Ιστορίες PCακης τρέλας......

Βάλε 40 άρα καλωδιοταινία και απενεργοποίησε από το BIOS να δείχνει την αναφορά.

Αν δεν βρεις άκρη έλα από το σπίτι να σου δώσω καινούργια mobo που μόλις κονόμησα!
 
Gryzor είπε:
Τουτέστιν, μάλλον κάτι καμμένο στη μητρική σου. Κάποιος προβληματικός ελεγκτής...;
Κάτι τέτοιο,προφανώς...

Pooky είπε:
Αν δεν βρεις άκρη έλα από το σπίτι να σου δώσω καινούργια mobo που μόλις κονόμησα!
Μπα,το PC είναι full στημένο,δεν αξίζει νομίζω να το ξηλώσω όλο τώρα γι' αυτή τη λεπτομέρεια...

Αν κάποια στιγμή "σκάσει" η μητρική,θα βάλουμε άλλη...
 
...Πέτυχα το threadάκι με τις πισο-ιστορίες του Mάνου, και θυμήθηκα μία "τρελλή" που είχα και 'γω (όλοι έχουμε διάφορες ιστορίες, στάνταρ όχι μόνο μία, αλλά κάποια/κάποιες μας "μένουν" ιδιαίτερα...σωστά ; ) και είπα για λόγους "αρχείου", να την καταθέσω...

..Επειδή είμαι και 'γω...ρετροπαθής (κάτι ξέρει ο Μάνος ;) ), έχω έναν PIIΙ εδώ δίπλα μου (...για την ακρίβεια μιλάμε για ολίγον Frankestein καταστάσεις : Είναι μια Α-bit ΒΗ6, που της έχω φορτώσει στην...καμπούρα της έναν PIII Coppermine @ 933 MHz, μέσω ενός slotket, και 133άρες SDRAM - παρόλο που τα spec της αν δεν κάνω λάθος ήταν αρχικά για 100άρες. Τεσπα η μητρικούλα, παρ' όλα τα διάφορα που της έχω κάνει -δε θέλω ν' αναφερθώ παιρετέρω :D - συνεχίζει να ζει και να προσφέρει τα μάλλα, με την συνδρομή και κάποιων PCI cards, όπως IDE και USB 2.0 controller...)

Σε κάποια φάση, είπα κι αγόρασα μια φθηνή μεταχειρισμένη Nvidia GeForce 4 mx440 64MB VGA card που έτυχε να πάρει το μάτι μου στο γνωστό Insomnia, για να έχω μια κάρτα για backup - ή ακόμα καλύτερα ν' αντικαταστήσω την 32άρα ΑΤΙ που είχα επάνω.

Μου έρχεται η κάρτα, και την βάζω πάνω να την τσεκάρω.

Και η BH6 δεν ξεκινάει.

Δε θυμάμαι αν έδινε beeps και ποιά ήταν αυτά, αλλά ήταν σίγουρο ότι το μηχάνημα δεν ξεκίναγε λόγω της νέας κάρτας.

Το διαπίστωσα άλλωστε βάζοντας πάνω την ΑΤΙ που μόλις είχα βγάλει - κι όλα δούλευαν όπως πριν.

"Μπα", λέω.

Μην τα πολυλογώ, κλασσικός "κολλημένος" κι εγώ, έφαγα πόση ώρα να "προσπαθήσω να κάνω το γουρούνι να τραγουδήσει", αλλά τελικά φαίνεται πως απλά "έχανα τον χρόνο μου,,,κι ενοχλούσα και το γουρούνι".

Τελικά είπα στον εαυτό μου "ρε ΜΠΑΣ και η κάρτα μας ήρθε καμμένη;" , και είπα να στείλω μήνυμα στο παιδί που μου την πούλησε.

"Και τα είχαμε πει/κάνει τόσο ωραία" έλεγα στον εαυτό μου..."ΔΕ μου φάνηκε για τέτοιος"...

Του λέω τα καθέκαστα, και το παιδί μου λέει "τί να σου πω, η κάρτα έφυγε από τα χέρια μου δουλεύοντας".

Και το ποσό ήταν αστείο για να συζητήσουμε ότι "με κορόιδεψε"...

Του λέω πως θα το τσεκάρω κι άλλο, και την βάζω σ' έναν PIV που έχω.

Η κάρτα εκεί δουλεύει κανονικότατα!

"Βρε να πάρει", μου λέω..."Τί γίνετ' εδώ!".

Είχα τουλάχιστον ξεκαθαρίσει ότι δεν με...δουλέψανε.

