Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Να χωθώ κι εγώ στην συζήτηση και να περιπλέξω λίγο τα πράγματα αν επιτρέπεται. Μην πας σε TFT/LCD οθόνη. Εκτός και αν πάρεις καμία ακριβή με το πιο μικρό response time και πραγματικά 120hz (όχι αυτά που λένε 400hz motion plus και βλακείες) ώστε να μπορεί να υποστηρίζει κάποιες καινούριες λειτουργίες που βλέπω τελευταία οι οποίες βελτιώνουν πολύ την θολούρα στην κίνηση της οθόνης.

Αν βάλεις μία LCD και μία CRT (της πλάκας ακόμα) δίπλα δίπλα και βάλεις ένα 2D platform παιχνίδι απλά θα εντυπωσιαστείς με το πόσο καλύτερα δείχνει η CRT, ο περισσότερος κόσμος απλά δεν θυμάται γιατί τις έχει ξεφορτωθεί. Ακόμα και σε μοντέρνα παιχνίδια 2D (Rayman, Muramasa κλπ ακόμα και Sonic Generations) η διαφορά στην ομαλότητα κίνησης και στην θολούρα (η οποία είναι ανύπαρκτη στις CRT) είναι πολύ μεγαλύτερη από ότι μπορείς να φανταστείς, τόσο που αν τελικά πας σε LCD και τύχει να σου δείξει κάποιος την διαφορά, θα ξενερώσεις (το έχω κάνει ήδη σε 2-3 άτομα :p ).

Αφού λοιπόν πας σε Retro παιχνίδια που τα περισσότερα έχουν 2D scrolling, η CRT είναι μονόδρομος, εκτός και αν ασχοληθείς αρκετά και να ψάξεις, ώστε να έχεις παρόμοια αποτελέσματα και σε LCD (παρόμοια, όχι ίδια).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ξερω οτι μια CRT θα ηταν ιδανικη αλλα.... λιγο που αψαξα εδω κερκυρα να βρω , δεν υπαρχουν ευκολα πολυ δυσκολα βρηκα κατι 14'' μικρες.

Ακομα και αν βρω στις διαστασεις που θελω (29'') , θα αντιμετοπησω το προβλημα του αυξημενου βαρους , ογκου, αλλα και την συνδεσμολογια που λογικα θα πρεπει να την ανοιξω να την βγαλω πο την κασα της , να την προσαρμοσω σωστα μεσα στην καμπινα και να κανω σωστα τις ενωσεις στην πλακετα....

Ολα αυτα με αποτρεπουν για αυτην την λυση και για αυτο ψαχνω την ευκολη λυση που ειναι μια LCD 29''ara , με 5ms . Αυτο με τα 120hz που μου εγραψες λιγο με δυσκολευει..... δηλαδη σε οσα μαγαζια κοιτζω για οθονες , δεν αναφερουν στα χαρακτηριστικα καθολου τα hz , παρα μονο τα ms .... Τα hz τα βλεπω σε μοντελα τηλεορασεων LCD.... Μηπως δηλαδη καλυτερα να στραφω στην λυση , αντι για οθονη LCD , σε τηλεοραση LCD?
 
Φίλε μου ρίξε μία ματιά σε αυτό το site:

http://www.blurbusters.com/

Έχει πολύ πληροφορία και tests για το θέμα. Δεν το έχω κοιτάξει εδώ και καιρό και δεν ξέρω τα νεότερα, πάντως αν θες την καλύτερη εικόνα, όσο πιο κοντά γίνεται σε CRT, έχοντας όμως LCD οθόνη θέλει λίγο ψάξιμο. Πάντως από ότι βλέπω προτείνουν και κάποιες οθόνες.

Πάντως 29" λίγο μεγάλο δεν είναι για καμπίνα?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ababapanos είπε:
Στα ηλεκτρονικαδια πιο παλια οταν ειμουν πιτσιρικας θυμαμαι ενα παιχνιδι της SEGA αν δεν κανω λαθος που ηταν με πιστολια που πυροβολουσαμε στην οθονη.
Virtua Cop :p
 
Επιμένω ότι πριν φτάσεις στην καμπίνα θέλεις δουλειά.

