Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

Παιδιά καλημέρα. Χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια. Είχα αρκετό καιρό να ανοίξω το bartop μου και για κακή μου τύχη με περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη. Οι μοχλοί και τα κουμπιά δεν ανταποκρίνονταν ! Ανοιξα το μηχάνημα και διαπίστωσα οτι το λαμπάκι του i-pac 2 (32 inputs) που έχω συνδεδεμένο δεν ήταν αναμένο. Το άλλαξα USB θύρα και μετα πολλά άναψε. Ομως τα κουμπιά εξακολουθούν να μην ανταποκρίνονται. Προσπάθησα λοιπόν να το επαναπρογραματίσω χρησιμοποιώντας την κονσόλα για windows (winipac) από το site του ultimarc αλλά μάταια ! Οταν επιλέγω ʽʽprogramʽʽ και ενώ ακούγονται οι ήχοι των usb συσκευών μου βγάζει με τη σειρά τα εξής μηνύματα. ʽʽInstalling driversʽʽ , μετά ʽʽdrivers installed okʽʽ και τέλος ʽʽFailed to program device.Try reinstall with board connected and/or rebootʽʽ ! Δοκίμασα σχεδόν τα πάντα. Το άλλαξα σε 2 θύρες USB στη motherboard. Εβγαλα το καλώδιο (PS2 σε USB) που είχε και δοκίμασα ένα άλλο απλό USB που το σύνδεσα με αντάπτορες. Λέω τώρα να πάω να αγοράσω ένα άλλο καλώδιο PS2 σε USB γιατί και η συνδεση με αντάπτορες δεν ξέρω πόσο αξιόπιστη είναι.. Δεν ξέρω τί να κάνω !!! Το λαμπάκι του ipac ανάβει αλλά τα πλήκτρα τίποτα... Κάποια βοήθεια ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στο Νοtepad το ipac ανταποκρίνεται σωστα?
 
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το ipac σε κάποιον άλλο υπολογιστή. Αν δεις ότι έχει ίδια συμπεριφορά, μάλλον τα έχει παίξει το ipac (δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις).

Αν παίξει στον άλλο υπολογιστή τότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα στις USB του bartop. Σε αυτή τη περίπτωση δοκίμασε σύνδεση με PS2.
 
chrismc είπε:
Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις το ipac σε κάποιον άλλο υπολογιστή. Αν δεις ότι έχει ίδια συμπεριφορά, μάλλον τα έχει παίξει το ipac (δύσκολο αλλά ποτέ δεν ξέρεις).Αν παίξει στον άλλο υπολογιστή τότε μάλλον υπάρχει πρόβλημα στις USB του bartop. Σε αυτή τη περίπτωση δοκίμασε σύνδεση με PS2.
Αυτό σκέφτηκα και εγώ. Να δοκιμάσω σε άλλον Η-Υ για να δω τί γίνεται.. Μπορώ να χρησιμοποιήσω και καλώδιο PS2 σε PS2 για το συγκεκριμένο i-pac ;

Kambia είπε:
στο Νοtepad το ipac ανταποκρίνεται σωστα?
Οχι , δυστυχώς. Τίποτα δεν βγάζει και στο notepad..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, λογικά το δέχεται (αλλά δε το έχω δοκιμάσει :xm: )
 
Peri30 είπε:
Οχι , δυστυχώς. Τίποτα δεν βγάζει και στο notepad..
Κακό αυτό. Τότε μένει να κάνεις αυτό που λέει ο chrismc. Να το δοκιμάσεις σε άλλο Pc
 
Τελικα το δοκιμασα σε αλλο pc και δουλευε μια χαρα ! Κατι με τις usb επαιζε παρολο που αυτες λειτουργουν με αλλα περιφερειακα... Υστερα απο αμετρητες δοκιμες και αφου απελπιστηκα το συνδεσα στην ps2 οπου δουλεψε περιφημα και ηρεμησα...

Ηθελα να ρωτησω τωρα το εξης.. Αυτη τη στιγμη εχω κανει το μηχανημα να bootαρει απο δισκο 2.5αρι σε XP στο background και να τρεχει τον Maximus Arcade (με instant sheller)... Μεχρι να μπει κανει αρκετη ωρα (πανω απο λεπτο..) μιας και στον MA εχω βαλει ενα αρκετα βαρυ skin... Αν βαλω σε δισκο SSD τα XP και τον MA θα δω διαφορα στο χρονο του bootαρισματος ? για μενα ειναι σημαντικος αφου μιλαμε για καμπινα...
 