Στην BH6 όμως, γιατί να κάνει το κορόιδο;!

...Και βάλθηκα να ψάχνω το web, να δω αν παίζει καμμιά ασυμαβτότητα με το voltage, ή κανένα bug που δε θέλει BH6 και mx440 να κάνουνε χωριό...

ΒΡΗΚΑ και κάτι "αποπροσανοτολιστικές" πληροφορίες στο web, και πείστηκα τελικά ότι μάλλον αυτό ήταν...

Στο μεταξύ, μου ξανάγραψε το παιδί, με ρώτησε αν έβγαλα καμμιά άκρη, και του λέω ότι η κάρτα σε PIV δουλεύει κανονικά, κι ότι ως φαίνεται επειδή είναι x8, ενώ η BH6 x2, μάλλον δεν ταιριάζουν τα χνώτα τους...Και τότε αυτός με κουφαίνει, λέγοντάς μου πως "δεν πρέπει να είναι αυτό, και 'γω την έχω δοκιμάσει σε BH6, κι έπαιζε κανονικά" !

...Και δωσ' του εγώ και φαγώθηκα να ξανακάνω δοκιμές, να πειράζω διάφορα στο BIOS, κτλ...

Χαμπάρι όμως.

Άρχισα να σκέφτομαι μήπως έιχα καμμιά "περίεργη" έκδοση μητρικής...

Και τότε...

...ψήνεται κανείς να συνεχίσει την ιστορία ; :)
 
Συνέχισε. Μη σταματάς τη στιγμή που κορυφώνεται το σασπένς!!!!!!!!!!!
 
Το προβλημα σου εχει 2 σκελη

Το Abit BH6 εχει ΒΧ chipset ,που δεν υποστηριζε 133αρηδες επεξεργαστες officially.

O 933 (7 x 133)χρησιμοποιουσε 133αρη διαυλο, για τον οποιο το BX chipset

δεν ειχε τον σωστο διαιρετη για το Agp (εχει 2/3 για 100 και 1/1 για 66) .

Με τους 133 Επεξεργαστες και τον Agp διαιρετη στα 2/3 , ο agp διαυλος πρεπει να δουλεψει στα 88 Mhz κατι που δεν το σηκωνουν ολες οι καρτες γραφικων .

Τωρα αυτα περι AGP2x ,AGP4X kai AGP8x .

Οι ΑGP8x καρτες γραφικων παιζουν σε ΑGP4X kai ΑGP8x συμβατες motherboards.

Οι ΑGP4x καρτες γραφικων παιζουν σε ΑGP4X kai ΑGP8x συμβατες και ΑGP2x motherboards.

Η BH6 μητρικη σου υποστηριζει/εχει ΑGP2x θυρα οποτε σηκωνει max ΑGP4X καρτα γραφικων.

http://www.playtool.com/pages/agpcompat/agp.html

Επισης ριξει μια ματια εδω

http://www.anomaly.org.au/bh6faq/FAQ/faq.html

περι Abit bh6 rev e.t.c.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωστός ο Nemo..!

Ρε μήπως το παλικάρι δεν την είχε δοκιμάσει σε BH-6 ;

Άλλωστε μου κάνει εντύπωση να είχατε την ίδια αυτή μητρική και οι δυο σας,έτσι κι αλλιώς..!

(btw τρομερό mobo !!! :thumbup: )

Πάντως ρε συ washcloud,με το μηχάνημα αυτό παίζεις και με την τύχη σου,καθότι πολύ Frankestein,όπως κι εσύ είπες...

Δηλαδή....πολύ καλά κάνεις φυσικά !!! :p :p
 
...αρχίζοντας από το τέλος, χαίρομαι που με καταλαβαίνουν! :

Πάντως ρε συ washcloud,με το μηχάνημα αυτό παίζεις και με την τύχη σου,καθότι πολύ Frankestein,όπως κι εσύ είπες...Δηλαδή....πολύ καλά κάνεις φυσικά !!!
:D

...έτσι...έτσι...

Και όντως Μάνο, ακόμα και σήμερα βρίσκω που και που στο web να την εκθειάζουν την BH6...Έχω και ECS της εποχής (και λίγο πιο μπροστά δλδ) - αλλά η μέρα με τη νύχτα λέμε...

Σκκκκκκκκκκκκυλί! που λέει κι ο Καλαμίτσης...

Και όχι δεν έχω λόγο να αμφισβητώ ότι το παιδί "της κάρτας" όντως είχε BH6 και αυτός...αν και εμένα μου έκανε εντύπωση ! :eek:

...Νemo τώρα....

