Καλύτερα γραφικά στις 16bit consoles

Καλύτερα γραφικά στις 16bit consoles

  • Chrono Trigger

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Gunstar Heroes

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • MickeyMania

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • RangerX

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Rocket Knight

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Sonic3

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • StarFox

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Vectorman2

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Virtua Racing Deluxe

    Ψηφοφορίες: 0 0,0%
  • Yoshi's island

    Ψηφοφορίες: 1 100,0%

  • Συνολικοί ψηφοφόροι
    1
Το Νeo Geo ήταν 16 bit, "φόραγε" 68000. Καλά αν έμπαινε και κανά CD-i τα πράγματα θα περιπλέκονταν (βλέπε Burn: Cycle).

Τελικά το έριξα Starfox, γιατί 3D γραφικά ποιότητας σχεδόν Starblade πρώτη φορά είδαμε σε 16 bit κονσόλες.
 
Wally είπε:
Απο τεχνικης αποψης to DKC δεν ηταν κατι τρελο.Hταν ομως σουπερ η ιδεα να χρησιμοποιησουν prerendered (σε SGI workstations) γραφικα...(κατι που εκανε και η Sega τη επομενη χρονια στο Vectorman)
Δεν διαφωνώ πως τεχνικά δεν ήταν κάτι το διαστημικό... Απλώς οι άνθρωποι της Rare είχαν "σπάνια" (pun intended... :D ) υπομονή και καθόντουσαν και περίμεναν με τις ώρες να γίνει το rendering κάθε sprite...

Στην πράξη όμως, παρουσίασαν κάτι που μας έκανε να κοιτάζουμε κάπως... έτσι:

dkeyepop.png


iliekater είπε:
Αααχχχ , Olorin , για άλλη μια φορά θα σε στενοχωρήσω , αλλά δεν το κάνω εξεπίτηδες . Πραγματικά πιστεύω πως το Sonic 3 αποτέλεσε την κορυφή .
Τι να πω... περί ορέξεως... σκαντζοχοιρόπιτα!!! :xm:

Sonic3.png
 
Wally είπε:
Τοτε τι θα εβαζα απο SNES? :D
Πιο αστεια ειναι τα παιχνιδια με expansion chip, σε τιμες παραπλησιες με τις κανονικες, η τα 32x/sega cd, οπου πολλα παιχνιδια ηταν χειροτερα απο αυτα του snes; πχ doom.

α επισης στο snes δεν επρεπε να δωσεις 666? για να παιξεις semi-nextgen ;)
 
Θα έβαζα το Donkey Kong Country 2 για SNES (ή οποιοδήποτε άλλο DKC τέλως πάντως) αν υπήρχε στο poll. Εγκληματική παράλειψη. Μπροστά του οποιοδήποτε άλλο έμοιαζε με κακόγουστο αστείο σε θέμα γραφικών και animation.

Eπίσης, αρκέτα άλλα παιχνίδια από το poll δεν είχαν και τόσο φοβερά γραφικά. Υπάρχουν αρκετά αλλά πολύ καλύτερα και μάλιστα διάσημα.
 
Οι δημοσκοπησεις και το τι βαζουμε μεσα ειναι προσωπικες επιλογες του καθενος και μενα μου λειπει ο "Alladin" και καποια αλλα disney related με καταπληκτικα γραφικα.

Να ανοιξουμε καινουργιο poll με "Επρεπε ο Wally να βαλει την μαϊμου μεσα η οχι;". :D
 
Δεν ψήφισα γιατί είμαι κι εγώ υπέρ του Donkey Kong Country (του 2 μάλλον, αλλά οποιοδήποτε καλό είναι).
 
Οφείλω και εγώ να παραδεχτώ πως τα Donkey Kong είχαν πολύ καλά γραφικά . Το εκτίμησα , παρότι τα έπαιξα πάρα πολλά χρόνια αργότερα (με προσομειωτή) .
 
Θυμήθηκα και το Sonic 3D Blast στο Mega Drive.Ακόμα θυμάμαι το prerendered intro.