Γιατί επιμένω (γιατί ρισκάρω να τσαντιστείς)... Επειδή οι ερωτήσεις που ρωτάς είναι με γνωστές απαντήσεις για όσους έχουν λίγο ασχοληθεί με MAME κλπ. ΠΟΛΥ ΠΡΙΝ ΚΑΝ σκεφτούν αν θα ήθελαν καμπίνα. Εσύ πας ανάποδα.

Ίσως (αν έχεις το χρήμα) να πρέπει να πας σε έτοιμη λύση και να μην ασχοληθείς με κατασκευή. Υπάρχουν εταιρίες στην Αγγλία να σε φέρω σε επαφή, σου έρχεται έτοιμο και έχει και games μέσα.

Από εκεί και πέρα. Το Hyperspin είναι από τα καλύτερα. Το κάθε ένα έχει τις ιδιαιτερότητες του και στο τι προσφέρει και στο πως κλπ. Ευρέως σε χρήση για καμπίνα, είναι το GameEx, το Mala, το Maximous Arcade και το Hyperspin. Άλλος για το PC σπίτι θέλει ένα QMC2.

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να πας σε front-end πριν μάθεις πως δουλεύει το MAME (ή κάθε emulator που σε ενδιαφέρει) ΧΩΡΙΣ αυτό.

Τα front-end ΔΕΝ αντικαθιστούν το λειτουργικό. Μπαίνουν επάνω του και στην καλύτερη το κρύβουν.

Επίσης δεν καταλαβαίνω πως θα φτάσεις να έχεις χιλιάδες παιχνίδια χωρίς πρώτα να μάθεις πως μπαίνουν μέσα (στο MAME σκέτο, ξέχνα τα front-end).

Υπάρχουν συλλογές με έτοιμα τα screenshots, artwork κλπ. για την τελευταία έκδοση του MAME.

Το που μπαίνουν οι ROM ή τα snapshots είναι γνώση πολύ πριν την κατασκευή καμπίνας.

Αυτά που ρωτάς είναι στο βασικό documentation ή βρίσκονται με απλώς... χρήση (άρα σίγουρα προτρέχεις γιατί αποκλείεται να ξέρεις τι θέλεις πριν δοκιμάσεις και καταλάβεις).

Μια άλλη λύση είναι να κάνεις όλο το κατασκευαστικό και να "αναθέσεις" (πληρώσεις?) σε κάποιον ότι αφορά software.

Μην παρεξηγείς το ύφος μου. Απλά άνοιξες ένα θέμα που συνήθως το ανοίγει κάποιος που ήδη έχει πιάσει στα χέρια του την υποδομή (MAME, updates, front-ends, πηγές για τα πράγματα που πρέπει να μπουν) και μετά θέλει να πάει στο άλλο βήμα που μπορεί να είναι ένα control panel ή μια ολόκληρη καμπίνα.


Imgema είπε:
Πάντως 29" λίγο μεγάλο δεν είναι για καμπίνα?
Όχι βέβαια.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευχαριστω για τις απαντησεις.

οσον αφορα την οθονη μπορει να το κανω και με 27 αρα παλι καλη λυση θα ειναι νομιζω, αλλα οχι για μικροτερη.

Για τα υπολοιπα που λες, θελω να πω οτι δεν εχω εμπειρια οσον αφορα το κατασκευαστικο κομματι , δηλαδη την κατασκευη της καμπινας , του κοντρολερ κλπ.... Εχω ξανα ασχοληθει φυσικα με MAME απο πολυ παλια και με emulators για καποιες κονσολες οπως snes , n64 κλπ....

Αλλα σιγουρα χρειαζομαι πολυ διαβασμα ακομα και βοηθεια απο καποιον που ιδη εχει κανει κατι τετοιο.

Ακομα ειμαι σε αναζητηση του σωστου συνδιασμου σχεδιασμου καμπινας - οθονης για να δωσω στον ξυλουργο για να γινει η αρχη...

Τελος για το front-end και συγκεκριμενα για το hyperspin ηθελα να σε ρωτησω , σε τι θεωρεις οτι υπερτερουν τα GameEx, το Mala, το Maximous Arcade σε σχεση με το hyperspin? Γιατι απο και αλλου διαβαζω καποιους που γραφουν οτι το hyperspin ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει με διαφορα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ababapanos είπε:
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
οσον αφορα την οθονη μπορει να το κανω και με 27 αρα παλι καλη λυση θα ειναι νομιζω, αλλα οχι για μικροτερη.