...."και όμως κινείται!" :D

...Μια χαρά τα λες με την εμπεριστατωμένη σου ανάλυση, όμως και σφαίρα πάει με τις 133άρες, παρ' όλο που όντως ήταν "out of specs" - το σημείωσα και 'γω στο 1ο ποστ - (πχ έναν Celeron 900αρη που έχω, τον πάει stable στα 1.2GHz με το slotket, με μια όμως ψύκτρα από...AMD...ένα χάλκινο θηρίο -δε θυμάμαι τώρα ποιά είναι. Και αυτή btw είναι ακόμα μια...φρανκενσταϊνιά της φάσης... ;) ) , αλλά και την.....ωπ !

...εδώ όμως περνάμε για λίγο σε...pooky :

Xεχ, λίγο σασπένς τη μέρα, τον...ντοκτόρ τον κάνει πέρα... ;)

Πάμε λοιπόν...Σαν...τις ρετρό σειρές, που σε κόβανε πάνω στο καλύτερο, και στο επόμενο επεισόδιο σε γυρίζανε λίιιιγο πιο πίσω, και το πιάνανε από την αρχή :

...Αν έμεινε κανείς με την εντύπωση ότι η κάρτα δε δούλεψε ποτέ πάνω στην BH6, κι έκτοτε ψάχνομαι, πλάναται πλάνην οικτράν...

Τί συνέβη : ...Μου λέει στο τελευταίο του μήνυμα το παιδί από τον οποίον την πήρα, κάτι σαν (δε το θυμάμαι ακριβώς) "καμμιά φορά δεν εφαρμόζουν ακριβώς κάποιες κάρτες, και χρειάζεται να τις σπρώχνεις λίγο πιο μέσα - να τις τραβάς λίγο πιο έξω" , τεσπα κάτι τέτοιο μου είπε...

...Παίρνω και συγκρίνω εγώ την ΑΤΙ με την Νvidia, ΜΠΑΣ και δω οπτικά καμμιά απειροελάχιστη διαφορά...αλλά τπτ φυσικά...Την πιέζω καλά μέσα...τίποτα...Την τραβάω "μια ιδέα" έξω...τίποτα...

...Κι εκεί που "παίζω" με το να σπρώχνω-βγάζω την κάρτα, σ'ενα power-on ΩΠ ! παίρνει "μπρος" !

...Βρε αμάν τί έγινε λέω, να το ξανακάνουμε, αλλά χαμπάρι 2η φορά η κάρτα...

Την ξαναβάζω στον ΡIV, πήρε όπως πάντα με τη μία..." Άρα η κάρτα είναι καλή πάντα λέω", και εκεί κολλάω με αυτό που μου είπετο παιδί : δλδ ότι "κάπου" δεν κάνει καλή επαφή...αλλά ότι φταίει η κατασκευή της κάρτας. Διότι μόλις έβαζα καπάκι την ΑΤΙ, άνοιγε αμέσως το μηχάνημα. Άρα δεν έφταιγε το pc...Aπλά φαίνεται πως στον PIV κάθεται καλύτερα, είπα....

Lol, δεν το είχα σκοπό, αλλά τώρα που γράφω, έτσι μου βγήκε : Λέω να..κάνω ΑΛΛΗ μία...παύση (να φτιαχτεί κι ο pooky :D ), και να συνεχίσετε πάλι εσείς την ιστορία αύριο ;D ;D ;D....όποιος κάνει κέφι και του έρχεται κάτι στο μυαλό βέβαια...

:)
 
washcloud είπε:
...Νemo τώρα....

...."και όμως κινείται!" :D

...Μια χαρά τα λες με την εμπεριστατωμένη σου ανάλυση, όμως και σφαίρα πάει με τις 133άρες, παρ' όλο που όντως ήταν "out of specs" - το σημείωσα και 'γω στο 1ο ποστ - (πχ έναν Celeron 900αρη που έχω, τον πάει stable στα 1.2GHz με το slotket, με μια όμως ψύκτρα από...AMD...ένα χάλκινο θηρίο -δε θυμάμαι τώρα ποιά είναι. Και αυτή btw είναι ακόμα μια...φρανκενσταϊνιά της φάσης... ;) ) , αλλά και την.....ωπ !

:)
BTW περασε κι απο μενα μια bh6 (rev 1.0 ομως )1999-2001

Δεν ειπα σε καμια περιπτωση οτι δεν δουλευει τουναντιον ,απλα εξηγησα γιατι ορισμενες agp καρτες δεν υπαρχει περιπτωση να συνεργαστουν .

