Κατασκευή arcade καμπίνας ΜΑΜΕ

dkssprs είπε:
Οντως ειναι μια ευκολη λυση στο θεμα φωτισμου της μαρκιζας.Για να πω την αληθεια ειναι ΤΕΛΕΙΑ λυση αφου σε βγαζει απο παρα μα παρα πολυ κοπο για να βαλεις μια κοινη λαμπα (πυρακτωσεως).
Τωρα για το θεμα με το νομισμα δεν μπορω να πω οτι ψηνομαι. Το δεχομαι οτι θα ειναι κατα καποιο τροπο οριτζιναλ αλλα δεν θα μου αρεσε. Ειχα ψαχτει να βαλω κερματοδεκτη για τα credits αλλα το απεριψα για διαφορους λογους.
Λαμπα πυρακτωσεως??? Τι ειναι αυτα?? Μια λαμπα φθοριου θα εβαζες. Αλλα αυτο που επιλεγεις το βρισκω πολυ καλυτερο.

Κατ εμε φτιαξε ολα τα αλλα, και εαν σου περισσευουν λεφτα,,,,, ασχολησου με πορτα - κερματοδεκτη. Για εμενα θα προτιμουσα να χαλασεις κατι παραπανω και να βαλεις ενα spinner. Εχεις παιξει Arkanoid με original spinner. Απλα <<φευγα>>.
 
santosp είπε:
Αυτο που βλεπεις ειναι ενα ειδικο γερμανικο αυτοκολλητο πλαστικο που αγοραστηκε απο το praktiker. ΦΟΒΕΡΗ εφαρμογη, αντοχη, <>, και ευκολοδουλευτο. Υπαρχει σε μεγαλη ποικιλια σχεδιων. Τωρα εμενα το υποστρωμα ειναι μελαμινη. Εσενα ειναι ξυλο. Δεν ξερω κατα ποσο θα εχει ομοιομορφη εφαρμογη. Ισως με τριψιμο και καλο καθαρισμα??
Μήπως να δείξεις και στους υπόλοιπους το coktail σου φίλε Santosp...

όχι τίποτε άλλο, αλλά να έχουμε μια ιδέα για όσα μιλάμε...

Δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα να αναφέρεις το άλλο site μέσω του λινκ...
 
:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εχω μπλεξει αυτο το καιρο με το θεμα του artwork που θα εχει η καμπινα.

Απο Bubble bobble που ειχα πει στην αρχη τωρα εκανα μια κολοτουμπα και εχω βαλθει να το κανω NBA JAM

για πειτε την γνωμη σας για τα παρακατω.

aqart5.png


Επιτελους μετα απο καιρο και καποια προοδος στο τεχνικο κομματι.

Η οθονη μπηκε μια χαρα και νομιζω οτι ειμαστε ετοιμοι για βαψιματακι.Το βαψιμο ειναι μια ευγενικη προσφορα απο τον κολλητο μου που ακουει στο ονομα Ηλιας. Ο Ηλιας εχει κανει ενα φεγγαρι σε λουστρα και δηλωνει σιγουρος για το αποτελεσμα. Αν κατι παει στραβα του εχω ετοιμο οδοντιατρο. :cool:

19688582ay2.png


30200934qg7.png
 
OXIIIIIIIIIII NBA!!! To BB είναι κλάσεις ανώτερο... :)
 
Gryzor είπε:
OXIIIIIIIIIII NBA!!! To BB είναι κλάσεις ανώτερο... :)
Σαν game μιλας ή σαν θεμα?

Γιατι σαν θεμα οπως τα βλεπω στην εικονα που ανεβασα μαρεσει παραπολυ το ΝΒΑ το δεξι.

Οριστε και το intro βιντεο για το ΜΑ-frontend

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=zBCOHHtJPIg]YouTube - NJAM_INTRO_VIDEO
 
Ε όχι και ΝΒΑ βρε φίλε...αμαρτία τόσος κόπος να βάλεις τόσο σάπιο θέμα.

Βάλε ένα κλασσικό παιχνίδι να είναι πιο όμορφο...
 
Θα συμφωνησω οτι ενα κλασσικο θεμα ειναι πολυ καλη επιλογη.Το ARTWORK απο το ΒΒ πως σας φαινεται?Καλο?

Εχω μπερδευτει γιατι το ΝΒΑ ΤΖΑΜ μου αρεσει πολυ.
 
dkssprs είπε:
Θα συμφωνησω οτι ενα κλασσικο θεμα ειναι πολυ καλη επιλογη.Το ARTWORK απο το ΒΒ πως σας φαινεται?Καλο?Εχω μπερδευτει γιατι το ΝΒΑ ΤΖΑΜ μου αρεσει πολυ.
Το ΝΒΑ όσο και να σου αρέσει φοβάμαι ότι θα σε κουράσει ή θα το βαρεθείς πολύ πιο εύκολα.

Ωστόσο, να πω την αλήθεια το συγκεκριμένο ΒΒ δεν μου αρέσει προσωπικά πάρα πολύ ..ίσως είναι πολύ έντονα τα χρώματα για το γούστο μου.

Γενικά, κατά τη δκή μου ταπεινή άποψη, το πρόβλημα με τα εικαστικά του ΝΒΑ (πέρα από το θέμα) που έχεις ανεβάσει είναι ότι είναι πολύ "γεμάτα". Παραφορτωμένα θα έλεγα...

Θα προτιμούσα κάτι πιο λιτό...όπως είναι συνήθως τα εικαστικά των πιο παλιών arcade.

Αυτά τα βρήκες έτοιμα ή τα βρήκες σε άλλη μορφή και τα προσάρμοσες μόνος σου στο template του minicab???
 
