ΚΟΜΙΞ

Το ότι η εταιρεία δεν έχει στοκ δεν λέει τίποτα, αυτό ισχύει για όλα τα παλιά κόμικς.

Και όπως είπα δεν είναι καθόλου δύσκολο να τα βρεις. Υπάρχουν κόμικς παλιότερων δεκαετιών που είναι σπανιότατα και δεν τα βρίσκεις ούτε με δίκανο! Τα ψάχνουν άτομα με σημαντικές συλλογές και παρ' όλα αυτά αν τυχόν βρεθούν κοστίζουν λιγότερα από τις τιμές που ζητάνε κάποιοι για τα ΚΟΜΙΞ.

Απλά οι τιμές των ΚΟΜΙΞ είναι μια "φούσκα" και όποιος τσιμπήσει τσίμπησε......
 
Παιδιά εγώ που έχω τα τεύχη 1-30 (σε πολύ καλή κατάσταση όλα, πλην του 1 που είναι λίγο ταλαιπωρημένο) και το 74 [edit] συμβουλές για αγοροπωλησίες δεν κάνουμε στο Retromaniax [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια, δεν χρειάζεται να δώσετε τόσα λεφτά για να αγοράσετε τα πρώτα τεύχη του Κόμιξ...απλά να ξερετε που να ψάξετε. Εγω σαν τρελός συλλέκτης των εκδόσεων Disney έχω όλη τη σειρά συμπληρωμένη με τα πρώτα 30 τεύχη διπλά και τριπλά, ειδικα το #1 το έχω 5 φορές!!! Συγνώμη αλλά δεν τα πουλάω όσες φορές κι αν τα χω οπότε μη ζητάτε! Πάντως όσο κι αν σας φαίνεται παράξενο το Μοναστηράκι είναι πλέον το πιο ακριβό μέρος για τέτοιες εκδόσεις. Μια βόλτα στα παλαιοβιβλιοπωλεία της Ιπποκράτους όμως στο κέντρο θα σας πείσει! Εκεί βρήκα σε ένα μαγαζάκι τρύπα το πρώτο τεύχος προς 100 ευρώ και μου το άφησε 80 και φυσικά για πολοστή φορά...το πήρα! Πάντως να ξέρετε ότι εκτός απο την υφή που αναφέρει ο φίλος μου ο crc ένας ακόμα τρόπος να ξεχωρίσετε φωτοτυπίες απο τα πρωτότυπα είναι η μυρωδιά τους..ΜΟΝΟ στα γνήσια το χαρτί έχει μια μυρωδιά μούχλας απο την πολύχρονη παραμονή σε υπόγεια...
 
Ένας καλός φίλος σημέρα το πρωί μου έκανε ένα απίθανο δώρο. Τα τεύχη κόμιξ 1-72. Μερικά από αυτά σε μέτρια κατάσταση αλλά όπως και να χει είναι καλοδεχούμενα :)

Αν σκεφτώ ότι είχα κι εγώ απο πρίν τα τέυχη από το 100 έως το 120 νομίζω ότι έχω κάνει ένα πολυ σημαντικό βήμα για τη συμπλήρωση της συλλογής χωρίς να γονατίσω οικονομικά.

Ελπίζω τα 73-99 να βρίσκονται σχετικά εύκολα μόνο...
 
Θέλω κι εγώ τέτοιους φίλους!!!!

Μπράβο του πάντως! Τέτοια δώρα δεν τα κάνεις εύκολα...

Σου εύχομαι να βρεις αυτά που σου λείπουν! :)
 
σημερα το πρωι που κοιταγα στο ιντερνετ επεσε το ματι μου πανω στο κομιξ #1 το πουλαει 40 ευρω...
 
πολυ φθηνο ειναι

η εχει γινει λαθος η αυτος που το πουλαει δεν ξερει ποσο σπανιο ειναι

αν το προλαβαινεις παρτο
 
μιλησα μαζι του μου ειπε οτι τι δινει τοσο γτ εχει χαλασει λιγο το εξωφυλλο κατι τετοιο.
 
Όπως έχει αναφερθεί και παλαιότερα, το ΚΟΜΙΞ #1, είναι το μοναδικό που βγήκε με μη ιλουστρασιόν χαρτί, και έτσι η φωτοτύπισή του είναι μια σχετικά εύκολη διαδικασία...