επισης

Η Rev 1.0 σε αντιθεση με την 1.1. αν θυμαμαι καλα δεν ειχε το σωστο διαιρετη και στις pci θυρες(οταν ο επεξεργαστης ηταν 133αρης), με αποτελεσμα και οι pci θυρες να δουλευουν out of specs 44 Mhz αντι 33.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και 'μενα rev. 1.02 είναι Νemo, με τον AGP διαιρέτη στο 2/3 δλδ, τούμπανο δλδ η γραφοκάρτα (όπως και οι PCI), κι όπως είπα..."κι όμως δουλεύει" - κι εννοούσα ότι "ορθή η προσέγγιση, αλλά δεν ήταν αυτό τελικά το ζήτημα που προέκυπτε και δεν έπαιρνε μπρος"... :)

(...Kαι μια ψιλοδιόρθωση όσον αφορά τις ταχύτητες : Αν η κάρτα είναι "χ8" δυνατοτήτων ναι μεν, αλλά Universal AGP3.0 , τότε...μια χαρά όλα σε χ2 (3.3 volts δλδ) μητρική...)

...Και ναι, η εν λόγω Nvidia είναι ακριβώς αυτή η φάση, οπότε ΟΥΤΕ αυτό ήταν το ζήτημα (...που θα μπορούσε να ήταν...)

Για πείτε όμως, για πείτε (άμα σας έρχετε ιδέα...), τί μπορεί να στράβωνε ; :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα μας τρελάνεις εσύ.... :D

Κάνα.....confict με άλλη κάρτα,θα 'πω εγώ !!!

(8) 8) 8) :p :p )
 
manos426f είπε:
Θα μας τρελάνεις εσύ.... :D
Κάνα.....confict με άλλη κάρτα,θα 'πω εγώ !!!

(8) 8) 8) :p :p )
Χα, είναι που έχεις καεί στο χυλό εσύ.... ;)

Τεσπα άντε να το πάρει το ποτάμι, μιας και δε βλέπω έτερη προθυμία...

Λοιπόν, έπιασα να την ποστάρω αυτήν την ιστοριούλα, διότι μου είχε κάνει εντύπωση πόσο πολύ μπορεί να σε αποπροσανατολίσουν τα ρημάδια τα πισιά, και να τρέχεις και να μην προλαβαίνεις.

...Είχα μείνει λοιπόν στη φάση που ναι η κάρτα δούλευε (είχε δουλέψει για λίγο, για μια φορά και στην BH6 όπως είχα πει), και ούτε ο υπολογιστής φαινόταν να έχει πρόβλημα, αφού με την ΑΤΙ πάντα άνοιγε κανονικά. Και κόλλησε στο μυαλό μου αυτό που μου είχε πει το παιδί από το οποίο την αγόρασα, ότι "καμμιά φορά δεν κάνουν καλή επαφή λόγω κατασκευής τους οι κάρτες, κούνα την λίγο". Την τσέκαρα όμως οπτικά όπως είπα, και δεν έβλεπα κάτι που με γυμνό μάτι να μου λέει "ωπ, εδώ είμαστε". Ίδιες κι απαράλλαχτες οι επαφές της, με της ΑΤΙ. Ούτε πιο στενή, ούτε πιο φαρδιά, ούτε πιο ψιλή, ούτε πιο χοντρή. Καθαρίζω καλά και τις επαφές, τρίβω και μια ιδέα την χάλκινή τους επιφάνεια με...σύρμα καθαρισμού...μπα. Τα ίδια. Μυστήριο! Οι κάρτες είναι "ίδιες"...απλά η Nvidia "δε θέλει να δουλέψει στην BH6".

Nαι αλλά......τη φορά που δούλεψε ; Έστω και για λίγο ; Τί να είχε γίνει! Το hardware απ' όσο ξέρω, δεν κάνει "εξαιρέσεις"...και λέω να ρίξω και ματιά και στην AGP slot. "Χαζό" μου φαινότανε, αφού η ΑΤΙ δούλευε πάντα, αλλά είπα μήπως έχει λίγο η θύρα μαζέψει καμμιά βρωμιά, και μήπως λίγο και η Nvidia έχει καμμιά "ανωμαλία" στην κατασκευή που δεν μπορώ να τη δω με γυμνό μάτι, λίγο το 'να - λίγο τ' άλλο, και το τελικό αποτέλεσμα είναι να μην γίνεται καλή επαφή...(αυτό θα εξηγούσε και τη φορά που "πήρε μπρος"...)

