Κατασκευή νέου περιφερειακού ROAM Board (ROM & RAM Board) - Ζητείται βοήθεια.

Έχουμε κανένα νέο; :)
 
Είχα σκοπό να το δημοσιεύσω αύριο αλλά μια και με πρόλαβες ....... και έχω και τα νεύρα μου με το χαζό γκολ που φάγαμε ....

20140629_233927[1].jpg

Τα δύο πρώτα boards είναι έτοιμα και δοκιμασμένα.
 
Χαχαχα η πλάκα είναι ότι κι εγώ χθες μπήκα και είδα το post σου ακριβώς μετά το πανηλίθιο γκολ... :D :D

Κούκλα, κούκλα!!!

Καλή εβδομάδα λοιπόν, έχουμε κάτι να περιμένουμε... :)
 
Πιάσε 5 περιποιημένα σε λαδόκολλα :D
 
Αμάν ρε φαταούλα!
 
Σως να βάλω να γλιστράει; :p
 
Τα βραχυκυκλώματα φοβάμαι...
 
Ποιά βρρρρρρραχυκυκλλλλλλλλλλώμμμμμματα;
 
Να σου πω, βάλε στην άκρη τα δικά μου καλού-κακού...
 
Συγχαρητηρια κ απο μενα!!!

Μια ερωτηση: θα μπορουσε η κατασκευη αυτη να βελτιωθει κ ως ενα νεο hackkit/ multiface???

Με ενα κουμπακι freeze κ κατοπιν jump σε καποιο tool γραμμενο στην rom;;;
 
Χμ, καλή ερώτηση. Απ'ό,τι έχω καταλάβει η μαγεία του MF έγκειται στο λογισμικό, όχι στο hardware. Άρα πιθανότατα ναι. Όμως θα έπρεπε να γράψει κάποιος το νέο πρόγραμμα, εκτός κι αν ήταν πλήρως συμβατό με το MF...?
 
fgbrain είπε:
Συγχαρητηρια κ απο μενα!!!
Μια ερωτηση: θα μπορουσε η κατασκευη αυτη να βελτιωθει κ ως ενα νεο hackkit/ multiface???

Με ενα κουμπακι freeze κ κατοπιν jump σε καποιο tool γραμμενο στην rom;;;
Η αλήθεια είναι ότι πέρα από το software που θα έπρεπε να γραφτεί, δεν αρκεί να προστεθεί μόνο ένα κουμπάκι (NMI).

Χρειάζεται να επανασχεδιαστεί και το hardware ώστε με το πάτημα του κουμπιού να κάνει page-in στην ROM που θα περιέχει το πρόγραμμα.

Άν υπάρχει ενδιαφέρον θα μορούσα ίσως να ερευνήσω αν μπορεί να γίνει χωρίς να αλλάξω όλο το σχεδιασμό του roam board.
 
Στείλε μου εμένα μία και οι άλλοι ας περιμένουν για το control+alt+delete :D
 
Ναι ναι σιγουρα υπαρχει ενδιαφερον. Ειδικα εαν παρουσιαστει στο wiki forum καθως κ η λυση στο software δεν ειναι δυακολη.

Ενα jump στο Maxam ή το Dams αρκει.. Θα ξεχωρισει ετσι κ απο τα λοιπα σχετικα interfaces και θα γινει Το εργαλειο για developers κ hackers!!!

d_kef είπε:
Η αλήθεια είναι ότι πέρα από το software που θα έπρεπε να γραφτεί, δεν αρκεί να προστεθεί μόνο ένα κουμπάκι (NMI).Χρειάζεται να επανασχεδιαστεί και το hardware ώστε με το πάτημα του κουμπιού να κάνει page-in στην ROM που θα περιέχει το πρόγραμμα.

Άν υπάρχει ενδιαφέρον θα μορούσα ίσως να ερευνήσω αν μπορεί να γίνει χωρίς να αλλάξω όλο το σχεδιασμό του roam board.
 
Τέτοιος κλώνος; Σίγουρα θα υπήρχε ενδιαφέρον... Θα έπαιρνα δύο να βρίσκονται :)

Btw δοκίμασα το ROAM board μου και παίζει άψογα... απλά πλέον δεν ξέρω τί να πρωτοσυνδέσω και τί να πρωτοπαίξω! Προβλήματα...
 
Καλησπέρα στην παρέα.

