Καλλιτεχνικές Φωτογραφίες...

Dominion & akmakas: Ακριβώς, το καλό αποτέλεσμα στο φιλμ προυποθέτει και ανάλογα μεγάλη εμπειρία στις ρυθμίσεις και εξοπλισμό. Αν δεν την έχεις, ποτέ δεν είσαι σίγουρος για το τι ακριβώς "τράβηξες" μέχρι να εμφανιστεί το φιλμ και μπορεί απλώς να ανακαλύψεις (πολύ αργά για να το διορθώσεις πλέον...) ότι οι φωτογραφίες σου απέτυχαν πανηγυρικά.

Για εμένα το μεγαλύτερο κέρδος μιας ψηφιακής είναι ότι μπορώ να πειραματιστώ χωρίς να ξοδεύω φιλμ (=χρήματα). Ακόμα και με μικρή ή και καθόλου γνώση και απλώς "παίζοντας" με τις ρυθμίσεις μιας καλής ψηφιακής μπορώ να τραβήξω το ίδιο θέμα 50 φορές με διαφορετικό τρόπο καθεμία και απλώς να διαγράψω όσες δεν μου αρέσουν σαν τελικό αποτέλεσμα. Το κόστος του να διαγράψω πχ 48 άχρηστες ψηφιακές πόζες μέχρι να μου κάτσει μια καλή είναι ανύπαρκτο, ενώ αν μιλάμε για φιλμ, έχω αχρηστέψει 2 ρολλά. :)

Εννοείται ότι το πρόβλημα για έναν επαγγελματία ή καλό ερασιτέχνη φωτογράφο δεν υφίσταται, αλλά εγώ (και πολλοί ακόμα...) δεν ανήκουμε σε καμμία από τις 2 κατηγορίες. Άρα νομίζω ότι η ψηφιακή κάνει πιο προσιτό το hobby, ανοίγοντας τον κύκλο των χρηστών. :)
 
αγαπητέ Μaddog σχετικά με την 1η παράγραφο (όχι οτι δεν παίζει) αλλά θα πρέπει να ξέρεις ότι εκεί ακριβώς κρύβεται η μαγεία του φίλμ, ότι πάνω κάτω αυτό που θα βγάλεις το έχεις στο μυαλό σου και περιμένεις να αποτυπωθεί (με τις απαραίτητες ρυθμίσεις σου φυσικά και τεχνογνοσία) πάνω στην επιφάνεια.

Στην δεύτερη παράγραφο τώρα. Ώ ναι η τέχνη κοστίζει και δεν είναι μπακαλική (και 2 και 3 και 4 ρολλά) φέρε 50 από το ίδιο θέμα σε διαφορετικό κόκκο, χρώμα και ούτε ο καθεξής πρέπει να είσαι αποφασισμένος τι θα βγάλεις με το φίλμ από πριν, σχεδόν πρέπει να έχεις φτιάξει την εικόνα μέσα στο κεφάλι σου χωρίς την μηχανή παρούσα εκτός αν βγάζεις φώτος για να περάσει η ώρα όπως γάμοι κλπ και ουσιαστικά αυτό που σε νοιάζει είναι όσες πιο πολλές προλάβω τόσο πιο καλά. Στο φίλμ κάθε καρεδάκι μετράει οπότε έχοντας το αυτό στο μυαλό σου είσαι πιο πολύ συγκροτημένος για το τι θα τραβήξεις.

Όσο για την τελευταία παράγραφο απλά θέτεις το αυτονόητο ένας φωτογράφος δεν θα πάρει την μηχανή να βγάλει όπως όπως ότι του κατέβει πάντα θα έχει κάτι στο μυαλό του εξού και τα έξοδα των εργαλείων που για έναν που το κάνει απλά σαν Hobby είναι άχρηστα.

Τι να την κάνεις την επαγγελματική SLR D-50 Nikkon με extra φακούς ?

Για να βγάζεις γάμους και τους φίλους σου? Πάρε μια απλή compact digital και όλα καλά

επίσης ο φωτογράφος κατά πάσα πιθανοτητα θα τυπώσει σε σύγκριση με τους όλοενα και αυξανόμενους digital freaks που κοιτάνε μια ηλεκτρονική οθόνη και τπτ άλλο.
 
