Καλλιτεχνικές Φωτογραφίες...

Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια. :) Μια ορειβατική διαδρομή που μπορεί να κάνει ο καθένας και να βγάλει πραγματικά όμορφες φωτογραφίες (να έχει καλό καιρό βασικά).
 
telonio είπε:
Μια ορειβατική διαδρομή που μπορεί να κάνει ο καθένας και να βγάλει πραγματικά όμορφες φωτογραφίες (να έχει καλό καιρό βασικά).
Πόση ώρα είναι το "ανέβασμα" ;
 
Με ένα νορμάλ ρυθμό βαδίσματος είναι γύρω στις 2,30 ώρες απο το καταφύγιο του ΕΟΣ Σπάρτης + την ώρα που θα κάνεις για τις στάσεις. Το να φτάσεις μέχρι το καταφύγιο είναι σχετικό, γιατί αν δεν έχεις τζίπ, η βροχή ανοίγει αυλάκια στον χωματόδρομο και μπορεί το αυτοκίνητο να πάθει ζημιά. Εμείς οι τρελλοί είχαμε ξεκινήσει απόγευμα (γιατί ο ένας δούλευε μέχρι τις 6) απο το καταφύγιο και με καμμιά 20αρια ολιγόλεπτες στάσεις κάναμε λίγο πάνω απο 3 ώρες. Βέβαια μας έπιασε η νύχτα μόλις φτάσαμε την βάση της πυραμίδας και ανεβαίναμε προσεκτικά με τους φακούς. Πράγμα που σύμβαλε σημαντικά στον χρόνο που κάναμε να ανεβούμε.

Παρ'ολη την κούραση και την απελπισία (το hint είναι να μην κοιτάς πόσο μακριά είναι η πυραμίδα!) ΧΑΛΑΡΑ ξαναπάω! Η εμπειρία είναι μοναδική!
 
Μακάρι κάποτε να αξιωθώ να πάω και εγώ !

Είναι ένα από τα όνειρά μου ( μαζί με τα "δρακόσπιτα" στην Εύβοια).

Υ.Γ. : Γιατί κάτι μου λέει ότι θα έχεις πάει ΚΑΙ εκεί ;
 
Στα δρακόσπιτα στα Στύρα έχω πάει. και σε αυτό που είναι δίπλα στον δρόμο απο τα Στύρα για Κάρυστο και στα τρία που είναι πέρα απο τα Στύρα στην μέση του πουθενά και στην αρχαία ακρόπολη. Αυτό που δεν έχω επισκεφτεί ακόμη είναι το εντυπωσιακότερο δρακόσπιτο στην Όχη. Πως σπάει ο διάολος το ποδάρι του και όποτε προσπαθούσα να το κανονίσω όλο κάτι πήγαινε στραβά. Να σου πω χτές το σκεφτόμουν να πάω τον επόμενο ή τον μεθεπόμενο μήνα.
 
Αυτό στην ΟΧΗ εννοούσα !

Και πού'σαι ... αν δεν έχεις παρέα για να πας, ΒΑΛΕ ΜΟΥ ΜΙΑ ΦΩΝΗ !
 
Εχω δεν έχω παρέα θα σε ειδοποιήσω φίλε μου. :thumbup:
 
Telonio,break radio silence και "ειδοποια":biglaugh:

Αν ερθει και ο Εχετλαιος,θα κανουμε καλο παρεακι :thumbup:

Τελευταια βολτα μου-σπηλια Νταβελη(δε λεει και τιποτα)

και σπηλια ΝΑΤΟ λιγο πιο κατω(και καλα τωρα του νατο :D )
 
Παιδιά να πάτε οπωσδήποτε στην "πυραμίδα" του Ελληνικού.

Είναι και κοντά (Άργος) και βρίσκεται εύκολα.

Αν κανονίσουμε ρετρο-εκδρομή στον ΟΧΗ, πιστεύω ότι θα είναι άψογη φάση.

