Κασσετόφωνα

Gus είπε:
Ανάλογα... κατά βάση όχι.

Εάν διαθέτεις σε κασέτα μια ηχογράφηση μοναδική (κάτι που δεν υπάρχει αλλού) τότε μόνο αξίζει τον κόπο. Αλλιώς νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς.
 
prisma είπε:
Ανάλογα... κατά βάση όχι. Εάν διαθέτεις σε κασέτα μια ηχογράφηση μοναδική (κάτι που δεν υπάρχει αλλού) τότε μόνο αξίζει τον κόπο. Αλλιώς νομίζω ότι δεν υπάρχει λόγος να ασχοληθείς.
Ναι, γι' αυτό τον λόγο θέλω να μετατρέψω την κασέτα σε mp3.

Απλά έχω ακούσει ότι μπορεί να χαλάσει η κάρτα ήχου και δεν έχω γνωρίζω και πολλά απ' αυτά :p
 
Gus είπε:
Απλά έχω ακούσει ότι μπορεί να χαλάσει η κάρτα ήχου και δεν έχω γνωρίζω και πολλά απ' αυτά :p
Με τιποτα. ουτε απο αποψη εντασης, δεν θα παρεις απο ενισχυτη. Ουτ κι αυτο λεει κατι βεβαια.

Εγω πηρα ενα RCA σε jack 3.5 και συνδεσα το κασ/νο κατευθειαν.

Οπως δειχνει ο τυπος, με ενα αλλο απλο προγραμμα ηχου γραφεις.

Εκει που δειχνει για την ενταση (5:44) θα προσεξεις να μην γινεται η μπαρα κοκκινη. Παιζεις λιγο την κασσετα για να βρεις το peak, εκει που βαραει κοκκινα.

Κατεβασε λιγη ενταση αν δεις κοκκινα.

Ενεργοποιησε και οτι συστημα εχει το κασ/νο για το "φυσημα" και κανε μερικες δοκιμες και χωρις αυτο.

Απλα πραγματα, δεν ειναι τιποτα..
 
Gus είπε:
Ναι, γι' αυτό τον λόγο θέλω να μετατρέψω την κασέτα σε mp3.
Απλά έχω ακούσει ότι μπορεί να χαλάσει η κάρτα ήχου και δεν έχω γνωρίζω και πολλά απ' αυτά :p
Δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση. Γιατί να "χαλάσει"?

Ακολούθησε αυτά που γράφει ο φίλος τζατζίκι πιο πάνω... καλό είναι στη δοκιμή οι μπάρες να μην έρχονται οριακά στα κόκκινα. Ρίξτο μισό κλικ χαμηλότερα.
 
BENYTONE M2400D

petermeli είπε:
Γεια σας !

Θα ήθελα τη βοήθειά σας !

Εχω ένα deck κασετοφώνου BENYTONE M2400D (για το οποίο δεν βρίσκω τίποτα στο Internet) και ένα ραδιοκασετόφωνο-ενισχυτή AKAI AC-3500. Και τα δύο πάσχουν από λαστιχάκια.

Εχει κανείς σας άκρη να βρω ανταλλακτικά λάστιχα?

Ευχαριστώ !

Γεια Petermeli,

Γράφω από την Ιταλία.

Για πολύ καιρό ψάχνω για Benytone M2400D.

Έχετε ακόμα; [edit] απαγορεύονται οι αγορές και οι πωλήσεις μέσω φόρουμ [/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ένα ραδιοκασετόφωνο στο σπίτι είναι μάρκας SHARP με μία πόρτα για δύο κασέτες, η μια πίσω στην άλλη, καθώς και λειτουργία για εγγραφή από κασέτα σε κασέτα...
 
Gus είπε:
Ναι, γι' αυτό τον λόγο θέλω να μετατρέψω την κασέτα σε mp3.
Απλά έχω ακούσει ότι μπορεί να χαλάσει η κάρτα ήχου και δεν έχω γνωρίζω και πολλά απ' αυτά :p
Προσοχή καθώς εγώ σύνδεσα το TAPE REC του παλιού μου ενισχυτή στο LINE IN της κάρτας ήχου και την έκαψα.Και μιας και είναι ενσωματωμένη στην μητρική έπρεπε να αλλαχτεί ολόκληρη (δημιουργήθηκε βρόχος γείωσης). Το LINE OUT του deck/walkman/κασσετοφώνου τέλος πάντων κατ'ευθείαν στο line in της κάρτας ήχου (πράσινο) εγγραφή με audacity.Από γνωστό πολυκατάστημα πήρα walkman usb που κάνει την δουλειά πιο εύκολη, μιας και έχω μια κασσέτα με τον παππού και την γιαγιά και την έκανα cd. Εχω και κανονικό wlakman που μου επισκέυασε ο φίλος μου που έχει μαγαζί με στεροεφωνικά και το έχω καβάτζα (ήθελε ιμάντα) το walkman usb το βρίσκεις και σε ebay κλπ. αν ψάξεις λίγο εκεί το βρήκε κι ένας άλλος φίλος μου.
 
Uskoke είπε:
Προσοχή καθώς εγώ σύνδεσα το TAPE REC του παλιού μου ενισχυτή στο LINE IN της κάρτας ήχου και την έκαψα.Και μιας και είναι ενσωματωμένη στην μητρική έπρεπε να αλλαχτεί ολόκληρη (δημιουργήθηκε βρόχος γείωσης). Το LINE OUT του deck/walkman/κασσετοφώνου τέλος πάντων κατ'ευθείαν στο line in της κάρτας ήχου (πράσινο) εγγραφή με audacity.Από γνωστό πολυκατάστημα πήρα walkman usb που κάνει την δουλειά πιο εύκολη, μιας και έχω μια κασσέτα με τον παππού και την γιαγιά και την έκανα cd. Εχω και κανονικό wlakman που μου επισκέυασε ο φίλος μου που έχει μαγαζί με στεροεφωνικά και το έχω καβάτζα (ήθελε ιμάντα) το walkman usb το βρίσκεις και σε ebay κλπ. αν ψάξεις λίγο εκεί το βρήκε κι ένας άλλος φίλος μου.
Μηπως εδωσες υψηλη ενταση και καηκε?
 
Όχι άλλωστε το TAPE REC έχει σταθερή ένταση. Επειδή ο ενισχυτής ήταν παλιός, με διπολικό φις (χωρίς γείωση) αλλά το σασί ήταν συνδεδεμένο με το πλην του τροφοδοτικού, ενώ ως γνωστόν το σασί του υπολογιστή είναι γειωμένο (εκτός αν κάποιος επιμένει να το συνδέσει σε τριπολική πρίζα) οπότε κάτι παίζει με το παλμοτροφοδοτικό του υπολογιστή. Πάντως από τότε που συνδέω τον προενισχυτή (Cambridge audio 540 P) κατευθείαν στην κάρτα ήχου έχω γράψει δεκάδες βινύλια χωρίς κανένα πρόβλημα (και αρκετές κασέτες). Έχω και deck (Denon DRW-695) σχεδόν καινούριο και παίζει πολύ καλά, ακούω 2-3 κασέτες την βδομάδα επιτέλους σε ποιότητα hifi!
 
Uskoke είπε:
Έχω και deck (Denon DRW-695) σχεδόν καινούριο και παίζει πολύ καλά, ακούω 2-3 κασέτες την βδομάδα επιτέλους σε ποιότητα hifi!
Εγω πηρα τη φετα με το deck και γραφω κατευθειαν, ενταση ρυθμιζω απο τον υπολογιστη.
 
Ωραία, με το ντεκ είναι πιο άνετο γιατί παίρνει ρεύμα απ' την πρίζα. Το walkman usb δεν χρειάζεται μπαταρίες, παίρνει ρεύμα απ' το usb. Αλλά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν κανονικό auto reverse walkman, τώρα ποιος θα το κάνει αυτό την σήμερον ημέρα είναι άλλο πράγμα (με κανονικές μπαταρίες). Το άλλο walkman είναι ένα απλό Philips με ραδιόφωνο. Το ντεκ μου είναι auto reverse με δυο μοτέρ (ένα σε κάθε ντεκ-έχει δυο ντεκ).
 
Το πρώτο μου ραδιοκασσετόφωνο ήταν/είναι ένα SANYO. Πρόκειται για αυτό:

http://www.radiomuseum.org/r/sanyo_radio_cassette_recorder_m2402_4f.html

Το εκπληκτικό αυτό ραδιοκασσετόφωνο μού το χάρισε ο πατέρας μου όταν ήμουν 12 ετών, το 1990. Θα ήταν μέχρι πέρυσι σε κατάσταση καινούριου αν δεν έπεφτε από ψηλά, από απροσεξία τής μάνας μου και δεν έσπαζε ένα μικρό κομμάτι στο πλαστικό πλαίσιό του στο κάτω μέρος. Επίσης με το πέσιμο πρέπει να έγινε ζημιά στην πλακέτα και κάνει διακοπές στον ήχο και επανέρχεται με ελαφρύ χτύπημα αλλά όχι πάντα. Δυστυχώς είναι στη Μυτιλήνη και εγώ είμαι Πάτρα. Ωστόσο με την πρώτη ευκαιρία θα το επισκευάσω. Με συντρόφευσε άπειρες ώρες στο σπίτι και σε εκδρομές στο σχολείο. Πραγματικά αθάνατο. Μονοφωνικό με αποδεκτή ποιότητα ήχου για την τιμή του και υψηλότερη ηχητική στάθμη στο ραδιόφωνο με παραμόρφωση στον ήχο σε σταθμούς με δυνατή διαμόρφωση. Είχα πάρει αργότερα και ένα μικρότερο, μάρκα venturer (απομίμηση αντίστοιχου sony, πάλι ραδιοκασσετόφωνο). Υπάρχει ακόμη και αν και αρκετά μικρότερο ο ήχος του χτυπούσε στα ίσα το μεγάλο SANYO. Υπέροχες συσκευές. Από μεριάς μου δεν πρόκειται να πεταχτούν ποτέ.
 
so.jpg

παλιο διπλο κασετοφωνο σονυ που χρησιμοποιουνταν στον Αμβρακια fm και απο πανω ραδιοφωνικος δεκτης technicks.αυτα υπαρχουν λογικα απο το 1988 που ανοιξε ο σταθμος αλλα περασαν τα χρονια και τωρα ειναι απλα να μας θυμιζουν την ιστορια του σταθμου.Αυτον τον δεκτη ραδιοφωνου θα ηθελα να δοκιμασω την ευαισθησια που εχει ο δεκτης του σε κανα καλο σποραδικο Ε ή τροποσφαιρικη διαδωση που εχουμε τα καλοκαιρια
 
National.jpg

Το έβγαλα από το χρονοντούλαπο και λειτουργεί κανονικά!!!
 
Μια που λέμε για ακουστικά, έχω τρομερό πρόβλημα να βρω ακουστικά κινητού, που να "αντέχουν" το θόρυβο του Μετρό...Εντάξει, δεδομένου ότι υπάρχουν και "ψείρες" που κάνουν και 80 και 100 ευρώ, φαντάζομαι ότι ό,τι πληρώσεις παίρνεις. Αλλάποιός τα δίνει ! Κάτι φτηνιάρικα των 3 ευρώ, "μπουκώνουν" μετά από λίγεςώρεςστη φουν ένταση. Κάτι ακριβότερα,των 10-15 ευρώ, κόβονται τα καλωδιάκια τους ή σταματάει, από ένα διάστημα και μετά,το κινητό να τα αναγνωρίζει "συνδεδεμένα" (θέλει πολύ σπρώξιμο το βύσμα, για να απομονωθεί το εξωτερικό ηχείο). Δράμα !
 
Τί είναι πάλι το spambot;
 
Ειναι ενα αυτοματοποιημενο προγραμμα που συμπεριφερεται σαν ανθρωπος και γραφεται σε forum και κανει posts με διαφημιστικα μηνυματα. Συχνα γραφει και μηνυματα που μοιαζουν να ειναι σχετικα με το thread για να μπερδεψουν τους admin. Συνηθως αυτα τα μηνυματα ειναι copy-paste απο αλλα πραγματικα μηνυματα.

Δες εδω και εδω.
 
Τι λες τώρα;! Που έχει φτάσει η τεχνολογία;
 
Πίσω
Μπλουζα