Για τα υπολοιπα που λες, θελω να πω οτι δεν εχω εμπειρια οσον αφορα το κατασκευαστικο κομματι , δηλαδη την κατασκευη της καμπινας , του κοντρολερ κλπ.... Εχω ξανα ασχοληθει φυσικα με MAME απο πολυ παλια και με emulators για καποιες κονσολες οπως snes , n64 κλπ....

Αλλα σιγουρα χρειαζομαι πολυ διαβασμα ακομα και βοηθεια απο καποιον που ιδη εχει κανει κατι τετοιο.

Ακομα ειμαι σε αναζητηση του σωστου συνδιασμου σχεδιασμου καμπινας - οθονης για να δωσω στον ξυλουργο για να γινει η αρχη...

Τελος για το front-end και συγκεκριμενα για το hyperspin ηθελα να σε ρωτησω , σε τι θεωρεις οτι υπερτερουν τα GameEx, το Mala, το Maximous Arcade σε σχεση με το hyperspin? Γιατι απο και αλλου διαβαζω καποιους που γραφουν οτι το hyperspin ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει με διαφορα
Ξέχνα το θέμα της οθόνης,πάρε μια φτηνή lcd στις ίντσες που θες,και με το HLSL ενεργοποιημένο στο mame,έχεις ένα πολύ κοντινό αποτέλεσμα σε σχέση με μια CRT.

Όσον αφορά frontend,εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ μόνο το mala,γιατί είναι ελαφρύ,παραμετροποιήσημο και μου δίνει αυτά που ζητώ χωρίς πολλά φρου φρου και αρώματα.
 
Για setup υπολογιστη για να εχει την απαραιτητη δυναμη να τρεχει παιχνιδια και απο νεωτερες κονσολες οπως gemucube , wii , ps2 , τι συνθεση προτεινετε? τουλαχιστον i3 σωστα? για να μην πω i5 και με τι καρτα γραφικων και ram?
 
ababapanos είπε:
Για setup υπολογιστη για να εχει την απαραιτητη δυναμη να τρεχει παιχνιδια και απο νεωτερες κονσολες οπως gemucube , wii , ps2 , τι συνθεση προτεινετε? τουλαχιστον i3 σωστα? για να μην πω i5 και με τι καρτα γραφικων και ram?
Αυτόν προτείνω εγώ.

Δε θα χρειαστείς κάρτα γραφικών με αυτόν τον ΑPU γιατί έχει πολύ ισχυρή ενσωματωμένη και 4gb ram είναι καλά με 64bit windows7.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Chahn είπε:
Αυτόν προτείνω εγώ.
Δε θα χρειαστείς κάρτα γραφικών με αυτόν τον ΑPU γιατί έχει πολύ ισχυρή ενσωματωμένη και 4gb ram είναι καλά με 64bit windows7.

Για τα απλα ΜΑΜΕ και παλια games σιγουρα ειναι μια χαρα.... Αλλα σιγουρα θα κανει δουλεια για gemucube , wii , ps2 emulations?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ababapanos είπε:
Για τα απλα ΜΑΜΕ και παλια games σιγουρα ειναι μια χαρα.... Αλλα σιγουρα θα κανει δουλεια για gemucube , wii , ps2 emulations?
Δοκιμασμένος με πολύ καλά αποτελέσμετα σε dolphin και pcsx2.Φυσικά κάποια βαριά παιχνίδια χάνουν frames,αλλά είναι πλήρως playable.

Aν ψάχνεις το τέλειο όμως τότε οκ,πήγαινε σε i σειρά και έξτρα κάρτα γραφικών.

Να υπολογίσεις το έξτρα κόστος όμως και αν αξίζει ο κόπος.
 
ababapanos είπε:
Ευχαριστω για τις απαντησεις.
οσον αφορα την οθονη μπορει να το κανω και με 27 αρα παλι καλη λυση θα ειναι νομιζω, αλλα οχι για μικροτερη.