Αγαπητέ Dominion νομίζω πως είσαι λίγο απόλυτος...Έχω μιλήσει με πολλούς φωτογράφους οι οποίοι αγαπάνε την φωτογραφία και έχουν και τεχνογνωσία και ακριβές SLR όπως και DSLR πλέον..όλοι μου είπαν πως οι ακριβές DSLR πλέον έχουν φτάσει την ποιότητα του φιλμ.Δεν είμαι ιδικός αλλά εγώ πιστεύω πως έχουν πλησιάσει αρκετά και μπορεί σε κάποιες περιπτώσεις να το ξεπέρασαν.Πιστεύω όμως πως στο ασπρόμαυρο φιλμ και στις δύσκολες συνθήκες φωτογράφισης το φιλμ καταγράφει πολύ περισσότερες πληροφορίες από ότι το ψηφιακό LCD....Επίσης κάτι που μου αρέσει στις DSLR είναι πως λειτουργούν από το σκόπευτρο μέχρι τις πλήρως χειροκίνητες ρυθμίσεις όπως οι παλιές SLR.
 
Ο shock μου έδωσε μια πολύ καλή ιδέα...

Μια καλλιτεχνική πλευρά των home micros..

12703340or3.jpg


Όποιος τις θέλει τις έχω σε πολύ υψηλή ανάλυση για να του τις στείλω.

Εγώ τις έχω κάνει κανδράκια που κοσμούν τον τοίχο του retro δωματίου μου.
 
Akmaka είσαι Θεός. Αν μπορείς κάνε την 1680χ1050 να την κάνω wallpaper!

Είσαι κορυφή!

:thumbup:
 
Απλά καταπληκτικό!!!

akmakas, you got my respect! :worship:
 
Ευχαριστώ παιδιά θα σας ανεβάσω όλες τις φώτο σε rar
 
Μπράβο akmakas!!!Επαγγελματική δουλειά... :thumbup:
 
Akmaka το wallpaper σου διακοσμεί την οθόνη μου και το σαλόνι του σπιτιού μου.

Πολύ καλή δουλειά, σε ευχαριστούμε!

Αλήθεια είχες και TI βρε θηρίο?
 
Χε χε ευχαριστώ παιδιά...Δεν είμαι ο μόνος τώρα που έχει πινακάκια με φωτο από micros..... :D

Μερικά μηχανήματα είναι του geoanas..Όπως ο falcon και ο Τ99..
 
Μικροί βάζαμε στον τοίχο αφίσες με γκόμενες και αυτοκίνητα και παίζαμε με τα micros... Τώρα ήρθαν τούμπα! Μ'άλλα παίζουμε και άλλα θαυμάζουμε! :D

Good work akmakas...
 
χαχαχαχαχαχαχαχαχααχα
 
"Μικροί βάζαμε στον τοίχο αφίσες με γκόμενες και αυτοκίνητα και παίζαμε με τα micros... Τώρα ήρθαν τούμπα! Μ'άλλα παίζουμε και άλλα θαυμάζουμε! :D"

:thumbup: egrapses file.. den to eixa skefti afto pote xaxaxaxa
 
akmakas eisai kalitexniki fleba... to pc mou (mpiaks) exei tis foto sou gia backround kai malon 8a ftiakso kai egw kadrakia...xexe
 
Μερικές ενδιαφέρουσες φωτογραφίες απο την κορυφή του Ταυγέτου.

Διανυκτέρευση το βράδυ στην κορυφή της πυραμίδας του Ταυγέτου και εγερτήριο 5 και 30 την επόμενη το πρωί, για να θαυμάσουμε την περίφημη σκιά της που πέφτει στην πλευρά της Μεσσηνίας απο τα 2.407 μέτρα. Το πως κατάφερα και τράβηξα φωτογραφίες χωρίς να είναι κουνημένες απο το άκρως εντυπωσιακό κρύο που έκανε (αύγουστος 2006 χαλαρά θερμοκρασία υπο το μηδέν) είναι πραγματικά θαύμα!

2003291597240496874_rs.jpg


2003291147016483220_rs.jpg


Και φυσικά αφου το θέαμα το χαρήκαμε και μας τελείωσε, έπρεπε σιγά σιγά να πάρουμε τον μακρύ δρόμο της επιστροφής για στην Σπάρτη....

2003268794019399493_rs.jpg


Σχωράτε με για το μέγεθος των φωτογραφιών αλλα πιστεύω ότι οι συγκεκριμένες χάνουν σε πιο μικρό μέγεθος.
 
τέλειες πραγματικά πανέμορφες ...
 
Μεγαλείο οι φωτογραφίες σου τελονιε..Πρόσεξα τα σύννεφα στην δεύτερη φώτο φαίνεται πως μπορείς να τα αγγίξεις!!
 
Telonio μας έστειλες !

ΑΨΟΓΟΣ !!!
 
Πραγματικά πανέμορφες telonio... :)
 
Πίσω
Μπλουζα