...Αλλά τί να δεις, και τί να κάνεις σε μια AGP....Τεσπα τη φύσηξα, γλίστρησα και μια οδοντογλυφίδα μέσα της με λίγο βαμβάκι στη άκρη της, μουσκεμένο με οινόπνευμα, να κάνω έναν "ψευτοκαθαρισμό" - πάλι τα ίδια : η ΑΤΙ δουλεύει, η άλλη όχι...

Ε κάπου εκεί "χώθηκα" μέσα στο κουτί, έρριξα ένα καλό φως πάνω στην AGP ΜΠΑΣ και δω καμμιά επίμονη βρωμιά, καμμιά "οξείδωση" στα ελασματάκια που έχει μέσα της..........και παίρνει το μάτι μου ένα από τα ελασματάκια να ΜΗΝ είναι σε απόλυτη ευθυγράμμιση με τα υπόλοιπα....

(νομίζω ότι είναι καταννοητό, το πόσο "μαζοχιστικό" είναι να προσπαθείς να "δεις" τα ελασματάκια μέσα σε θύρες καρτών....)

"Έχει γούστο" λέω. Και τότε μου έρχεται έμπνευση, και συνειδητοποιώ την "μία" ουσιαστική διαφορά που είχαν οι κάρτες : Το βάρος ! Η Nvidia είχε μια ψύκτρα, η οποία την καθιστούσε "αρκετά" βαρύτερη από την ATI.

...Και την βγάζω. Και όταν μπήκε "ξεβράκωτη" η Nvidia, ΔΟΥΛΕΥΕ !

....

...Τί είχε γίνει : με το "καιρό", και με τα βάλε-βγάλε των καρτών, το ελασματάκι που είδα να "προεξέχει", είχε αρχίσει να...ξεφτιλίζεται. Δεν ξέρω ακόμα και τώρα σε τί κατάσταση ακριβώς είναι - παίζει πάντως να είναι κοντά στο σπάσιμο. Κι αυτό που μου...έκοψε να κάνω, ήταν να στριμώξω απ' την "πάνω" μεριά της AGP (εκεί που βγαίνουν σαν από κάτι μικρά "παραθυράκια", οι "κεφαλές" αυτών των ελασμάτων που υπάρχουν εντός της θύρας), μία πολύ λεπτή βελόνα, να την κόψω με κοφτάκι, και "διακριτικά" να την σπρώξω προς τα μέσα, ούτως ώστε να παίξει αντιστηρικτικό ρόλο στο έλασμα, το οποίο στην καλύτερη των περιπτώσεων, είχε χάσει την ελαστικότητά του, κι όταν έμπαινε στην θύρα η "βαριά Νvidia", το παρα-έσπρωχνε προς τα πάνω, καθώς με το βάρος της "καθότανε" "πιο κάτω" απ' ότι η ΑΤΙ, κι αυτό έφευγε τελείως από τη θέση του, και λόγω της χαμένης ελαστικότητας (..σπασίματος μάλλον, αλλά...που να δεις τί ακριβώς γίνεται εκεί μέσα...) έμενε "μακρυά" από τις επαφές της κάρτας. Γύρναγε βεβαίως στη θέση του όταν έβγαινε η Νvidia, και με την ΑΤΙ, που δεν "καθότανε" τόσο (...μιλάμε για διαφορές κάτω του χιλιοστού...), ώστε να το ξανασπρώξει τόσο εκτός θέσης, όλα πήγαιναν καλά...

...Όταν συνειδητοποίησα τί ακριβώς παιζότανε, περιττό να πω πόση ανακούφιση ένιωσα... :D

Πόσο μάλλον που η πατέντα με τη βελόνα δούλεψε, και μάλλον έκανε και καλό - ίσως άν συνέχιζε να μην έχει αυτήν την "πλάτη" το έλασμα, σύντομα να έσπαγε, και μετά φυσικά άντε γειά η BH6.......για ένα τόσο δα ελασματάκι.

Τα ξεκάθαρα συμπεράσματα βγήκαν, και η διαδικασία της "υποστήριξης", έγινε φυσικά, αφού έβγαλα την BH6 εκτός κουτιού...

Αυτά ! :)
 
Απίθανη ιστορία/περίπτωση πραγματικά !!!
 
