Κάποτε...

dimitris261

RetroWannaBe
Joined
4 Φεβ 2010
Μηνύματα
53
Αντιδράσεις
8
Ένα μελαγχολικό mail μου ήρθε πριν λίγο και είπα να το μοιραστώ μαζί σας...

Κάποτε ο χρόνος είχε τέσσερις εποχές, σήμερα έχει δύο.

Κάποτε δουλεύαμε οκτώ ώρες, σήμερα έχουμε χάσει το μέτρημα.

Κάποτε είχαμε χρόνο να πάμε για καφέ με τους φίλους μας… Τώρα τα λέμε μέσω MSN και Skype.

Κάποτε είχαμε χρόνο να κοιτάξουμε τον ουρανό, να δούμε το χρώμα του, να ακούσουμε το κελάηδημα των πουλιών, να νιώσουμε την ευωδιά του βρεγμένου χώματος. Σήμερα τα βλέπουμε στην τηλεόραση.

Κάποτε παίζαμε με τους φίλους μας ποδόσφαιρο στις αλάνες. Σήμερα παίζουμε ποδόσφαιρο στο Playstation.

Κάποτε ζητάγαμε συγγνώμη από κοντά, σήμερα το λέμε και με SMS.

Κάποτε κυκλοφορούσαμε με ταπεινά αυτοκίνητα 1.000 κυβικών και ήμασταν χαρούμενοι…

Κάποτε αγοράζαμε ένα παντελόνι και το είχαμε για δύο χρόνια. Τώρα το έχουμε δύο μήνες και μετά παίρνουμε άλλο.

Κάποτε ζούσαμε σε σπίτι 65 τετραγωνικών και…ήμασταν ικανοποιημένοι. Σήμερα ζούμε σε σπίτια μεγαλύτερα και δε χωράμε μέσα…

Κάποτε λέγαμε καλημέρα σε έναν περαστικό και τον ρωτούσαμε για την τάδε οδό. Σήμερα μας το λέει ο navigator.

Κάποτε πίναμε νερό της βρύσης και ήμασταν μια χαρά. Σήμερα πίνουμε εμφιαλωμένο και…αρρωσταίνουμε.

Κάποτε είχαμε τις πόρτες των σπιτιών ανοικτές, όπως και τις καρδιές μας. Σήμερα κλειδαμπαρωνόμαστε, βάζουμε συναγερμούς και έχουμε και 5-6 λυκόσκυλα για να μην αφήσουμε κανέναν να μας πλησιάσει. Είτε είναι καλός, είτε κακός.

Κάποτε είχαμε 2 τηλεοπτικά κανάλια και πάντα βρίσκαμε κάτι ενδιαφέρον να δούμε. Σήμερα έχουμε 100 κανάλια και δεν μας αρέσει κανένα πρόγραμμα.

Κάποτε μαζευόμασταν όλη η οικογένεια γύρω από το κυριακάτικο τραπέζι και αισθανόμασταν ενωμένοι και ευτυχισμένοι. Σήμερα, έχει ο καθένας το δικό του δωμάτιο και δε βρισκόμαστε μαζί στο τραπέζι ποτέ…

Κάποτε η σκληρή δουλειά ήταν ιδανικό. Σήμερα είναι βλακεία.

Κάποτε τα περιοδικά έπαιρναν συνέντευξη από τον Σεφέρη. Σήμερα παίρνουν από τον …πρώτο τυχόντα.

Κάποτε μας μάγευε η φωνή του Στέλιου Καζαντζίδη, σήμερα μας ξεκουφαίνει η…Σούλα Μπούλα.

Κάποτε ντοκουμέντο ήταν μια επιστημονική ανακάλυψη. Σήμερα ντοκουμέντο είναι ένα ερασιτεχνικό βίντεο που δείχνει δύο οπαδούς ομάδων να ανοίγουν ο ένας το κεφάλι του άλλου.

Κάποτε βλέπαμε στην τηλεόραση κινούμενα σχέδια με τον Μίκι Μάους, τον Σεραφίνο και τον Τιραμόλα. Σήμερα βλέπουμε τους Power Rangers και τους Monsters με όπλα και χειροβομβίδες να σκοτώνουν και να ξεκοιλιάζουν τους κακούς.

