ΚΑΜΠΙΝΕΣ (προς καταστροφή)

Αν τα ξύλα δεν έχουν σαπίσει αξίζει να ασχοληθεί κάποιος. Λύσιμο, τρίψιμο, μπογιά και θα γίνει σαν νέα. Μετά αγορά οθόνης (το πιο δύσκολο ΙΜΟ) και PSU kαι joystick parts βρίσκονται εύκολα πλέον

Αν και δεν είμαι φαν των custom made καμπίνων (ή καμπινών? LOL) εάν φτάχνονται με λίγα λεφτά αξίζει για MAME :)
 
Kambia είπε:
Πάντως δε θα έλεγα οτι είναι σε καλή κατάσταση τα ξύλα. Εκτός και αν η φωτογραφία δε βοηθάει.
Δεν μπορω να πω οτι ειναι και στην καλυτερη κατασταση αλλα δεν ειναι φουσκωμενα η σαπια ευτυχως.

Θελουν ομως αρκετη δουλεια καθαρισμα-τριψιμο-γυαλισμα για να μπει μεσα στο σπιτι γιατι ετσι οπως ειναι....αστα να πανε.

Περασα το πρωι πηγαινοντας στην δουλεια απο το σημειο και ητανε φορτηγο του δημου και ηταν ολα φορτωμενα ετοιμα για χωματερη.Πολυ κριμα παιδες,με επιασε η καρδια μου...αν και δεν ητανε οτι καλυτερο αφου πολλα ητανε σε κακη κατασταση,και παλι ομως...

Τωρα αρχιζει η διαδικασια ψαξιματος για μαμε...ειδωμεν! :)
 
Αν ισχύουν οι καταστάσεις που λέει ο Daytime Dreamer σαφώς και αξίζει. Απλά στην φωτογραφία είδα (μπορεί και να μη το βλέπω εγώ καθαρά) οτί το ξύλο στη βάση του έχει λεκέδες από νερό.

Πάντως κάνατε μια αρχή για την απόκτηση μιας καμπίνας :D Kαλή επιτυχία στο ψάξιμο και στην μετατροπή της.
 
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα η πιο ωραία custom καμπίνα που έχω δει είναι αυτή (καλά ο ανθρωπος ειναι επαγγελματίας δεν το συζητώ)


Είναι βασισμένη πάνω στο καμπίνα viewlix της Taito

Και όσο αφορά παλιές καμπίνες για Mame ή όχι χρήση μια Taito Egret 2 είναι ακόμα το όνειρο μου (προτιμώ original PCB's - Not a mame fan! :p )

02.jpg
 
εχω στην κατοχη μου μια κλασσικη καμπινα με κοτσαρισμενο ανταπτορα για neo geo παιχνιδια , 4 κουμπια στο προτυπο των neo geo cabins με υποδοχη για marquee φωτιζομενο και καποια εξτρα πραματακια οπως μεταλικη βαση στηριξης των ποδιων κλπ κλπ. Επειδη βλεπω ετσι ενα ενδιαφερον για γνησιο arcade gaming , [edited]...[/edited].
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς όρισες φίλε μου!

Σ' ενημερώνω ότι σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς, στο φόρουμ δεν επιτρέπονται οι πωλήσεις. Μόνο τα "Χαρίζονται / Ανταλλάσονται"! :)
 
D@redevil είπε:
Καλώς όρισες φίλε μου!
Σ' ενημερώνω ότι σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς, στο φόρουμ δεν επιτρέπονται οι πωλήσεις. Μόνο τα "Χαρίζονται / Ανταλλάσονται"! :)
Ααα , με συγχωρειτε δεν το γνωριζα. Φανταζομαι θα υπαρχει αντιστοιχο section για πωλησεις. καλως. Εγω ηρθα εδω απλα και μονο για να μοιραστω την αγαπη μου για τα arcades και αν υπαρχει καποιος συλλεκτης jamma pcb games ας μου κανει ενα π.μ να κανουμε κανενα trade ισως.
 
psonio3d είπε:
Ααα , με συγχωρειτε δεν το γνωριζα. Φανταζομαι θα υπαρχει αντιστοιχο section για πωλησεις. καλως. Εγω ηρθα εδω απλα και μονο για να μοιραστω την αγαπη μου για τα arcades και αν υπαρχει καποιος συλλεκτης jamma pcb games ας μου κανει ενα π.μ να κανουμε κανενα trade ισως.
Μην στεναχωριέσαι - δεν έγινε κάτι! :)

Όχι, εδώ και αρκετό καιρό, δεν επιτρέπονται στο φόρουμ οι αγοραπωλησίες γενικά. Επιτρέπονται μόνο οι ανταλλαγές & τα χαρίζονται.

Οπότε για ανταλλαγή, θα κοιτάξεις στο αντίστοιχο υποφόρουμ.

Απλά, ρίξε μια ματιά στους κανονισμούς που σου έδωσα πιο πάνω, για να ενημερωθείς για το τι μπορείς να ανταλλάξεις και τι περιορισμοί υπάρχουν!