Για να αναστήσω λιγάκι το θέμα. Φτιάχνω να έχω ένα PC από κάθε γενιά, και είμαι στο στάδιο που δουλεύω ένα 486. Έχω δοκιμάσει διάφορες μητρικές, και όλες μα όλες, έχουν ένα θεματάκι με τις μνήμες.. Συγκεκριμένα δε μου δουλεύει καμμία από τις 4 που έχω δοκιμάσει σωστά με edo ram. Στην καλύτερη περίπτωση έχω καταφέρει να μου ανοίγει έχοντας τοποθετήσει τέτοιου είδους simmakia και βλέπει σα μνήμη το αχανές μέγεθος του ενός ολόκληρου ΜΒ, ενώ διαφορετικά στη χειρότερη δεν ξεκινάει καν. Τέλος πάντων, έχω επιλέξει να βάλω στο μηχάνημα που θα έχω σαν 486 μια μητρική που μ'άρεσε. Μικρή σε μέγεθος, με PCI, και έχω βάλει 4 simmakia των 8ΜΒ που κατάφερα να συγκεντρώσω και να δουλεύουν σωστά(άλλωστε θεωρώ πως και τα 32ΜΒ είναι υπεραρκετά για 486). Έχω πάνω έναν amd486dx4-100 , και μια κάρτα S3 trio 64. Όλα καλά μέχρι στιγμής, το μηχάνημα δουλεύει οκ. Το απωθημένο μου, να βάλω το need for speed 1 σε υψηλή ανάλυση σε 486 και να πηγαίνει καλά ακόμα δεν έχει πραγματοποιηθεί, οπότε λέω να αναβαθμίσω τον επεξεργαστή. Αγοράζω από το ebay τον περίφημο 5x86-133 P75, τον τελευταίο από τους 486 δηλαδή αντί 7,5$ , και όταν μου έρχεται ανοίγω το μηχάνημα για να τον τοποθετήσω. Τον βάζω οκ, κάνω τις ρυθμίσεις μια χαρά και το βάζω μπρος. Ανάβει κανονικά, αλλά κοιτάω στην αρχή που λέει τι επεξεργαστή έχει και βλέπω enhanced80486dx4-100MHz. Tι γίνεται εδώ λέω... Παίζω με τα jumberakia, τον έκανα να τον βλέπει έως 120ΜΗz, αλλά 133 με την καμμία. Τι να κάνω, αρχίζω τις δοκιμές. Βάζω μια άλλη μητρική που είχα χύμα στο γραφείο με ένα τροδοδοτικό, μνήμες και μια cirrus logic καρτούλα, την ανάβω με τον εν λόγω επεξεργαστή, και τι να δω... AMD5x86-P75 133MHz.... Α, μια χαρά λέω. Θα βάλω αυτή. Ξηλώνω από το κουτί την άλλη μητρική, αλλά πριν την αλλάξω, ξαναβάζω έτσι χύμα τον επεξεργαστή πάνω της, και την ανάβω. Και τι να δω... Τώρα τον έβλεπε κανονικά!(αυτή που στην αρχή τον είδε ως enhanced 486...). Χάρηκα γιατί σκέφτηκα πως θα ήταν κανένα κόλλημα στιγμιαίο.Αρχίζω πάλι και συναρμολογώ το μηχάνημα. Φτάνει η ώρα να το ανάψω, και τι να δω... Enhanced486..... Τα νεύρα μου... Κάθομαι και σκέφτομαι, τι μπορεί να φταίει. Η μητρική σκέτη πάνω στο γραφείο να παίζει σωστά, και μέσα στο κουτί τοποθετημένη όχι. Σκέφτομαι αρχικά πως το μόνο που είχε διαφορετικό ήταν το τροφοδοτικό. Και μετά θυμάμαι πως το τροφοδοτικό που εχει στο κουτί κάποτε είχε φάει 2 βραχυκυκλώματα, και λέω λες να φταίει αυτό? Μάλλον αυτό θα είναι. Μπορεί να δουλεύει, αλλά ίσως το ρεύμα δεν είναι καλό ξέρω'γω και δε δουλεύει σωστά η μητρική. Ξαναχάρηκα, γιατί πίστευα ότι βρήκα τη λύση, και ξεκινάω να αλλάξω το τροφοδοτικό από το κουτί. Λίγο βαρετή διαδικασία γιατί έπρεπε να λύσω και την πρόσοψη να βγάλω το διακόπτη, αλλά δε βαριέσαι λέω... Σε λίγη ώρα το είχα έτοιμο, και το ανάβω. Φανταστείτε την έκπληξή μου λοιπόν όταν ανάβει με την ίδια σύνθεση που το είχα εξω και δούλευε οκ, και ξαναβλέπω enhanced 486!!!!! Δεν το έβαλα κάτω όμως... Τελευταία στιγμή κάθομαι και σκέφτομαι τι μπορεί να φταίει. (έχω αρκετή υπομονή γενικά. άλλος μπορεί και να το είχε πετάξει από το παράθυρο ή να το σπάσει!). Και τότε μου ήρθε σαν ιδέα κάτι που δεν είχα σκεφτεί.... Η κάρτα γραφικών! Ω, ναι! Όταν το είχα μέσα στο κουτί δούλευα την S3, ενώ όταν τα είχα χύμα, έβαζα τη cirrus logic...... Τότε μου έρχονται στο μυαλό τα λόγια από τη γνωστή διαφήμιση, "κι αν σου κάτσει"?!?!? Βγάζω λοιπόν την S3(diamond μάλιστα), και βάζω μέσα στο κουτί την cirrus logic. Και σαν από θαύμα, βλέπω να ξεκινάει το μηχάνημα σαν 5x86 στα 133 πλέον.... Και έχει και συνέχεια.... Ξαναβάζω τη diamond, αλλάζοντας slot, και δουλεύει πάλι κανονικά!!!!!! Δεν είναι να τρελαίνεσαι καμιά φορά?

