Καλύτερα γραφικά στις 16bit consoles

Καλύτερα γραφικά στις 16bit consoles

  • Chrono Trigger

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Gunstar Heroes

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • MickeyMania

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • RangerX

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Rocket Knight

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic3

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • StarFox

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Vectorman2

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Virtua Racing Deluxe

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Yoshi's island

    Ψηφοφορίες: 1 100,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    1

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.286
Λοιπον οπως σε καθε δημοψηφισμα,σιγουρα λογω του πεπερασμενου των επιλογων υπαρχουν σοβαρες ελλειψεις.

Φροντισα να βαλω τα πιο τρανταχτα-γνωστα ωστε να εχουμε και καπως αξιοπρεπη συμμετοχη...(ξεχασα το DKC3!)

Chrono Trigger

chronotrigger.jpg


Gunstar Heroes

gunstar.jpg


MickeyMania

Mickey%20Mania.gif


RangerX

rangerx.png


Rocket Knight

rocketknight.png


Sonic3

sonic.png


StarFox

starfox.jpg


Vectorman2

vectorman2.jpg


Virtua Racing Deluxe

virtua_racing_deluxe.jpg


Yoshi's island

yoshi.png
 
Star Fox αλλά είχε πρόβλημα με το framerate !
 
Yoshi FTW!!!!!!!!!!!
 
Gunstar Heroes FTW!!!11 Όποιος το έχει δει εν κινήσει, καταλαβαίνει.

Αλλά έπρεπε να συμπεριλάβεις και το Comix Zone στο poll. :)

Και νομίζω ότι παιχνίδια σαν το Starfox και το Virtua Racing που είχαν επιπλέον processor στο cart δεν θα έπρεπε να συμπεριληφθούν.
 
είναι όλα εκπληκτικά αλλά επειδή είχα φάει κόλλημα τότε με το Star Fox το επέλεξα κιόλας...
 
Ψηφισα το Yoshi's island, μιας και δεν υπαρχει στην λιστα το Rendering Ranger. Δικαιωματικα τα καλυτερα γραφικα αναμεσα στο snes και στο mega drive.

Αν ομως, προσθεσουμε και τις υπολοιπες 16bit κονσολες, τοτε το neo geo με το the king of fighters 2003 ειναι ο αναμφισβητητος βασιλιας.
 
Maddog είπε:
Gunstar Heroes FTW!!!11 Όποιος το έχει δει εν κινήσει, καταλαβαίνει.Αλλά έπρεπε να συμπεριλάβεις και το Comix Zone στο poll. :)

Και νομίζω ότι παιχνίδια σαν το Starfox και το Virtua Racing που είχαν επιπλέον processor στο cart δεν θα έπρεπε να συμπεριληφθούν.
Βρε παλιοχαρακτηρες,εχει μεχρι 10 επιλογες.Και επρεπε να ειναι και "ζυγισμενες" οσο αφορα τις πλατφορμες για να μην εχω γκρινιες.

Εξαιρεσα το NeoGeo, αλλα να εξαιρουσα και τα games με addons?

Τοτε τι θα εβαζα απο SNES? :D
 
Sonic 3. Φοβερά γραφικά συνδιασμένα με smooth scrolling, όσο γρήγορα κι αν πήγαινε ο σκαντζόχοιρος. ;)

Αμέσως επόμενα τα Mickey Mania, Gunstar Heroes καθώς και το Yoshi's Island με τα super cute γραφικά.

Πολύ κοντά επίσης, καθώς και σοβαρές παραλείψεις είναι το World of Illusion, το Comix Zone (όπως είπε κι ο doc) αλλα και το Donkey Kong Country (όπως παραδέχτηκε κι ο Wallyς)
 
Εγώ πάλι ο τρελός του χωριού :eek: ...vectorman 2!!!

Άψογα εφέ,φωτισμούς και κίνηση!!

btw το screenshot είναι απο το πρώτο vectorman... :D
 
θα μας φάει ο sonic μου φαίνεται.. STARFOX ΡΕΕΕ!!! :D :D:D

ουπς .. μήπως είναι μυστική η ψηφοφορία? :ban: :banghead: :points:
 
Αν και ψήφισα Yoshi's Island, θεωρώ παράλειψη να μην υπάρχει η επιλογή του Donkey Kong Country, τα γραφικά (και όχι μόνο) του οποίου μας έκαναν να μένουμε με το στόμα ανοιχτό για ώρες και έγραψαν ιστορία στη μάχη των 16-bit κονσολών...

