Ιούλιος Βερν [Jules Verne]

phil_vr είπε:
Ειναι το ιδιο με το "Οι Πειραται του Αιγαιου" της Αστηρ. Αναμεσα στους εκδοτικους οικους υπαρχουν μερικα ιδια βιβλια με ελαφρια διαφοροποιηση των τιτλων, λεπτομερεια αρκετη ομως για να δημιουργει συγχιση για το αν προκειται για αλλο βιβλιο η οχι. Καλο παραδειγμα και το διπλανο βιβλιο απο τους Κουρσαρους στην σειρα του Perlastar. Ειναι το βιβλιο "Το Αστερι του Μεσημβρινου" που στην εκδοση της Αστηρ ονομαζεται "Το Αστερι του Νοτου".
Εγώ το είχα από τις εκδόσεις Δαμιανός (ή Δαμιανού; δεν είμαι σίγουρος :) ) με τον τίτλο το Αιγαίο ανάστατο. Από άλλους εκδοτικούς οίκους έχει κυκλοφορήσει και με τους τίτλους το Αιγαίο στις φλόγες ή το Αρχιπέλαγος στις φλόγες που πρέπει να είναι και ο αυθεντικός τίτλος.

Το δε αστέρι του μεσημβρινού/Αστέρι του Νότου εγώ το είχα με τον τίτλο Στην χώρα των αδαμάντων (πάλι από τον Δαμιανό)

Άλλες αλλαγές τίτλων που έχω παρατηρήσει σε σχέση με τα εξώφυλλα που έχεις στην ανάρτηση 132: Ο λαχνός νούμερο τάδε (Αστήρ) γίνεται Ένας τυχερός λαχνός (εκδόσεις Ρέκος)

Το μυστηριώδες έγκλημα (Αστήρ) γίνεται Ένα Δράμα στη Λιβονία (εκδόσεις Ρήγας)

Οι περιπέτειες της κυρίας Μπράνικαν (Αστήρ) γίνεται Κυρία Μπράνικαν (4π)

Οι ναυαγοί του σύμπαντος (συμπεριλαμβάνεται στον ίδιο τόμο με τον Φάρο στην άκρη του κόσμου του Αστέρα αν θυμάμαι καλά, πάνε και 20 χρόνια που το είχα στα χέρια μου) γίνεται ο Αιώνιος Αδάμ σε αρκετές άλλες εκδόσεις (που είναι και ο αυθεντικός τίτλος)

Ο ατσαλένιος γίγαντας (Αστήρ) γίνεται Το ατμοκίνητο σπίτι (4π)

σε κάποιες περιπτώσεις οι αλλαγές στον τίτλο είναι μικρές και μπορεί εύκολα να τις ανιχνεύσει ο υποψήφιος αγοραστής, ειδικά αν έχει διαβάσει το βιβλίο, συχνά όμως ο τίτλος γίνεται εντελώς διαφορετικός. Πιθανολογώ όμως ότι οι διαφορετικοί τίτλοι έχουν να κάνουν και με το από ποια γλώσσα έχει γίνει η διασκευή. πχ το μυθιστόρημα Un Billet de loterie (Ένας λαχνός) στις ΗΠΑ κυκλοφορεί σαν Ticket No. "9672" (Ο λαχνός Νο 9672), ο ίδιος τίτλος που υπάρχει και στις εκδόσεις Αστήρ. Δεν θα ήταν περίεργο λοιπόν η διασκευή να έγινε βάσει της αμερικανικής έκδοσης.
 
Έχω κι εγώ από τις παλιές εκδόσεις Άγκυρας σχεδόν όλα τα βιβλία του Ιουλίου Βερν. Το μόνο που μου λείπει είναι το "Νησί του μυστηρίου" (Νο 7), που το δάνεισε πριν από πολλά χρόνια ο αδερφός μου και από τότε δεν το βρήκα πουθενά.

[edited]Δεν επιτρέπονται αγγελίες[/edited]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
Αυτή είναι και η δική μου συλλογή από τον Ιούλιο Βερν. Είναι οι ίδιες εκδόσεις με αυτά που αναφέρει ο Σταύρος στο ποστ 121, οι εκδόσεις Αττικός του 1976, απλά εδώ υπάρχουν κανονικά ζωγραφιές στα εξώφυλλα. Κατά τα άλλα, μέσα είναι ακριβώς όπως στις εικόνες του Σταύρου.
Προβολή συνημμένου 118130

Προβολή συνημμένου 118131

Προβολή συνημμένου 118132

Προβολή συνημμένου 118133

Προβολή συνημμένου 118159
Ειναι πανεμορφα perlastar :p :flower:.

