Καμπίνες του 80s για παιχνίδια Mame...

asikamin είπε:
Πόσο δύσκολο είναι να φτιάξεις όμως ένα όμοιο?MDFάκι+Pcάκι+Οθόνη+Joysticks?
Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ασχοληθεί με κάτι τέτοιο μέχρι σήμερα. Υπάρχουν φίλοι που έχουν φτιάξει ήδη αλλά δεν γνωρίζω πόσο μπορεί να τους στοίχισε. Εάν πιάνει το χέρι σου και δεν πας για όλα σε επαγγελματίες (π.χ. ξυλουργικά, βαψίματα, ηλεκτρολογικά κ.λπ.) θα σου κοστίσει πολύ λιγότερο αλλά πάλι αρκετά. Υπολογίζω κανά χιλιάρικο το λιγότερο (?) εάν κρίνω ότι ένα απλό control panel μπορεί να κοστίσει από 120 έως 200 ευρώ. Μόνο η οθόνη για παράδειγμα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο έξοδο. Χώρια το pc που ας πούμε ότι δεν το υπολογίζουμε αφού μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιο που ήδη υπάρχει.

Νομίζω ότι το να βρεις μία έτοιμη καμπίνα σε καλή κατάσταση και να την επισκευάσεις/ανασκευάσεις είναι πολύ (μα πολύ) πιο οικονομικό.

Πάρα πολύ καλή (μέχρι και ονειρική θα έλεγα) υλοποίηση είναι αυτή του φίλου (από το mame.gr) MikeAlex και παράδειγμα προς μίμηση θα έλεγα. Δυστυχώς περισσότερες πληροφορίες μόνο ο ίδιος μπορεί να σας δώσει, αλλά μπορείτε να της ρίξετε μία ματιά εδώ.

image6191.jpg


Άλλη πανέμορφη υλοποίηση ήταν (δυστυχώς - παρελθοντικός χρόνος) αυτή του αγαπητού φίλου geoanas, o οποίος όμως αναγκάστηκε τα το αποσυναρμολογήσει να να το αφήσει να αναπαυθει εν ειρήνη λόγω χώρου :( . Μπορείτε να ρίξετε μία ματιά στο προσωπικό του site εδώ. Σίγουρα θα βρείτε και άλλα πράγματα που θα σας κάνουν να πέσετε από την καρέκλα σας μιας και είναι συλλέκτης παλιών consoles & micros & more...

Επικοινωνήστε εάν επιθυμήτε μαζί τους για περισσότερες πληροφορίες.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Pοοky(1)Δεν εχω internet ακομα υπομονη....

ambu θα σου πω τα νεα very soon!!!

asikamin πιστευω πως αυτο που μας εδειξες μπορει να γινει ειναι

σχετικα ευκολο απλα πρεπει να στα ετοιμασει ενας ξυλουργος

Οσο για το joystick ειναι πολυ ευκολο...Το μονο που θες ειναι

την πλακετα απο ενα joystick χεριου με 6 πληκτρα π.χ ενα της microsoft!

Εχω κανει ενα παλαιoτερα!
 
Χε ! χε ! Να 'μαι κι εγώ.Ευχαριστώ Ambu που με μνημόνευσες.

Το ΜΑΜΕ cab το έχω αποσυναρμολογίσει, κράτησα όμως το ΕΧΕRION cab μου που είναι κι αυτό custom made με σχέδια του Lusid.

http://www.lusid.net/arcade/

100 EUR είναι καταπληκτική τιμή ! HAPPY BUILDING ! :)
 
U R welcome αγαπητέ φίλε geoanas.

Γιατί να αναφερόμαστε συνεχώς στους ξένους αφού υπάρχουν και δικές μας υλοποιήσεις που δεν έχουν να ζηλέψουν σε τίποτα από τις αντίστοιχες του εξωτερικού; Αντιθέτως θα έλεγα ότι είναι κατά πολύ καλύτερες.
 
Αγαπητοί, έχω ένα "tip" που ίσως σας βοηθήσει στην "κασο-αναζήτησή" σας !

