Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

dkssprs

RetroActive
Joined
16 Δεκ 2008
Μηνύματα
594
Αντιδράσεις
331



Γεια χαρα σε ολους τους λατρεις των παλιων καλων εποχων.

Εχω ξεκινησει εδω και αρκετο καιρο μια καμπινα τυπου BARTOP.Προκειτε για την καμπινα WEECADE τη οποιας θα αλλαξω το artwork σε Bubble Bobble.

http://www.koenigs.dk/mame/eng/index.htm tou Rasmus Kψnig Sψrensen

 






Ο τυπος ειναι παρα πολυ καλος :bow:


Να μην σας κουραζω με λογια και μπλα μπλα...



Θα παραθεσω φωτογραφιες απο το project μου και οτι ερωτησεις αλλα και παρατηρησεις - συμβουλες εχετε για την καμπινα ειναι ευπροσδεκτες. Σε οτι μπορω να βοηθησω ευχαριστως.


 


Λοιπον ξεκιναμε...

 


Προβολή συνημμένου 89792


 

 


Προβολή συνημμένου 89793


 

 

 

 


Προβολή συνημμένου 89794


 

 

 


Ολα τα Hardware κομματια μπαινουν μια χαρα

 


Προβολή συνημμένου 89795


 


Η οθονη αλλα και ο ηχος θα εχουν τροφοδοσια απευθειας απο το τροφοδοτικο και οχι απο καποια εξωτερικη πηγη ...αυτο γινετε με σκοπο απο την καμπινα να φευγει μονο ενα καλωδιο τροφοδοσιας για ολη την καμπινα.

 

 

 


Τα Hardware κομματια

 


Μονιτορ LG FLATRON L1734S-BN 17''

 


CPU Pentium 4 3.2Ghz 478 socket


Motherboard ASROCK P4I65GV



Ram 2GB



Harddisk 80GB



PSU CHIEFTECH 450W


 

 


Arcade controls part

 

 


1x Seimitsu PS-14-D-BK, blue: 2,00Euro


1x Seimitsu PS-14-D-BK, white: 2,00Euro



1x Seimitsu PS-14-D-BK, green: 2,00Euro



4x Sanwa OBSN-30, blue: 9,00Euro



4x Sanwa OBSN-30, white: 9,00Euro



1x 2P Start Button: 2,80Euro



1x 1P Start Button: 2,80Euro



2x Mag-Stik S, black: 39,00Euro



1x I-PAC ve: 35,95Euro


 


The frontend part


To Frontend για οσους ισως δεν γνωριζουν ειναι προγραμμα το οποιο δινει στην καμπινα την δυνατοτητα να τρεχει σε ενα περιβαλλον ειδικο για emulator gaming μπροστα απο τα Windows.


 


Maximus arcade
http://www.maximusarcade.com


Αυτα για την ωρα...θα επιστρεψω με φωτο απο την προοδο που κανω.



Εσεις ελευθερα μπορειτε να με ρωτησετε το οτιδηποτε για την κατασκευη ειτε να κανετε τις δικες σας διορθωσεις. Τα λεμε
:cool:


 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:

Κάποιοι εδώ μέσα θέλουμε να μάθουμε πώς έφτιαξες το μεταλικό περίβλημα στο σημείο των joysticks. Εννοώ, αγόρασες ένα κομάτι σίδερο, και άρχισες να το παλεύεις μόνος σου, ή έκανες το σχέδιο σε χαρτί (ούτως ή άλλως θα το έκανες) και το πήγες σε κάποιον π.χ. σιδερά; Εάν το έκανες μόνος σου, είμαι περίεργος να μάθω πώς το λύγισες. Αν μη τι άλλο, είναι πάρα πολύ καλή δουλειά!!!
 