Λατρευω καθε εντυπο οταν εχει χρωματιστο πλαισιο και η θεματικη εικονα ειναι στο κεντρο.
 
perlastar είπε:
Αυτή είναι και η δική μου συλλογή από τον Ιούλιο Βερν. Είναι οι ίδιες εκδόσεις με αυτά που αναφέρει ο Σταύρος στο ποστ 121, οι εκδόσεις Αττικός του 1976, απλά εδώ υπάρχουν κανονικά ζωγραφιές στα εξώφυλλα. Κατά τα άλλα, μέσα είναι ακριβώς όπως στις εικόνες του Σταύρου.
Ομολογω οτι ειναι πιο ομορφα εξωτερικα... :D ....απ'οτι τα "μονοτονα" δικα μου... :precry:

Ομορφη συλλογη perla!!!! :thumbup:
 
Ομολογω οτι με παιδεψε λιγο .... :wait2: ....για το που θα παρκαρα το παρακατω,

μιας και υπαρχει ηδη θεμα για τις ιστοριες του Αγοριου.... :D ....εν τουτοις,

φρονω οτι ταιριαζει καλυτερα με την θεματολογια του παροντος thread! :)

Anyway....

Ποιος να το περιμενε, οτι εν ετη 2016 και με το 2017 προ των πυλων,

οτι σε ενα "ξεσκονισμα" που εκανα στα Αγορια μου, θα εβρισκα το παρακατω... :eek:

fetch


fetch


Προκειται για το βιβλιο του Ιουλιου Βερν "Η Μυστηριωδης Νησος", υπο την μορφη κομικ.

"Ετρεξε" σε 7 τευχη, απο το #117 (755) εως το #123 (761). :)
 
Thor είπε:
Εγώ το είχα από τις εκδόσεις Δαμιανός (ή Δαμιανού; δεν είμαι σίγουρος :) ) με τον τίτλο το Αιγαίο ανάστατο. Από άλλους εκδοτικούς οίκους έχει κυκλοφορήσει και με τους τίτλους το Αιγαίο στις φλόγες ή το Αρχιπέλαγος στις φλόγες που πρέπει να είναι και ο αυθεντικός τίτλος.

Το δε αστέρι του μεσημβρινού/Αστέρι του Νότου εγώ το είχα με τον τίτλο Στην χώρα των αδαμάντων (πάλι από τον Δαμιανό)
Είναι πράγματι ένα πρόβλημα στις εκδόσεις των βιβλίων του Ιουλίου Βέρν ο ελληνικός τίτλος. Πολλά βιβλία έχουν εκδοθεί με ελαφρώς ή και σημαντικά διαφοροποιημένο τίτλο με αποτέλεσμα ο αναγνώστης συχνά να μην ξέρει περί ποιού βιβλίου πρόκειται. Η πιο αξιόπιστη μέθοδος είναι ο έλεγχος του πρωτοτύπου τίτλου. Δυστυχώς όμως δεν τον αναγράφουν όλες οι εκδόσεις. Οι εκδόσεις "Αστήρ" ή και οι πιο πρόσφατες "τεσσερα πι" τον αναγράφουν, άλλες όμως όχι.

Υπάρχουν αρκετά βιβλία Ι. Βέρν που κυκλοφορήθηκαν στην Ελλάδα και δεν ανήκουν στα 51 των εκδόσεων "Αστέρος". Επειδή δεν υπάρχουν σε όλα οι πρωτότυποι τίτλοι, ενδέχεται κάποιο(α) να εκδόθηκε και στη σειρα "Αστέρος". Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει. Για παράδειγμα:

-Βορράς εναντίον Νότου(Μίνωας, Πεχλιβανίδης, Αποσπερίτης)

-Η πράσινη αχτίδα(Δ. Δαρεμά)

-Ο αόρατος άνθρωπος(Γεμεντζόπουλος)

-Ο πλοίαρχος Χατεράς(Πεχλιβανίδης, 4 πι)

-Η ανταρσία του Μπάουντυ(ύψιλον)

-Ένα δράμα στο Μεξικό(ύψιλον)

-Δόκτωρ Όξ(υάκινθος)

-Το μυστικό του τρελού εφευρέτη(Κ. Ντούζγος & Σια Ο.Ε.)