Με τον Τελόνιο για "καθοδηγητή", ως "παλιοσειρά" σε αυτά.
 
Η φωτογραφία αυτή τραβήχτηκε στα Ιωάννινα και όπως καταλάβατε έγινε μια πρόχειρη παλαίωση!

untitled12tn6.jpg



Opympus SP 500 UZ
 
Akmakas πολύ ωραία η φωτογραφία σου, φαντάζομαι είναι από το νησάκι τραβηγμένη.Όπως και να το κάνουμε τα Ιωάννινα είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Ελλάδας (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει... :) ).
 
@Akmakas άψογη φωτογραφία φίλε μου!

@Shadowdancer για την Όχη.. :thumbup: Θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε μου. To σπήλαιο στην Πεντέλη είναι πλέον αδιάφορο μια και είναι πλέον παντελώς κατεστραμμένο. Αν κάποιος το επισκέφθηκε πριν τα έργα του '77 και το είδε στην πραγματική του τότε μορφή είναι τυχερός - προσωπικά δεν είχα την τύχη λόγω δημιουργίας-γέννησης σε τούτο τον κόσμο. Το μόνο ενδιαφέρον είναι οτι ακριβώς έξω απο το σπήλαιο είναι ο χώρος που οι αρχαίοι Έλληνες έπαιρναν το φίνο Πεντελικό μάρμαρο, τα κομμάτια του Παρθενώνα επάνω στην Ακρόπολη. Στοά του Νάτο υποθέτω λες για μία απο τις 4 τεχνιτές στοές που υπάρχουν. Όντως τίποτα το ενδιαφέρον μέσα σε αυτές. Τουλάχιστο για τις 2 που είναι ανοιχτές ακόμα.

@Exetlaios είμαι σίγουρος οτι θα ρετρο-περάσουμε καλά! Επέτρεψέ μου μια φωτογραφία για την πυραμίδα του Ελληνικού στο Άργος που ανέφερες.

2002707119955113717_rs.jpg
 
@Telonio αξιζει η διαδρομη απο τα νταμαρια,που θυμιζει Mordor αυστηρα με 4Χ4.Oταν με το καλο κανονισεις και δεν δουλευω ,παιρνουμε και τον αγαπητο Εχετλαιο και παμε οπου γουσταρετε
 
@ Shadowdancer @ Telonio :

ΑΜ'ΕΠΟΣ , ΑΜ'ΕΡΓΟ !
 
Πριν από λίγο πέρασε μια μεγαλειώδης μπόρα πάνω από τα κεφάλια μας...Το τι αστραπή έπεσε δεν λέγεται...Αμέσως έβγαλα την φωτογραφική μου μηχανή και τράβηξα αυτές τις υπέροχες φωτογραφίες από την πίσω πλευρά του σπιτιού μου..Εντυπωσιακό θέαμα..Είναι η πρώτη φορά που τράβηξα κεραυνό!!!Μετά από 109 φωτογραφίες πήρα κάτι!!

p1010075st9.jpg


p1010079gi9.jpg


p1010084ru7.jpg


p1010091fw0.jpg


Olympus SP500UZ


Shutter speed 13"15" Bulk



ISO 400
 
Μπράβο ρε akmaka χαράς το κουράγιο σου, 109 φωτογραφίες!!!!

Σημ. Υπέροχο το χρώμα του ουρανού
 
Φαντάζομαι λήψη ρηπής θα εννοεί (η μηχανή μόνη της αρχίζει να τραβάει τη μία μετά την άλλη πολυ γρήγορα).
 
candy είπε:
Akmakas πολύ ωραία η φωτογραφία σου, φαντάζομαι είναι από το νησάκι τραβηγμένη.Όπως και να το κάνουμε τα Ιωάννινα είναι από τις ομορφότερες πόλεις της Ελλάδας (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει... :) ).
ti sxesh exeis me ta Giannena? apo edo eisai? :confused:
 
Πίσω
Μπλουζα