Rygar είπε:
:bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow: :bow:
Κάποιοι εδώ μέσα θέλουμε να μάθουμε πώς έφτιαξες το μεταλικό περίβλημα στο σημείο των joysticks. Εννοώ, αγόρασες ένα κομάτι σίδερο, και άρχισες να το παλεύεις μόνος σου, ή έκανες το σχέδιο σε χαρτί (ούτως ή άλλως θα το έκανες) και το πήγες σε κάποιον π.χ. σιδερά; Εάν το έκανες μόνος σου, είμαι περίεργος να μάθω πώς το λύγισες. Αν μη τι άλλο, είναι πάρα πολύ καλή δουλειά!!!
Τιποτα σχεδον απο τα σχεδια δεν ειναι δικο μου.Εγω απλα εχω κανει καποιες μικροαλλαγες στις διαστασεις για να εξυπηρετουνται οι διαστασεις του hardware που εχω διαλεξει.Τα σχεδια τα πηγα σε aυtocad σε βιοτεχνια επεξεργασιας σιδηρου και οπου εχουν μηχανημα CNC (καπως ετσι λεγετε)

....μιλαμε η απολυτη ακριβεια.
 
Α, μάλιστα. Δηλαδή πρέπει να μάθω και Autocad τώρα;;;; :(
 
Βρε να το ανεβάσεις, εγώ όμως έχω υπολογίσει joystick στ'αριστερά και 6 κουμπάκια ανα παίχτη. Τα Player 1 & 2 θα μπουν μπροστά, δίπλα στον υποτιθέμενο κερματοδέκτη, ώστε να μείνει χώρος να κουμπιά + χειριστήρια. Βασικά η καμπίνα μου είναι έτοιμη, από οριτζιναλ arcade και απλά πρέπει να αφαιρέσω τα παλιά χειριστήρια και να βάλω τα νέα. Δες!
 
Φίλε DK καλώς ήλθες.

Πραγματικά έχω μείνει άφωνος με το project σου. Φίλε πραγματικά απίθανο!!!!!

Αν μπορείς ανέβασε τα σχέδια σε rapidshare. Το καμπινάκι που φτιάχνεις είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
μπραβο αρκετα καλη φαση εγω απο την ιδια σελιδα που αναφερεις θα φτιαξω ακριβως το ιδιο cabinet που εχει ο τυπος ,το bartop δεν ειναι και πολυ του γουστου μου αλλα αν το γουσταρεις εσυ οκ!!!!οσο για τα εξαρτηματα ειδη παραγγελνω joysticks,buttons ,klp....
 
Σγχαρητηρια! Το μονο που με χαλαει ειναι η tft οθονη. Επειδη εχω arcade mame και ξερω, ο καθοδικος ειναι ολα τα λεφτα . Μην πτοησε ομως. Εσυ εχεις σαν υπερ οτι μπορεις να δουλευεις και win ή να σερφαρεις στο διαδυκτιο κ.α. που δεν ειναι <<ανετα>> στην κλασσικη οθονη.

Επισης βασικη ερωτηση. Λες οτι πηγες σε βιοτεχνια με cnc και σου εφτιαξε το πανελ? Καλα παρηγγειλες μονο ενα κομματι και στο φτιαξανε? Ποσο το πληρωσες? Μηπως ειναι γνωστος σου ή φιλος σου?

Rygar είπε:
Α, μάλιστα. Δηλαδή πρέπει να μάθω και Autocad τώρα;;;; :(
Αγαπητε Rygar εγω ξερεις ποσες φορες εχω πει να μαθω εστω και τα βασικα του CAD? Μετα σχεδιαζεις οτι θελεις, απο επιπλα μεχρι <<βαπορια>>.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε παιδια.. μονο εγω αρεσκομαι στις μεγγενες, τρυπανια, πριονια και λιμες?!?! Βρε αντε που καλομαθαμε και τα θελουμε και ετοιματζιδικα!!! :) :) :)

Καλο project, αν και εγω λατρευω τα ορθια μηχανηματα οποτε θα του προσθετα το κατω μερος και θα το γεμιζα με τεραστια side stickers. Επισης εχεις τον καλο μου λογο για την ορθοτατη επιλογη σου να εχεις τους μοχλους δεξια και οχι αριστερα οπως το 90% ολων των υπολοιπων un-freakin-playable μηχανηματων! Ειμαστε "δεξιοι" ρε παιδια, πως να το κανουμε!!!
 
Πωπω...έχω μείνει άφωνος!!!

