Και όμως... κάποτε ήμουν νήπιο! Αναμνήσεις από το νηπιαγωγείο

Στα νήπια φορούσαμε αυτό το πουκάμισο με τον χαμογελαστό ήλιο τα αγόρια. Ήταν μπλε με λίγο άσπρο, όπως φαίνεται και σήμερα. Φρεσκοπλυμένο, φαίνεται ότι με περιμένει ακόμα να το φορέσω για να πάω στο νηπιαγωγείο, αν και έχουν περάσει... γκούχου γκούχου, πάνω από ... άντα χρόνια!

DSC00954.jpg

DSC00956.jpg
 
Στο νηπιαγωγείο είχα ένα πλαστικό ποτηράκι με το σκυλάκι Πλούτο και ένα ποτηράκι με φιγούρα του Ροζ πάνθηρα με τρύπα στο πάνω μέρος για καλαμάκι...

Προβολή συνημμένου 112340

attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
φωτογραφίες από το Νηπιαγωγείο

Η πρώτη φωτογραφία είναι από τις γυμναστικές καλλιτεχνικές επιδείξεις στο τελος της σχολική χρονιάς, δεν είμαι καθόλου χαρούμενη με την όλη κατάσταση...Είμαι μεταμφιεσμένη για τις ανάγκες της καλλιτεχνικής μας εμφάνισης...

Στη δεύτερη φωτογραφία είμαι στην τάξη ανεβασμένη σε καρεκλάκι, με φόντο σχετική παράσταση για την 25η Μαρτίου, η ''φούστα'' του τσολιά είναι από χαρτί γκοφρέ και στη μέση πιασμένη με χαρτόνι και συρραπτικό (!)

ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
φωτογραφίες από το Νηπιαγωγείο
Η πρώτη φωτογραφία είναι από τις γυμναστικές καλλιτεχνικές επιδείξεις στο τελος της σχολικής χρονιάς, δεν είμαι καθόλου χαρούμενη με την όλη κατάσταση...Είμαι μεταμφιεσμένη για τις ανάγκες της καλλιτεχνικής μας εμφάνισης...

Στη δεύτερη φωτογραφία είμαι στην τάξη ανεβασμένη σε καρεκλάκι, με φόντο σχετική παράσταση για την 25η Μαρτίου, η ''φούστα'' του τσολιά είναι από χαρτί γκοφρέ και στη μέση πιασμένη με χαρτόνι και συρραπτικό (!)

Προβολή συνημμένου 116111
επίσης και το καπελάκι στη δεύτερη φωτογραφία είναι απο γκοφρέ χαρτί, το χέρι στη μέση όλα τα λεφτά!
 
stayros είπε:
To δικο μου αναμνηστικο απο το νηπιαγωγιο... :)
attachment.php

Και η σχετικη φωτογραφια απο εκεινη την μερα

της "αποφοιτησης" απο το νηπιαγωγειο.... #) :baby2:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=137714&d=1440950746[/img]"]
attachment.php
 
stayros είπε:
Και η σχετικη φωτογραφια απο εκεινη την μερατης "αποφοιτησης" απο το νηπιαγωγειο.... #) :baby2:

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=137714&d=1440950746[/img]"]
attachment.php

πολύ όμορφη η φωτογραφία, το ύφος πολύ σοβαρό...βέβαια, μεγάλο παιδί!!!
 
Ορίστε και το δικό μου αναμνηστικό από το νηπιαγωγείο!
 
Νήπια 1988. Σε σχολική χριστουγεννιάτικη γιορτή , ντυμένος αγγελάκι...:)

Προβολή συνημμένου 212021
Πωπω είδα τώρα τα αγγελάκια που είναι κολλημένα στον τοίχο κ θυμάμαι που μας λέγανε στο δημοτικό να αγοράσουμε κόλλες για να φτιάχνουμε με τη δασκάλα .Φτιάχναμε αγγελάκια , κεριά, αστέρια για τα Χριστούγεννα.
 
Στο νηπιαγωγείο που πήγαινα το 89-90, είχαμε γράψει σε κασέτα τραγουδάκια για την γιορτή της μητέρας.

«Υπόσχεση σου δίνω,
μαμά, παντοτινή,
πως πάντα θα ακούω
κάθε σου συμβουλή.»
έλεγα στο τέλος.

Δυστυχώς την ψάχνω χωρίς αποτέλεσμα. Βρήκα και άλλα παιδιά αλλά ούτε εκείνα την έχουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Στο νηπιαγωγείο που πήγαινα το 89-90, είχαμε γράψει σε κασέτα τραγουδάκια για την γιορτή της μητέρας.

<<Υπόσχεση σου δίνω,
μαμά, παντοτινή,
πως πάντα θα ακούω
κάθε σου συμβουλή.>>
έλεγα στο τέλος.

Δυστυχώς την ψάχνω χωρίς αποτέλεσμα. Βρήκα και άλλα παιδιά αλλά ούτε εκείνα την έχουν.
Εγώ σαν αυθεντικός μαμάκιας έχω κρατήσει κ τις καρδιές που μας έβαζε η δασκάλα κ φτιάχναμε στη γιορτή της μητέρας
IMG_20200523_141213.jpgIMG_20200523_141144.jpg
 
To ενδεικτικό μου από το νηπιαγωγείο πω πω φοβερό ήτανε .
 
Πηγα 2 χρονια,με ποδια και τετραγωνο καλαθακι πλαστικο με κλειδωμα μπροστα. Την 1η μερα κιολας την κοπανησα,ναι ημουν στην 2η αριστερα σειρα και κατι μου ειπε δυνατα η δασκαλα,εγω στραβωσα κοιταξα την πορτα μετα την δασκαλα και την κοπανησα, ετρεξα προς τα εξω και απο πισω με φωναζαν αλλα εγω τιποτα κατ'ευθειαν στο σπιτι στην μανα μου οπου της ειπα τι εγινε. Την επομενη μερα πηγα ''συνοδεια'' αν θυμαμαι καλα με τον πατερα μου αλλιως μονος δεν θα πηγαινα.
Τουαλετα ειχαμε την ''τουρκικη'',για νερο στο προαυλιο μια βρυση παλια με μπρουτζινο στομιο,η πορτα εκλεινε για να μην βγουμε στο δρομο και μας ειχε πει η δασκαλα καθε παιδακι να φερει ενα παιχνιδι του και να το δωσει και να παρει καποιου αλλου για να παιζει. Εγω πηγα ενα πλαστικο κρισκραφακι (ασπρο-μπλε) και πηρα ενα μεταλλικο εκσκαφακι κιτρινο-μαυρο.
Για τιμωρια ειχαμε να σε σηκωσουν ορθιο στην γωνια να κοιτας τον τοιχο ή το ιδιο αλλα να εχεις σηκωμενο το ενα ποδι πισω (ακου βλακεια, μετα απο λιγη ωρα επειδη επεφτε ολο το βαρος του σωματος στο ενα ποδι αυτο πονουσε και αρχιζες να παλαντζαρεις).
 
Γιατί μου θυμίζεις τη Γερασιμίδου όταν εμφανίστηκε στο Ντόλτσε βήτα;
 
Πίσω
Μπλουζα