Κάποτε...

Mπορει και να μην φτενει οι γιορτές ,μπορει να ναι όντος έτσι τα πράγματα φιλε joe ,και να συμβένει αυτο στους συμερινους 30αριδες και 40αριδες ,για το λογο οτι είμαστε (στην πλιοψηφία) ''πυτζαμάνθρωποι''.

Αυτο το ''Γενεθλια σε club '' παντος συνεχιζετε και σύμερα στην νεολαια.
 
joe είπε:
αααχχχχ αυτες ηταν εποχες,τωρα εχω κατι φιλους που σιδερωνουν καλυτερα απ την μανα μου
χαχαχαχα,όλα τα λεφτά το σχόλιό σου φίλε joe!!!! :animlaugh: :animlaugh: :animlaugh:
 
Δεν μπορείς να κατηγορείς σήμερα κάποιους γιατί δεν βάζουν κόσμο σπίτι τους.

Εγώ προσωπικά, δεν ανέχομαι πολλά - πολλά. Ελάχιστοι πραγματικοί φίλοι που είναι αποδεδειγμένα ψημένοι και κανείς άλλος. Την τελευταία φορά που είχαν έρθει γνωστοί - γνωστών μου έκαναν ζημιά σε μηχάνημα μεγάλης αξίας και από τότε δεν ξαναπάτησε συφερτός στο σπίτι.

Όσο για πάρτυ στο σπίτι μου, δεν έκανα ποτέ και ούτε που πρόκειται. Δεν είμαι κοινωνικό άτομο και δεν μου αρέσει να έρχεται ο κάθε κανάτας με σχόλια "Είσαι στα 40 και ακόμα έχεις κονσόλες σπίτι", "εγώ στη θέση σου θα έκανα εκείνο". Ουστ και να μου γράφουν.
 
pooky(1) είπε:
Δεν είμαι κοινωνικό άτομο και δεν μου αρέσει να έρχεται ο κάθε κανάτας με σχόλια "Είσαι στα 40 και ακόμα έχεις κονσόλες σπίτι", "εγώ στη θέση σου θα έκανα εκείνο".
Αν ερχόταν όμως ένα πλήθος 30άρηδων/40άρηδων και σου λέγανε "καλά,έχεις κάνει ωραία κατάσταση εδώ λέμε","μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγώ",θα το έβλεπες αλλιώς... :D :D
 
pooky(1) είπε:
Δεν μπορείς να κατηγορείς σήμερα κάποιους γιατί δεν βάζουν κόσμο σπίτι τους.
Εγώ προσωπικά, δεν ανέχομαι πολλά - πολλά. Ελάχιστοι πραγματικοί φίλοι που είναι αποδεδειγμένα ψημένοι και κανείς άλλος. Την τελευταία φορά που είχαν έρθει γνωστοί - γνωστών μου έκαναν ζημιά σε μηχάνημα μεγάλης αξίας και από τότε δεν ξαναπάτησε συφερτός στο σπίτι.

Όσο για πάρτυ στο σπίτι μου, δεν έκανα ποτέ και ούτε που πρόκειται. Δεν είμαι κοινωνικό άτομο και δεν μου αρέσει να έρχεται ο κάθε κανάτας με σχόλια "Είσαι στα 40 και ακόμα έχεις κονσόλες σπίτι", "εγώ στη θέση σου θα έκανα εκείνο". Ουστ και να μου γράφουν.
αν και δεν έχω ρετρό συλλογές, δε μ΄άρεσε ποτέ να μπαίνει κόσμος στο σπίτι μου. σε καταλαβαίνω απόλυτα :)
 
manos426f είπε:
Αν ερχόταν όμως ένα πλήθος 30άρηδων/40άρηδων και σου λέγανε "καλά,έχεις κάνει ωραία κατάσταση εδώ λέμε","μακάρι να μπορούσα να το κάνω κι εγώ",θα το έβλεπες αλλιώς... :D :D
Όχι. Με ξέρεις πολύ καλά ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει!!!!!!

Δεν μου αρέσει να με γλύφουν.

(Καλά αν ήταν η Τζέσικα Άλμπα δεν θα είχα πρόβλημα βεβαίως - βεβαίως..... ) :) :)

Και ναι, πονηρά μυαλά εννοώ αν η κυρία Alba ερχόταν και μου έλεγε πόσο ωραία και μεγάλη είναι η συλλογή μου. Αμέσως στο πονηρό..... Τι θα κάνω με σας δεν ξέρω.... :p :p
 
Sorry Clemence, δεν κάνω κλικ ποτέ σε τέτοιου είδους blogs. Οι "mass leaders" δεν με ενδιαφέρουν.
 
Λορένα είπε:
Κάποτε μια γυναικα ανεχοταν εναν τυραννο συζυγο γιατι δεν ειχε που να παει. Σημερα οικογενειες διαλυονται για το τιποτα.
Ειναι η μονη προταση που δεν μπορω να αποφασισω ποιο απο τα δυο σκελη ειναι η "καλη" εκδοχη.

Λορένα είπε:
Καποτε ειχαμε λιγοτερες υποχρεωσεις στο σχολειο, και ελαχιστα εκτος σχολειου. Σημερα περνας στην ανωτερη εκπαιδευση με ελαχιστη προσπαθεια (θυμιστε μου φετος, ποιος εγραψε το 0,9 και περασε?)
Το να περνας στην ανωτερη εκπαιδευση χωρις να βλαψεις την υγεια σου με τον τροπο ζωης που απαιτουνταν λογω πανελληνιων δεν ειναι κακο. Το κακο με την ανωτερη εκπαιδευση στην Ελλαδα ειναι οτι εδινε εμφαση στη δυσκολια του να μπεις σε ενα συστημα με περιορισμενες θεσεις και "δηθεν" δωρεαν παιδεια. Αυτο οδηγησε στο φαυλο κυκλο της ολο και καλυτερης προετοιμασιας απο ολους για τις ιδιες μονιμως θεσεις. Δηλαδη να πρεπει συνεχως να κανεις ολο κια μεγαλυτερη προσπαθεια απλως για να μεινεις στο ιδιο επιπεδο σε σχεση με τους υπολοιπους. Και δεν ειναι καν οι καλυτεροι μαθητες απαραιτητα που περνανε στο πανεπιστημιο, απλα οι καλυτεροι παπαγαλοι.

Το σωστο θα ηταν να μπορεις σχετικα ευκολα να μπεις στην ανωτερη εκπαιδευση αλλα να γινεται μεσα το ξεσκαρταρισμα απο το πρωτο κιολας ετος. Οχι να μπαινεις και να εχεις το δικαιωμα να εισαι αιωνιος φοιτητης η να δινεις το ιδιο μαθημα 10 φορες γιατι καποτε θα πεσει το ενα θεμα που εχεις διαβασει ολο κι ολο.
 
bspus είπε:
Το σωστο θα ηταν να μπορεις σχετικα ευκολα να μπεις στην ανωτερη εκπαιδευση αλλα να γινεται μεσα το ξεσκαρταρισμα απο το πρωτο κιολας ετος. Οχι να μπαινεις και να εχεις το δικαιωμα να εισαι αιωνιος φοιτητης η να δινεις το ιδιο μαθημα 10 φορες γιατι καποτε θα πεσει το ενα θεμα που εχεις διαβασει ολο κι ολο.
Γιατί βρε Bspus!!! :p

Στα 8 χρόνια που έκανα να πάρω πτυχίο (μπήκα 1987, πήρα 1995) ξέρεις πόσες ώρες ξένοιαστου gaming είχα; Πόσες τσάρκες με κολλητούς στη Στουρνάρη και πόσα ξενύχτια για D&D sessions;

Αυτά δεν πληρώνονται με τίποτε, ειδικά με μια μονότονη ζωή μέσα στο άγχος και την ανασφάλεια αν μου κόψουν δώρα Χριστουγέννων ή αν έχω δουλειά αύριο. BTW κανένα από αυτά δεν με καίει.

Το "εκπαιδευτικό σύστημα" δεν φτιάχνεται ούτε διορθώνεται στην Ελλάδα. Θέλει αλλαγή εκ βάθρων. Αλλά όπως και στην υγεία είναι πολλά τα συμφέροντα και τα λεφτά Άρη, οπότε δεν πρόκειται παρά να γίνονται επιφανειακές αλλαγές μόστρας κάθε λίγο από τον κάθε πολιτικά(λικα)τζαρο.

Back on topic.

Κάποτε δεν έκανες τίποτε με το φόβο του τι θα πει ο γείτονας, σήμερα ζεις τη ζωή σου πιο ελεύθερα, και αν κάποιος σου πει και κάτι του ρίχνεις και μια θρησκευτική κατήχηση.

Κάποτε σε έβλεπε ο καθηγητής στο δρόμο και σου επέβαλε τους κανόνες της γκλάβας του, σήμερα αν σε στραβοκοιτάξει θα καταλλήξει στο ΚΑΤ. Από το να σε ελέγχει ο κάθε καταπιεσμένος καλύτερα να κάνει εκ των έσω ντοκτορά στο υπέροχο σύστημα υγείας της χώρας μας.