συγχαρητήρια!!!! Ένα παρόμοιο bartop ήθελα να φτιάξω λίγο πριν βρω την original καμπίνα μου ...!!!

santosp είπε:
Επισης βασικη ερωτηση. Λες οτι πηγες σε βιοτεχνια με cnc και σου εφτιαξε το πανελ? Καλα παρηγγειλες μονο ενα κομματι και στο φτιαξανε? Ποσο το πληρωσες? Μηπως ειναι γνωστος σου ή φιλος σου?
Αυτό ακριβώς ήταν και η δική μου απορία....μήπως μπορείς να μας δώσεις λεπτομέρειες για το κόστος που πλήρωσες για τα κοψίματα? ξύλα και μέταλλα? Τα πήγες σε φίλο ή γνωστό ή σε άσχετο?
 
Pooky είπε:
Φίλε DK καλώς ήλθες.
Πραγματικά έχω μείνει άφωνος με το project σου. Φίλε πραγματικά απίθανο!!!!!

Αν μπορείς ανέβασε τα σχέδια σε rapidshare. Το καμπινάκι που φτιάχνεις είναι απλά ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!
Φιλοι μου σας ευχαριστω για τα καλα σας λογια.

Φιλε μου τα σχεδια υπαρχουν στην σελιδα του weecade που εχω ποσταρει στο πρωτο ποστ.Εκει εχει παρα πολλες πληροφοριες για την κατασκευη του.

Προς ολους

Σιγουρα ομως δεν ειναι ολα στο "πιατο" , θα χρειαστει να παρεις και εσυ χαρτι μολυβι χαρακα για να μετρησεις και να εισαι σιγουρος.Η καμπινα αυτη πιστεψε με εχει τεραστιο βαθμο δυσκολιας (οπως ολα τα μπαρτοπ) διοτι υπαρχει προβλημα χωρου (δες καλα τις φωτο και θα με καταλαβεις) π.χ η οθονη που θα βαλεις αν εχει μεγαλυτερη πλατη (προς τα πισω) δεν χωραει με τιποτα.Δεν το ειχα καταλαβει οταν ξεκινουσα το project. Μια μεγαλη καμπινα ειναι πανευκολο να γινει.
 
phil_vr είπε:
Επισης εχεις τον καλο μου λογο για την ορθοτατη επιλογη σου να εχεις τους μοχλους δεξια και οχι αριστερα οπως το 90% ολων των υπολοιπων un-freakin-playable μηχανηματων! Ειμαστε "δεξιοι" ρε παιδια, πως να το κανουμε!!!
MS pacman παίζω με το δεξί χέρι, Ταμπλ Dracon με το αριστερό, Tetris με το δεξί....δεν έχω στάνταρ. Οταν λεω δεξί-αριστερό, εννοώ ότι κρατάω το στικ με το ενλόγω χέρι.

Plink είπε:
Ένα παρόμοιο bartop
Αρχικά διάβασα "λαπτοπ" και λέω πάει τρελάθηκε αυτός :D
 
santosp είπε:
Σγχαρητηρια! Το μονο που με χαλαει ειναι η tft οθονη. Επειδη εχω arcade mame και ξερω, ο καθοδικος ειναι ολα τα λεφτα . Μην πτοησε ομως. Εσυ εχεις σαν υπερ οτι μπορεις να δουλευεις και win ή να σερφαρεις στο διαδυκτιο κ.α. που δεν ειναι <<ανετα>> στην κλασσικη οθονη.Επισης βασικη ερωτηση. Λες οτι πηγες σε βιοτεχνια με cnc και σου εφτιαξε το πανελ? Καλα παρηγγειλες μονο ενα κομματι και στο φτιαξανε? Ποσο το πληρωσες? Μηπως ειναι γνωστος σου ή φιλος σου?

Αγαπητε Rygar εγω ξερεις ποσες φορες εχω πει να μαθω εστω και τα βασικα του CAD? Μετα σχεδιαζεις οτι θελεις, απο επιπλα μεχρι <<βαπορια>>.
Το θεμα με την τφτ ή crt το εχω ψαξει παρα μα ΠΑΡΑ πολυ πριν αποφασισω. Μπορει ναι μεν το crt να ειναι πιο ρετρο και αρκειντ αλλα σε βαζει σε δρομους πολυ περιεργους. Και σε θεμα αναλυσης και εμφανισης αλλα και σε θεματα ηλεκτρολογικα + μεγαλο αρνητικο το μεγαλο βαρος των crt. Μεγαλο πλεονεκτημα των τφτ ειναι ο χωρος. Ειμαστε στο 2009 δεν αξιζει να γεμιζουμε των χωρο μας με τοσο μεγαλο μονιτορ που ειναι μπελαλιδικο. Ας ειναι λοιπον το καμπινετ λιγο συγχρονο σε καπιους τομεις.Επισης το mame εχει effects για να δειχνει σε στυλ crt.

Τωρα για το σιδερενιο control panel ....οχι δεν ειναι φιλος μου αυτος που το εκανε...αλλα ολα γινονται...στην αρχη μου ειπε "μεγαλε δεν παιζει"....στο τελος δεν ηθελε ουτε λεφτα να του δωσω...πραγματικα εκανε μια μεγαλη εξυπηρετηση γιατι οντως βγηκε για λιγο εκτος παραγωγης.

Τα ξυλα μου τα εκανε γειτονας ξυλουργος σχεδον τσαμπα (τον κερασα 2 μπυρες AMSTEL )

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar η καμπινα σου ειναι all time classic για τα ελληνικα δεδομενα. Εγω ειιμαι 26 χρονων και μεγαλωσα στην ελλαδα.Τωρα εσυ ποσο εισαι και που μεγαλωσες και εμαθες τους μοχλους απο αριστερα δεν μπορω να καταλαβω???!!!

1.Το προτζεκτ σου θελει πολυ προσοχη με τη οθονη (μιλαω σαν ηλεκτρολογος που ειμαι).

2.Θελει ενα καλο ξυσιμο και βαψιμο

3.Μετρα τις διαστασεις του control panel και πηγαινε σε ενα ξυλουργο να παρεις το κομματι σε mdf. Παρε μολυβι - διαβητη και ζωγραφισε πανω στο ξυλο που θες τις τρυπες. Και θα εχεις το panel που γουσταρεις.

4.Αν την φτιαξεις σιγουρα θα ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ
 
dkssprs είπε:
Το θεμα με την τφτ ή crt το εχω ψαξει παρα μα ΠΑΡΑ πολυ πριν αποφασισω. Μπορει ναι μεν το crt να ειναι πιο ρετρο και αρκειντ αλλα σε βαζει σε δρομους πολυ περιεργους. Και σε θεμα αναλυσης και εμφανισης αλλα και σε θεματα ηλεκτρολογικα + μεγαλο αρνητικο το μεγαλο βαρος των crt. Μεγαλο πλεονεκτημα των τφτ ειναι ο χωρος. Ειμαστε στο 2009 δεν αξιζει να γεμιζουμε των χωρο μας με τοσο μεγαλο μονιτορ που ειναι μπελαλιδικο. Ας ειναι λοιπον το καμπινετ λιγο συγχρονο σε καπιους τομεις.Επισης το mame εχει effects για να δειχνει σε στυλ crt.

Τωρα για το σιδερενιο control panel ....οχι δεν ειναι φιλος μου αυτος που το εκανε...αλλα ολα γινονται...στην αρχη μου ειπε "μεγαλε δεν παιζει"....στο τελος δεν ηθελε ουτε λεφτα να του δωσω...πραγματικα εκανε μια μεγαλη εξυπηρετηση γιατι οντως βγηκε για λιγο εκτος παραγωγης.

Τα ξυλα μου τα εκανε γειτονας ξυλουργος σχεδον τσαμπα (τον κερασα 2 μπυρες AMSTEL )

Τα τεχνητα εφε του MAME για crt θα γνωριζεις-εχεις δει οτι ειναι για γελια. Πιο συγκεκριμενα σου σπανε τα νευρα. Το μονο που δεν εξoμοιωνετε με τιποτα ειναι το crt.Κανενα προβλημα ομως, tft θελεις? Με tft προχωρα, δεν θα κολησουμε στις λεπτομερειες.

Για το πανελ... - Ετσι πες μας ντε οτι του ταξες ενα ιδιο για να στο φτιαξει. Σιγα μην κοψει την παραγωγη. Σε τα μας τωρα, σε τα μας. :D Ολη την Αττικη γυρισα, ολη την Αττικη.