-Το Παρίσι στον 20ο αιώνα(Ωκεανίδα)

-Μάρτιν Παζ

-Η Τζανγκάντα(4πι)

-Ο δρόμος για την Γαλλία(Αίολος)

-Μια ιδανική πόλη

-Οικογένεια δίχως όνομα(Αίολος)

-Το νησί με τις έλικες

-Οι ναυαγοί του Ιωνάθαν

-Ξεχειμώνιασμα στους πάγους(Αίολος, 4πι)
 
Για οποιους νομιζαμε οτι τα ειχαμε διαβασει σχεδον ολα τα εργα του Βερν...χαχαχαχα
 
Ευπαλίνος είπε:
Είναι πράγματι ένα πρόβλημα στις εκδόσεις των βιβλίων του Ιουλίου Βέρν ο ελληνικός τίτλος. Πολλά βιβλία έχουν εκδοθεί με ελαφρώς ή και σημαντικά διαφοροποιημένο τίτλο με αποτέλεσμα ο αναγνώστης συχνά να μην ξέρει περί ποιού βιβλίου πρόκειται. Η πιο αξιόπιστη μέθοδος είναι ο έλεγχος του πρωτοτύπου τίτλου. Δυστυχώς όμως δεν τον αναγράφουν όλες οι εκδόσεις. Οι εκδόσεις "Αστήρ" ή και οι πιο πρόσφατες "τεσσερα πι" τον αναγράφουν, άλλες όμως όχι.

Υπάρχουν αρκετά βιβλία Ι. Βέρν που κυκλοφορήθηκαν στην Ελλάδα και δεν ανήκουν στα 51 των εκδόσεων "Αστέρος". Επειδή δεν υπάρχουν σε όλα οι πρωτότυποι τίτλοι, ενδέχεται κάποιο(α) να εκδόθηκε και στη σειρα "Αστέρος". Αν γνωρίζει κάποιος ας βοηθήσει. Για παράδειγμα:

-Βορράς εναντίον Νότου(Μίνωας, Πεχλιβανίδης, Αποσπερίτης)

-Η πράσινη αχτίδα(Δ. Δαρεμά)

-Ο αόρατος άνθρωπος(Γεμεντζόπουλος)

-Ο πλοίαρχος Χατεράς(Πεχλιβανίδης, 4 πι)

-Η ανταρσία του Μπάουντυ(ύψιλον)

-Ένα δράμα στο Μεξικό(ύψιλον)

-Δόκτωρ Όξ(υάκινθος)

-Το μυστικό του τρελού εφευρέτη(Κ. Ντούζγος & Σια Ο.Ε.)

-Το Παρίσι στον 20ο αιώνα(Ωκεανίδα)

-Μάρτιν Παζ

-Η Τζανγκάντα(4πι)

-Ο δρόμος για την Γαλλία(Αίολος)

-Μια ιδανική πόλη

-Οικογένεια δίχως όνομα(Αίολος)

-Το νησί με τις έλικες

-Οι ναυαγοί του Ιωνάθαν

-Ξεχειμώνιασμα στους πάγους(Αίολος, 4πι)
Απ'ότι βλέπω στην σελίδα του Παπαδημητρίου

Το Ένα δράμα στο Μεξικό έχει εκδοθεί στον τόμο του Από την Γη στη Σελήνη

Ο δόκτρω Οξ συμπεριλαμβάνεται στο Τα τέρατα των θαλασσών

Ο Μάρτιν Παζ με το Ροβύρος ο Κατακτητής

Ίσως η ιδανική πόλη να είναι τα 500.000.000 της Μπεγκούμ (αν έχει να κάνει με δυο μακρινά ξαδέρφια (έναν Γάλλο και έναν Γερμανό) που κληρονομούν έναν κοινό θείο τους που είχε παντρευτεί μια Ινδή πριγκίπισσα και διαθέτουν τις κληρονομιές τους για να φτιάξουν ο καθένας μια πόλη στις ΗΠΑ ο Γάλλος μια δημοκρατική ουτοπία και ο Γερμανός μια βιομηχανική στρατοκρατία.

Μία άλλη πιθανότητα είναι οι Μαύρες Ινδίες με μια κοινωνία ανθρακωρύχων που φτιάχνει μια υπόγεια πόλη στην Σκωτία αν θυμάμαι καλά.

Ο αόρατος άνθρωπος Βερν δεν μπορώ να φανταστώ ποιο μπορεί να είναι (χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο να είναι το γνωστό μυθιστόρημα του Ουέλς, με λάθος όνομα συγγραφέα)

Το μυστικό του τρελού εφευρέτη θα μπορύσε να αναφέρεται σε μεγάλο μέρος των βιβλίων του Βερν. Θα μπορούσες να μου πεις δυο λόγια για την υπόθεση; Ο Χάτερας και οι ναυαγοί του Τζόναθαν μάλλον δεν έχουν εκδοθεί από τον Αστέρα.
 