Προσφάτως ο ΟΔΔΥ (Οργανισμός Διαχείρισης Δημοσίου Υλικού), έβγαλε σε πλειστηριασμό 1800 κατασχεμένα "φρουτάκια".

Ορισμένα έχουν "φρουτοκάσες μεγάλες" (ας μου επιτραπεί η έκφραση), ενώ πολλά άλλα έχουν "απλές" κάσες, όπως τα ηλεκτρονικά που παίζαμε στα "ουφάδικα".

Οι τιμές ξεκινάνε από ΜΟΛΙΣ 55 ευρώ η "κάσα" !

Τελικά αγοραστής δεν βρέθηκε και είναι άγνωστη η τύχη των μηχανημάτων.

Θεωρητικά δεν θα κάνουν μεμονωμένες πωλήσεις (μόνο μαζική αγορά),

αλλά ... στην Ελλάδα ζούμε !

Oλο και κάποιος θα δεχτεί να πουλήσει ένα μεμονομένο κομμάτι (ε.. χμ.. το πιάσατε, έτσι ;;; )

Γρήγορα όμως, πριν "εξαφανιστούν" ή καταστραφούν.

Ελπίζω να βοήθησα.

Αμάν, τι βλέπω !!!

Ο pooky(1) ήδη τρέχει για τα γραφεία του ΟΔΔΥ .... :eek:
 
Επικοινωνώ τώρα μαζί τους............

OK όπως τα είπες είναι. Πρέπει να γίνει μαζική αγορά ή τουλάχιστον να αγοραστούν τα μισά μηχανήματα. Οπότε δεν παίζει κάτι.

Φυσικά μάλλον θα πάνε τελικά για καταστροφή, μια και το ποσό είναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ για όποιον θελήσει να τα αγοράσει. Δεν μπορεί να τα διαθέσει στην αγορά, δεν μπορεί να τα λειτουργήσει σε δημόσιο χώρο, και που θα βρει μέρος να αποθηκεύσει όλο αυτό το υλικό;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ουτε για καμμια 10αριά δεν το συζητάνε..? Φτου :(
 
Που πάει το υλικό προς απόσυρση - καταστροφή ο Ο.Δ.Δ.Υ. - μπας και κάνουμε καμία απαλλοτρίωση μόνοι μας (όπως λέει και ένας καλός φίλος...).
 
proteinw na organwthoume
 
Exetlaios & Pooky το ανάγνωσμα, συνέχεια:

ΔΙΑΚΗΡΥΞΗ ΟΔΔΥ ΑΡΙΘΜ. 3524 Α

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 10
ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ


ΑΠΟΘΗΚΗ: Μαγουλέζας, έγγραφα από διάφορες υπηρεσίες αρμόδιος κος Μπόσμος, τηλ.210.2470.370 ΑΦ 10496 υπέρ (0005). Απόφ.ΔΣ 244/04, 296/9-11-2005, 327/2006.

ΚΩΔΙΚΟΙ ΔΙΑΦΟΡΟΙ, ως κατάσταση που υπάρχει στον σχετικό φάκελλο.

Χίλια οκτακόσια ένδεκα (1800) ηλεκτρονικά παιχνίδια τα οποία έχουν κατασχεθεί λόγω παράνομης λειτουργίας και είναι διαφόρων τύπων (φρουτάκια, ρουλέτες, real magic, πόκα κλπ.).

ΤΙΜΗ ΕΚΚΙΝΗΣΗΣ ΕΥΡΩ. 55,00/τεμ.


ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΕΥΡΩ. 19.800,00


Σε περίπτωση που δεν υπάρξει ενδιαφέρον για το σύνολο, πώληση ανά πεντακόσια τεμάχια. Με εγγύηση συμμετοχής ΕΥΡΩ 10.000,00

Εάν δεν υπάρξει ενδιαφέρον και για πώληση ανά πεντακόσια τεμάχια ή πουληθούν λιγότερα από τη συνολική ποσότητα πώληση ανά εκατό τεμάχια. Με εγγύηση συμμετοχής ΕΥΡΩ 2.000,00

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 1η: Ο αγοραστής ή οι αγοραστές υποχρεούνται να εξαγάγουν, τα ηλεκτρονικά παιγνίδια σύμφωνα με την με αρ. 192/21-1-2004 απόφαση του Δ.Σ. του ΟΔΔΥ Α.Ε.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 2η: Σε περίπτωση ανάδειξης περισσοτέρων από έναν αγοραστές ή ανάδειξης ενός αγοραστή για ποσότητα λιγότερη από τη συνολική ή παραλαβή θα γίνει σύμφωνα:

Α) Με την σειρά αποθήκευσης στους χώρους μας.

Β) Σύμφωνα με την υπόδειξη το αρμόδιου διαχειριστή.

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ 3η: Εάν είναι αναγκαίο για την εξυπηρέτηση της διασάφησης εξαγωγής θα γίνει καταγραφή των προς παράδοση μηχανημάτων στον αγοραστή πριν την παράδοση.

Απαραίτητη η προσκόμιση διασάφησης εξαγωγής από τον αγοραστή πριν την παραλαβή.
Σελίδα 4 & 5

Θα πρέπει να γίνουμε έμποροι εξαγωγείς... :D
 
Ρε παιδιά, στην χώρα της διαφθοράς ζούμε !

Εδώ με την κατάλληλη "χορηγία" εξαγοράζεις μέχρι και υψηλόβαθμα κρατικά στελέγχη !

Δεν θα μπορούσε κάποιος να πείσει έναν υπαλληλάκο μεροκαματιάρη, του ΟΔΔΥ,

να "χαθεί" μια κάσα ;

Βεβαίως ξεκαθαρίζω ότι :

α) Ποτέ δεν θα πρότεινα κάτι τέτοιο

β) Ακόμα και να το πρότεινα, κανείς από το φόρουμ δε θα δεχόταν να προβεί σε ποινικώς κολάσιμες πράξεις.

Το παρόν post, δημοσιεύεται εν είδει "φιλοσοφικού ερωτήματος / καταγγελίας" και


σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί "πρόταση / προτροπή" !


( είμαι σίγουρος ότι ο νομικός σύμβουλος του φόρουμ,

θα είναι περήφανος για μένα !!! ) :rolleyes:
 
Παιδια κουραγιο ακουγεται πως θα τα επιτρεψουν τα παιχνιδια παλι

εδω σε μερικα καταστηματα τα εχουμε ξανα.....δυστυχως οχι τα παλια αθανατα games

αλλα καποια πολυ μοδερνα ρε παιδι μου τσκ τσκ τεχνολογια............κακο πραγμα!!!!!!!!!!!!!!
 
Παιδια βρηκα καμπινες οεο αγορασα την μια 100ε!!!!

Περισσοτερα θα εχω εντος της εβδομαδας θα γινει χαμος!!!
 
Κυριοι ιδου η καμπινα που πλεον βρισκεται στα χερια μου!!!

Πως σας φαινεται??Ambu Θελω γνωμη!!!!

cabina1qf7.jpg


0000aq2.jpg


Απο αυτο το μοντελο ο τυπος εχει ακομα ενα!

Τωρα εχει ακομη 4 κομματια απο αυτο!!!

cabina2wz0.jpg


Τα πουλαει προς 200ε το ενα ειναι ετοιμα και αυτα να δεχθουν

πλακετες και να παιξουν!!!
 
Δεν τις πρόλαβα εγώ αυτές...

...καμία από τις δύο.

Περίεργο αλλά ενδιαφέρον κομμάτι.

Δως μου λίγο χρόνο να το χωρέσω

στο μυαλό μου... πλάκα έχει... λίγο

out of space design αλλά ποιος είμαι

εγώ που μιλάω. ;)

Δουλεύει πλήρως, το δοκίμασες;
 
Τελικα ο κοκκινος κορμος του κουτιου ειναι απο ξυλο και οχι μεταλο!!