Για τα υπολοιπα που λες, θελω να πω οτι δεν εχω εμπειρια οσον αφορα το κατασκευαστικο κομματι , δηλαδη την κατασκευη της καμπινας , του κοντρολερ κλπ.... Εχω ξανα ασχοληθει φυσικα με MAME απο πολυ παλια και με emulators για καποιες κονσολες οπως snes , n64 κλπ....

Αλλα σιγουρα χρειαζομαι πολυ διαβασμα ακομα και βοηθεια απο καποιον που ιδη εχει κανει κατι τετοιο.

Ακομα ειμαι σε αναζητηση του σωστου συνδιασμου σχεδιασμου καμπινας - οθονης για να δωσω στον ξυλουργο για να γινει η αρχη...

Τελος για το front-end και συγκεκριμενα για το hyperspin ηθελα να σε ρωτησω , σε τι θεωρεις οτι υπερτερουν τα GameEx, το Mala, το Maximous Arcade σε σχεση με το hyperspin? Γιατι απο και αλλου διαβαζω καποιους που γραφουν οτι το hyperspin ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει με διαφορα
Συμφωνώ για την 27άρα. Και εγώ για 27 σκέφτομαι. Ένας λόγος είναι το ότι χώνεσαι στην οθόνη. Όλα τα καλά δεκαρικοφάγα του 90/2000 είχαν μεγάλη οθόνη. Ένας άλλος λόγος είναι ότι τα "κάθετα" παιχνίδια (που θα ήθελαν κάθετη οθόνη) φαίνονται σε σχετικά αξιοπρεπές μέγεθος.

Όσο αφορά τα front-end δεν είπα κάποιο καλύτερο, αν και με τους ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ μου παράγοντες τα βάζω με τη σειρά που τα έγραψα.

Άλλος θέλει full media-server. Άλλος δεν εμπιστεύεται τα free αν δεν είναι open-source (γιατί σου λέει μπορεί να τα παρατήσει ο τύπος), άλλος για την υποστήριξη, άλλος για τα plug-ins, άλλος για την ευκολία τους.

Διάβασε τα web site τους, βάλε τα όλα και αποφάσισε (και πες μου και μένα).

ababapanos είπε:
Για setup υπολογιστη για να εχει την απαραιτητη δυναμη να τρεχει παιχνιδια και απο νεωτερες κονσολες οπως gemucube , wii , ps2 , τι συνθεση προτεινετε? τουλαχιστον i3 σωστα? για να μην πω i5 και με τι καρτα γραφικων και ram?
Νομίζω ότι ένα μηχάνημα του 500άρικου είναι μια χαρά. Θα είναι i5 και θα έχει και μια "μέση" κάρτα γραφικών.

Γενικά είμαι οπαδός του σύγχρονου για να παίξει κάτι παλιό. Στο retro χώρο θα βρεις πολλούς να βάζουν σαβούρες (που τα ίδια θέλουν... εξωμίωση) με XP γιατί δήθεν αρκεί.

Δεν αρκεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να περιοριστεί ντε και καλά (δεν λέω αν το έχεις ήδη παρατημένο στην άκρη και δεν θες να σπαταλήσεις ευρώ, άλλο θέμα αυτό).

Επίσης για κάθε σύγχρονο άλλο emulator το δυνατότερο είναι καλύτερο. Άσε που και τα ίδια τα front-end αν τα θες όμορφα είναι βαριά και τα ίδια.
 
NLS είπε:
Συμφωνώ για την 27άρα. Και εγώ για 27 σκέφτομαι. Ένας λόγος είναι το ότι χώνεσαι στην οθόνη. Όλα τα καλά δεκαρικοφάγα του 90/2000 είχαν μεγάλη οθόνη. Ένας άλλος λόγος είναι ότι τα "κάθετα" παιχνίδια (που θα ήθελαν κάθετη οθόνη) φαίνονται σε σχετικά αξιοπρεπές μέγεθος.
Όσο αφορά τα front-end δεν είπα κάποιο καλύτερο, αν και με τους ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥΣ μου παράγοντες τα βάζω με τη σειρά που τα έγραψα.

Άλλος θέλει full media-server. Άλλος δεν εμπιστεύεται τα free αν δεν είναι open-source (γιατί σου λέει μπορεί να τα παρατήσει ο τύπος), άλλος για την υποστήριξη, άλλος για τα plug-ins, άλλος για την ευκολία τους.

