Κάποτε...

statusgr είπε:
Χωρίς την ανοδική τάση, το 1984 είχε λεφτά ο Έλληνας.
Μαρουλόφυλλα είχε. Πληθωριστικά χαρτιά με 25% επιτόκιο σε απλή κατάθεση στις τράπεζες. Με τις συνεχείς υποτιμήσεις, ακόμα και τα Σοβιετικά ρούβλια είχαν μεγαλύτερη αξία. :(
 
''Kαποτε χτυπαγαμε 2 πυριτολιθους και αναβαμε φωτια, σημερα χτυπαμε παλαμακια και αναβουν τα φωτα''

Νταξει οκ καλο ειναι να νοσταλγουμε καποια πραγματα, αλλα αυτο το μελι που κυκλοφορει τουλαχιστον 2-3 χρονια ειναι υπερβολικα γλυκαναλατο και σχετικα ανακριβες. Αν εχουμε φτασει σε μια κατασταση που ομολογουμενως δεν μας αρεσει (στους περισσοτερους) πρεπει να ξερουμε οτι κανενας αλλος δεν μας εφερε εδω εκτος απο τον εαυτο μας. Επισης κανενας αλλος δεν μπορει να δωσει λυση. Η ανθρωπινη απληστια και φιλοδοξια μας μας τελματωσε, αλλα παλι χωρις αυτη θα μεναμε σε σπηλιες ακομα κυνηγωντας βροντοσαυρους οταν δεν σερναμε τις γυναικες απο τα μαλλια μετα το πρωινο κατουρημα. Το κλειδι ειναι το μετρο και το μετρο θελει αυτοπειθαρχια (εδω εχουμε λιγο θεμα). Ανταλλαξαμε χρυσο (ποιοτητα ζωης) με καθρεφτακια (εικονικα ποστα με πομπωδη ονοματα) και φανταστικες αναγκες. Δεν μας το εκανε κανενας αλλος αυτο. Μονοι μας καταργησαμε οσα κερδισαν οι παππουδες μας (με αιμα). Αμα θελουμε πραγματικα μπορουμε να τα παρουμε πισω αυριο κιολας. Θελουμε?
 
joe είπε:
Ανταλλαξαμε χρυσο (ποιοτητα ζωης) με καθρεφτακια (εικονικα ποστα με πομπωδη ονοματα) και φανταστικες αναγκες. Δεν μας το εκανε κανενας αλλος αυτο. Μονοι μας καταργησαμε οσα κερδισαν οι παππουδες μας (με αιμα). Αμα θελουμε πραγματικα μπορουμε να τα παρουμε πισω αυριο κιολας. Θελουμε?
Ultimate respect.

Τα είπες όλα. :) :)
 
pooky(1) είπε:
Ultimate respect.
Τα είπες όλα. :) :)
Ultimate Warrior :D

warrior.jpg
 
pooky(1) είπε:
Μαρουλόφυλλα είχε. Πληθωριστικά χαρτιά με 25% επιτόκιο σε απλή κατάθεση στις τράπεζες. Με τις συνεχείς υποτιμήσεις, ακόμα και τα Σοβιετικά ρούβλια είχαν μεγαλύτερη αξία. :(
χμμμ μπορεί, αλλά ήταν εποχή που μπορούσε ένας μέσος έλληνας να φτιάξει περιουσία (και πολλών οι γονιοί μας ευτυχώς για μας έφτιαξαν). ήταν μια εποχή που οι απαιτήσεις όλων μας δεν είχαν ακόμα γίνει δυσανάλογες σε σχέση με αυτά που βγάζαμε - σαν παιδί εγώ στη ρόδο δεν ήξερα τπτ από φίρμες και όταν ήρθαν τα benetton τα είδα τουλάχιστο armani #)

μετά ξεκίνησε το ξόδεμα, τα κινητά στα χέρια των παιδιών είναι για μένα το σύμβολο όλων όσων εμείς δεν ξέραμε και αυτά δεν ξέρουν πως υπήρξε και ζωή χωρίς αυτά 8) σήμερα αν δεν είσαι μεγαλοεργολάβος ή μεγαλοαπατεώνας, ή τελοσπάντων μεγαλοδιαπλεκόμενος, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις περιουσία. τέλος.
 