Κάποτε ασχολιόσουν με υπολογιστές και συγγενείς και γνωστοί σε χλεύαζαν για τις ασχολίες σου. Σήμερα μερικοί "καταδικασμένοι και ξεγραμμένοι" έχουν ματσό τη πορτοφόλα απλά γιατί δεν άκουσαν τους "παλιότερους" που "ήξεραν καλύτερα. (Αφιερώνεται σε όσους πήγαιναν έξυπνα και όχι στείρα κόντρα στις "κραταιές" ιδέες των σκουριασμένων μυαλών ) Τα ξεράδια τους.

Καλό το παρελθόν, αλλά μόνο για αναμνήσεις και αναπολήσεις. Αν ξαναγύριζε θα ήταν εφιάλτης και όχι όνειρο.
 
!

pooky, με πήρε τηλέφωνο η Jessica Alba και με ρώτησε πιο είναι το user name σου στο Playstation network για κανένα session στο battlefield. :)

Την τελευταία φόρα που ήρθε η Jessica σπιτι μου ενθουσιάστηκε με το Dreamcast...μεγάλη γκομενοπαγίδα τελικά

Όσον για το θέμα του Topic θα συμφωνήσω και εγώ οτί άλλο ρετρολάγνος και άλλο ρετρομάνιακ!! Δεν ήταν όλα τέλεια στο παρελθόν, πως να το κάνουμε τώρα. Θυμάστε το κρητικό ʽκαρτελʽ που δεν επέτρεπε την εισαγωγή μπανάνων στη χώρα και τρώγαμε κάτι κίτρινες μπαμιες και τις πληρώναμε και πανάκριβα? Είχε φέρει ο πατέρας μου ένα τσαμπί απο ταξίδι στην Αμερική και τον ξεφτιλίσανε στο τελωνείο λες και ήταν λαθρέμπορος. Έδωσε και δύο χαστούκια σε ενα ʽπαλλικαράʽ τελώνειακο και πηγε αυτοφωρο. Θυμάμαι ήμουν μικρό παιδί και έκλαιγα γιατί νομιζα οτί θα πηγαινε φυλακή ο πατέρας μου επειδή του ζήτησα μπανάνες. Βέβαια, κάποια πράγματα μένουν ίδια με την πάροδο του χρόνου. Π.χ. εμείς στη Χίο ακομα δεν μπορούμε να πιούμε νερό απο την βρύση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμ......

Τι χαρακτήρας είναι τελικά η Τζέσικα;

Ρετρομάνιακ;;;;;;;
 
αυτες οι εποχες δεν προκειτε να ξεχαστουν.. και μιλαμε για τα 80'ς. οσοι ημασταν 7,8,9, χρονων περνουσαμε υπεροχα τοτε..περιμεναμε να ρθει η παρασκευη μεσημερι να παρουμε τον ποπαυ η τον μικυ, μετα να παμε στο βιντεοκλαμπ της γειτονιας να παρουμε κανα καρατε κανα ελληνικο ψαλτη κλπ και φυσικα και κανα παιδικο τυπου λουκυ λουκ.το σαββατο το προγραμμα ειχε ροντεο[λουνα παρκ] και μετα με τους γονεις στην μπιφτεκουπολη για φαι.και ξημερωνε η κυριακη οπου μαζι με φιλους η συμμαθητες και υπο τη συνοδεια του μπαμπα παιζαμε ποδοσφαιρο στο πεδιο του αρεως.. ωραιες εποχες που δυστηχως δεν ξαναρχονται..
 
dimitris261 είπε:
Ένα μελαγχολικό mail μου ήρθε πριν λίγο και είπα να το μοιραστώ μαζί σας...
Κάποτε ο χρόνος είχε τέσσερις εποχές, σήμερα έχει δύο.

Κάποτε δουλεύαμε οκτώ ώρες, σήμερα έχουμε χάσει το μέτρημα.

Κάποτε είχαμε χρόνο να πάμε για καφέ με τους φίλους μας… Τώρα τα λέμε μέσω MSN και Skype.

Κάποτε είχαμε χρόνο να κοιτάξουμε τον ουρανό, να δούμε το χρώμα του, να ακούσουμε το κελάηδημα των πουλιών, να νιώσουμε την ευωδιά του βρεγμένου χώματος. Σήμερα τα βλέπουμε στην τηλεόραση.

Κάποτε παίζαμε με τους φίλους μας ποδόσφαιρο στις αλάνες. Σήμερα παίζουμε ποδόσφαιρο στο Playstation.