Διάβασε τα web site τους, βάλε τα όλα και αποφάσισε (και πες μου και μένα).

Νομίζω ότι ένα μηχάνημα του 500άρικου είναι μια χαρά. Θα είναι i5 και θα έχει και μια "μέση" κάρτα γραφικών.

Γενικά είμαι οπαδός του σύγχρονου για να παίξει κάτι παλιό. Στο retro χώρο θα βρεις πολλούς να βάζουν σαβούρες (που τα ίδια θέλουν... εξωμίωση) με XP γιατί δήθεν αρκεί.

Δεν αρκεί. Δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος να περιοριστεί ντε και καλά (δεν λέω αν το έχεις ήδη παρατημένο στην άκρη και δεν θες να σπαταλήσεις ευρώ, άλλο θέμα αυτό).

Επίσης για κάθε σύγχρονο άλλο emulator το δυνατότερο είναι καλύτερο. Άσε που και τα ίδια τα front-end αν τα θες όμορφα είναι βαριά και τα ίδια.
Για τα κλασσικά 8-16bit παιχνίδια(το ρεζουμέ του mame δηλαδή)ναί αρκεί ενας pentium4/amd athlon με windows xp.

Tι σου φαίνεται παράξενο?Γιατί να ξοδέψει ένας 500 ευρώ για ένα καλό pc για να παίζει bubble bobble?

Αν θέλει πιο βαριά παιχνίδια οκ,προχωράει μακρύτερα.
 
Σύμφωνοι. Αλλά αν το κάνεις, το κάνεις.
 
NLS είπε:
Σύμφωνοι. Αλλά αν το κάνεις, το κάνεις.
Το κάνεις έξυπνα και φτηνά και το απολαμβάνεις μια χαρά.

Αν σου περισσεύουν βέβαια κάντο διαστημικό,υπάρχουν λύσεις και υλικά για όλα τα γούστα.
 
παιδια εμενα δεν μου περισευουν και γιαυτο θελω την καλυτερη σχεση αποδοσης κοστους....

κατα 99% αυτο που θα φτιαξω θα τρεχει το hyperspin με 60 σεταρισμενα συστηματα εκ των οποιων αναμεσα σε αυτα θα ειναι και πιο βαρια οπως ps2 , wii και gamecube, οποτε θελω να μου πειτε κατι σιγουρα που θα μπορει να τα τρεξει.

Για οθονη κατελειξα τελικα σε αυτήν . Αν ειναι πριν την παραγγειλω και εχετε να μου προτεινετε καποια καλυτερη σε αυτα τα χρηματα ελευθερα.

τελος κατελειξα και στα τελικα σχεδια τα οποια ειναι το project MAME απο τον koenigs.dk , http://www.koenigs.dk/mame/eng/stepprojectmame.htm

η μονη αλλαγη που εκανα στα σχεδια και θα ηθελα να μου πειτε αν ειμαι σωστος ειναι οτι σε αυτα http://www.koenigs.dk/mame/model.pdf , αλλαξα την διασταση απο τα backpanel απο 600 που το ειχε σε 750 , ετσι ωστε να μπορει να χωρεσει και την 27αρα οθονη , ενω στα σχεδια αυτα ηταν για οθονη μεχρι 24
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλές σκέψεις.
 
γενικα για να ξερω σε τι πρεπει να δωσω περισσοτερο βαση? σε επεξεργαστη, ram η καρτα γραφικων?
 
Κατά τη γνώμη μου στο CPU.

Πάντως ένα PC του 500άρικου είναι more than enough και στα τρία νομίζω.
 
Οι emulators είναι γενικά CPU intensive προγράμματα. Επένδυσε σε έναν δυνατό επεξεργαστή, από εκεί και πέρα με την ελάχιστη ποσότητα μνήμης την σήμερον ημέρα (πόσο είναι 2 ή 4 GB?) και με μία "μικρομεσαία" κάρτα γραφικών στα 100 - 120 ευρώ, θα κάνεις την δουλειά σου με όλους τους σύγχρονους emulators. Δεν χρειάζεσαι πολύ μνήμη ή ακριβή κάρτα γραφικών.
 
Πίσω
Μπλουζα