Για κουβέντα σχετικά με arcades, ε, τότε είσαι όντως στο σωστό μέρος, αλλά ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?368-Arcades

Αυτά! :)
 
D@redevil είπε:
Μην στεναχωριέσαι - δεν έγινε κάτι! :)
Όχι, εδώ και αρκετό καιρό, δεν επιτρέπονται στο φόρουμ οι αγοραπωλησίες γενικά. Επιτρέπονται μόνο οι ανταλλαγές & τα χαρίζονται.

Οπότε για ανταλλαγή, θα κοιτάξεις στο αντίστοιχο υποφόρουμ.

Απλά, ρίξε μια ματιά στους κανονισμούς που σου έδωσα πιο πάνω, για να ενημερωθείς για το τι μπορείς να ανταλλάξεις και τι περιορισμοί υπάρχουν!

Για κουβέντα σχετικά με arcades, ε, τότε είσαι όντως στο σωστό μέρος, αλλά ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.retromaniax.gr/vb/forumdisplay.php?368-Arcades

Αυτά! :)
Ευχαριστω για την καθοδηγηση!
 
2 καμπίνες παρατημένες ! Προλάβετε τώρα !

Παιδιά μόλις επέστρεψα από τη δουλειά μου (Καλλιθέα) και στη διασταύρωση των οδών Δοϊράνης 59 και Δημητρακοπούλου (ακριβώς κάτω από τη Συγγρού) έχουν παρατήσει αυτές τις 2 καμπίνες που βλέπετε στις photos !!! Δεν γνωρίζω την λειτουργική τους κατάσταση φυσικά. Απλά ενημερώνω για όποιον ενδιαφέρεται να σπεύσει με σχετικό όχημα να παραλάβει (πριν τον παλιατζή...)

WP_20131210_004.jpg

WP_20131210_001.jpg

WP_20131210_002.jpg
 
Peri30 είπε:
Παιδιά μόλις επέστρεψα από τη δουλειά μου (Καλλιθέα) και στη διασταύρωση των οδών Δοϊράνης 59 και Δημητρακοπούλου (ακριβώς κάτω από τη Συγγρού) έχουν παρατήσει αυτές τις 2 καμπίνες που βλέπετε στις photos !!! Δεν γνωρίζω την λειτουργική τους κατάσταση φυσικά. Απλά ενημερώνω για όποιον ενδιαφέρεται να σπεύσει με σχετικό όχημα να παραλάβει (πριν τον παλιατζή...)
Προβολή συνημμένου 92354Προβολή συνημμένου 92355Προβολή συνημμένου 92356
ΩΩΩ ρε φίλε! Απίθανο εύρημα! Αυτές είναι καμπίνες για φρουτάκια και είχα βρει να αγοράσω αλλά μόλις είδα το σχέδιο που έχουν ξενέρωσα. Ωστόσο αν τις βρίσκεις τσάμπα στο δρόμο δε λες όχι! Ποιος ξέρει αν τις πήρε κανείς...
 
kingtiger077 είπε:
ΩΩΩ ρε φίλε! Απίθανο εύρημα! Αυτές είναι καμπίνες για φρουτάκια και είχα βρει να αγοράσω αλλά μόλις είδα το σχέδιο που έχουν ξενέρωσα. Ωστόσο αν τις βρίσκεις τσάμπα στο δρόμο δε λες όχι! Ποιος ξέρει αν τις πήρε κανείς...
Μια χαρα ειναι..εχουν και ετοιμη την crt..αν ειχα χωρο θα εσπευδα...ευχαριστουμε peri30!!!
 
Περασα απο εκει κατα τις 5:30, δεν κατεβηκα απο το μηχανακι αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω αν ειχαν οθονη, σαν να μην υπηρχε η λυχνια. Τελος παντων, μετα τη βροχη που εριξε δεν θα εχει και πολυ σημασια.

Παντως ευχαριστουμε πολυ για την ενημερωση, αν ειχα αναλογο οχημα μπορει να τσιμπαγα καμια!
 
angel_grig είπε:
Μια χαρα ειναι..εχουν και ετοιμη την crt..αν ειχα χωρο θα εσπευδα...ευχαριστουμε peri30!!!
Eσενα σου λειπει ο χωρος, εμενα το οχημα...Ωραια, μια χαρα παμε... :precry:
 
Και να βραχούν, βγαίνει η οθόνη και το υπόλοιπο αποτελεί σκελετό για μια ωραία καμπινούλα, αρκεί να μην εχει φουσκώσει το ξύλο.
 
βρηκα καμπινες

Σήμερα πρωί στην Καλλιθέα στην οδό Δημοσθένους μεταξύ των οδών Αχιλλέως και Ταγματαρχου Πλέσσα ήταν αφημένες 3 καμπίνες.

μάλλον μόνο η ξυλοκατασκευή. Όποιος ενδιαφέρετε ας σπέυσει
 
Το πρωί? Ούτε πριονίδι δεν θα έχει μείνει εκεί τώρα!! :D
 
Τις ειδε φιλος το απογευμα. Ειναι καμπινες για φρουτακια, χαμηλες και εχουν χωρο μονο για ενα ατομο. Δυστηχως δεν ειναι καθολου καλες για μετατροπη σε κανονικο ουφαδικο κτλ. Συχνα πυκνα στην ευρυτερη περιοχη τελευταια πετανε αρκετες τετοιες, διχως τα περιεχομενα τους εννοειται.
 
Παντως είναι ακομη εκεί
 
Πίσω
Μπλουζα