Clemence είπε:
χμμμ μπορεί, αλλά ήταν εποχή που μπορούσε ένας μέσος έλληνας να φτιάξει περιουσία (και πολλών οι γονιοί μας ευτυχώς για μας έφτιαξαν). ήταν μια εποχή που οι απαιτήσεις όλων μας δεν είχαν ακόμα γίνει δυσανάλογες σε σχέση με αυτά που βγάζαμε - σαν παιδί εγώ στη ρόδο δεν ήξερα τπτ από φίρμες και όταν ήρθαν τα benetton τα είδα τουλάχιστο armani #)
μετά ξεκίνησε το ξόδεμα, τα κινητά στα χέρια των παιδιών είναι για μένα το σύμβολο όλων όσων εμείς δεν ξέραμε και αυτά δεν ξέρουν πως υπήρξε και ζωή χωρίς αυτά 8) σήμερα αν δεν είσαι μεγαλοεργολάβος ή μεγαλοαπατεώνας, ή τελοσπάντων μεγαλοδιαπλεκόμενος, δεν υπάρχει περίπτωση να κάνεις περιουσία. τέλος.
Μια λεξη θα πω και το κοβω γιατι θα βγουμε εκτος...

ΔΑΝΕΙΑ
 
krios είπε:
Αυτό το meil μάλλον το έγραψε κάποιος που έζησε στη δεκαετία του '70. Έτσι ήταν, έτσι τα θυμάμαι κι εγώ.

Περιγραφει και τη δεκαετια του 80 ,είμουν μικρός αλλα τη θυμάμε.

Clemence είπε:
κάποτε μαθαίναμε ορθογραφία στο σχολείο, τώρα δεν παίρνουμε χαμπάρι :eek:
Υπονοεις οτι η δική μου γενια δεν ξέρει ορθογραφία? Λεπτομέρεια...

Πηγα δημοτικό στα μέσα της δεκαετιας του 80 ,αρκετοι δεν ήξεραν καλή ορθογραφια ,αρκετοι ομως ήξεραν.

Αυτο τι σχέση έχει με το e-mail που postαρε ο φίλος ?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
video80 είπε:
Υπονοεις οτι η δική μου γενια δεν ξέρει ορθογραφία? Λεπτομέρεια...Πηγα δημοτικό στα μέσα της δεκαετιας του 80 ,αρκετοι δεν ήξεραν καλή ορθογραφια ,αρκετοι ομως ήξεραν.

Αυτο τι σχέση έχει με το e-mail που postαρε ο φίλος ?
νταξ, προφανώς το σχολείο έχει πάρει την κάτω βόλτα, και η χαριστική βολή ήταν τα κινητά και το ίντερνετ :sealed: αλλά βρε video80, ποσοστό αστοχίας τρομερό να κάνεις 1 λέξη στις 2 λάθος! ελπίζω να βελτιωθείς στο μέλλον ;)
 
Ο Joe είπε τη μαγική - μισητή για μένα - λέξη.

Πριν, τη δεκαετία του '80 αν δεν είχες να πάρεις αμάξι δεν έπαιρνες, έκανες οικονομία.

Σήμερα το λεξιλόγιο του Έλληνα είναι γεμάτο από "άτοκες δόσεις" ενώ παλιότερα ήταν από "οικονομία".

Αλήθεια η λέξη "αποταμίευση" έχει βγει από το Ελληνικό λεξικό;

O Έλληνας πάντα ήταν αποταμιευτής. Από τα μέσα της δεκαετίας του '90 έγινε καταναλωτής, ενώ το 1999 ήρθε η "άνθιση" του Ελληνικού Χρηματιστηρίου και ο πυρετός του χρυσού, κατέστρεψε τις αποταμιεύσεις και έκανε τον Έλληνα υπερκαταναλωτή που ζει με ξένο χρήμα.

Σήμερα, δεν υπάρχει γυρισμός, τουλάχιστον όχι εύκολος και χωρίς ΔΝΤ. Είναι δύσκολο να κόψεις το χαβιάρι Μπελούγκα και να γυρίσεις στο Χαλβά Φαρσάλων.......
 