(Μπορώ να σας πω και τις δοκιμές μου με το need for speed 1, αλλά δεν ξέρω μπας και βαριέστε....)
 
markk κάποιο κόλλημα θα είχε και δεν θα έκανε update το config η μητρική με την S3... άλλαξες την vga και την ανάγκασες να στρώσει , καλά που το σκέφτηκες!!!

για πες και για το NFS1 :D

έχω ασχοληθεί και εγώ με ΑΜ5Χ86/75 αλλά δεν με ενθουσίασε...
 
Πρώτα από όλα, το συγκεκριμένο παιχνίδι, έστω και αν φαίνεται αστείο για τα σημερινά δεδομένα, προσωπικά το έχω πρώτο στη λίστα με τα αγαπημένα μου racing games. Μου θυμίζει την εποχή εκείνη, που για να το τρέξεις έπρεπε να έχεις αρκετά δυνατό υπολογιστή. Εγώ τότε είχα 386 ή αδύναμο 486 και δε μπορούσα να το δω ούτε στον ύπνο μου. Ένας φίλος από το σχολείο που ο πατέρας του είχε μαγαζί με υπολογιστές, και όπως ήταν φυσικό είχα πάντα καλό υπολογιστή, μας μάζευε σπίτι του κάθε παρασκευή και κάναμε πρωταθληματάκι με το ποιος θα καταφέρει τον καλύτερο χρόνο. Ο κολλητός μου είχε ένα 486dx2/66 με κάρτα cirrus logic, και ποτέ δεν κατάφερε να το παίξει σε υψηλή ανάλυση. Εγώ θυμάμαι πως είχα κάνει αναβάθμιση σε pentium 100MHz με 8mb ram, αλλά δεν είχα κάρτα γραφικών για να παίξει, καθώς ήθελε 1mb νομίζω, ενώ εγώ είχα μια svga me 256kb. Τότε αρχικά πήρα από ένα φίλο μια trident 8900 με 1ΜΒ, και θυμάμαι ότι έπαιζα το παιχνίδι στη μεγάλη ανάλυση σχετικά ικανοποιητικά. Είχα δοκιμάσει τώρα με τα πειράματά μου, να τρέξω το παιχνίδι στον dx4-100 με 32ΜΒ, και τη cirrus logic, και δεν πήγαινε καλά. Παιζότανε, λίγο δύσκολα, αλλά φαίνεται από την αρχή μόλις γκαζώνεις με νεκρό πριν ξεκινήσεις, καθώς ο ήχος δεν είναι γραμμικός αλλά πάει σπαστά. Περίμενα λοιπόν ότι με τον 133άρη και τη diamond θα πηγαίνει λίγο καλύτερα. Αμ, δε.... Δοκίμασα τα πάντα, μέχρι και overclock τον 486 στα 160, και δούλευε, αλλά το ίδιο. Καμμία σχέση με pentium. Και είναι απολύτως λογικό, καθώς έχει μεγάλη διαφορά η αρχιτεκτονική των 2 τσιπ.

