Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Mame Cabinet- Καμπίνα Mame

Έψαχνα καιρό να βρώ καμπίνες παλιές σαν αυτές που έπαιζα όπου έβρισκα και κυνηγούσα τους γονείς μου να μου δώσουν μερικά κέρματα να παίξω το παιχνίδι - που ζήτημα ήταν να άντεχε το κέρμα μερικά λεπτά χαράς.

Ξεκίνησα με μια καμπίνα επίπεδη Tehkan World Cup (πριν 5 μήνες) και στη συνέχεια 2-3 ακόμα. Μέχρι που αποφάσισα να το γυρίσω σε καμπίνα mame. Ένας γνωστός μου, μου σύστησε το site αυτό και μέσω του site βρήκα τον Ιορδάνη.

Επαγγελματίας- Γνώστης- Τέλεια δουλειά

Συνιστώ ανεπιφύλακτα για όποιον θέλει καμπινούλα με όλα τα παιχνίδια mame και όχι μόνο - μιας και η καμπίνα που παρέλαβα έχει και emulators NES,SNES και MEGA DRIVE.

Περιμένω το ΣουΚου να λιώσω :)
 
Καλοριζικη η καρα-classic greek arcade cabinet!!!

Δεν φτανει ενα Σουκου φιλε μου.
 
Τέλεια δουλειά πραγματικά, ο Arc είναι καλλιτέχνης.
 
Για τον arc δε θα πω τίποτα. Βαρεθηκα να λεω. :D ΟΜΩΣ, το όνομά του μου θύμισε ότι πρέπει να αλλάξω επιτέλους οθόνη στη δική μου :(

dkssprs είπε:
Δεν φτανει ενα Σουκου φιλε μου.
Σωστά. Δύο όμως; :D
 
Ούτε μια ζωή δεν σου φτάνει. Για φαντάσου πόσα παιχνίδια και πόσοι εξομοιωτές. Και αν παίζεις και με νέες κονσόλες + pc, καλή μετενσάρκωση.....
 
πολύ ωραίο. πόσο πήγε το μαλλί?
 
Να κάνω και εγώ μια ερωτησούλα... Πως συνδεονται τα κουμπια στην μητρικη και ο μοχλός..? για cabinet custom με pc εννοώ... πρεπει να παρω καποια πλακέτα ??/
 
Ναι. Πρέπει να πάρεις μια πλακέτα I-PAC
 
υπαρχει καποια συγκεκριμενη ? μπορεις να μου πεις τι πλακετα χρειαζομαι για 2 μοχλους και 6 κουμπια ? ..
 
(άτσα η φιλλλλενάδα που δίνει και συΝβουλές τώρα!!!! :p )
 
http://www.arcadeshop.de/Encoder-I-PAC-ve_600.html

arcade-ipacve.jpg
32-Input button and joystick switch interface (keyboard encoder with 32 direct inputs, several more reachable by courtesy of shift function). Does not use a matrix, there's no ghost key. Only USB compatible. Works in 2 modes: 1 unchangeable for use with MAME and 1 freely programmable (reset on power off). Kind of keyboard encoder with a dedicated Interactive Panel Designer for Windows, MacOS and Linux. Enclosed are: I-PAC ve and an USB cable.

Αυτη η πλακετα εχει 32 εισοδους. Εσυ για 2 μοχλους θες 8 εισοδους , για 6 κουμπια 12 εισοδους και για credits 1,2 start 1,2 , pause kai exit θες αλλες 6 εισοδους.

Συνολο 26 εισοδοι
 
ωραια τωρα μενει να βρω χρονο και χρημα ... χε χε χε... τα ποιο πολλα υλικα τα εχω σημερα παρειγγειλα και την πλακετα για τα κουμπια χειριστηρια και αναμονη...θα βγαλω αναλυτικες φωτος... στις διαστασεις τωρα να δουμε πως θα υπολογισω..σκεφτομουν για 19ρα οθονη αλλα τελικα μαλλον θα πεσει 17ρα... αν εφτιαχνα καμπινα μεγαλη εχω και μια 26ρα που καθετε ;p ειδομεν...

Μπροστα στην οθονη παντως θα βαλω γυαλι γιατι το πλεξι γκλας θαμπώνει . το εχω χρησημοποιησει και αλλου και δεν εχω καλες εμπειριες απο θεμα θαμπωματος.. ειδομεν..
 
Για τζαμι ελπιζω να μην εχεις καναν απατεωνα τζαμα στη γειτονια, οπως εμενα εδω που για ιδιο παχος γυαλιου στις ιδιες διαστασεις μου ζητησε 28 euro ενω στο Leroy Merlin το πηρα με 11. Ρωτα λιγο καμια δυο τιμες γιατι ζητανε οτι θελουν
 
Βασικα εχω ενα θεμα με τις διαστασεις ειμαι λιγο ασχετος και ψαχνω να δω πως θα το υπολογισω αλλα όκ .. ειδομεν..
 
Kambia είπε:
Τσέκαρε αυτή την ιστοσελίδα http://www.gremlinsolutions.co.uk/I-PAC-Mini-PAC.phpΚαι αν ανατρεξεις και στις προηγούμενες σελίδες θα βρεις και άλλες πληροφορίες

Rygar είπε:
(άτσα η φιλλλλενάδα που δίνει και συΝβουλές τώρα!!!! :p )
Ειδες η Cab-ia !!!!

*Cab<=>Cabinet<=>καμπινα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks iordani

To vazo ke edo giati i doulia tou iordani prepi na fenete..

Kali xronia se olouw:cool:
 
Καλη χρονια σε ολους και απο εμενα

Το παλικαρι ο Ιορδανης φτιαχνει καρα ρετρο ελληνικες καμπινες.

Και αυτη εδω ειναι πανεμορφη...παρα πολυ ωραιος ο συνδιασμος κοκκινο και μαυρο.

Τι λες να φερω το δικου μου να τα ζευγαρωσουμε..??!!!
 
Όμορφη. (να δώ πότε θα κάνω την δικιά μου :p )

@ demonakos: οχι greeklish σε παρακαλώ :)
 
Πίσω
Μπλουζα