καποτε ο χρονος ειχε τεσσερις εποχες,αλλα δεν ειχε fujitsu(τυχαια επιλογη)

καποτε δουλευαμε 8 ωρες (αν ειμασταν δημοσιοι υπαλληλοι )αλλα δουλευαμε και μεχρι Σαββατο απογεμα..

καποτε μονο στο πατρικο του πατερα μου υπηρχε τηλεφωνο,σημερα με MSN ,skype κλπ δεν χρειαζεται να κανεις το σπιτι σου τηλεφωνειο..

Κάποτε πίναμε νερό της βρύσης και ήμασταν μια χαρά.εκτος αν ζουσαμε στο Ναυπλιο ,στα νησια και γενικα στη μιση Ελλαδα..

Καποτε ριχναμε σωρηδον φολες στα σκυλια σημερα πληρωνουμε για να τα αγορασουμε

Κάποτε είχαμε τις πόρτες των σπιτιών ανοικτές, αλλα δεν ειχαμε και τιποτε για να μας κλεψουνε..

Κάποτε μας αρκούσε μια βόλτα με την κοπέλα μας σε ένα ταπεινό δρομάκι της γειτονιάς. Χέρι χέρι, να κοιτάμε τον ουρανο,αλλα και ολους τους ανωμαλους

που καναν ουρα στα παρκακια..τουλαχιστον σημερα με το ιντερνετ οι ανωμαλοι ειναι σε κατ οικον περιορισμο..

καποτε κανανε 5 παιδια γιατι δεν ξερανε ποσα θα ζησουνε στη γεννα

καποτε δεν ειχαμε αυτοκινητο αλλα η περδικουλα μας το ηξερε ποσο ζηλευαμε το γειτονα που ειχε και δεν αλλαζε 3 λεωφορεια να παει στη δουλεια του..

καποτε καθε που γινονταν εκλογες ειχαμε νεκρους

καποτε θελαμε να σφαξουμε τη μιση Ελλαδα για να επιβαλουμε δυναστη της αρεσκειας μας..
 
don dokken είπε:
καποτε ο χρονος ειχε τεσσερις εποχες,αλλα δεν ειχε fujitsu(τυχαια επιλογη)καποτε δουλευαμε 8 ωρες (αν ειμασταν δημοσιοι υπαλληλοι )αλλα δουλευαμε και μεχρι Σαββατο απογεμα..

καποτε μονο στο πατρικο του πατερα μου υπηρχε τηλεφωνο,σημερα με MSN ,skype κλπ δεν χρειαζεται να κανεις το σπιτι σου τηλεφωνειο..

Κάποτε πίναμε νερό της βρύσης και ήμασταν μια χαρά.εκτος αν ζουσαμε στο Ναυπλιο ,στα νησια και γενικα στη μιση Ελλαδα..

Καποτε ριχναμε σωρηδον φολες στα σκυλια σημερα πληρωνουμε για να τα αγορασουμε

Κάποτε είχαμε τις πόρτες των σπιτιών ανοικτές, αλλα δεν ειχαμε και τιποτε για να μας κλεψουνε..

Κάποτε μας αρκούσε μια βόλτα με την κοπέλα μας σε ένα ταπεινό δρομάκι της γειτονιάς. Χέρι χέρι, να κοιτάμε τον ουρανο,αλλα και ολους τους ανωμαλους

που καναν ουρα στα παρκακια..τουλαχιστον σημερα με το ιντερνετ οι ανωμαλοι ειναι σε κατ οικον περιορισμο..

καποτε κανανε 5 παιδια γιατι δεν ξερανε ποσα θα ζησουνε στη γεννα

καποτε δεν ειχαμε αυτοκινητο αλλα η περδικουλα μας το ηξερε ποσο ζηλευαμε το γειτονα που ειχε και δεν αλλαζε 3 λεωφορεια να παει στη δουλεια του..

καποτε καθε που γινονταν εκλογες ειχαμε νεκρους

καποτε θελαμε να σφαξουμε τη μιση Ελλαδα για να επιβαλουμε δυναστη της αρεσκειας μας..
Χα,χα! Πολύ πετυχημένο... και πιο αληθινό (δυστυχώς) ;)
 
pooky(1) είπε:
Ο Joe είπε τη μαγική - μισητή για μένα - λέξη.
Πριν, τη δεκαετία του '80 αν δεν είχες να πάρεις αμάξι δεν έπαιρνες, έκανες οικονομία.

