Κασσετόφωνα

Σήμερα μόλις πήρα το Denon DRW-695 αφού το κανόνικο μου DEnon DR-M 20 είναι τους τελευτάιους 6 μήνες στον μάστορα και πλεον έχασα ττην υπομονή μου. Ένας γνωστός το πουλούσε για 200 ? και μάλιστα με δόσεις και είπε ότι έχει παίξει μόλις δυο κασσέτες (είναι χαιεντάς και έτσι δεν του πολυάρεσε). Πράγματι οι κεφαλές, κάπσταν, λαστιχάκια κλπ δέιχνουν ολοκαίνουρια. Πάντως ακόμη και αν μου φτιάξουν το DR-M20 θα κρατήσω αυτό γιατί το άλλο απο την αρχή ήταν προβληματικό, μασούσε κασέτες, έχανε στροφές, δεν κούμπωνε σωστά ο μηχανισμός κλπ.

denon drw-695.jpg
 
Καλημέρα.

Διάβασα το ποστ σου με την...6μηνη καθυστέρηση στις επισκευές παλιών συσκευών και εντελώς φιλικά (και καμένος από μαστόρους μικρός) να επισημάνω σε όλους 2 πράγματα:

1) Ο τεχνικός που περιμένει ανταλλακτικά ενημερώνει για την έλλειψη και ταυτόχρονα ανακατεύει γη και ουρανό να βρει κάτι....Δεν έχει το μηχάνημα απείραχτο στη γωνία να μαζεύει σκόνη!...Δεν βρίσκει;Στο επιστρέφει.Τέλος.

2) Η παραμονή επί μακρόν είναι η κλασσική τεχνική του μάστορα να σε αποφύγει (γιατί δεν ξέρει να το φτιάξει/έχει πολύ δουλειά/βαριέται κλπ) ή να στο "φάει"!!! Προσοχή σε αυτό το σημείο!.

Για να έχετε λοιπόν το κεφάλι σας ήσυχο και το μηχάνημά σας ανέπαφο,πρέπει μετά την ενημέρωση της επισκευής να πάρετε το μηχάνημα από το σέρβις μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό ή να μείνει το πολύ μια εβδομάδα να περαστεί το ανταλλακτικό και να τσεκαριστεί.Συσκευή πάνω από μήνα να κάθεται και να σκονίζεται δεν επιτρέπεται! (εκτός ειδικών εξαιρέσεων).

Οτιδήποτε απορία έχετε, (τεχνικός είμαι) πάνω σε επισκευές ή βλάβες,στείλτε πμ

Για να είμαι ξεκάθαρος το παρόν ποστ έχει σταλεί και σε πμ
 
Καλημέρα.

Διάβασα το ποστ σου με την...6μηνη καθυστέρηση στις επισκευές παλιών συσκευών και εντελώς φιλικά (και καμένος από μαστόρους μικρός) να επισημάνω σε όλους 2 πράγματα:

1) Ο τεχνικός που περιμένει ανταλλακτικά ενημερώνει για την έλλειψη και ταυτόχρονα ανακατεύει γη και ουρανό να βρει κάτι....Δεν έχει το μηχάνημα απείραχτο στη γωνία να μαζεύει σκόνη!...Δεν βρίσκει;Στο επιστρέφει.Τέλος.

2) Η παραμονή επί μακρόν είναι η κλασσική τεχνική του μάστορα να σε αποφύγει (γιατί δεν ξέρει να το φτιάξει/έχει πολύ δουλειά/βαριέται κλπ) ή να στο "φάει"!!! Προσοχή σε αυτό το σημείο!.

Για να έχετε λοιπόν το κεφάλι σας ήσυχο και το μηχάνημά σας ανέπαφο,πρέπει μετά την ενημέρωση της επισκευής να πάρετε το μηχάνημα από το σέρβις μέχρι να έρθει το ανταλλακτικό ή να μείνει το πολύ μια εβδομάδα να περαστεί το ανταλλακτικό και να τσεκαριστεί.Συσκευή πάνω από μήνα να κάθεται και να σκονίζεται δεν επιτρέπεται! (εκτός ειδικών εξαιρέσεων).

