Καρουζέλ (Carrusel)

Συμπληρώνοντας αυτά που λέει η perlastar και η Λορένα, πάντα μου έκανε εντύπωση η υπερβολική αθωότητα της σειράς. Το Μεξικό δεν θεωρείται και η πιο ασφαλής χωρά,αλλά αυτοί μας παρουσίαζαν έναν κόσμο διαφορετικό από αυτόν που γνωρίζουμε..
 
theoritikos είπε:
Συμπληρώνοντας αυτά που λέει η perlastar και η Λορένα, πάντα μου έκανε εντύπωση η υπερβολική αθωότητα της σειράς. Το Μεξικό δεν θεωρείται και η πιο ασφαλής χωρά,αλλά αυτοί μας παρουσίαζαν έναν κόσμο διαφορετικό από αυτόν που γνωρίζουμε..
To Μεξικό έβγαζε πάντα μία αθωότητα κι αυτό φαινόταν και στις σειρές και στις ταινίες, π.χ ταινίες με μασκοφόρους ήρωες κτλ. Και πάντα ακολουθούσε στερεότυπα, π.χ η διευθύντρια Οράκα είναι παλαιών αρχών, σκληρή, με ταγέρ και μαλλιά πιασμένα κότσο, η καλή δασκάλα Σιμένα ντυνόταν σαν άγγελος, σεμνή, με λευκά ρούχα και κορδέλες στα μαλλιά κτλ. Και στο σενάριο φυσικά φαινόταν αυτή η αθωότητα σε πολλές περιπτώσεις, όπως αυτές που είπαμε.
 
αστείος και ο μικρός και συμπαθής ευτραφούλης μαθητής Χάιμε Παλίγιο, ιδίως όταν ζοριζόταν με τα μαθήματα έλεγε ''Με καέι/με πονά η κεφάλα μου!'' και όλοι γελούσαν.

ρομαντική φύση η γεματούλα Λάουρα...έλεγε ''αχ είναι τοσο ρομαντικό'' όταν έβλεπε κάτι που τη γοήτευε...

θυμάμαι ένα επεισόδιο στο οποίο οι μαθητες ετοιμάζονταν για διαγώνισμα που θα έβαζε η Διευθύντρια κα Οράκα και ο Χαιμε προσπαθούσε να διαβάσει μια μεγάλη υλη σε λίγες μέρες, έχοντας φορτώσει στον κόκορα τις υποχρεώσεις του στο σχολείο...έτσι ο μπαμπάς του φώναζε ''Σε 3 μέρες θα διαβάσει για όλη τη χρονιά;;;'' και εκείνος έκλαιγε...τελικά στο διαγώνισμα αν θυμάμαι καλά, δεν έγραψε καλά και του δόθηκε δεύτερη ευκαιρία μετά από απαιτηση της δασκάλας και των συμμαθητών του. Εγραψε νέο διαγωνισμα μόνος του και η Διευθυντρια ανακοίνωσε στην τάξη ότι πέτυχε σ' αυτό.
 
Παιδιά γεια χαρά!

Γράφω κάπως αυθόρμητα, καθώς μου ήρθε πρόσφατα μια ιδέα για δημιουργία ταινίας ντοκιμαντέρ με αφορμή τη σειρά καρουζέλ.... :D

Ημουν κι εγώ φανατικός θεατής τότε και μετά από χρόνια το ξαναπέτυχα και μου ήρθε η ιδέα!

Το ντοκιμαντέρ είναι ακόμα σε πρωτόλια φάση brainstorming - προ-έρευνας, καθώς οι πιθανοί θεματικοί άξονες είναι πολλοί και δεν μου είναι δυνατόν να καταλήξω από τώρα...!

Αν γίνει, θα είναι ουσιαστικά ανεξάρτητη παραγωγή και στη συνέχεια δε σκοπεύω να το πουλήσω για να βγάλω λεφτά κλπ...

Βασική προϋποθεση, μεταξύ πολλών άλλων, είναι απλά να καταφέρω να βρω χρόνο από την εργασιακή μου καθημερινότητα και να μη μου φύγει η όρεξη που έχω αυτήν τη στιγμή!! :)

Αυτό λοιπόν που θα χρειαστώ, αν ξεκινήσω να το κάνω στα σοβαρά επαναλαμβάνω, είναι καταρχήν βοήθεια σε επίπεδο έρευνας...

Επίσης είμαι ανοιχτός τόσο σε ιδέες - οπτικές - θεματικές που θα σας ενδιέφεραν να αναδειχθούν και γιατί όχι αν με κάποιον/αν από εδώ ταιριάξουν τα χνώτα μας να το συν-σκηνοθετήσουμε κι ας μην έχει σπουδάσει κινηματογράφο κλπ!! :)

Αν λοιπόν ενδιαφέρεται κάποι-ος/α να βοηθήσει συνεισφέροντας με τις γνώσεις και το πάθος του μπορεί να μου στείλει προσωπικό μήνυμα με τα (όποια) στοιχεία του επιθυμεί!

Μπορείτε να δείτε το portfolio μου εδώ καθώς και το βιογραφικό μου εδώ

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας! :D

Φιλικά,

Δαμιανός
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα