Καλύτερα γραφικά στις 16bit consoles

Καλύτερα γραφικά στις 16bit consoles

  • Chrono Trigger

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Gunstar Heroes

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • MickeyMania

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • RangerX

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Rocket Knight

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic3

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • StarFox

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Vectorman2

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Virtua Racing Deluxe

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Yoshi's island

    Ψηφοφορίες: 1 100,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    1
Η προπαγανδα υπερ της sega ειναι γνωστη εδω μεσα :p και αφου αναγνωριστηκε το λαθος που δεν υπηρχε το DK απο την αρχη θα επρεπε να προστεθει μετα αλλα δυστηχως δεν εγεινε.Αν υπηρχε και τυφλος θα το ψηφιζε και θα κερδιζε με κατω τα χερια οπως λεει και ο shinobi πιο πανω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από αυτά που είναι στο.. μενού τα καλύτερα γραφικά τα έχει το chrono trigger και έχει μόλις 1 στις 32 ψήφους :p

Υ.Γ. Το Secret of mana επίσης έχει καλύτερα γραφικά από το Chrono Trigger αν και ορισμένοι λένε το αντίθετο.
 
Donkey Kong Country 2/3.

Και με διαφορά.
 
Απο αυτα που εχει η λιστα εγω θα πω το Yoshi's Island παντως... Οταν το ειχα πρωτοδει ειχα τρελαθει!
 
Shinobi είπε:
Από αυτά που είναι στο.. μενού τα καλύτερα γραφικά τα έχει το chrono trigger και έχει μόλις 1 στις 32 ψήφους :p
Εσυ το ψηφισες? :p

για RPG μια χαρα ειναι τα γραφικα, αλλα δεν εχουν τα εφφε και την ταχυτητα π.χ. του Gunstar Heroes.

Και ειπαμε μονο απο αυτα που ειναι στη λιστα, ξεχαστε τα Donkey Kong και τα NEO-GEO !
 
Shinobi είπε:
Υ.Γ. Το Secret of mana επίσης έχει καλύτερα γραφικά από το Chrono Trigger αν και ορισμένοι λένε το αντίθετο.
Αν και είμαι τεράστιος φαν του Μανα, θα έλεγα ότι το Κρονο έχει καλλίτερα γραφικά. Το Μάνα έχει πιο ζωντανά χρώματα και ίσως αυτό να μας ξεγελά, όμως αν κοιτάξεις προσεκτικά, θα δεις ότι οι χαρακτήρες έχουν περισσότερες λεπτομέρειες, το ίδιο και τα τριγύρω περιβάλλοντα.
 
Η δημοσκοπηση ειναι και παλι ανοιχτη
 
Τώρα το ψήφισα, γίναμε 2 :p
 
mike είπε:
Και ειπαμε μονο απο αυτα που ειναι στη λιστα, ξεχαστε τα Donkey Kong και τα NEO-GEO !
Μα δεν γίνεται να μην υπάρχουν τα DKC σε μία λίστα για καλύτερα γραφικά σε 16bit κονσόλες, δεν στέκει η λίστα... Φαντάσου μία παρόμοια για Amiga και να λείπει το SOTB ή το Lionheart :p

Τέλος πάντων, από αυτά που είναι στην λίστα το κάθε παιχνίδι είναι όμορφο για διαφορετικούς λόγους. Πχ τα Starfox και Virtua Racing είναι πιο πολύ μπροστά τεχνολογικά αλλά τα γραφικά τους δεν θα τα έλεγα όμορφα. To Yoshi's Island χρησιμοποιεί και αυτό το FX chip αλλά με πιο δημιουργικό τρόπο, στα πλαίσια των δυνατοτήτων του μηχανήματος. Αλλά από τα FX chip παιχνίδια, το πιο εντυπωσιακό είναι σίγουρα το Doom το οποίο λείπει και αυτό από την λίστα. Το Gunstar Heroes έχει την ταχύτητα και τα sprites αλλά δεν το θεωρώ οπτικά το καλύτερο παιχνίδι του MD. Στο MD μάλλον θα διάλεγα το Comix Zone ή το Toy Story (το οποίο ξεπερνάει το DKC1 κατά την άποψή μου) που πάλι όμως λείπουν από την λίστα.... Οπότε μάλλον από το MD θα έλεγα το Vectorman.

Οπότε από την λίστα μάλλον θα ψηφίσω τελικά το Yoshi's Island.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θα ψήφιζα και πάλι το Donkey Kong Country, αυτό που πρωταγωνιστούν οι Donkey Kong και Diddy Kong. Ας βάλω ψήφο όμως στο Yoshi's Island.
 
Θα ψήφιζα και πάλι το Donkey Kong Country, αυτό που πρωταγωνιστούν οι Donkey Kong και Diddy Kong. Άντε να βάλω το Yoshi's Island κι εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν εχουμε ηδη 1-2 αντιστοιχα θεματα η κανω λαθος;

Στο θεμα μας τωρα λοιπον!