Κάποτε μας αρκούσε μια βόλτα με την κοπέλα μας σε ένα ταπεινό δρομάκι της γειτονιάς. Χέρι χέρι, να κοιτάμε τον ουρανό, να σιγοψιθυρίζουμε ένα ρομαντικό τραγουδάκι και να ταξιδεύουμε νοητά. Σήμερα πάμε διακοπές στο Ντουμπάι, στο Μαρόκο και στο Μεξικό κι ονειρευόμαστε ταξίδια στο Θιβέτ.

Κάποτε είχαμε το θάρρος και τη λεβεντιά να λέμε «έκανα λάθος». Σήμερα λέμε «αυτός φταίει»…

Κάποτε νοιαζόμασταν για τον γείτονα, σήμερα τσαντιζόμαστε αν αγοράσει καλύτερη τηλεόραση από εμάς.

Κάποτε ζούσαμε με τον μισθό μας. Σήμερα ζούμε με τους μισθούς που ΘΑ πάρουμε…

Κάποτε δεν είχαμε δραχμή στην τσέπη, μα ήμασταν τόσο, μα τόσο ευτυχισμένοι… Σήμερα έχουμε τα πάντα και τρωγόμαστε με τα ρούχα μας.

Κάποτε ιδανικό ήταν να γίνεις αναγνωρισμένος. Σήμερα, ιδανικό είναι να γίνεις απλά αναγνωρίσιμος.

Κάποτε μας δάνειζε λεφτά ο αδελφός μας. Σήμερα μας δανείζουν οι τράπεζες.

Κάποτε κοιτούσαμε στα μάτια τους ανθρώπους. Τώρα τους κοιτάμε στην τσέπη.

Κάποτε δουλεύαμε για να ζήσουμε. Σήμερα ζούμε για να δουλεύουμε.

Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας. Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανέναν…

Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν «Ζωή»…
 
Γνωστό -και πολύ άστοχο,κατά τη γνώμη μου- chain mail.

Καλό να θυμόμαστε και να μη ξεχνάμε τα παλιά,αλλά η αγιοποίηση των πάντων και η εξιδανίκευση των πάσης φύσεως καταστάσεων,είναι τουλάχιστον άκυρα... ;)
 
Εντάξει, κείμενο με έντονο το ραμαντικό στοιχείο, που κυκλοφορεί συχνά πυκνά σε μπλογκς, μέιλς κτλ τις τελευταίες εβδομάδες.

Σε αρκετά σημεία έχει δίκιο, σε κάποια άλλα όμως θεωρώ ότι υπερβάλλει. Οκ "κάποτε" και "σήμερα" - το ζήτημα είναι ότι μας χαλάει να το αλλάζουμε όχι να πολλαπλασιάζεται μία ρητορική λαγνεία για το παρελθόν, που ούτε τότε ήταν όλα τέλεια (πάντα κάτι έλειπε-κακά τα ψέματα).

Αρκετά από τα "κάποτε", επιδέχονται περιθώριο βελτίωσης από εμάς τους ίδιους, ενώ κάποια ακόμη, άλλαξαν οι εποχές άλλαξαν κι αυτά και δεν συμβαδίζουν με το "τώρα".

Το να βελτιώσουμε την ποιότητα ζωής μας όμως θεωρώ ότι είναι στο χέρι μας, μετατρέποντας τα θετικά και τα αρνητικά του παρελθόντος σε εμπειρία για την καλυτέρευση τόσο του εαυτού μας, όσο και των γύρω μας. ;)
 
dimitris261 είπε:
Κάποτε δουλεύαμε για να ζήσουμε. Σήμερα ζούμε για να δουλεύουμε.
Εχω ξεχωρίσει την σπουδεοτερη (κατα τη γνωμη μου) εκφραση του mail.

Πολύ συγκινιτηκό (δεν το λεω ειρωνικά).

ΔΕΝ ειναι άκυρη η συγκριση του τότε με του σήμερα κατα τη γνώμη μου.

Για οποιον έχει ζησει το τοτε ,απλα μπορει να συγκρινει...
 
manos426f είπε:
Γνωστό -και πολύ άστοχο,κατά τη γνώμη μου- chain mail.
Καλό να θυμόμαστε και να μη ξεχνάμε τα παλιά,αλλά η αγιοποίηση των πάντων και η εξιδανίκευση των πάσης φύσεως καταστάσεων,είναι τουλάχιστον άκυρα... ;)
+1000. :)

Άλλωστε στο χέρι του καθενός είναι να μείνει παιδί, η ζωή μας είναι δική μας να κάνουμε ότι θέλουμε. :)

Μην αρχίσω πάλι ανάλυση και "ψαλμωδίες"..... ;)

Όσο για τη φράση "ζούμε για να δουλεύουμε" σήμερα αντιπαραθέτω:

"Ζούμε χωρίς να δουλεύουμε" .

Anything is possible.
 
Αν και θα συμφωνήσω με το Μάνο, δε μπορώ παρά να δηλώσω ότι το μήνυμα του dimitri261 με άγγιξε πολύ.

Δε χρειάζεται να αντιμετωπίζουμε τη ζωή με ένα στείρο "επιστροφή στο παρελθόν",

αλλά ορισμένες εκφάνσεις του μας λείπουν και είναι δείγμα υγείας να τις αναφέρουμε και να τις αναγνωρίζουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
συμφωνώ με τον exe #) και εμένα με συγκίνησε κι ας ξέρω πως όλα είναι σχετικά ...
 
Κι εγω το θεωρω υπερβολικα ρομαντικο, σε σημειο να ειναι αστοχο και ανακριβες. Ποτε η τηλεοραση δεν επαιζε "μικιμάους" Σεραφινο και Τιραμολα αφου οι συγκεκριμενοι ειναι ηρωες κομικς.

Εκτος αυτου, απο παντα επαιζε τερατακια και μπαμπουλες η τηλεοραση. Δεν ειναι καινουργιο φρουτο παρακμης :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
+1000. :)
Όσο για τη φράση "ζούμε για να δουλεύουμε" σήμερα αντιπαραθέτω:

"Ζούμε χωρίς να δουλεύουμε" .

Anything is possible.
Γεια σου ρε pooky !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
dimitris261 είπε:
Κάποτε δεν είχαμε δραχμή στην τσέπη, μα ήμασταν τόσο, μα τόσο ευτυχισμένοι… Σήμερα έχουμε τα πάντα και τρωγόμαστε με τα ρούχα μας.
Επησης σωστο!
 
Παντως ζουμε ρετρο εποχες σε κακη version. Ακουγα στο ραδιοφωνο οτι η μεση αγοραστικη δυναμη του Ελληνικου πληθυσμου ειναι ιση με αυτη του 1984...
 
Και πάμε ολοταχώς για επικές δεκαετίες όπως το 1950. Αυστραλία και Καναδάς θα γνωρίσουν νέο μεταναστευτικό ρεύμα.

(Κάποτε κάποιος παλαβός πριν χρόνια νομίζω κάτι έλεγε για ότι ζούμε σήμερα, σε κάποιο mamouni.gr μιλούσε για εικονικά σενάρια χρεωκοπίας που τα κάνει πρόβα και που πιθανόν να πραγματοποιηθούν άμεσα......... Ποιoς να είναι άραγε, εδώ στην άκρη του μυαλού μου είναι........ )
 
manos426f είπε:
Γνωστό -και πολύ άστοχο,κατά τη γνώμη μου- chain mail.
Καλό να θυμόμαστε και να μη ξεχνάμε τα παλιά,αλλά η αγιοποίηση των πάντων και η εξιδανίκευση των πάσης φύσεως καταστάσεων,είναι τουλάχιστον άκυρα... ;)
έτσι ακριβώς, η ελευθερία εκφρασής και ιδεών είναι μεγαλύτερη απο πότε σημερά! Οσό αφορά για αξίες είναι στο χέρι του καθενός να τις καλλιεργήσει όχι μονο σε αυτόν αλλα και στους γύρω του, στον κύκλο του.

ΥΓ. θα συμφωνήσω ότι η TV παίζει junk σήμερα, αλλα το Internet την έχει αντικαταστήσει πλέον επάξια...
 
nicksofar είπε:
ΥΓ. θα συμφωνήσω ότι η TV παίζει junk σήμερα, αλλα το Internet την έχει αντικαταστήσει πλέον επάξια...
Και σε αυτό έχουμε και πολύ περισσότερες επιλογές... ;)
 
Wally είπε:
Παντως ζουμε ρετρο εποχες σε κακη version. Ακουγα στο ραδιοφωνο οτι η μεση αγοραστικη δυναμη του Ελληνικου πληθυσμου ειναι ιση με αυτη του 1984...
Χωρίς την ανοδική τάση, το 1984 είχε λεφτά ο Έλληνας.
 
Αυτό το meil μάλλον το έγραψε κάποιος που έζησε στη δεκαετία του '70. Έτσι ήταν, έτσι τα θυμάμαι κι εγώ.
 
Πίσω
Μπλουζα