Χωρις να γνωριζω για τις απαιτησεις του maximus arcade λογικα θα δεις βελτιωση..δες επισης τι δισκο 2.5 εχεις γιατι ορισμενοι ειναι αργοι..μπορεις επισης να απενεργοποιησεις ολες τις υπηρεσιες (services) των windows που δε σου χρειαζονται (πχ telephony,windows time,remote registry κλπ)-δες εναν τετοιο οδηγο εδω πχ http://www.optimizingpc.com/optimize/windowsservices.html (στο google θα βρεις πολλους)
 
Τον τελευταίο καιρό έχει αρχίσει και με γαργαλάει η ιδέα για να φτιάξω ακόμη μια καμπίνα αυτή τη φορά όρθια ή cocktail.

Θα ήθελα όσο μπορώ να πάω σε μια ρετρό αισθητική οπότε θα προσπαθήσω να αντιγράψω όσο πιο πιστά ένα από τα σχέδια που με ενδιαφέρουν.

Δεν έχω αποφασίσει ακόμη αν θα παίζει jamma παιχνίδια ή mame. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν αν υπάρχει δυνατότητα του να έχω jamma

αντάπτορα για τις πλακέτες μου και παράλληλα αν μπορώ να είναι διπλοκαλωδιωμένη ώστε να τρέχει και mame. Αυτό πιστεύω πως θα καθορίσει και την τελική μου

απόφαση σχετικά με το τι είδος καμπίνας θα ξεκινήσω.

Οι καμπίνες που σκέφτομαι είναι οι εξής.

Σε περίπτωση που θα βάλω να παίζει μόνο jamma μου αρέσει αυτή η λύση.

IMG_1032.jpg

Μαζεμένη, ρετρό όσο δε πάει και τα Pac Man, Ms Pac Man και Exerion θα δείχνουν ωραιότατα πιστεύω.

Αυστηρά με έναν μοχλό και δυο ή τρία κουμπιά.

Μετά θα ήθελα κάτι τέτοιο

paccocktail_anderson.jpg

Αν μπορούσα να έχω και Jamma αλλά και Mame αυτό θα ήταν το ιδανικό.

Πρώτον μου αρέσουν πολύ τα cocktail τραπέζια και δεύτερον θα μπορούσα να έβαζα

γύρω γύρω από ένα joystick ώστε και κατακόρυφα παιχνίδια να παίζω σωστά αλλά

και οριζόντια που θέλουν τον ένα παίχτη απέναντι στον άλλον (πχ Tehkan World Cup).

Οπότε τα φώτα σας. Τι επιλογές έχω ως προς την καλωδίωση; Μπορώ να έχω και PC και Jamma;

Τα joysticks που καταλήγουν σε ipac (στην περίπτωση του υπολογιστή) μπορούν να είναι συνδεδεμένα

ώστε να παίζουν και σε Jamma?

Θα μπορούσα να φτιάξω την cocktail και να είναι μόνο Jamma επίσης έχοντας τα Joysticks γύρω γύρω

για παν ενδεχόμενο αλλά δυστυχώς δεν έχω σε Jamma το Tehkan και θα ήθελα πολύ να μπορώ να το παίζω

σε τραπεζάκι που και που (οπότε το mame είναι η μόνη λύση για το τραπεζάκι). Ειδάλλως αποφασίζω να φτιάξω

cocktail για να παίζω Ms Pacman και κάνα δυο ακόμη. Θα μου πεις και στην πρώτη καμπίνα πάλι για

λίγα παιχνίδια θα την έφτιαχνες. Μόνο που στην όρθια καμπίνα πχ το Exerion θα δείχνει πιο σωστά απ΄ότι

σε τραπεζάκι από φύσης παιχνιδιού νομίζω απ΄οτι να το βλέπεις από ψηλά.

Εκτός και αν φτιάξω μια καμπίνα όρθια για Jamma και Cocktail για mame... :eek: (μπα δε παίζει)

Α ναι... επίσης υπάρχει και αυτή η εκδοχή σε cocktail που επίσης είναι καραρετρό και είναι υποψήφια :)

081020101875.jpg

Μπήπως να κρατήσω την mame καμπίνα μου όπως είναι και να φτιάξω ένα cocktail τελικά για Ms Pac man και Pac man ? Με ελάχιστα κουμπιά και όσο πιο πιστά μπορώ να τα κάνω στο αρχικό σχέδιο...?

IMG_1033.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αφου εχεις ηδη μια mame καμπινα θα σε ελεγα να μην φτιαξεις αλλη τζαμπα και βερεσε αφου στην τελικη ολα αυτα που θελεις τα εχεις και τα παιζεις εκει.Σαν πρωην κατοχος αυθεντικης καμπινας Pacman και επειδη ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι θα σε προτεινα μια ορθια καμπινα οπως της πρωτης φωτογραφιας να βαλεις pacman,ms pacman και να γουσταρεις.Η να φτιαξεις ενα Coctail οπως ειπες με αυτα τα παιχνιδια αμα σαρεσει το συγκεκριμενο τραπεζι αλλα και αν σε βολευει βεβαια.Εμενα δεν με βολευε καθολου παντως οταν επαιζα pacman σε coctail γιατι με τα τετραωρα συνεχωμενου παιχνιδιου που συμπληρωνα πιανοταν ο λαιμος μου και γενικα η σταση του σωματος με ηταν πολυ αβολη.Φυσικα δεικο σου θα ειναι οποτε καντο οπως γουτσαρεις απλα εγω θα σε προτηνα ορθια καμπινα με pacman και ms pacman.
 
metalcandyman είπε:
Αφου εχεις ηδη μια mame καμπινα θα σε ελεγα να μην φτιαξεις αλλη τζαμπα και βερεσε αφου στην τελικη ολα αυτα που θελεις τα εχεις και τα παιζεις εκει.Σαν πρωην κατοχος αυθεντικης καμπινας Pacman και επειδη ειναι το αγαπημενο μου παιχνιδι θα σε προτεινα μια ορθια καμπινα οπως της πρωτης φωτογραφιας να βαλεις pacman,ms pacman και να γουσταρεις.Η να φτιαξεις ενα Coctail οπως ειπες με αυτα τα παιχνιδια αμα σαρεσει το συγκεκριμενο τραπεζι αλλα και αν σε βολευει βεβαια.Εμενα δεν με βολευε καθολου παντως οταν επαιζα pacman σε coctail γιατι με τα τετραωρα συνεχωμενου παιχνιδιου που συμπληρωνα πιανοταν ο λαιμος μου και γενικα η σταση του σωματος με ηταν πολυ αβολη.Φυσικα δεικο σου θα ειναι οποτε καντο οπως γουτσαρεις απλα εγω θα σε προτηνα ορθια καμπινα με pacman και ms pacman.
Καλά, πιστεύω πως κανέναν άνθρωπο δε θα τον βόλευε να παίζει σκυφτός ένα τετράωρο συνέχεια... :) όχι μόνο εσένα. Δεν έχω όμως ούτε τέτοιες φιλοδοξίες ούτε και δεξιότητες...

Από την άλλη η ιδέα του cocktail μου αρέσει πολύ αφ΄ενός (ντυμένη με επένδυση καρυδιάς = σούπερ ρετρό) γιατί θα παίξω επιτέλους τα Pacman κλπ σε κατακόρυφη οθόνη και όχι σε οριζόντια που έχω στην mame καμπίνα και αφ' ετέρου είναι μια άλλη πινελιά στον χώρο που έχω όλα τα μηχανήματα,

συν του ότι βολεύει και πρακτικά (ακουμπάς και μια μπύρα πάνω πχ). Κάποιος που να γνωρίζει σχετικά με την διπλοκαλωδίωση (σε περίπτωση που θέλω να τα συνδυάσω) που ρωτάω;
 
Xωρις να εχω ασχοληθει με καμπινες πιστευω οτι αυτο που θες γινεται.Ετσι και αλλιως οι μοχλοι ειναι αναλογικοι και χρησιμοποιουνται ετσι απο την jamma.Οταν ειναι συνδεδεμενοι στο Ipac "μετατρεπονται" σε usb συσκευες.Αρα μπορεις να τους εχεις ταυτοχρονα και στις 2 συσκευες (pc και jamma).Ας περιμενουμε ομως και τους πιο ειδημονες επι του θεματος
 
Xm... Fred για δες λίγο την J-Pac που σου επιτρέπει σύνδεση Pc σε jamma
 
Kambia είπε:
Xm... Fred για δες λίγο την J-Pac που σου επιτρέπει σύνδεση Pc σε jamma
Ναι, αυτό μάλλον κάνει αυτό που θέλω... Απομένει να αποφασίσω προς τα που θέλω να πάει το πράγμα...

Ευχαριστώ.
 
