpga e.t.c. δεν βλεπω γιατι να μην Bootαρει εστω (τωρα σε 66 διαυλο παντα)

Τωρα ποσο καλα θα δουλεψει και πως θα το βλεπει/αναγωριζει το bios στο boot screen e.t.c. ????

Oσο για την Diamond Stealth ΙΙΙ 32MB με το S3 Savage4 chipset???

To μεγαλο της +

ηταν το S3TC κτο S3 metal ενα proprietary (σαν το glide ) api που το υποστηριζε το unreal με εντυπωσιακα αποτελεσματα και η υποστηριξη του motion compensation .

Τα - ηταν η μικρη 2D αποδοση και προβληματικη υποστηριξη της S3

οι ανωριμοι driver της που δεν ανανεωνονταν τακτικα και πολλες φορες επρεπε νa βολευτεις με tweaked fanmade drivers και fixes που επρεπε να βρεις στο net για συγκεκριμμενα παιχνιδια.

Ολα αυτα παντα απο μνημης ,γιατι δεν κανεις ενα search στον googl-η ???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για να λέμε και κατιτις........... ;)

Δεν βρίσκω drivers για Windows 95.

ΥΓ. Και για μια AWE64 που επίσης δεν έχω για Windows 95!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Άλλες εποχές Μαρκ....... :)

Εμάς μας ένοιαζε να πάρουμε πίσω το μηχάνημα να πάμε να παίξουμε το

παιχνιδάκι που είδαμε στο περιοδικό και ούτε μας περνούσε από το μυαλό για τα

παλιά εξαρτήματα.......

....Και κάποιοι φυσικά έβγαζαν από τη μύγα ξίγκι και φτιαχτήκαν μάγκες την τότε εποχή των ταλαίπωρων μικρομάγαζων πληροφορικής
 
nikdev είπε:
ΥΓ. Και για μια AWE64 που επίσης δεν έχω για Windows 95!
Έχω το αυθεντικό CD της Creative Soundblaster AWE64 με drivers για W95 και 3.1, πρέπει να είναι ότι ακριβώς χρειάζεσαι. :)
 
Και κάπου παίζει ένα site με τους περισσότερους drivers της creative. Άμα το βρω θα στο στείλω.
 
markk είπε:
Και κάπου παίζει ένα site με τους περισσότερους drivers της creative. Άμα το βρω θα στο στείλω.
ΟΛΟΥΣ τους drivers, από πάντα και για ΟΛΑ τα λειτουργικά υπάρχουν ακόμα στο site της Creative Labs.

http://support.creative.com/Products/ProductDetails.aspx?catID=1&subCatID=207&prodID=1849&prodName=Sound%20Blaster%20AWE64&subCatName=Others&CatName=Sound+Blaster&VARSET=prodfaq:pRODFAQ_1849,VARSET=CategoryID:1

να πας κάτω στο "manual selection" και να βάλεις το OS που θέλεις ;)
 
Ευχαριστώ και τους τρεις για τον χρόνο σας! ......

Κατέβασα το cdακι του Maddog και όταν ξαναβρεθώ με το μηχάνημα θα βάλω τους drivers.
 
Έχω στο πατάρι ένα ΡΙΙΙ 1000ΜΗz, 128MB ram, 20GB HD, SiS 300/305 32MB Gfx card, AC97 onboard με winME. Σκέφτομαι να το κατεβάσω και να βάλω win98SE για παιχνίδια από το 1995 μέχρι το 2002. Υπάρχουν παιχνίδια που δε θα παίζουν με AC97 και απαιτούν SB AWE64; δε νομίζω έτσι; Λέτε κάποιο παιχνίδι να τρέχει μόνο σε Win95 και όχι σε Win98SE; Για Gfx card τα πράγματα είναι πιο περίπλοκα μάλλον έτσι? Χρειάζεται οπωσδήποτε voodoo 3dfx ή Nvidia ή κάποια άλλη για παιχνίδια? Δεν πρόκειται να παίξω τίποτα παρακμιακούς τίτλους, κυρίως γνωστά παιχνίδια, DOOM, Quake, Tomp Raider, Civilization, Colin Mc Ray Rally, Need for Speed, MS Flight Sim, Commando: Behind enemy lines, Heros of Might 'n Magic, Motoracer, carmageddon, Unreal Tournament και γενικά mainstream τίτλους. Τη γνώμη σας θέλω. Κάθε βοήθεια, συμβουλή, γνώμη, ευπρόσδεκτη.
 
το σύστημα που λες είναι ΟΚ για win95/98 παιχνίδια και από τα τελευταία DOS που παίζουν μέσα από windows.... Για αυτά τα παιχνίδια που αναφέρεις γνώμη μου είναι να πάρεις μια geforce1 ή 2 και θα είσαι καλυμένος
 
Μάλλον πιό εύκολα θα βρώ Gforce4, δεν κάνει αυτή;

Ξέχασα να αναφέρω και Medal of Honor (τα πρώτα).

Για DOS έχω ένα άλλο στο υπόγειο, 486DX4 (33 ή 66ΜΗz δε θυμάμαι) που θα παίζει και τα παλιά.

Αυτό έχει, CD-Rom, S3Virge, Sound Blaster (δε θυμάμαι ποιά έκδοση).

Λές να ψάξω και για αυτό για καμμιά VooDoo1 ή με το ΡΙΙΙ είμαι καλυμένος για τα πιό τελευταία DOS που ήθελαν 3D, αφού θα παίζουν μάλλον και μέσα από τα Win98?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι και η Geforce 4 ακόμα και η MX (factory overclocked geforce 2 δηλαδή) κάνει μια χαρά.

Για DOS παιχνίδια δοκίμασε το DOSbox και είσαι μια χαρά.
 
Να την στείλω την SiS 32MB για ανακύκλωση?

Το 486 τελικά είναι 486DX4 100MHz (με κουμπάκι turbo), η κάρτα γραφικών cirrus logic 1 ή 2ΜΒ και η κάρτα ήχου μια 16bit τρέχα γύρευε. Η s3trio64 δεν μπαίνει γιατί δεν έχω PCI. Καλό δεν είναι για τα παλιά DOS? Tα πιο ζόρικα DOS νομίζω θα παίζουν όπως είπαμε με το ΡΙΙΙ μέσα από τα win98. Υποδείξεις προτάσεις;

Και με την ευκαιρία καλή μου αρχή στο φόρουμ, δε λέω καλώς σας βρήκα μιας και είμαι μέλος πολύ καιρό και παρακολουθώ από κοντά καιρό τώρα, απλά δεν έτυχε να γράψω. Με πολλά παιδιά μάλιστα είμαστε γνωστοί και από άλλα φόρα (π.χ. amigahellas).
 
Ναι η SIS δεν κάνει για τίποτε.

Καλώς ήρθες btw.....
 
Πίσω
Μπλουζα