Απο τα παιχνιδια με καποιο επιπλεον υλικο μεσα τους, το Yoshi's island ειναι ο ξεκαθαρος νικητης. Δεν γερασε ουτε μια μερα και δειχνει πανεμορφο ως και σημερα. Απο παιχνιδια οπου δεν χρησιμοποιουν επιπλεον υλικο / βοηθητικους επεξεργαστες κτλ, ψηφιζω το Rendering Ranger. Ειναι τοσο εκπληκτικα μπροστα για τα δεδομενα του Snes, οπου δυσκολα κανεις πιστευει πως κυκλοφορησε σε αυτο.. διχως να εχει ουτε ενα επιπλεον τσιπακι μαλιστα!

http://www.hardcoregaming101.net/renderingranger/renderingranger.htm
 
Εγώ ψήφισα το yoshis Island.Από όλα αυτά τα παιχνίδια που έχει η λίστα είναι με διαφορά το πιο όμορφο οπτικά(για μένα τουλάχιστον)παιχνίδι.Να μήν πώ και γώ για τα donkey μιας και αναφέρθηκαν άλλοι απλά για τα rpg που έχει η λίστα να πώ ένα τίτλο..tales of phantasia
 



Yoshi's island ,
οχι μονο για τα εξαιρετικα γραφικα αλλά εξισου και για την στυλιστικη τους επιλογη/ αισθητικη τους , που μαλιστα δενει/συνοδευεται με ενα απολαυστικο gameplay ,και δεν μενει στα ορια του gimmick
 
Imgema είπε:
Μα δεν γίνεται να μην υπάρχουν τα DKC σε μία λίστα για καλύτερα γραφικά σε 16bit κονσόλες, δεν στέκει η λίστα... Φαντάσου μία παρόμοια για Amiga και να λείπει το SOTB ή το Lionheart
Τα παραπονα σου σε αυτον που εβαλε την λιστα :p

Εγω ψηφισα gunstar heroes.
 
Imgema είπε:
Μα δεν γίνεται να μην υπάρχουν τα DKC σε μία λίστα για καλύτερα γραφικά σε 16bit κονσόλες, δεν στέκει η λίστα... Φαντάσου μία παρόμοια για Amiga και να λείπει το SOTB ή το Lionheart :p
Έτσι μπράβο !!! :p Ακριβώς το ίδιο σκέφτηκα και εγώ !
 
Getta Robo είπε:
Δεν εχουμε ηδη 1-2 αντιστοιχα θεματα η κανω λαθος;Στο θεμα μας τωρα λοιπον!

Απο τα παιχνιδια με καποιο επιπλεον υλικο μεσα τους, το Yoshi's island ειναι ο ξεκαθαρος νικητης. Δεν γερασε ουτε μια μερα και δειχνει πανεμορφο ως και σημερα. Απο παιχνιδια οπου δεν χρησιμοποιουν επιπλεον υλικο / βοηθητικους επεξεργαστες κτλ, ψηφιζω το Rendering Ranger. Ειναι τοσο εκπληκτικα μπροστα για τα δεδομενα του Snes, οπου δυσκολα κανεις πιστευει πως κυκλοφορησε σε αυτο.. διχως να εχει ουτε ενα επιπλεον τσιπακι μαλιστα!

http://www.hardcoregaming101.net/renderingranger/renderingranger.htm
Δεν το γνώριζα το παιχνίδι, πραγματικά δείχνει πολύ εντυπωσιακό και φαίνεται να σπρώχνει το SNES στα τέρματα. Θα το παίξω για να έχω και προσωπική άποψη. Ευχαριστώ για την πληροφορία. :)
 
Φοβερο να σε κυνηγαει κατι επι 6 ετη (DKC - του pre-rendered η μανα δεν εκλαψε ποτε :p )
 
Το Yoshi's island επειδή έχουν χρησιμοποιήσει μια τεχνική με μεγάλα σε μέγεθος brushes μοιάζει να είναι ζωγραφισμένο με μαρκαδόρους όπως τα σκίτσα που κάναμε μικροί στο δημοτικό αυτό το κάνει ξεχωριστό, χωρίς φυσικά να έχει τα καλύτερα γραφικά.

Δηλαδή δε νομίζω ένας γνώστης του θέματος να συγκρίνει yoshi's island με τη ποιότητα των γραφικών π.χ. του super metroid (φωτισμός-λεπτομέρεια-σκιάσεις κλπ κλπ) γιατί το τελευταίο κερδίζει κατά κράτος.

Υ.Γ. Τα γραφικά του Super Metroid για την ανάλυση (256χ224) και τα χρώματα που χρησιμοποιεί γύρω στα 80-100 μάξιμουμ αν δε κάνω λάθος χτυπάει ταβάνι και έπρεπε και αυτό να είναι στη λίστα οπωσδήποτε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θεωρω οτι στον τεχνικο τομεα το Yoshi's Island ειναι σαφως ανωτερο του Metroid.

Σχεδον ισαξιο με τα DKC...απλα η μαγκια ειναι οτι η RARE τα καταφερε σχεδον με vanilla ενω το Yoshi's ετρεχε με το Super FX2

https://www.youtube.com/watch?v=6jDaoR2SLGQ
 
Πίσω
Μπλουζα