Μετά από 7 περίπου μήνες από την έκκληση για βοήθεια είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι τα πρώτα ROAM Boards κατασκευάστηκαν και δοκιμάστηκαν με απόλυτη επιτυχία.

Έχω στείλει στον Gryzor τα σχετικά αρχεία του όλου project προς δημοσίευση σε ένα άρθρο του CPCwiki και φυσικά τα επισυνάπτω και εδώ.

Τα αρχεία περιλαμβάνουν ηλεκτρονικό σχέδιο/pcb σε μορφή eagle, αρχείο πηγαίου κώδικα και jedec για τον προγραμματισμό του GAL και τα αρχεία gerber που έστειλα στο εργοστάσιο παραγωγής των PCB.

Τα αρχεία είναι ελεύθερα προς χρήση από οποιονδήποτε ακόμη και αν προορίζεται για εμπορικούς σκοπούς.

Άλλωστε δεν νομίζω ότι υπάρχει περίπτωση να γίνει κανείς πλούσιος πουλώντας ROAM Board. :p

Όσον αφορά τη διάθεση των ROAM Boards θα πρέπει να πω ότι υπήρξε ένα θέμα με την εύρεση των κατάλληλων 2x25 edge connectors για την προσάρτηση του περιφερειακού στον CPC.

Οι συγκεκριμένοι κονέκτορες απλά έχουν εξαφανιστεί από την αγορά. Δεν μπόρεσα να τους βρω ούτε στο ebay οπότε αναγκάστηκα να κάνω παραγγελία 20 κομματιών από Αμερική και το κόστος ανέβηκε στα 8 ευρώ/κομμάτι μαζί με τα μεταφορικά και το φόρο. Βέβαια η ποιότητα κατασκευής του κονέκτορα είναι εκπληκτική. Επειδή όμως είχα υπολογίσει το κόστος της κατασκευής με βάση την τιμή στην οποία τους είχα βρει πέρυσι, δηλαδή 1,5 ευρώ, θα πρέπει να αναπροσαρμόσω το συνολικό κόστος της κατασκευής στα 35 ευρώ.

Για να είμαι όμως δίκαιος και επειδή κάποιοι ίσως να μπορούν να κατασκευάσουν ή να έχουν ήδη το κατάλληλο καλώδιο σύνδεσης θα διαθέσω τα υπόλοιπα 7 boards με τις εξής επιλογές:

1.) ROAM Board -> 25,00 Ευρώ

2.) ROAM Board + Καλώδιο σύνδεσης για AMSTRAD CPC -> 35,00 Ευρώ

3.) ROAM Board + Καλώδιο σύνδεσης για SCHNEIDER CPC / AMSTRAD CPC PLUS -> 30,00 Ευρώ.

20140715_144816.jpg

Λόγω έλλειψης χρόνου και επικείμενων διακοπών η συναρμολόγηση των board θα αργήσει λίγο (3 – 4 εβδομάδες) οπότε αν κάποιος επιθυμεί να συναρμολογήσει το board μόνος του θα το παραλάβει άμεσα σε μορφή DIY Kit με προγραμματισμένα το GAL και την Flash ROM.

Οι φίλοι που μου έχουν ήδη στείλει πμ θα έχουν προτεραιότητα εφόσον ενδιαφέρονται ακόμα.

d_kef είπε:
θα διαθέσω τα υπόλοιπα 7 boards
υπόλοιπα 6 boards

eagle.zip

Gerber.zip

GAL.zip

20140715_144703.jpg

20140715_144753.jpg
 

Συνημμένα

  • eagle.zip
    66,4 KB · Προβολές: 4
  • Gerber.zip
    98,9 KB · Προβολές: 4
  • GAL.zip
    1,2 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νά'σαι καλά για όλα :)
 
Πάλι τζαμπέ την έβγαλες ε; :D
 
Ενα και για εμενα με το καλωδιο...
 
Rygar είπε:
Πάλι τζαμπέ την έβγαλες ε; :D
Είσαι μέγας γκρινιάρης τελικά.

Το επόμενο project μου θα το τεστάρεις εσύ.... και θα έχεις και το κατιτί σου.

-----

υπόλοιπα 4 boards

angel_grig είπε:
Ενα και για εμενα με το καλωδιο...
'Εφτασεεεεε...... κατά τον Αύγουστο.

---

υπόλοιπα 3 boards
 
Πίσω
Μπλουζα