Σήμερα το λεξιλόγιο του Έλληνα είναι γεμάτο από "άτοκες δόσεις" ενώ παλιότερα ήταν από "οικονομία".

Αλήθεια η λέξη "αποταμίευση" έχει βγει από το Ελληνικό λεξικό;

O Έλληνας πάντα ήταν αποταμιευτής. Από τα μέσα της δεκαετίας του '90 έγινε καταναλωτής, ενώ το 1999 ήρθε η "άνθιση" του Ελληνικού Χρηματιστηρίου και ο πυρετός του χρυσού, κατέστρεψε τις αποταμιεύσεις και έκανε τον Έλληνα υπερκαταναλωτή που ζει με ξένο χρήμα.

Σήμερα, δεν υπάρχει γυρισμός, τουλάχιστον όχι εύκολος και χωρίς ΔΝΤ. Είναι δύσκολο να κόψεις το χαβιάρι Μπελούγκα και να γυρίσεις στο Χαλβά Φαρσάλων.......
Ρετρο αναμνηση. Θυμαμαι κατα τα μεσα 80 να ερχεται ενα επαγγελματικο φορτηγακι ανα διαστηματα, να παρκαρει προχειρα μπροστα απ το σπιτι μου και ο οδηγος να πηγαινει σε 1-2 συγκεκριμενα σπιτια στην γειτονια. Η γιαγια μου τοτε ελεγε στην μανα μου ''χμ ηρθε ο δοσατζης για την ταδε''. Εγω δεν ηξερα τι ηταν αυτο το μυστηριο δοσατζης, ο οδηγος (ενα μεσηλικο ανθρωπακι) δεν μου εκανε και πολυ εντυπωση, αλλα απο το περιφρονητικο υφος που το ελεγε η γιαγια μου μαλλον ηταν κατι κακο. Οταν κατα καιρους ακουγα φρασεις ''οχι σαν αυτους που χρωστανε'' καταλαβαινα οτι ηταν μαλλον πολυ κακο.

Το να χρωστας στον δοσατζη ηταν ντροπιαστικο για την οικογενεια και κυριως για την γυναικα. Ηταν σαν δειγμα κακης διαχειρισης ή ανευθυνοτητας μιας και συνηθως οι γυναικες κρατουσαν τα οικονομικα του σπιτιου. Το να μην ειχες δεν σχολιαζοταν, τουλαχιστον απο ατομα της οικονομικης σου ταξης. Το να μην εχεις και να κανεις οτι εχεις ομως θεωρουνταν κακο. Το αστειο ειναι οτι η γιαγια μου κατακεραυνωνε τις γειτονισσες που χρωστουσαν κανα παραπανω σερβιτσιο, καμια κουβερτα, αντε και κανα ψυγειο. Που να ηξερε τοτε τι θα γινοταν μετα. Που να ηξερε οτι οι ξεμυαλισμενοι θα ηταν η νορμα και οχι η εξαιρεση. Οτι δεν θα ψιθυριζαν πια ''το πηρα με γραμματεια'' αλλα θα περηφανευονταν κιολας για το οτι πληρωνουν την μια καρτα με την αλλη με το κλασσικο ''ελα μωρε και τι να εκανα να μην το παρω?''.
 
don dokken είπε:
καποτε ο χρονος ειχε τεσσερις εποχες,αλλα δεν ειχε fujitsu(τυχαια επιλογη)καποτε δουλευαμε 8 ωρες (αν ειμασταν δημοσιοι υπαλληλοι )αλλα δουλευαμε και μεχρι Σαββατο απογεμα..

καποτε μονο στο πατρικο του πατερα μου υπηρχε τηλεφωνο,σημερα με MSN ,skype κλπ δεν χρειαζεται να κανεις το σπιτι σου τηλεφωνειο..

Κάποτε πίναμε νερό της βρύσης και ήμασταν μια χαρά.εκτος αν ζουσαμε στο Ναυπλιο ,στα νησια και γενικα στη μιση Ελλαδα..

Καποτε ριχναμε σωρηδον φολες στα σκυλια σημερα πληρωνουμε για να τα αγορασουμε

Κάποτε είχαμε τις πόρτες των σπιτιών ανοικτές, αλλα δεν ειχαμε και τιποτε για να μας κλεψουνε..