Γεια και χαρα και απο μενα!

Αν και νεος στο forum - και δεν ξερω ποσο θα λαβεις υποψη σου την αποψη μου για αυτο το πολυ ωραιο εγχειρημα που εχεις αναλαβει (τα θερμα μου συγχαρητηρια) - θα σου ελεγα να προτιμησεις κατι κλασσικο για το "βαψιμο".

Ναι το bubble bobble ειναι απο τις πλεον αρμοζουσες - κατ' εμε - λυσεις. Ωραιο θα ηταν επισης και το Bomb Jack, το pacman ισως (αν και μου παρα-φαινεται κλασσικο)...γενικα θα κολλουσε καλα το artwork ενος platform εκεινης της εποχης.

Καλη συνεχεια, θα παρακολουθω με ενδιαφερον το thread!
 
Tantalos καλώς ήρθες.

Στο GRM όλες οι γνώμες μετράνε το ίδιο, δεν υπάρχουν βαθμοί παλαιότητας!!!!!

Θα συμφωνήσω μαζί σου 1000%. !!!!!!!!!

Bomb Jack FTW!!!!!!!!!!!!!
 
Και τα 3 θεματα που εχω ανεβασει ειναι δουλεμενα με το ADOBE ILLUSTRATOR.

Πηγες υπαρχουν παρα πολλες για να κατεβασετε artwork σε ai format

πχ. http://www.localarcade.com/arcade_art/

Αυτα που βλεπετε ειναι σε διαστασεις για το προτζεκτ μου

Απο το ΝΒΑ βρηκα ετοιμη τη μαρκιζα και εφτιαξα το πανελ για τα χειρηστηρια

Το ΒΒ ειναι απο εμενα και απο ενα φιλο(ουτε εμενα μου πολυ αρεσει.

Τωρα για bomb jack δεν μπορω να πω οτι τρελενομαι

Ενα ωραιο θεμα που μου εχει ερθει ειναι απο την ταινια BACk to the FUTURE αλλα ειναι λιγο δυσκολο να βρεισ ai format

σας ευχαριστω ολους για το ενδιαφερον και τις συμβουλες-προτασεις σας.

Οταν τελειωσω το προτζεκτ θα ανεβασω οτι χρειαζετε καποιος για να το φτιαξει

plans artwork software
 
tantalos είπε:
Αν και νεος στο forum - και δεν ξερω ποσο θα λαβεις υποψη σου την αποψη μου
Τι σχέση έχει αυτό; Βρε δεν έχουμε χούντα εδώ μέσα!! Δηλαδή εγώ που είμαι παλιός και λέω μπούρδες όλη την ώρα, θα πρέπει να με πάρουν στα σοβαρά;;

(βασικά ας κάνουν κι αλλιώς :diablotin: :D )

Στο θέμα μας. Εγώ θα διαφωνήσω με όλους σας και θα προτιμήσω το μεσαίο NBA JAM, το κιτρινωπό. Ο λόγος είναι ότι το ΒΒ εχει πολύ έντονο πράσινο (ντάξει, βάζελος είμαι αλλά δεν είμαι και τόσο βιτσιόζος και άρρωστος ώστε να εχω πράσινο desktop), το δε γκρι ΝΒΑ JAM είναι πολύ σκούρο. Αρα πάω προς το άλλο ΝΒΑ. ΟΜΩΣ, εγώ προσωπικά θα έψαχνα το κάποιο εκ των PACMAN ή MS-PACMAN, για λόγους ιστορικούς κυρίως (και συναισθηματικούς) αφου αποτέλεσε την απαρχή της ενασχόλησης των περισσοτέρων με τα arcades (για Ελλάδα μεριά πάντοτε).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
τωρα που ξεμπερδεψαν καποια δικα μου πραγματα ετοιμαζω και την δικια μου cambinet θα μπουν φωτος
 
Στην ετοιμάζουν θες να πεις :D :D (εκτός κι αν έκανες σεμινάρια)
 
μπα σκραμπας !! αν και θελω να ασχοληθω δεν εχω χρονο και ειδηκα με τα τρεχαματα που εχω ...

ομως με την τριτη που ετοιμαζομαι να αποκτησω εκει θα πεσει ΜΕΓΑΛΟ φροντηστηριο.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@RYGAR το μεσαιο ΝΒΑ ΤΖΑΜ παει παρα πολυ με κοκκινη καμπινα...

κανενας διακοσμιτης ρε παιδιααααα....
 
LIONHEART είπε:
τωρα που ξεμπερδεψαν καποια δικα μου πραγματα ετοιμαζω και την δικια μου cambinet θα μπουν φωτος
που χάθηκες βρε χαμένε???
 
LIONHEART είπε:
ομως με την τριτη που ετοιμαζομαι να αποκτησω εκει θα πεσει ΜΕΓΑΛΟ φροντηστηριο.....
(ας του πει κάποιος ότι το κράτος δε δίνει επίδομα πολυτέκνου για καμπίνες :D )

dkssprs είπε:
@RYGAR το μεσαιο ΝΒΑ ΤΖΑΜ παει παρα πολυ με κοκκινη καμπινα...κανενας διακοσμιτης ρε παιδιααααα....
Δε σε υποχρεώνει κανείς να τη βάψεις ντε και καλά μαύρη. Βέβαια, δε θα τη βάψεις κόκκινη αμα με αυτό το χρώμα ταιριάζει το κίτρινο ΝΒΑ. Η γνώμη μου είναι να βρεις και άλλα σχέδια και να τη βάψεις με βάση αυτό στο οποίο θα καταλήξεις. Και θες διακοσμητή γι'αυτό :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα