Κασσετόφωνα

1@Wally[/USER]:τα κασετόφωνα δεν έχουν πρόβλημα να παίξουν οποιαδήποτε κασέτα. Απλώς το αποτέλεσμα δεν θα είναι ανάλογο ενός ντεκ που θα έχει ρύθμιση για Type IV. Αλλά σε αυτό το φορητό μικρή θα είναι η διαφορά. Ούτε η κασέτα ούτε το κασετόφωνο θα πάθουν κάτι. Το πρόβλημα είναι στην εγγραφή, αλλά ποιος θα βάλει σε αυτό το φορητό κασέτα μετάλλου για να γράψει;σαν να βάλεις αγωνιστικά ελαστικά σε ένα yugo 30 ετίας!

 
πολύ ωραία δείχνει Γουάλη και είναι κάτι απτό σε αντίθεση με τα μαγνητόφωνα. (vaporware). αν και εγώ δεν ηχογραφώ καθόλου μιας και είμαι ο τελευταίος των Μοϊκανών, έτσι νιώθω. Στο αμάξι έχω mp3 στο καράβι πάλι mp3 και δεν έχω κανένα φίλο/γνωστό που να ακούει ακόμα κασέτες ώστε να κάνουμε ανταλλαγές κλπ. 
 
Κανά 2μηνο που κοιτάω δεν έχω δει κάτι, όχι ότι με χαλάει όπως είναι.

Υπάρχει νομίζω.
Δυστυχώς για μένα και πολλούς άλλους, η AIWA είχε χρεοκοπήσει και αγοράστηκε από τη Sony το 2002-2003, όπου έκανε σύντομη και αμεληταία καριέρα.

Κανά 2μηνο που κοιτάω δεν έχω δει κάτι, όχι ότι με χαλάει όπως είναι.

Υπάρχει νομίζω.
Δυστυχώς για μένα και πολλούς άλλους, η AIWA είχε χρεοκοπήσει και αγοράστηκε από τη Sony το 2002-2003, όπου έκανε σύντομη και αμεληταία καριέρα.
 
Το εξωτικο ΧΚ S9000 αλλα και το πιο προσιτο F990 ειναι φοβερα μηχανηματα.

Απλα ξερω οτι ειναι σχεδον αδυνατον να βαλεις χερι μεσα (πολυ πολυπλοκα) και χρειαζονται και ειδικους ιμαντες για να βγαλουν το W&F των specifications αλλα δυστυχως αυτοι οι ιμαντες δεν υπαρχουν πλεον.
 
Το Sony TC KE 500S που ειναι το βασικο μου deck

IMG_20180708_112509.jpg

 και το So ny TC k561S που χρειαζεται ιμαντες...

IMG_20180708_102200.jpg
 
DSCI0733.JPG

Εδώ βλέπετε το δικό μου Denon DRW-695. δεν είναι τόσο καλό φυσικά όσο το δικό σου Γουάλη, αλλά μιας και το χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά για αναπαραγωγή και το πήρα πρακτικά καινούριο είναι ότι πρέπει. αν προλάβω θα ακούσω φουλ dio temple of the king.Επίσης Γουάλη ακριβώς το ίδιο κασετόφωνο με το πάνω (αυτό με τις πιο πολλές ρυθμίσεις) έχει η νονά μου αλλά δεν το χρησιμοποιεί σχεδόν καθόλου. Όταν έψαχνα κασετόφωνο έπαιζα με την ιδέα να την πείσω να μου το πουλήσει αλλά τελικά βρέθηκε αυτό....
 

1@Wally[/USER]:τα κασετόφωνα δεν έχουν πρόβλημα να παίξουν οποιαδήποτε κασέτα. Απλώς το αποτέλεσμα δεν θα είναι ανάλογο ενός ντεκ που θα έχει ρύθμιση για Type IV. Αλλά σε αυτό το φορητό μικρή θα είναι η διαφορά. Ούτε η κασέτα ούτε το κασετόφωνο θα πάθουν κάτι. Το πρόβλημα είναι στην εγγραφή, αλλά ποιος θα βάλει σε αυτό το φορητό κασέτα μετάλλου για να γράψει;σαν να βάλεις αγωνιστικά ελαστικά σε ένα yugo 30 ετίας!
Ούτε το κορυφαίο HS-JX707, δηλαδή η τελευταία ναυαρχίδα της AIWA, δεν κάνει εγγραφή σε κασέτα μετάλλου.

 
Για δώστε τα φώτα σας οι ειδικοί

Που μπορώ να πάω ένα ραδιοκασετόφωνο JVC RC636L για επισκευή? Τα ηχεία δεν ακούγονται σχεδόν καθόλου και βγάζουν ένα ψιθύρισμα μόνο...

Από ένα εργαστήριο που πίστευα ότι θα έκανε την επισκευή έφαγα άκυρο με συνοπτικές διαδικασίες λέγοντάς μου ότι τους είναι ασύμφορο να ασχοληθούν καθώς είναι αρκετά παλιό και δεν θα υπάρχουν ανταλακτικά...  
 
Για ραδιοκασετοφωνα θα βρεις.

Για deck δεν υπαρχουν πραγματικοι μαστορες στην Ελλαδα (τουλαχιστον δεν εχω βρει τοσα χρονια).

Οταν εννοω πραγματικοι εννοω να εχουν  test tapes (αμφιβαλλω αν υπηρξαν ποτε στην Ελλαδα περα απο λιγες αντιπροσωπειες), οριτζιναλ ανταλλακτικα κτλ

Το να πας να σκασεις τουλαχιστον 60 ευρω απλα για να σου αλλαξουν λαστιχακια και αυτα κατα 99% να μην ειναι μαμισια και να σου πανε το W&F στο Θεο...δεν το λες ΟΚ.

Υπαρχουν μαστορες στο εξωτερικο αλλα ζητανε ενα νεφρο.

Πχ ενας Βουλγαρος (ειναι απο τους κορυφαιους στο ειδος) για πληρες κοιταγμα/επισκευη/καλιμπραρισμα, μου ζηταει 250 ευρω! Ενας Σλοβενος 270 ευρω και με upgrade των 4066 ζηταει 400 ευρω. Αρνηθηκα διοτι ξεπερνουσε την τιμη του deck ως μεταχειρισμενο. Φυσικα για να στησει καποιος σοβαρο μαγαζι, μονο για να μαζεψει test tapes και οργανα, θελει πολλα λεφτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:

Χτες το πρωι σηκωθηκα σχεδον χαραματα. Με επιασε μανια να αλλαξω τους ιμαντες σε ενα Sony TCK561S που ειχα αγορασει για ψιχουλα, πριν ξυπνησει η οικογενεια. Οι ιμαντες ειχαν καταφθασει απο Σλοβενια απο τη προηγουμενη εβδομαδα.

Το κασετοφωνο εχει τον μηχανισμο TC190 (θορυβωδης και με μια αδυναμια σε ενα κεντρικο γραναζι που αν σου σπασει...την πατησες). 1@freaktmp[/USER] πολυ πιθανον να εχει τον ιδιο μηχανισμο με το Sony που σου εχει "κλειδωσει".

Τελικα η διαδικασια αλλαγης ιμαντων ηταν ευκολη. Το δυσκολο ηταν να βγαλω τα υπολειμματα των παλαιων ιμαντων μου ειχαν γινει ζουμι!

Επαιξε με τη μια και χωρις να εχω σοβαρα εργαλεια.

Ενα μετρημα της ταχυτητας με μια κασσετα 3Khz και ηταν ετοιμο!

Το αστειο ειναι οτι οταν μετρησα τα Wow&Flutter στο 561S ειχα καλυτερα αποτελεσματα απο το TC KE500S (εχουν τον ιδιο μηχανισμο) που ειχα αγορασει ως working and serviced. Μαλλον ο τυπας του εχει βαλει no-name ιμαντες

Γιατι το αναφερω...διοτι για οποιον θελει ενα ψιλο-αξιοπρεπες deck με Dolby S, οι τελευταιες σειρες της Sony μπορουν να βρεθουν φθηνα ως non-working αφου κατα πασα πιθανοτητα θα εχουν ΛΙΩΣΕΙ οι ιμαντες. Με λιγοτερα απο 10 ευρω, τσιμπας ιμαντες(εχω δωσει hint) και το ισιωνεις. Μιλαμε ομως για τα single capstan μοντελα. Οσο ανεβαινουμε, οι τιμες ζαλιζουν.

Η επομενη μου αποστολη ειναι σαφως δυσκολοτερη...αλλαγη idler σε AIWA ADS 950 - πολυ πολυ πολυ πιο πολυπλοκος μηχανισμος - διοτι μου κανει νερα στο REW και στο FFWD...

thumbnail_Img_181021095532583-1.jpg

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Eμενα μετα το τελευταιο κολλημα με τον ηχο ,αναθεμα τα περιοδικα ηχου που πεσανε στα χερια μου ,ανοιξανε οι τσεπες και πεταγανε λεφτα.

Πηρα καρτα ηχου, ηχεια 5.1 και εναν λαμπατο ενισχυτη για το ρετρο του θεματος,lol.
 

Μια USB καρτα ηχου ειναι must αν χρησιμοποιεις PC ως πηγη (για ακροαση ή εγγραφη).

Αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι αν μια αξιοπρεπης USB καρτα ηχουν ειναι και DAC...

1@freaktmp[/USER] σκεφτομουν που μπορει να  σου εχει κολλησει ο μηχανισμος. Το μονο που μου ερχεται ειναι το κομματακι με τα 2 γραναζια πανω απο τον μικρο ιμαντα. Μπορει να παει σε 2 (ή 3...δεν θυμαμαι) θεσεις (καβαλαει ενα πλαστικο). Νομιζω πρεπει να ειναι τερμα δεξια προς την ακρη.



 

Το κασετοφωνο εχει τον μηχανισμο TC190 (θορυβωδης και με μια αδυναμια σε ενα κεντρικο γραναζι που αν σου σπασει...την πατησες). 1@freaktmp[/USER] πολυ πιθανον να εχει τον ιδιο μηχανισμο με το Sony που σου εχει "κλειδωσει".
Οχι. Το 435 εχει μηχανισμούς TCM-230ASR3/HSR3 και TCM-230ASR4/HSR4 και το δικο σου έχει TCM-190VB14. Έξαλλου είχα αναφέρει οτι το πέταξα.

 
Γουάλη η διαφορά της κάρτας ήχου από το DAC είναι ότι η κάρτα είναι εξάρτημα υπολογιστή και πωλείται ως τέτοιο (έχει έξοδο καρφί στερεοφωνικό, σωστά;) ενώ το DAC είναι εξάρτημα audiοphile και το πωλούν τα μαγαζιά στερεοφωνικών (αν έχει μείνει κανένα) και έχει έξοδο RCA. Πάντως από το δικό μου έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος, 120 € έκανε.
 
Εχω μια Soundblaster XFi USB 2.0 που εχει κανονικα RCA LineIn/LineOut
 
Εγω την sound blaster omni surround 5.1 πηρα.

Εμεινα πολυ ικανοποιημένος.
 
Πίσω
Μπλουζα