Κάποτε ζητάγαμε συγγνώμη από κοντά, σήμερα το λέμε και με SMS.

Κάποτε κυκλοφορούσαμε με ταπεινά αυτοκίνητα 1.000 κυβικών και ήμασταν χαρούμενοι…

Κάποτε αγοράζαμε ένα παντελόνι και το είχαμε για δύο χρόνια. Τώρα το έχουμε δύο μήνες και μετά παίρνουμε άλλο.

Κάποτε ζούσαμε σε σπίτι 65 τετραγωνικών και…ήμασταν ικανοποιημένοι. Σήμερα ζούμε σε σπίτια μεγαλύτερα και δε χωράμε μέσα…

Κάποτε λέγαμε καλημέρα σε έναν περαστικό και τον ρωτούσαμε για την τάδε οδό. Σήμερα μας το λέει ο navigator.

Κάποτε πίναμε νερό της βρύσης και ήμασταν μια χαρά. Σήμερα πίνουμε εμφιαλωμένο και…αρρωσταίνουμε.

Κάποτε είχαμε τις πόρτες των σπιτιών ανοικτές, όπως και τις καρδιές μας. Σήμερα κλειδαμπαρωνόμαστε, βάζουμε συναγερμούς και έχουμε και 5-6 λυκόσκυλα για να μην αφήσουμε κανέναν να μας πλησιάσει. Είτε είναι καλός, είτε κακός.

Κάποτε είχαμε 2 τηλεοπτικά κανάλια και πάντα βρίσκαμε κάτι ενδιαφέρον να δούμε. Σήμερα έχουμε 100 κανάλια και δεν μας αρέσει κανένα πρόγραμμα.

Κάποτε μαζευόμασταν όλη η οικογένεια γύρω από το κυριακάτικο τραπέζι και αισθανόμασταν ενωμένοι και ευτυχισμένοι. Σήμερα, έχει ο καθένας το δικό του δωμάτιο και δε βρισκόμαστε μαζί στο τραπέζι ποτέ…

Κάποτε η σκληρή δουλειά ήταν ιδανικό. Σήμερα είναι βλακεία.

Κάποτε τα περιοδικά έπαιρναν συνέντευξη από τον Σεφέρη. Σήμερα παίρνουν από τον …πρώτο τυχόντα.

Κάποτε μας μάγευε η φωνή του Στέλιου Καζαντζίδη, σήμερα μας ξεκουφαίνει η…Σούλα Μπούλα.

Κάποτε ντοκουμέντο ήταν μια επιστημονική ανακάλυψη. Σήμερα ντοκουμέντο είναι ένα ερασιτεχνικό βίντεο που δείχνει δύο οπαδούς ομάδων να ανοίγουν ο ένας το κεφάλι του άλλου.

Κάποτε βλέπαμε στην τηλεόραση κινούμενα σχέδια με τον Μίκι Μάους, τον Σεραφίνο και τον Τιραμόλα. Σήμερα βλέπουμε τους Power Rangers και τους Monsters με όπλα και χειροβομβίδες να σκοτώνουν και να ξεκοιλιάζουν τους κακούς.

Κάποτε μας αρκούσε μια βόλτα με την κοπέλα μας σε ένα ταπεινό δρομάκι της γειτονιάς. Χέρι χέρι, να κοιτάμε τον ουρανό, να σιγοψιθυρίζουμε ένα ρομαντικό τραγουδάκι και να ταξιδεύουμε νοητά. Σήμερα πάμε διακοπές στο Ντουμπάι, στο Μαρόκο και στο Μεξικό κι ονειρευόμαστε ταξίδια στο Θιβέτ.

Κάποτε είχαμε το θάρρος και τη λεβεντιά να λέμε «έκανα λάθος». Σήμερα λέμε «αυτός φταίει»…

Κάποτε νοιαζόμασταν για τον γείτονα, σήμερα τσαντιζόμαστε αν αγοράσει καλύτερη τηλεόραση από εμάς.

Κάποτε ζούσαμε με τον μισθό μας. Σήμερα ζούμε με τους μισθούς που ΘΑ πάρουμε…

Κάποτε δεν είχαμε δραχμή στην τσέπη, μα ήμασταν τόσο, μα τόσο ευτυχισμένοι… Σήμερα έχουμε τα πάντα και τρωγόμαστε με τα ρούχα μας.

Κάποτε ιδανικό ήταν να γίνεις αναγνωρισμένος. Σήμερα, ιδανικό είναι να γίνεις απλά αναγνωρίσιμος.

Κάποτε μας δάνειζε λεφτά ο αδελφός μας. Σήμερα μας δανείζουν οι τράπεζες.

Κάποτε κοιτούσαμε στα μάτια τους ανθρώπους. Τώρα τους κοιτάμε στην τσέπη.

Κάποτε δουλεύαμε για να ζήσουμε. Σήμερα ζούμε για να δουλεύουμε.

Κάποτε είχαμε χρόνο για τον εαυτό μας. Σήμερα δεν έχουμε χρόνο για κανέναν…

Αυτό το «Κάποτε», το έλεγαν «Ζωή»…
Πολύ ωραία περιγραφή...!!!Αν και συγκινήθηκα λίγο...!!!
 
Έχει κάποια στοιχεία σωστά αλλά και κάποια που απλά είναι υπερβολικά. Δε νομίζω ας πούμε ότι στα μεγάλα αστικά κέντρα παλιότερα είχαν τις πόρτες ανοικτές. Κι από πότε αρνιόμαστε τις ανέσεις όπως ο navigator (gps εννοεί προφανώς) λέγοντας ότι είναι κακό. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να έχουμε στα 80s γραμμόφωνο και όχι walkman!
 
Αυτα τα ''καποτε'' που αναφερονται στο πρωτο post αυτου τουν θεματος μπορει να ισχυουν για καποιους αλλα για καποιους αλλους δεν ιχυουν.Μια χαρα πηγαινω για καφε,ρετσινα και μπυρες με φιλους και κολητους,πεντακοσιες ωρες δουλευα και τοσες δουλευω γιατι δεν ειμαι ουτε δημοισιος υπαλληλος ουτε ιδιωτικος να εχω 8ωρο.Μια χαρα βλεπω τον ουρανο,ακουω τα πουλια να κελαιδανε καθως πηγαινω στα αμπελια στης ελιες και γενικα οπου και να παω στο χωριο που μενω οπως και μια χαρα μυριζω το χωμα μετα απο βροχη.Μια χαρα παιζω με κολητους μπαλα και μπασκετ και ακομα και με τερματα με πετρες οπως παλια και ουτε καν σε 5Χ5.Φυσικα και εχω παντελονια που τα εχω δυο χρονια γιατι και δεν με τρεχουν τα λεφτα απο τα μπατζακια αλλα και προσεχω τα ρουχα μου.Μια χαρα κυκλοφορουσα και ημουνα χαρουμενος με την φιαταρα μου (fiat 127) παντου ασχετα αν ηταν πιο αγροτικο μηχανημα για της ελιες κλπ.Χιλιες δυο φορες εχω ρωτησει για καποια οδο καποιον περαστικο αλλα εννοοιται οτι χρησιμοποιω και navigator.Mια ζωη νερο απο την βρυση επινα και πινω και ποτε σχεδον εμφιαλωμενο.Οτι ο κοσμος αφηνε της πορτες ανοιχτες ειναι μεγαλος παπας γιατι ουτε καν στα χωρια δεν το καναμε αυτο ουτε και το κανουμε.Καθημερινα η αν οχι καθημερινα αλλα σχεδον καθημερινα τρωμε οικογενια κλπ.Δεν βλεπαμε μονο καποτε μικυ μαους,τιραμολα,τεν τεν κλπ αλλα τα βλεπουμε και τωρα οπως και δεκαδες αλλα χαρις το ιντερνετ.Δραχμη στην τσεπη μπορει να μην εχω και σημερα καποιες φορες ειδικα αν περασει ο μηνας τον λογαροιασμων αλλα μια χαρα μπορω να περασω και ετσι.Και επειδη βαριεμαι να καθομαι να γραφω για ολα τα καποτε του θεματος ολα αυτα δεν ειναι καποτε για μενα οπως και για πολλους αλλους αλλα ειναι η καθημερινοτητα μου και δεν σκοπευω να την αλαξω οποτε οπως ειπα αυτα τα καποτε μπορει να ειναι καποτε για καποιους αλλα δεν ειναι για ολους.
 
Κάποτε λέγαμε καλημέρα σε έναν περαστικό και τον ρωτούσαμε για την τάδε οδό. Σήμερα μας το λέει ο navigator.

Και αν δεν του άρεσε η φάτσα μας, γύρναγε από την άλλη ή μας έριχνε και κανένα μπινελίκι ( αν πέφταμε σε περίεργο). Ειδικά σήμερα, αν πας να πλησιάσεις περαστικό για να τον ρωτήσεις για οδό, κατά 90% θα νομίσει ότι θα θέλεις να του πουλήσεις κάτι ή να του ζητήσεις.. ευρώ!
 
Πίσω
Μπλουζα