anyway, μια άλλη μέρα που δεν είχα τι να κάνω, αποφάσισα να κάνω τεστ ταχύτητας στο αγαπημένο παιχνίδι, με pentium αυτή τη φορά. Μιας και έχω καταφέρει να συλλέξω αρκετά περιφερειακά, τυχαίνει να έχω και κάρτα ISA trident 8900 με 1ΜΒ, οπότε δοκίμασα να φτιάξω μια σύνθεση όμοια με αυτή που είχα παλιά. Pentium 100άρης με 8ΜΒ και η συγκεκριμένη κάρτα. Το παιχνίδι τώρα έπαιζε, όχι φουλ σε ταχύτητα, αλλά σαφώς καλύτερα από τον 486 που είχε και καλύτερη κάρτα. Μετά δοκίμασα να βάλω pentium 75 αντί του 100άρη, και δεν είδα κάποια διαφορά. Έπειτα δοκίμασα να βάλω τη cirrus logic, και πραγματικά το παιχνίδι έπαιζε φουλ. Έκανα διάφορους συνδυασμούς, και κατέληξα στο συμπέρασμα ότι θέλει και κάρτα με επιτάχυνση για να πάει καλά, αλλά ο pentium είναι πολύ μπροστά. Ακόμα και με 200άρη pentium με την ISA κάρτα γραφικών δεν πήγαινε τέλεια, αλλά το σημαντικό είναι ένα. Με τον 75άρη και 8ΜΒ και την cirrus logic(5446 νομίζω) πήγαινε τέλεια, ενώ με τον 486/133 με 32ΜΒ και τη diamond(που πιστεύω είναι αρκετά καλύτερη) απλά καμμία σχέση. Και κάνω αυτή τη σύγκριση γιατί υποτίθεται ότι ο 486/133 ήταν το ίδιο γρήγορος και παραπάνω από έναν Pentium 75. A, άσχετο, ο 75άρης pentium λειτουργεί μια χαρά έως τα 120ΜΗz. Έτρεχα ένα αρχαίο landmark speedtest, και σημείωνα τις επιδόσεις όλων των επεξεργαστών που έχω, και τελικά όλοι οι pentium δουλεύουν το ίδιο στις ίδιες συχνότητες. Δηλαδή, 75άρης στα 120 είναι ακριβώς το ίδιο με 120άρη. 133άρης στα 166 το ίδιο με 166άρη κλπ. Αυτός ο 75άρης πάντως, ανέβηκε πάρα πολύ στην εκτίμησή μου. Μετά από κάποιο τεστ που καταλάθος τον έβαλα σε μητρική που είχε ρυθμίσεις για 233,δηλαδή 66χ3.5 σε σχέση με το 50χ1,5 που δουλεύει κανονικά, και άρχισε να μυρίζει άσχημα ενώ δεν ξεκίναγε το μηχάνημα, πίστευα ότι τον είχα κάψει. Αυτός όμως συνεχίζει και δουλεύει κανονικά όπως είπα μέχρι τα 120!
 
Έτσι είναι και έγω έχω χρόνια overclock έναν 486/66 στα 80 και έναν p1 233 στα 265! Κανένας δεν παρουσίασε πρόβλημα ούτε σε παιχνίδια ούτε στο λειτουργικό. Και να θυμηθούμε ότι τότε εν καιρό ms-dos τα 20-30 mhz ήταν φανερή βελτίωση. Οχι σαν τις μέρες που ακολούθησαν που για να δεις βελτίωση χρειαζόσουν 500mhz. Οσο για σήμερα , πλέον δεν μετράμε σε mhz ή έστω ghz αλλά σε πυρήνες !

Αυτό που παρέμεινε το ίδιο είναι η διαφορά τιμής από το τελευταίο μοντέλο σε κάποιο προηγούμενο , το οποίο όμως με λίγο overclock το έπιανες.
 
Ναι, έχεις δίκιο. Για μένα η τρέλα συνεχίζεται, λίγο πιο πίσω στο χρόνο αυτή τη φορά.... Έχω μπροστά μου μια μητρική 286 που είχε σε PLCC socket έναν 12άρη amd, με 1ΜΒ RAM σε 36 τσιπάκια... Η πρόκληση τώρα είναι να την ...αναβαθμίσω... Έχω έναν 16άρη AMD, και έναν 20άρη Harris. Δουλεύουν και οι 2, αλλά όπως είναι φυσιολογικό στα 12. Πρέπει να αλλάξω κρύσταλλο. Η μία επιλογή είναι 32αρης κρύσταλλος από άλλη χαλασμένη 16άρα, και η δεύτερη είναι να ψάξω να βρω 40άρη κρύσταλλο για να δουλέψω τον Harris... Για πέστε καμια γνώμη!
 
40άρη δύσκολα θα βρείς....

Να δούμε που θα βρω μητρική σαν της quest για τον 286 μου.
 
Πίσω
Μπλουζα