Ήταν αριστούργημα από γραφικά στο Mega Drive.Γενικά όμως σαν παιχνίδι ήταν μέτριο :(
 
Εγώ , αν και ψήφισα Sonic 3 , θυμήθηκα ένα αλλο , το οποίο μάλιστα παρ'ολίγο να με κάνει να πάρω και SNES και συγκεκριμένα το φοβερό Jurassic Park ! Μα καλά , τι γραφικά ήταν εκείνα ; ! Μέχρι και πίστες πρώτου προσώπου είχε ! Θυμάμαι το έψαχνα για χρόνια και όταν πριν από κάμποσα χρόνια το βρήκα και το έπαιξα , ένιωσα μία ολοκλήρωση μέσα μου !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εφ' όσον έχει κλείσει η δημοσκόπηση θα ψηφίσω γραπτά. Από τα 16-bit παιχνίδια που έχω παίξει τα Donkey kong country είχαν τα καλύτερα γραφικά, και πιστεύω το 2 είχε τα καλύτερα μεταξύ αυτών.
 
donkey kong κερδίζει με κάτω τα χέρια.
 
Βρε ειπα Mea Culpa!

Παντως οι Nintendo fans ειναι μεσα στη γκρινια!

Ειδες κανα Sega fan να γκρινιαζει που λειπει το RedZone? το Sub-Terrania? (και χωρις να εχουν αλλη μια κονσολα μεσα στο cart! :D ) το SoulStar? κτλ κτλ κτλ
 
Τους πνίγει το δίκιο βρε παιδιά!Δεν καταπίνεται έτσι έυκολα ο sonic:D:D:D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σίγουρα όχι, έχει αγκάθια. :D
 
Wally είπε:
Ειδες κανα Sega fan να γκρινιαζει που λειπει το RedZone? το Sub-Terrania? (και χωρις να εχουν αλλη μια κονσολα μεσα στο cart! :D ) το SoulStar? κτλ κτλ κτλ
Sega fan είσαι εσύ που έβαλες το θέμα? Έχω την εντύπωση ότι επίτηδες δεν έβαλες το Donkey Kong για να μην πάθετε πανωλεθρία, χαχαχα!
 
Αν υπήρχε το Donkey Kong φυσικά και θα το ψήφιζα όπως και πολλοί εδώ μέσα βλέπω. Παρόλαυτά μάλλον στο Sonic 3 θα έδινα την ψήφο μου.
 
johnny19818 είπε:
Αν υπήρχε το Donkey Kong φυσικά και θα το ψήφιζα όπως και πολλοί εδώ μέσα βλέπω.
Άσε φίλε johny, μία από τις μεγαλύτερες προπαγάνδες στην ιστορία του ρετρομανιαξ.... :p
 
Kαι εγω donkey kong θα ψηφιζα, σαν τεχνικος τομεας και ειδικα στα background γραφικα (οχι την κινηση) ειναι καλυτερο απο το sonic. Το sonic εχει ταχυτατο scrolling, σωστα και λαμπερα χρωματα, καλοσχεδιασμενα background και πολλα αλλα, ομως το donkey kong δειχνει να εχει μια κλαση υψηλοτερη αναλυση. Απο τα υπαρχοντα στη λιστα, μαλλον θα ψηφιζα Gunstar Heroes.

Αν και η επιλογη θα ειναι αναμεσα σε αυτα που υπαρχουν για να επιλεξεις, σιγουρα υπαρχουν παιχνιδια με απιστευτα γραφικα που δεν υπαρχουν στη λιστα, οπως το Ecco The Dolphin αλλα και καποια σε MegaCD και ΝΕΟ-GΕΟ (16μπιτ ειναι και αυτα!).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
geo2004z είπε:
Άσε φίλε johny, μία από τις μεγαλύτερες προπαγάνδες στην ιστορία του ρετρομανιαξ.... :p
Χαχαχαχα. Απλά ξεράθηκα στα γέλια!!χαχαχαχα
 
Πίσω
Μπλουζα