Κάποτε μας αρκούσε μια βόλτα με την κοπέλα μας σε ένα ταπεινό δρομάκι της γειτονιάς. Χέρι χέρι, να κοιτάμε τον ουρανο,αλλα και ολους τους ανωμαλους

που καναν ουρα στα παρκακια..τουλαχιστον σημερα με το ιντερνετ οι ανωμαλοι ειναι σε κατ οικον περιορισμο..

καποτε κανανε 5 παιδια γιατι δεν ξερανε ποσα θα ζησουνε στη γεννα

καποτε δεν ειχαμε αυτοκινητο αλλα η περδικουλα μας το ηξερε ποσο ζηλευαμε το γειτονα που ειχε και δεν αλλαζε 3 λεωφορεια να παει στη δουλεια του..

καποτε καθε που γινονταν εκλογες ειχαμε νεκρους

καποτε θελαμε να σφαξουμε τη μιση Ελλαδα για να επιβαλουμε δυναστη της αρεσκειας μας..
Σωστότατος ο don! :thumbup: :thumbup:
 
Αχχ, κάποτε υπήρχε η SEGA και το Dreamcast τώρα υπάρχει η Microsoft και το XBOX360 :D :D:D:D
 
Δηλαδή αφού το κάποτε ήταν ζωή κατα τον ποιητή, ετότενες το σήμερα τί είναι ρε μάστορα , νεκρανάσταση να πούμε...

Τέλοσπάντων, και αυτό με τον Καζαντζίδη και την Σούλα Μπούλα δέν μου άρεσε, γιατί εντάξει, την Σούλα τη Μπούλα την ξέρω και τα σπάει, ο Καζαντζίδης ποιός είναι ? :)
 
Κάποτε μια γυναικα ανεχοταν εναν τυραννο συζυγο γιατι δεν ειχε που να παει. Σημερα οικογενειες διαλυονται για το τιποτα.

Καποτε δεν ειχαμε επιλογες στην εξοδο, και ειδικα στα χωρια περιμενες κανα γαμο η πανηγυρι για να βγεις εξω. Σημερα με τις τοσες υποχρεωσεις, και το μηδεν χρημα δεν εχεις ορεξη να πας πουθενα

Καποτε φωναζαμε τα παιδια να μαζευτουν στο σπιτι απο τις αλανες. Σημερα τα φωναζουμε να ξεκολλησουν απο τον υπολογιστη για να βγουν να παιξουν.

Καποτε ειχαμε λιγοτερες υποχρεωσεις στο σχολειο, και ελαχιστα εκτος σχολειου. Σημερα περνας στην ανωτερη εκπαιδευση με ελαχιστη προσπαθεια (θυμιστε μου φετος, ποιος εγραψε το 0,9 και περασε?)

Καποτε οι πορτες των σπιτιων ηταν ανοιχτες ολη την μερα για ολον τον κοσμο. Σημερα δεν τρεμεις μην ερθεις ξαφνικος επισκεπτης και δει το σπιτι ασυμμαζευτο. Αν δεν ειδοποιησει, κανεις πως δεν εισαι μεσα.

Καποτε οι γυναικες καθονταν σπιτι και φροντιζαν τα παιδια. Σημερα που δουλευουν και εχουν και το σπιτι, τις βλεπεις πιο περιποιημενες εμφανισιακα

Καποτε καθε γιορτη μαζευομασταν στα σπιτια συγγενων που γιορταζαν (ενισχυοντας τους συγγενικους δεσμους). Σημερα κανεις γιορτη οποτε σου γουσταρει, καλεις οποιον θες, και αν δεν θες να μπεις στα εξοδα ή να κανεις το σπιτι χαλια ή θες να εισαι ακοινωνητος, δεν κανεις ποτε γιορτη
 
Λορένα είπε:
Κάποτε μια γυναικα ανεχοταν εναν τυραννο συζυγο γιατι δεν ειχε που να παει.
αααχχχχ αυτες ηταν εποχες, τωρα εχω κατι φιλους που σιδερωνουνκαλυτερα απ την μανα μου
 
Λορένα είπε:
Καποτε οι γυναικες καθονταν σπιτι και φροντιζαν τα παιδια. Σημερα που δουλευουν και εχουν και το σπιτι, τις βλεπεις πιο περιποιημενες εμφανισιακα

Καποτε καθε γιορτη μαζευομασταν στα σπιτια συγγενων που γιορταζαν (ενισχυοντας τους συγγενικους δεσμους). Σημερα κανεις γιορτη οποτε σου γουσταρει, καλεις οποιον θες, και αν δεν θες να μπεις στα εξοδα ή να κανεις το σπιτι χαλια ή θες να εισαι ακοινωνητος, δεν κανεις ποτε γιορτη
Συμαντικές παρατηρήσεις.

