Καλκίτος

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους.

Ανεβάζω τα τελευταία μου αποκτήματα.....

Καλκιτος 1 Γ. Παυλιδης.jpg

Τα Kalkitos τα βρήκα σε κατάστημα κοντά στο κέντρο της Θεσσαλονίκης, δίπλα στο Γαλλικό Ινστιτούτο.

(Δεν ξέρω αν επιτρέπονται ονόματα ή διευθύνσεις καταστημάτων για να το γράψω παιδιά, διαφωτίστε με οι παλιότεροι...)

Θα βάλω κι άλλα, ίσως σε λίγο καταφέρω να ανεβάσω και το moto-cross που έχω ημιτελές και ανοιχτό !!

Tώρα που είμαι ζεστός.....

Καλκιτος 2 Γ. Παυλιδης.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απίστευτο!!!

Μετά από τόσα χρόνια να κρατάς ξανά στα χέρια σου Καλκίτο...
 
Koψε περιπτωση τωρα 8 χρονια θρεντ και ουτε μια φωτο απο αυθεντικα ελληνικα καλκιτος της εποχης,μονο μια λαχταρα να τα ξαναδουμε.

Και εκεινη ακριβως της ωρα που ετοιμαζομαι να ανεβασω το δικο μου απο τα σεβεντοειτις τυγχανει να βρωμιζει ο τοπος απο τα καινουργια.

Anyway..

 

Προβολή συνημμένου 123471

Προβολή συνημμένου 123472

Προβολή συνημμένου 123473

Προβολή συνημμένου 123474


Tι ειναι η καλυτερη παρεα για ενα αυθεντικο καλκιτο εποχης...μα η συσκευασια του ,η συσκευασια του που αγορασα με τα ιδια μου τα χερακια πριν πολλα πολλα χρονια και ευρεθη προσφατως.

Καλκιτος Συσκευασια Aardvark.jpg

Ειθε να μην σταματησω ποτε να με εκπλησω!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πράγματι ξυπνάνε αναμνήσεις...θυμάμαι εκτός απο το χωριό του Αστερίξ στις πρώτες σελίδες κι ένα με τον Τιτανικό την ώρα που βυθίζεται. Το θυμάται κανένας άλλος αυτό;
 
Θυμάμαι ότι είχα αρκετά του Disney, o Ρομπεν των Δασών, ο Πίτερ Παν, η Λαίδη και ο Αλήτης, η Σταχτοπούτα...

GK135_4_Storytime_Doodles_Robin_Hood_C_600dpi.jpg

GK135_4_Storytime_Doodles_Robin_Hood_BG_600dpi.jpg

GK135_4_Storytime_Doodles_Robin_Hood_Sheet_600dpi.jpg
 
Πιθανον αν και με αυτο το μεγεθος της φωτο δεν μπορεις να πεις με σιγουρια,παντως ειναι καραρετρο και ελληνικα!!
 
billy είπε:
..κάνοντας και ένα ψαξιματάκι στο internet, εντόπισα και ένα site όπου μπορείς να παίξεις λιγάκι δημιουργώντας διάφορα "σκηνικά", όπως παλιά !!
Μια δεκαετια μετα....και το site που ειχε παραθεσει ο billy,λειτουργει ακομα!!! :D

3 που εφτιαξα με χαβαλεδιαρεκη διαθεση παντα.... ;) ... :D

Calquitos Αντιριξ

Calquitos 1.jpg

Calquitos Τεν-Τεν

Calquitos 2 TenTen.jpg

Calquitos The Simpsons

Calquitos 3 Simpsons.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ποιος δεν θυμάται τα ΚΑΛΚΙΤΟΣ που παίζαμε μικροί κυρίως δεκαετία 70 και αρχές δεκαετίας 80; είναι και πάλι εδώ και πωλούνται στην Ελλάδα σε συγκεκριμένα σημεία. Τα θυμήθηκα χτες και λέω ας κάνω μια αναζήτηση και ορίστε τι βρήκα! http://www.socratis.gr/kalkitos.el.aspx

Κάντε αναζήτηση στο google με την λέξη KALKITOS και θα βρείτε σημεία πώλησης.
 
κατι μουθυμιζουν αλλα πολυ αμυδρα,μαλλον δεν θα τα ειχα παρει λογικα
 
Και βέβαια τα θυμόμαστε τα Kalkitos!! Το αγαπημένο μου ήταν με τα στρουμφακια!
 
Εμένα από όσα είχα παίξει μου άρεσε ένα με pac - man και ένα με το κοάλα και το λύκο που το κυνηγούσε.
 
dacc302d751468b0bf78889d3d9a6860--retro-toys-vintage-toys.jpg


Έκανα μια μικρή αναζήτηση και βρήκα αυτο το οποίο είχα απο μια αλλη εταιρεία, την ideal. Είχε βγάλει όμως και η kalkito σκηνικά με στρουμφακια (σε μεγαλύτερη κλίμακα) και απο ότι θυμάμαι τα είχα αγοράσει και αυτά.

Γενικά ήμουν στρουμφοπορωμενος! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπερα. Αν καποιος ενδιαφερεται πουλαω original KALKITOS τα παλια με το σακουλακι τους ανεγγιχτα σε καλη τιμη. Ο παππους μου ειχε βιβλιοπωλειο εκεινη την εποχη και τα βρηκα προσφατα βοηθωντας τη γιαγια μου να αδειασει το σπιτι της. Κρατησα ενα απο ολα για συναισθηματικους λογους αλλα θα χαρω να τα δωσω σε καποιον που θα τα εκτιμησει και τα χρηματα στη γιαγια μου :) Οποιος θελει ας μου στειλει μηνυμα να του πω τιτλους και να στειλω φωτο!
 
Ειχα κολλημενο ενα ψηλα στον τοιχο στο δωματιο μου,3 φυλλα και με θεμα: επιδρομη ιαπωνων καμικαζι σε αμερικανικο αεροπλανοφορο.
Εβαζες αεροπλανο (μιτσουμπισι ηταν) σε τροχια πτωσης προς το αεροπλανοφορο,πυροβολα αυτου να του ριχνουν τροχιοδεικτικα,αλλα αεροπλανα να ριχνουν προς την γεφυρα,αλλα να φλεγονται καθως πεφτουν,εκρηξεις-φωτιες-πυροσβεστες πανω στο καταστρωμα κλπ.
 
Πίσω
Μπλουζα