Οτιδήποτε απορία έχετε, (τεχνικός είμαι) πάνω σε επισκευές ή βλάβες,στείλτε πμ

Για να είμαι ξεκάθαρος το παρόν ποστ έχει σταλεί και σε πμ
 
Οι γονείς μου είχαν αγοράσει τη δεκαετία του 70 το Crown CSC 960 Boombox που βλέπετε στη φώτο. Θυμάμαι να λένε για τιμή 3.000 δρχ το 1979!

crown csc9604.jpg

Το θυμάμαι μόνιμα στο τραπέζι της κουζίνας μας και τη μάνα μου να το ανοίγει κάθε πρωί και να μας ξυπνάει για το σχολείο. Φανταστικό κασετόφωνο! Τα ηχεία του ξεσήκωναν κόσμο. Πολύ δυνατό. Όπως βλέπετε είχε ρυθμίσεις για μπάσα, πρίμα και balance. Έπαιρνε και 8 (νομίζω) μπαταρίες τύπου D και το κουμπί το πατούσες και έβλεπες πόση μπαταρία είχε απομείνει με φωτεινές ενδείξεις. Είχε 2 κεραίες, equalizer και στη αριστερή πλευρά (βλέπε 3η φωτογραφία) υπήρχαν είσοδοι και έξοδοι για ηχεία, ακουστικά (με αντάπτορα) κτλ. Αυτά τα ανακάλυψα μόνος μου όντας μικρός. Σίγουρα είχε και άλλες λειτουργίες αφού υπάρχει κεντρική οθόνη η οποία ανάβει ένα ψηφίο (δείτε και βίντεο παρακάτω). Θυμάμαι να "γράφω" πάμπολλες κασέτες με ραδιοφωνικές εκπομπές αλλά και ομιλίες. Δε θα ξεχάσω όταν ο γείτονάς μου, μου έδωσε μία κασέτα με το Exta si, Exta No του Chimo Bayo. Ένα βράδυ είχα ξεσκίσει να το ακούω ξανά και ξανά μέχρι που μου την είπαν οι δικοί μου (είχαν επισκέψεις βλέπεις...). Το 1ο μου φοιτητικό έτος το περάσαμε παρέα μέχρι που μετά πήρα CD Player και το επέστρεψα στους δικούς μου. Μετά λύπης μου έμαθα ότι σε μετακόμιση των γονιών μου πριν 1.5 χρόνο πετάχτηκε στα σκουπίδια. Δεν κατάλαβα ποτέ το γιατί! Το μηχανάκι δούλευε. Ήθελε λίγο συμμάζεμα αλλά δούλευε. Πάντως τέτοια μηχανήματα δε βγαίνουν πια! Ιάπωνας γαρ!!

https://www.dailymotion.com/embed/video/xwy96o
crown csc960.jpg

crown csc9602.JPG

crown csc9605.JPG

crown csc9603.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να και το δικό μου

SONY TC-110A

SONY tc_110_1225524.jpg

Το έβγαλα χτες για να το δώσω στη μικρή να ηχογραφεί τα μαθήματά της (δεν της δίνω από τώρα mp3) και είδα ότι δεν γύριζε το μοτέρ.... μετά από λίγο πήρε μπρος

Το κακό είναι ότι το μικρόφωνο δεν λειτουργεί (δεν είχε ποτέ κανένα πρόβλημα ... δεν έχει δει ποτέ του κατσαβίδι)

Υπάρχει περίπτωση να φτιάχνεται; Με εξωτερικό μικρόφωνο λειτουργεί άψογα

Edit: Η φωτό δεν είναι από μένα ... αλλά από το διαδίκτυο και η διαφορά με το δικό μου είναι ότι έχει μετρητή στην κασέτα

tc-110a.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικα και φτιαχνεται το μικροφωνο!Το ανοιγεις και το αλλαζεις-πρωτα ομως τσεκαρεις μηπως παιζει καποια ψυχρη κολληση.
 
angel_grig είπε:
Φυσικα και φτιαχνεται το μικροφωνο!Το ανοιγεις και το αλλαζεις-πρωτα ομως τσεκαρεις μηπως παιζει καποια ψυχρη κολληση.
Τα χέρια μου στα ηλεκτρονικά είναι ... καταστροφή :)

Το πήγα σε κάποιον με ηλεκτρονικά και μου είπε ότι δύσκολα βρίσκεις ανταλλακτικά ... και πλέον σταμάτησε να κάνει επισκευές :(

Αν έχετε κάποιον υπόψιν σας που να κάνει τέτοιες επισκευές, στείλτε μου ΠΜ... Είναι κρίμα να μείνει σε αχρηστία. Επίσης είδα ότι δυσκολεύεται να γυρίσει μπρος-πίσω τις κασέτες.
 