Οσο για τον ξυλουργο, εγω τα παθη του Χριστου περασα. Και ξεχνα τα τσαμπα. Μονο που δεν τους <<καθισα>> για να μου κοψουν ευθειες. Το δε ταμπλο του cocktail σε υδροκοπη παρακαλω. Και χρυσοπληρωθηκε!

Καλη συνεχεια και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
santosp στον ξυλουργο πραγματικα σταθηκα πολυ τεχερος διοτι προκειται περι πολυ καλου ανθρωπου αλλα και γω του εκανα την ζωη του ευκολη αφου του πηγα τα σχεδια σε πατρον οπως μου ζητησε για να του κανω τη ζωη ευκολη. (πατρον = κομματι χαρτιου σε πραγματικο μεγεθος του σχηματος που θες να κοψεις) . Αυτος απλα το εβαλε πανω στο ξυλο και εκοβε το περιγραμμα (δεν μετρησε δεν σχεδιασε τιποτα)

Τωρα για το σιδερο πραγματικα τον τυπο μονο που δεν του "εκατσα", απλα πρεπει σιγουρα να ειχε @!#! χτες (μοντελο και πανω) , του ειπα και γω "καντω οποτε μπορεσεις δεν το βιαζομαι και σε 1 μηνα ..."....αλλο που εγω ο γελοιος περασα μετα 3 μερες να δω αν το εκανε...¨) και με κοιτουσε με στραβο ματι.

Το σιγουρο ειναι οτι για να φτιαξεις κατι τετοιο ειναι δυσκολο και χρειαζετε υπομονη

ΒΑλε ενα λινκ απο το κοκτειλ σου που εχεις φτιξει να το θαυμασω.... :)
 
Χα χα χα. dkssprs πραγματικά απίστευτος!!!!!!!
 
dkssprs είπε:
santosp στον ξυλουργο πραγματικα σταθηκα πολυ τεχερος διοτι προκειται περι πολυ καλου ανθρωπου αλλα και γω του εκανα την ζωη του ευκολη αφου του πηγα τα σχεδια σε πατρον οπως μου ζητησε για να του κανω τη ζωη ευκολη. (πατρον = κομματι χαρτιου σε πραγματικο μεγεθος του σχηματος που θες να κοψεις) . Αυτος απλα το εβαλε πανω στο ξυλο και εκοβε το περιγραμμα (δεν μετρησε δεν σχεδιασε τιποτα)
Τωρα για το σιδερο πραγματικα τον τυπο μονο που δεν του "εκατσα", απλα πρεπει σιγουρα να ειχε @!#! χτες (μοντελο και πανω) , του ειπα και γω "καντω οποτε μπορεσεις δεν το βιαζομαι και σε 1 μηνα ..."....αλλο που εγω ο γελοιος περασα μετα 3 μερες να δω αν το εκανε...¨) και με κοιτουσε με στραβο ματι.

Το σιγουρο ειναι οτι για να φτιαξεις κατι τετοιο ειναι δυσκολο και χρειαζετε υπομονη

ΒΑλε ενα λινκ απο το κοκτειλ σου που εχεις φτιξει να το θαυμασω.... :)
Γελοια πραγματα σε μια γ....α χωρα. Στο εξωτερικο υπαρχουν και φτιαχνουν τα παντα. Εδω..... να μην πω!

Εγω να δεις τι τραβηξα που επρεπε να κανω τις ιντσες σε εκατοστα, και επειτα να τροποποιησω ολα αυτα στο δικο μας παχος ξυλου το οποιο διαφερει απο το αμερικανικο. Ε ρε γλεντια και ξενυχτια,....και μια γυναικα ετοιμη να με καθαρισει! Δεν εχω βλεπεις πολυτελειες χωρων γκαραζ και τετοια.

Το λινκ θα στο στειλω με p.m σεβομενος το site που το πρωτοφυλοξενησε.

Αλλιως θα πρεπει να το αναφερω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και εμενα η αραβωνιαστικια μου τα εχει παρει στο κρανιο ...αλλα την καλμαρω λεγοντας της οτι το φτιαχνω για τον γιο μας και καλα....lol
 
Πίσω
Μπλουζα