Γι'αυτό το λόγο, ο υποψήφιος αγοραστής θα πρέπει να είναι αρκετά προσεκτικός.

Αναφέρω τα παραπάνω, χωρίς να υπονοώ οτι η πηγή σου δεν είναι αξιόπιστη...

Απλά, καλό είναι να προσέχουμε...
 
Είναι σε κάποια δημοπρασία ή το έχεις βρεις με απευθείας επαφή ?

Και όχι δεν ρωτάω για να το πάρω εγώ ::)

Να δούμε ποιός είναι ο καλός πωλητής. ;)
 
το εχω βρει σε site απο ελληνικο φορουμ θα τον ξαναρωτησω τι προβλημα εχει αν θελει καποιος να επικοινωνησει και αυτος με τον πωλητη ας στειλει ενα pm να του πω ενα τηλ του πωλητη η ενα email δεν εχω σκοπο να αγορασω το κομιξ μιας και δεν ειμαι συλλεκτης απλα εχω καποια παλια τευχη που ετυχε να αγορασω οταν με ειχε πιασει μανια με τα περιοδικα και διαβαζα συνεχεια
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μα καλά κι αυτοί σε forum βρήκαν να πουλήσουν τα κόμιξ τους; Αλλά θα μου πείς εκεί ίσως πετύχουν κανέναν ανίδεο...
 
Έχω δει το συγκεκριμένο τεύχος με τα 40ε.. είναι από τόμο..γι' αυτό δίνεται τόσο..

Υπάρχει αγγελία και φωτογραφία του στο site της χρυσής ευκαιρίας..
 
Δεν εχουν βγει σε τομους τα Κομιξ,προβλημα στην ραχη θα εχει,(αν και τωρα με τα σκανερ-φωτοτυπικα βαζεις το ταλαιπωρημενο στην ακρη και φτιαχνεις καινουργιο ,το τσαλακωνεις λιγο και το εχεις ιδιο με το πρωτυπο να το λυωσεις,εχετε υποψην ;) ).
 
Ναι, δεν έχουν βγει σε τόμους τα κόμιξ αλλά πολύ συλλέκτες τα κάνουν! Δεν θα αναλύσω την διαδικασία..πάντως περιλαμβάνει κόψιμο του τεύχους στις άκρες και μετά δέσιμο. Και όταν αποφασίσουν να χαλάσουν τον τόμο και να τα πουλήσουν ξεχωριστά βλέπουμε αυτό το τραγικό αποτέλεσμα.. Γι αυτό άλλωστε είναι έτσι η ράχη του..
 
crc είπε:
Εδώ υπάρχει και μια μικρή περιγραφή του τι σημαίνει τεύχος από τόμο.
http://mycomicsgr.blogspot.com/2010/08/blog-post.html
ευχαριστούμε για τις πολύτιμες πληροφορίες :) ! ευτυχώς που το έβαλες γιατί περίμενα το τέλος κάποιων δημοπρασιών (για να bidαρω) περιοδικών τέτοιου είδους αλλά δεν ήξερα ακριβώς τι εννοόυσαν...
 
Υπάρχουν μέτρια, κακά και σχετικά ανεκτά τεύχη. Ποτέ όμως δεν μπορεί να είναι καλά . Από εκεί και πέρα κοιτάς τις σαρώσεις και κρίνεις.

Άποψη μου : όσο πιο καλό το περιγράφει ο πωλητής τόσο να το φοβάσαι ! ;)
 
Έτσι ακριβώς Κώστα κι έχουν να δουν ακόμα πολλά τα μάτια μας μ'αυτούς! Πάνω απ'όλα το κέρδος και γι'αυτό φτάνουν σε σημείο να καταστρέφουν πολύτιμα (συναισθηματικά) τεύχη κι εμάς τη ψυχική υγεία!
 
Παιδια καλως σας βρηκα. Σε προσφατο ψαξιμο που εκανα σε κατι ντουλαπια βρηκα καποια τευχη Κομιξ. Δεν θυμαμαι ακριβως τα τευχη. Η κατασταση τους ειναι μετρια καλη, δηλαδη εχουν μια φθορα στο εξωφυλλο, ειδικα στην ραχη αλλα σε γενικες γραμμες δεν υπαρχουν τσαλακωμενες/σκισμενες σελιδες. Που μπορω να τα πουλησω και σε τι τιμη;
 
Πίσω
Μπλουζα