WildShark είπε:
(...) Επίσης είδα ότι δυσκολεύεται να γυρίσει μπρος-πίσω τις κασέτες.
Αυτό -συνήθως- είναι ή λαστιχάκι, ή μοτέρ.

Και τα 2 είναι σχετικά εύκολο να βρεθούν! ;)
 
Το λαστιχάκι πρέπει να είναι γιατί παίζει σωστά τις κασέτες (και γράφει με εξωτ. μικρόφωνο)
 
Οπότε ψάχνεις για μοτοράκι! :)

Αυτό, αν έχεις κάποιον με βασικές γνώσεις ηλεκτρονικής, μπορεί να στο ξεμοντάρει (συνήθως είναι 2 κολλήσεις) και να πας σ' ένα κατάστημα ηλεκτρονικών να σου δώσουν το ίδιο ή παραπλήσιο... Αν έχεις αμφιβολίες, τους ρωτάς και πώς κολλάς τα καλώδια και το τοποθετείτε! :)
 
Το μαγαζι που γραφεις ειναι [edit]καλύτερα με pm για όποιον ενδιαφέρεται :) [/edit] αλλα οι τιμες του ειναι πικρα βεβαια ο καθενας στην τσεπη του κανει οτι θελει ,απλα εγω πιστευω οτι για τον καθενα απο εμας που διαβαζει και αγαπαει το retromaniax αξια εχουν ολα αυτα που μεγαλωσαμε μαζι τους και καθε φορα που τα βαζουμε να δουλεψουν στο μυαλο μας ερχονται εκεινες οι γλυκες αναμνησεις απο το παρελθον ,τι να το κανω εγω το παλιο εαν το αγορασω σημερα δεν εχω τιποτα να με συνδεσει με το παρελθον δεν ηταν εκει στην χαρα μου,δεν ηταν εκει στην πικρα μου και το βασικοτερο δεν ΜΕΓΑΛΩΣΕ μαζι μου αλλα αυτη ειναι η δικη μου αποψη σας ευχαριστω

ηθελα να κανω παραθεση στο μυνημα του maxouli απο 13/5/2010 που αναφερει το μαγαζι αλλα εκανα πατατα και βγηκε τελευταιο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κατέβασα σήμερα από το πατάρι το κασσετόφωνο του πατέρα μου.

Πρόκειται για ένα Technics RS-M17.

90456.jpg

Απ' όσο θυμάμαι παίζει να λειτουργεί ακόμα...

Περισσότερες πληροφορίες εδώ: http://www.hifiengine.com/manual_library/technics/rs-m17.shtml
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Gus είπε:
Κατέβασα σήμερα από το πατάρι το κασσετόφωνο του πατέρα μου.
Πρόκειται για ένα Technics RS-M17.

Απ' όσο θυμάμαι παίζει να λειτουργεί ακόμα...
Κανόνι!!! Αν θες να το δουλεψεις θα χρειαστεις σιγουρα καθαρισμα και αλλαγη ιμαντες.
 
pardalotzatziki είπε:
Κανόνι!!! Αν θες να το δουλεψεις θα χρειαστεις σιγουρα καθαρισμα και αλλαγη ιμαντες.
Α ναι, ε;

Ευχαριστώ για τις συμβουλές :)
 
Gus είπε:
Α ναι, ε;
Ευχαριστώ για τις συμβουλές :)
Παρακαλω! Αν θες να ακουσεις 1-2 κασσετες κανε δοκιμη με καποια που δεν σε ενδιαφερει, σε περιπτωση που τη μασησει.

Αν θες να το χρησιμοποιεις συχνα...θελει μια περιποιηση...
 
Υπαρχουν μαστορες που αλλαζουν ιμαντες σε κασετοφωνα με λογικο κοστος?
 
Wally είπε:
Υπαρχουν μαστορες που αλλαζουν ιμαντες σε κασετοφωνα με λογικο κοστος?
Εγω εδωσα 20 για εργασια, ιμαντες και τα ρολερ(που ακουμπαει η ταινια) για διπλο κασ/νο Technics
 

Εγκρίνετε τον παραπάνω τρόπο μετατροπής;
 
Πίσω
Μπλουζα