Thor είπε:
Απ'ότι βλέπω στην σελίδα του Παπαδημητρίου

Το Ένα δράμα στο Μεξικό έχει εκδοθεί στον τόμο του Από την Γη στη Σελήνη

Ο δόκτρω Οξ συμπεριλαμβάνεται στο Τα τέρατα των θαλασσών

Ο Μάρτιν Παζ με το Ροβύρος ο Κατακτητής

Ίσως η ιδανική πόλη να είναι τα 500.000.000 της Μπεγκούμ (αν έχει να κάνει με δυο μακρινά ξαδέρφια (έναν Γάλλο και έναν Γερμανό) που κληρονομούν έναν κοινό θείο τους που είχε παντρευτεί μια Ινδή πριγκίπισσα και διαθέτουν τις κληρονομιές τους για να φτιάξουν ο καθένας μια πόλη στις ΗΠΑ ο Γάλλος μια δημοκρατική ουτοπία και ο Γερμανός μια βιομηχανική στρατοκρατία.

Μία άλλη πιθανότητα είναι οι Μαύρες Ινδίες με μια κοινωνία ανθρακωρύχων που φτιάχνει μια υπόγεια πόλη στην Σκωτία αν θυμάμαι καλά.

Ο αόρατος άνθρωπος Βερν δεν μπορώ να φανταστώ ποιο μπορεί να είναι (χωρίς να αποκλείω το ενδεχόμενο να είναι το γνωστό μυθιστόρημα του Ουέλς, με λάθος όνομα συγγραφέα)

Το μυστικό του τρελού εφευρέτη θα μπορύσε να αναφέρεται σε μεγάλο μέρος των βιβλίων του Βερν. Θα μπορούσες να μου πεις δυο λόγια για την υπόθεση; Ο Χάτερας και οι ναυαγοί του Τζόναθαν μάλλον δεν έχουν εκδοθεί από τον Αστέρα.
Να λοιπόν που αρχίζουν να ξεκαθαρίζουν κάποια πράγματα. Ψάχνοντας και γω στη βιβλιοθήκη μου έχω να σχολιάσω τα εξής:

-Ο αόρατος άνθρωπος είναι το Μυστικό του Βίλελμ Στόριτς

-Μια ιδανική πόλη είναι μετάφραση του "Une ville ideale", οπότε δεν πρόκειται για κάποιο απο τα 2 βιβλία που ανέφερε ο Thor.

-Στο μυστικό του τρελού εφευρέτη δεν αναφέρεται ο πρωτότυπος τίτλος. Στην υπόθεση πρωταγωνιστεί κάποιος Θωμάς Ρος, που νοσηλευόταν σε νοσοκομείο και ήταν μια μεγαλοφυΐα, διαταραγμένη. Ήταν εφευρέτης, ανάμεσα δε στις κατασκευές του ξεχώριζε ένα εκρηκτικό μηχάνημα "η Αστραπή Ρος". Στην υπόθεση υπάρχει κάποιο υποβρύχιο, κουρσάροι και άλλοι πρωταγωνιστές είναι ο κόμης Ντ' Αρτιγκά και ο Σέρκο.
 
Κάποια βιβλία Βερν της συλλογής μου που δεν ανήκουν στις εκδόσεις "Αστέρος".
fetch


fetch


fetch


fetch
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
H real news, δίνει τα σκληροδετα αριστουργήματα του Βερν με την ρετρό εικονογράφηση την αυθεντική αυτό το σαββατοκύριακο
 
Δεν ειμαι σιγουρος ,ο ιδιοκτητης παντως απο το ραδιοφωνο προετρεπε τον κοσμο την Κυριακη να παει στα περιπτερα να διαλεξει οποιο του αρεσει.
Πιθανον να ειναι τυχαια σε καθε εφημεριδα και να 'χει ποικιλια.
 
Δεν ειμαι σιγουρος ,ο ιδιοκτητης παντως απο το ραδιοφωνο προετρεπε τον κοσμο την Κυριακη να παει στα περιπτερα να διαλεξει οποιο του αρεσει.
Πιθανον να ειναι τυχαια σε καθε εφημεριδα και να 'χει ποικιλια.
Eγω πάντως θα πάω αύριο να δω!
 
Πίσω
Μπλουζα