Μπορεί όλα τα παραπάνω (ή σχεδόν όλα... αυτός ο Sonic πρέπει πια να μπαίνει παντού για να μην σας κάνει μήνυση η SEGA??? Δεν μπορώ να σας καταλάβω...) να είχαν ή όμορφα και καλοσχεδιασμένα γραφικά ή να πετύχαιναν κάτι που δεν είχαμε συνηθίσει από 16-bit μηχανήματα (Starfox, Virtua Racing), όμως τον πανζουρλισμό που είχε γίνει για τα γραφικά του DKC, δεν νομίζω να τον συναντήσαμε σε κανένα από αυτά...
 
Απο τεχνικης αποψης to DKC δεν ηταν κατι τρελο.

Hταν ομως σουπερ η ιδεα να χρησιμοποιησουν prerendered (σε SGI workstations) γραφικα...(κατι που εκανε και η Sega τη επομενη χρονια στο Vectorman)
 
Αν και δεν το χω παιξει ακομα γιατι ειναι δυσευρετο,το virtua racing deluxe εχει θεικα γραφικα!!!
 
Εγω μεγαλωσα ξεροντας οτι το MickeyMania εχει τα καλυτερα γραφικα,ετσι λεγαν τα περιοδικα δηλαδη μιας και μεγκαντραϊβ δεν ειχα μεχρι που ρετρεψε για τα καλα.

Βεβαια τα ιδια και καλυτερα ειχαν ακουστει και για την μαϊμου της Νιντυ. :xm:
 
Θα μελετήσω πολύ σοβαρά την ψήφο μου σ΄αυτό το -άσχετο με τα παιχνιδογούστα μου- poll και θα αποφασίσω... :D

Δέχομαι προσφορές μόνο μέσω p.m... :D :D :D
 
Καλυτερα γραφικα ε? Η δικια μου μεταφραση στην εννοια "γραφικα" παει σε χρωματα, καλοσχεδιασμενοι χαρακτηρες, animation που να συναγωνιζεται την ροη του νερου, λουλουδια μπιχλιμπιδια και ιστοριες..

Τωρα αν ψηφισω Sonic3 θα ειμαι προκατειλημενος?! :)
 
Όπως είπε και ο Olorin έπρεπε να είχε μπει και το DKC. Επίσης θα έβαζα και κανά παιχνίδι της Shiny όπως Aladdin ή Earth Worm Jim (φοβερά γραφικά με ποιότητα cartoon). Και γιατί μόνο SNES-Mega Drive επιλογές; Τοπ 16 bit κονσόλα σε θέμα hardware ήταν το Neo Geo με απίστευτα γραφικά, κυριολεκτικά arcade perfect. Βέβαια απλησίαστο για τους κοινούς θνητούς...
 
Λοιπον οπως σε καθε δημοψηφισμα,σιγουρα λογω του πεπερασμενου των επιλογων υπαρχουν σοβαρες ελλειψεις.Φροντισα να βαλω τα πιο τρανταχτα-γνωστα ωστε να εχουμε και καπως αξιοπρεπη συμμετοχη...(ξεχασα το DKC3!)

Βρε παλιοχαρακτηρες,εχει μεχρι 10 επιλογες.Και επρεπε να ειναι και "ζυγισμενες" οσο αφορα τις πλατφορμες για να μην εχω γκρινιες.Εξαιρεσα το NeoGeo, αλλα να εξαιρουσα και τα games με addons?

Τοτε τι θα εβαζα απο SNES?
mea culpa οπως εχω ΠΡΟ-πει :)
 
Για καθίστε βρε παιδιά , το Neo Geo δεν ήταν 32-μπιτο ; Εγώ έτσι το ήξερα !

Αααχχχ , Olorin , για άλλη μια φορά θα σε στενοχωρήσω , αλλά δεν το κάνω εξεπίτηδες . Πραγματικά πιστεύω πως το Sonic 3 αποτέλεσε την κορυφή .
 
Πίσω
Μπλουζα