Ολοκληρο το κατασκευασμα ειναι ξυλινο..Μεταλο εχει

η οθονη και η βαση..πραγματικα ειναι τελειο!!!

Δουλευει με πλακετα!!Εχει δυο conectors δηλ μπορεις να βαλεις

2 παιχνιδια και με τηλεχειρισμο να το αλαζεις!!!

Το θεμα ειναι τι κανω τωρα!!!!

1)Το διαλυω και βαζω καποια τηλεοραση μεσα και καρτα γραφικων με tv out

2)Αγοραζω καποια καρτα γραφικων που μπορει να συνδεθει απευθειας στην

οθονη

Δεν ξερω τιποτα!!HEEEELLLPPPP!!!!Ειμαι ασχετιλας!!!

Ambu....Ανοιξε ενα thread με Hit and tips απο ιδιοκατασκευες!!!!!!
 
akmakas είπε:
Τελικα ο κοκκινος κορμος του κουτιου ειναι απο ξυλο και οχι μεταλο!!Ολοκληρο το κατασκευασμα ειναι ξυλινο..Μεταλο εχει

η οθονη και η βαση..πραγματικα ειναι τελειο!!!

Δουλευει με πλακετα!!Εχει δυο conectors δηλ μπορεις να βαλεις

2 παιχνιδια και με τηλεχειρισμο να το αλαζεις!!!

Το θεμα ειναι τι κανω τωρα!!!!

1)Το διαλυω και βαζω καποια τηλεοραση μεσα και καρτα γραφικων με tv out

2)Αγοραζω καποια καρτα γραφικων που μπορει να συνδεθει απευθειας στην

οθονη

Δεν ξερω τιποτα!!HEEEELLLPPPP!!!!Ειμαι ασχετιλας!!!

Ambu....Ανοιξε ενα thread με Hit and tips απο ιδιοκατασκευες!!!!!!
Akmaka αν και δεν γνωρίζω πόσο εύκολο είναι τεχνικά, το καλύτερο πιστεύω θα είναι να συνδέσεις την οθόνη που έχει με μια κάρτα γραφικών.
 
EISAI TRELLOS????

Έχεις αυτή την arcade οθονάρα και θα την βγάλεις να βάλεις τηλεόραση ή Monitor? Πόσες ίντσες είναι αλήθεια;

Εγώ θα σου έλεγα να τον ρωτήσεις τί πλακέτες έχει και να πάρεις τα αγαπημένα σου παιχνίδια και να τα βάλεις επάνω. Ωστόσο μίλα και με τον γείτονα σου: Geoanas. Αυτός είναι ο ειδικός στο παρόν φόρουμ επί του θέματος. Ίσως μπορέσεις να βγάλεις άκρη και να στήσεις ένα ΜΑΜΕ machine ως έχει με κάποια κάρτα ανάλογη.

Κάπου είχα τα Links, περίμενε...

http://www.ultimarc.com/avgainf.html

image4211.jpg


ρίξε μία ματιά και εδώ για τυχόν καλωδιώσεις από vga 2 tv...

http://www.bluejeanscable.com/store/component/vgatocomponent.htm

hd15to3rca.jpg


http://www.electronics-lab.com/projects/pc/012/index_gr.html

vgascart.jpg


http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/circuits/vga2tv/psergio_circuit.html

image4811.jpg


δεν ξέρω αλήθεια τί σόι υποδοχές έχει επάνω το μηχάνημα σου και πως μπορείς να το φτιάξεις.

Mίλα και με τον MikeAlex από το ΜΑΜΕ.gr που έχει "χωρέσει" και δύο κονσόλες μαζί με το PC στο δικό του μηχάνημα...

image7111.jpg
 
Σε ευχαριστω ambu οπως επισης και το φιλαρακι telonio!!!!

Λοιπον χαλαρα θα αρχισω το ψαξιμο σιγα σιγα και θα αναφερω

τυχων προβληματα!!!!

Tωρα η οθονη πρεπει να ειναι 24,23 ιντζες εκει γυρω!!!
 
Πίσω
Μπλουζα