Πράγματι οι σημερινές γυναικες ειναι πιο περιποιοιμένες εμφανισιακά και δεν ειναι μόνο οι νοικοκυρες ή αυτες που δουλεύουν.Εχω προσεξει οτι και οι μαθητριες απο το σχολειο ακομα ,απο τα 14 με 15 ,ειναι πιο καλοντιμένες και εμφανήσημες απο οτι στο παρελθόν (δεκαετιες 80 και 90), εγώ θυμαμε τις παλιες μου συμαθήτριες πώς ειταν, ανετα θα τις χαρακτιριζε καποιος ώς :

''μπάζα'' ,αλλά δεν ειναι έτσι. Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

Όσον αφορα τις γιορτές, ολοι το βλέπουν ως μια κοινονική εκδηλοση και τιποτα παραπανω ,σαφέστατα και έχουν μειωθει πάρα πολλύ τα partys ,αλλά κατα τη γνώμη μου έχει αλλάξει και ο τροπος διεξαγωγής τους (μπορει να υπάρχουν και εξερέσεις) ,ειναι βαρετά και ο κοσμος ειναι πολύ πιο ''κουμπομένος'' ,δεν μιλάνε πολύ ,γενικα σαν σε αγγαρεία.Οποτε βρέθηκα σε γιορτές τελευτεα όλο ανιαρα και καθυμερινά θεματα συζητουσαν.

Δεν ξέρω βεβεα τι συμβένει στα παιδια ,αλλα υποθέτω θα χει σκαρτέψει το πραγμα
 
video80 είπε:
Συμαντικές παρατηρήσεις.Πράγματι οι σημερινές γυναικες ειναι πιο περιποιοιμένες εμφανισιακά και δεν ειναι μόνο οι νοικοκυρες ή αυτες που δουλεύουν.Εχω προσεξει οτι και οι μαθητριες απο το σχολειο ακομα ,απο τα 14 με 15 ,ειναι πιο καλοντιμένες και εμφανήσημες απο οτι στο παρελθόν (δεκαετιες 80 και 90), εγώ θυμαμε τις παλιες μου συμαθήτριες πώς ειταν, ανετα θα τις χαρακτιριζε καποιος ώς :

''μπάζα'' ,αλλά δεν ειναι έτσι. Τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.

Όσον αφορα τις γιορτές, ολοι το βλέπουν ως μια κοινονική εκδηλοση και τιποτα παραπανω ,σαφέστατα και έχουν μειωθει πάρα πολλύ τα partys ,αλλά κατα τη γνώμη μου έχει αλλάξει και ο τροπος διεξαγωγής τους (μπορει να υπάρχουν και εξερέσεις) ,ειναι βαρετά και ο κοσμος ειναι πολύ πιο ''κουμπομένος'' ,δεν μιλάνε πολύ ,γενικα σαν σε αγγαρεία.Οποτε βρέθηκα σε γιορτές τελευτεα όλο ανιαρα και καθυμερινά θεματα συζητουσαν.

Δεν ξέρω βεβεα τι συμβένει στα παιδια ,αλλα υποθέτω θα χει σκαρτέψει το πραγμα
Mπα δεν φταινε οι γιορτες, απλα μεγαλωνουμε και πολλοι πλεον ειναι πρωτης ταξεως πυτζαμανθρωποι, με τις ευλογιες της κυρας βεβαιως βεβαιως..

Ισα ισα που με το σφιξιμο θα κοπουν κατι late 90's αηδιες τυπου ''γεννεθλια σε κλαμπ'' και τα πιτσιρικια θα ξαναρχισουν να μπαλαμουτιαζονται στα αδεια δωματια ;)
 
Πίσω
Μπλουζα