παιδια καλησπερα προχτες πηγα να παρω ενα κολιτηρη απο ενα μεγαλο μαγαζι ηλεκτρονικον στο περιστερι και ειδα οτι ειχε τζοιστικ απο καμπινες και κουμπια.ετσι μου ηρθε η ιδεα να φτιαξω ενα τζοιστικ για pc που να τελιωνει σε usb.πρωτον ξερει κανεις πως σινδεωνται και αν ναι λετε μα θελεi drivers για να δουλεψει σεxp?
 
dukepapas είπε:
παιδια καλησπερα προχτες πηγα να παρω ενα κολιτηρη απο ενα μεγαλο μαγαζι ηλεκτρονικον στο περιστερι και ειδα οτι ειχε τζοιστικ απο καμπινες και κουμπια.ετσι μου ηρθε η ιδεα να φτιαξω ενα τζοιστικ για pc που να τελιωνει σε usb.πρωτον ξερει κανεις πως σινδεωνται και αν ναι λετε μα θελεi drivers για να δουλεψει σεxp?
Kανε ενα search στο youtube, εχει πολλους οδηγους step by step.

;)

Fred Madison είπε:
Ναι, αυτό μάλλον κάνει αυτό που θέλω... Απομένει να αποφασίσω προς τα που θέλω να πάει το πράγμα...
Ευχαριστώ.
Φιλε, καλημερα.

Ειχα και εγω το ιδιο διλλημα, οποτε θα γραψω σε 2 γραμμες την αποψη μου.

Oταν θα αποφασισω να φτιαξω το τραπεζι, θα βαλω μονο Pacman και Τehkan. Tιποτα αλλο! :p

To style τετοιας καμπινας ειναι συνδεδεμενο με αυτα τα 2 παιχνιδια...

(Αν θες εχω και τα σχεδια του τραπεζιου, διαστασεις, κοψιματα, foto κτλ. απο καποιο site).

Οταν θα φτιαξω την ορθια καμπινα (hopefully ξεκιναω τον αλλο μηνα) - εχω μαζεψει/φερει απο το εξωτερικο κουμπια, joystick, εχω PC, οθονες κτλ. και λειπει η αγορα των ξυλων - θα γινει MAME + consoles, μεχρι και Commodore εχω εγκαταστησει. :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dukepapas είπε:
παιδια καλησπερα προχτες πηγα να παρω ενα κολιτηρη απο ενα μεγαλο μαγαζι ηλεκτρονικον στο περιστερι και ειδα οτι ειχε τζοιστικ απο καμπινες και κουμπια.ετσι μου ηρθε η ιδεα να φτιαξω ενα τζοιστικ για pc που να τελιωνει σε usb.πρωτον ξερει κανεις πως σινδεωνται και αν ναι λετε μα θελεi drivers για να δουλεψει σεxp?
Διάβασε και το Phoenix 08 - Σεπτέμβρης 2012 Υπάρχει οδηγός εκεί για το πως θα το φτιάξεις.
 
GregoryGR είπε:
Kανε ενα search στο youtube, εχει πολλους οδηγους step by step.
;)

Φιλε, καλημερα.

Ειχα και εγω το ιδιο διλλημα, οποτε θα γραψω σε 2 γραμμες την αποψη μου.

Oταν θα αποφασισω να φτιαξω το τραπεζι, θα βαλω μονο Pacman και Τehkan. Tιποτα αλλο! :p

To style τετοιας καμπινας ειναι συνδεδεμενο με αυτα τα 2 παιχνιδια...

(Αν θες εχω και τα σχεδια του τραπεζιου, διαστασεις, κοψιματα, foto κτλ. απο καποιο site).

Οταν θα φτιαξω την ορθια καμπινα (hopefully ξεκιναω τον αλλο μηνα) - εχω μαζεψει/φερει απο το εξωτερικο κουμπια, joystick, εχω PC, οθονες κτλ. και λειπει η αγορα των ξυλων - θα γινει MAME + consoles, μεχρι και Commodore εχω εγκαταστησει. :p
Αν έχεις τα σχέδια για τραπέζι cocktail τύπου Pacman τα έχω ήδη. Αν έχεις κάτι διαφορετικό στείλτα μου σε παρακαλώ. Εχω αποφασίσει τι είδους τραπέζι θέλω να κάνω και ψάχνω πλέον σχεδιαστικές λύσεις και τρόπους για να πετύχω αυτό που έχω σαν ιδέα. Οταν με το καλό το ξεκινήσω θα ανεβάσω πρόοδο καθώς και σχέδια για όποιον θέλει να επιχειρήσει κάτι παρόμοιο.
 
Προσπαθησα να ανεβασω τα αρχεια αλλα ειναι μεγαλα.

Παραθετω την ονομασια, αν τα googlaρεις, ενδεχεται να τα βρεις.

Sorry, δεν εχω πηγη, αν καποιος Mod κρινει οτι παραβιαζω κανονα, το edit το ευπροσδεκτα :p

Αρχεια:

Arcade_Machine_Reloaded_Build_Documentation_v5.1

ArcadeCabMamePlans

Good Luck!
 
Πίσω
Μπλουζα